SPIN

Sesja miejska: Budżet pewny jak wygrana w Lotto AKTUALIZACJA

Aneta Borkowