SPIN

Prezydent Kudelski: Nie ma układu z biskupem

Beata Głozak sobota, 30 listopada 2013, 23:43 Siedlce

Plotki rozsiewane przez osoby „nieprzychylne” jemu i biskupowi – tak prezydent Siedlec Wojciech Kudelski skwitował komentarze na temat ewentualnych planów przekazania zabytkowego budynku IV liceum kurii biskupiej.

– Na forach próbuje się forsować, że prezydent ma jakiś układ z biskupem i że mu ten budynek po liceum „Żółkiewskiego” odda. Ludzie, którzy znają prawo wiedzą, że prezydent takiej możliwości nie ma – stwierdził Kudelski odpowiadając na interpelację radnego Zbigniewa Piwońskiego. – O przeznaczeniu mienia samorządowego decyduje rada miasta. Nie wiem jak ona zadecyduje i jaki będzie w tym interes miasta – dodał.

Muzeum? Tak, ale pod warunkiem

Prezydent nie ukrywał natomiast, że w budynku przy Konarskiego chętnie widziałby muzeum diecezjalne. Podkreślił, że aby tak się stało muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszym jest przeprowadzka „Żółkiewskiego” do budynku Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, a drugim sprzedaż nieruchomości po cenie wolnorynkowej.

– Jeśli liceum znajdzie odpowiednie lokum w obiekcie po Kolegium to ten budynek będzie zbędny. Bardzo bym się cieszył gdyby w tym budynku było muzeum diecezjalne. Eksponat, który ma przyciągnąć turystów do naszego miasta – obraz El Greco „Ekstaza św. Franciszka” znajduje się w nieodpowiednich warunkach – przyznał. – Ten budynek idealnie nadaje się na, muzeum diecezjalne czy muzeum Jana Pawła II. To jest moje zdanie. Ktoś natomiast dorabia do tego ideologię, że ja chcę ten budynek oddać biskupowi za darmo. To jest plotka. Ktoś nieprzychylny prezydentowi Kudelskiemu i biskupowi rozsiewa takie plotki. Będę zdecydowanie przeciwny nieodpłatnemu przekazaniu komukolwiek tego budynku – podkreślił.

Decyzja będzie należała do rady

Kudelski powiedział, że nie widzi powodu, dla którego ktokolwiek miałby dostać budynek za darmo. Zaznaczył natomiast, że będzie „całym sercem” za kupnem obiektu pod muzeum np. przez biskupa czy stowarzyszenie. Warunkiem będzie kupno za cenę wolnorynkową. Odstępstwo od tego może być tylko w sytuacji, gdy rada miasta zadecyduje inaczej.

– Rada miasta przekazała uczelni za darmo pałac, przekazała działkę pod budowę sądu i przekazała za bonifikatą działkę pod budowę świątyni, bo widziała w tym interes miasta. Czasami przekazując coś za darmo zyskujemy bogactwo dla miasta. Może to wy wystąpicie z inicjatywą żeby budynek liceum przekazać, bo to ubogaci miasto.

Wojciech Kudelski zaapelował jeszcze do radnych, aby nie sugerowali się plotkami pozostawiając losy obiektu w ich rękach. Warto jednak pamiętać, że wystarczy dyscyplina koalicyjna, aby przesądzić o wszystkim.

29 komentarzy

 1. Zadecydują Radni dodano 8 lat temu

  "Warto jednak pamiętać, że wystarczy dyscyplina koalicyjna, aby przesądzić o wszystkim."

  Ale trzeba działać szybko bo po wyborach nie da się przekazać tego budynku za darmo (zadecydują radni)!

  Odejdzie jeszcze z koalicji 2 Radnych z STS i klapa.

 2. Jeszcze jedno dodano 8 lat temu

  Czy Radni z koalicji PIS STS nie będą działali pod przymusem.

  "My nie chcemy pomnika ale musimy"
  Takie działanie też kiedyś będzie rozliczone.

  • hehe dodano 8 lat temu

   "My nie chcemy pomnika ale musimy"

   to takie gadanie małego Kazia, niby jesteśmy z wami ale nas przymuszają do złego.
   Jakoś Tomczuka nie przymusili, wyszedł razem z PO i nikt Go z STS nie wyrzucił, a wręcz przeciwnie przewodniczącym komisji sportu został. Można?

 3. echo dodano 8 lat temu

  Rada Miasta uchwali co jej każą."Ubogacić miasto" można inaczej niż przez negocjacje w pozycji klęczącej .

 4. Efaster dodano 8 lat temu

  Oj Wojtek, Wojtek ale Ty kombinator jesteś, skoro taki religiny jesteś to czemu zachowujesz się jak bibliny Piłat, to nie ja to Wy ja umywam ręce ? Z jednej strony mówisz "nie sprzedam za darmo" z drugiej ja rada miasta zdecyduje to "możemy przekazać za darmo" o to "ubogaci miasto". Tak, tak turyści walą do nas dzwiami i oknami, a teraz zejćmy na ziemię i spójżmy prawdzie w oczy, nigdy Zakopanem czy Sopotem nie będziemy z obrazem czy bez obrazu El Greco, kto chce ten obraz zobaczy, niestety wielu może odstraszyć sposób umawiania się (grupy) ew.niedziele i pani kustosz, która (jakby to powiedzieć aby nikogo nie uraźić) jest lekko "nawiedzona" i do tego te jesj włosy, z tędencią do przetłuszczania się. Ale wracając do meritum obraz ma bardzo dobre warunki, fakt na 1 piętrze, ale z odpowiednimi zabezpieczeniami (m.in. pancerna szyba, dzwi i czuniki laserowe) o kosztach transportu i jego zabezpieczenia już kiedyś pisałem (apropo planów przeniesienia do budynku UM na skwerze Niepodległości) tego nie może ochraniać "Edek co stoi w markecie na bramce, tylko profesjonalna i super wyposażona agencja do tego przeznaczona, ba nie wiem czy nie trzeba by ściągać antyterrorystów a nawet BOR. Koszty takie operacji to spokojnie kilka milonów złotych, kto za to zapłaci ? Zadłużone po uszy miasto ? A może kuria ? Powiem jedno liceum Hetmana Stanisława Żółkiewskiego powinno wrócić tam skąd wyszło czyli do gmachu przy Stanisława Konarskiego 1. To czego nie udało się komunistom, dało się obecnej "prawej i sprawiedliwej" władzy wolnej Polski. Te liceum zginie … Hetman Żółkieski i księżna Aleksandra Ogińska w grobie się przewracają widząc co nasza władza robi z tym miastem, z tym liceum.

  PS.
  Niedługo dowiemy się, że były cmentarz przy Lapidarium (nazywany już przez władze skwerem) nie jest wystarczająco dobry i godnym miejscem na postument "wielkiego" prezydenta
  Lecha "spipszaj dziadu" Kaczyńskieo (to w środu to cytat z samego zmarłego) i dowiemy się iż atlas Jacek zostanie zamieniony na pomnik Lecha K. (czy z gołym ""śiurkiem" na wieszchu zadecyduje tajna komisja pod przewodnictwem Macierewicza i Rydzyka) i tak zamiast mówić idę pod Jacka będziemy mówić idę pod Lecha 🙂
  Dziękuje za uwagę i polecam się na przyszłość
  Efaster

 5. Ricko dodano 8 lat temu

  Czy to pewne, ze Marszałek przekazał ten budynek Prezydentowi? Nie było takiej informacji wcześniej.

 6. @X dodano 8 lat temu

  Nie wierze im za grosz …

 7. Kudelski... dodano 8 lat temu

  Kudelski niech myśli jak wyrwać Miasto z zapaści finansowej i dalej nie dziadować np. w spólkach. A muzeum diecezjalne to nie jego problem. Jest władza kościelna do tego. Został wybrany do czegoś innego. Ale mu się wszystko miesza.

 8. Ferdek Kiepski dodano 8 lat temu

  Jak nie jak tak!

 9. obserwator II. dodano 8 lat temu

  Zadecydują Radni-śmieszne jak można przeciw stawić się własnemu" kogutowi",no chyba że "kury nie posiadają mózgu".Jak widać ten kurnik trzyma się mocno i żadna choroba nie może zaszkodzić.

 10. kamerzysta dodano 8 lat temu

  "po cenie wolnorynkowej."
  Nie może być wolnorynkowej ceny w sytuacji, kiedy nie ma wolnego rynku. Może być co najwyżej cena rynkowa, odnosząca się do obecnie panującej sytuacji na danym rynku.

 11. Wacek dodano 8 lat temu

  Info pewne na 100% – nie będzie przekazania NKJO na rzecz miasta!!!
  Cały ten artykuł jest więc tak naprawdę tylko i wyłącznie o "panaprezydecnkim" gdybaniu. Z resztą to takie trochę bezczelne gdybanie.
  Bo niby dlaczego nie pójść dalej – jak Marszałek odda nam Muzeum Regionalne to zrobimy tam nowy Ratusz prezydencki, a jak nam odda MODR to zrobimy tam warsztaty szkoły rolniczej itd. – koncepcji to tej władzy nigdy nie brakowało – więc podsuwam kilka nowych – a co – jak szaleć to szaleć – kilogram pestek na wynos poproszę!

 12. drogowiec dodano 8 lat temu

  piszecie o tym co się wydarzy … dlaczego dziennikarze nie pochylą się nad wspaniałymi rozwiązaniami drogowymi dla galerii STRUSA , które wybrał i narzucił najwspanialszy drogowiec Miasta , Kim Ir Sen Kudelski

  • hehe dodano 8 lat temu

   nie zatrudnili Cię do tej budowy żeś taki rozgoryczony? Piszesz nie na temat…

 13. Plujcie barany... dodano 8 lat temu

  na Kościół i własną historię. Niemcy bardziej szanują Hitlera niż pseudopolacy papieża. Najwięcej jak zwykle ujadają frustraci. Jak ci źle to startuj w wyborach jeden z drugim. Wygrasz – wtedy przekażesz budynek tęczowym (…) i zrobicie tam centrum orgii wszelakich. Żeby nie papież i kościół to byś ciołku jeden z drugim miał tu Białoruś. Czytaj dalej "wybiórczą" i oglądaj "publiczną". Będziesz miał mózg jak galareta.

  • Pan dodano 8 lat temu

   pleć pleciugo i udawaj, że bronisz swojego "pana"

  • cóż za frustracja dodano 8 lat temu

   drogi przedmówco , mówimy o historycznym budynku , w którym mieściło się zasłużone liceum, mieszanie "tęczowych " i "orgii" w tym temacie jest co najmniej nie na miejscu. Nie znalazłem NIGDZIE potwierdzenia,ze na pewno marszałek się zgodził na przekazanie budynku kolegium, a budynek liceum już ma przeznaczenie na muzeum. To trochę przedwczesne podanie tej informacji przez prezydenta, który z racji stanowiska mógłby się zachowywać bardziej dyplomatycznie. Współczuję uczniom i nauczycielom czytającym codziennie takie newsy.

  • wow dodano 8 lat temu

   tylko drogi (…) jedna mała uwaga…. W. Kudelski tego budynku nie dostanie od Marszałka… kiełba przedwyborcza i tyle

 14. Jejmość dodano 8 lat temu

  Pan prezydent afiszując się na lewo i prawo ze swoją religijnością tylko się ośmiesza. Czy nie wie, że Boga to trzeba mieć w sercu, a nie na ustach? Czy nie wie, że o własnej wierze mówić publicznie tak często nie wypada, bo jest wyłącznie sprawą prywatną? A jednak usilnie wszystkim nam przypomina jaki to z niego gorliwy katolik. Co nas to obchodzi?
  Teraz znowu próbuje łapać punkty u skompromitowanego przez komisję watykańską biskupa – po co? Czy myśli, że za jednym zamachem złapie też punkty u Pana Boga?
  Panie Prezydencie – więcej skromności i więcej prywatności w tych sprawach. Udajesz Pan świętszego niż papież, a ludzie kpią. Pańska gorliwość przypomina mi gorliwość dawnych komunistycznych młodzieżówek, co to z czerwoną płachtą i oby jak najgłośniej: Zbawiamy świat!
  A przy okazji nie udawaj Pan poprzedniego papieża i nie mów Pan tak pretensjonalnie jak on, że coś tam nas "ubogaca". Powinno mówić się "wzbogaca", a nie "ubogaca". Chyba, że w ten sposób chce się usilnie pokazać wszystkim jakim to się bardzo religijnym jest. Ale ten, kto usilnie musi to pokazywać wydaje się podejrzany. Prawdziwie religijny człowiek nie musi tego wszystkim demonstrować, i to publicznie, własnych przekonań.
  Amen.

 15. AntyKudel dodano 8 lat temu

  Panie Prezydencie…na litość Allaha, Buddy i innych śniętych!!! Opamiętaj się Pan!!! Siedlce zadłuzone, ludzie nie maja pracy, upadają zakłady, a Ty fundujesz nam nowe sklepy – bo Bob Budowniczy musi budować i zarabiać. Zamiast kombinować jak pomóc miastu, to na boku dogadujesz się z czcigodnym osmieszonym biskupkiem i udajesz, że nie jest tak. Żyjemy w Państwie świeckim, a Ty z Siedlec robisz miasto wyznaniowe!!! Opamiętaj się Pan!!! Wybory już niedługo i co?? Kim będziesz?? Zgodnie z wyuczonym zaqwodem będziesz kim? Panem od melioracji rowów? Zrobiłeś z Siedlec "szambo". Dziękuję. Możesz liczyć, że pójdę na wybory.

  • hehe dodano 8 lat temu

   zgodnie z zawodem będzie emerytem….

   ale prawdą jest ze już dość tego wyznaniowego imperium.
   Ale nic się nie zmieni bo pan ksiundz głosy załatwi…

  • wow dodano 8 lat temu

   tylko zastanowmy sie, kto o zdrowych zmysłach wezmie stery tak zadluzonego miasta? przez kilka dekad juz nic sie tu nie zrobi spektakularnego, bo nie ma na to kasy… nastepcy beda tlko krytykowani za bledy obecnej ekipy, czyli braci O, którzy raczej sterują naszym biednym W.K.

 16. do.....Efaster dodano 8 lat temu

  Oj Efaster , Efaster , nie ujmując tobie niczego w analizie i skomentowaniu artykułu, bo jest w nim wiele racji ( oprócz karygodnych błędów ortograficznych), to nie mogę przemilczeć "czepiania" się pani Kustosz ! Sposób w jaki to zrobiłeś, jest infantylny i niegrzeczny w stosunku do kobiety.Pani Kustosz jest zobligowana przez swoich zwierzchników do zachowania zasad bezpieczeństwa ,stąd grupy zorganizowane do odwiedzenia Muzeum. Lecz co czepiasz się Jej wyglądu i fryzury? Nażeluj sobie włosy, może przez to staniesz się sympatyczniejszy ! ? Poza tym , co znaczy słowo "nawiedzona" ? To było bardzo niegrzeczne, pomijając złe skojarzenia. Dlaczego nie oceniasz p.Kustosz, za jej ,wykształcenie i inteligencję , sposób prezentowania sztuki i opowiadania o niej zwiedzającym, wiedzę, którą z wielką erudycją przekazuje ( nawet p. Prezydentowa Komorowska, była zachwycona), tylko oceniasz kobietę za styl i image ??? WSTYDŻ SIĘ zachowałeś się jak podły męski szowinista, nie przystoi to osobie, która produkuje się na Forach i często bardzo trafnie ocenia rzeczywistość, Połajając prezydenta Kudelskiego wtrąciłeś wątek " ni z gruszki , ni z pietruszki" o pani Kustosz. Przemyśl to i spróbuj przeprosić tą sympatyczną kobietę w taki sam sposób , w jaki ją publicznie obraziłeś….czyli też publicznie !!! A świat będzie napewno piękniejszy… , czego tobie i sobie życzę !

  • Tara do Efastera dodano 8 lat temu

   To, że nie masz szacunku do kościoła, ojczystej mowy i języka oraz do śp. Lecha Kaczyńskiego to już wiemy, ale tu po raz kolejny popisujesz się pogardą i lekceważeniem prezydenta Siedlec, biskupa, a nawet pani Doroty, którą osobiście bardzo cenię i lubię i której do pięt nie dorastasz. Dosłownie i w przenośni. Jak śmiesz? Mogę zrozumieć, że nie lubisz kobiet, nie potrafisz ocenić ich wyglądu, ale nie rozumiem jak możesz jej wiedzę i profesjonalne zachowanie pomylić z osobą "nawiedzoną"? Jestem kolejną osobą na tym forum, która domaga się od Ciebie minimumszacunku do osób publicznych nawet jeśli masz do nich, być może słuszne, pretensje. Kiedy to do Ciebie dotrze? Kiedy zaczniesz być młodym człowiekiem z klasą? Czy nie powinieneś już dorosnąć i torchę się rozwinąć? Od kilku lat Twoje wypowiedzi się nie zmieniają, a chyba już zdałeś maturę?

   • efaster dodano 8 lat temu

    no dobra przepraszam trochę przesadziłem, napisałem swoje odczucia …

    Prezydenta, biskupa, Lecha Kaczyńskiego szanuje, tak, tak szanuje, co nie zmienia faktu, iż się z Nimi w mniejszej lub większej części nie zgadzam.

    Błędy, cóż kto ich nie popełnia (pisałem na tablecie, a ten nie podkreśla, nie mniej tekst był czytelny).

    Maturę mam (już od dobrych kilku lat :)) ba nawet więcej …

    a że pisze czasem emocjonalnie, no cóż widocznie moja psychika przy obecnej władzy wysiadła …

    piszę jak czuję, a że czasem napiszę coś na żywca to później tak wychodzi, czasem po namyśle inaczej bym pewne sprawy określił (bardziej delikatnie)

    jeśli kogoś mój poprzedni wpis uraził to serdecznie z całego serca przepraszam 🙂

 17. Siedlczanin - racjonalista dodano 8 lat temu

  Drogi Efasterze

  Cieszę się, że przeprosiłeś zarówno samą pomówioną, jak i wszystkich, którzy poczuli się dotknięci Twoją oceną. Ja również miałem przyjemność poznać Panią Dorotę podczas wycieczki po muzeum, kiedy nie było jeszcze obrazu El Greca i całkowicie nie zgadzam się z Twoim osądem.

  Osobiście uważam, że takiego fachowca, jak Pani Dorota to ze świecą trzeba szukać. Zwiedziłem wiele muzeów w Warszawie, Krakowie i w innych miastach Polski i możesz mi wierzyć lub nie, ale rzadko spotkałem się z takim duchowym zaangażowaniem. Nie wiem, może jestem zbyt wrażliwy w niektórych sprawach, ale potrafię zauważyć różnicę pomiędzy zaangażowaniem wynikającym z wykonywanego zawodu, a tym, którego źródłem jest pasja. Jeśli dołożymy do tego aksamitny głos Pani Doroty to wręcz zapomina się na chwilę gdzie jest i przeżywa się wspólnie z Nią na nowo historię – w tym wypadku sztuki. Gdyby nie obowiązki zawodowe już dawno odwiedziłbym Muzeum Diecezjalne kilka razy, głównie żeby posłuchać jak opowiada o eksponatach jego kustosz.

  Wrażenie jakie pozostawiła na mnie Pani Dorota nie przesłania mi jednak racjonalizmu w ocenie stosunków państwo – kościół, dlatego w pełni podzielam pomysł sprzedaży jakiejkolwiek nieruchomości po cenie rynkowej diecezji siedleckiej. KK jest w Polsce jest jedną z najzamożniejszych instytucji i z pewnością stać ją na taki zakup. Bez zbędnych spekulacji można śmiało stwierdzić, iż uzbierałaby się w kasie Miasta pokaźna sumka, gdyby nie bonifikaty jakie Diecezja siedlecka otrzymała. Teraz, kiedy budżet miejski boryka się z problemami finansowymi byłaby ona jak znalazł. Pozdrawiam.

 18. Siedlczanin - racjonalista dodano 8 lat temu

  Do redakcji:

  Zamieściłem przed postem skierowanym do internauty o nicku "Efaster" link do bardzo ciekawych informacji na temat finansowania KK przez państwo polskie. Jaki jest powód jego nie zamieszczenia? Czyżby cenzura?

 19. Aneta Borkowska dodano 8 lat temu

  Drogi czytelniku
  W regulaminie jest zaznaczone, że nie umieszczamy linków w komentarzach (poza linkami do stron urzędowych).
  Zazwyczaj link z komentarza usuwam, a reszta jest puszczona, ale w Pana przypadku jest tylko zaproszenie do przeczytania i link. I przyznam, że bez linku komentarz po prostu traci sens.

 20. Do...Siedlczanina - racjonalisty... dodano 8 lat temu

  Miły panie, cieszę się i dziękuję za miłe słowa o p.Dorocie, podzielam pana wrażenia z wizyty w Muzeum. Nie mogę jednak przyjąć pana argumentu, że skoro KK jest zamożny, to może sprawić miastu przysługę i odkupić LO .Żółkiewskiego po cenie rynkowej, podreperowując długi miasta.Nie interesują mnie te długi, uwazam,że po to wybiera się zaufanych ludzi,żeby rządzili miastem gospodarnie ! Miasto dostało miliony dodacji z Unii, wysprzedało bezpowrotnie wiele ważnych obiektów i działek, lecz wyciąganie ręki po tak historyczny budynek, który przetrwał zabory i okupację i wsławił się w walce o niepodległość, noszący imię tak szacownego Polaka, jest w/g mnie zamachem na demokrację ! Siedlce to dziwne miasto, czasami odnoszę wrażenie, że konserwator zabytków nie ma tutaj nic do powiedzenia, albo nie kocha tego miasta.Są miasta jak np.: Zamość ,Chełm, Kazimierz,czy Elbląg,w którym to Elblągu np.przywraca się rynek i centrum do stanu pierwotnego wyglądu i poprawia się to co "zepsuli" współcześni architekci.Polska zadziwia Europę przedwojenną ocalałą architekturą.Siedlce też posiadały piękne fasady kamienic, lecz poprzeplatano je szkłem i metalem, albo wcale zlikwidowano.Trwałość tradycji, powinniśmy zachowywać dla przyszłych pokoleń, w tym tkwi siła państwa.Europa ma takie np. 100-letnie kawiarnie , cukiernie, restauracje gdzie w ciemno można trafić, bo one istnieją w tym samym miejscu i będą istnieć.Dlatego LO Żółkiewskiego powinno powrócić do swojego historycznego budynku !!! I nie interesuje mnie że nie ma pieniędzy na remont, one powinny się znależć !!! Tworzenie w mieście za olbrzymie koszty na siłę teatru i doprawianie do tego ideologii,( do 120-letniego budynku , którego pytam ? , gdzie taki budynek teatru stał i jakie imię nosił ? Teatr to budynek , jego duch i tradycja miasta, a tu takowej nie było , zaglądały czasami za ks.Ogińskiej przejezdne trupy teatralne) jest tylko realizacją osobistych ambicji nielicznej grupy osób,które uzyskały przychylność Prezydenta miasta i realizują konsekwentnie swój cel. Lecz napewno ważniejszy powinien być remont i powrót LO do swojego macierzystego budynku, bo duch PATRIOTYZMU tego Liceum na to ZASŁUGUJE !!!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?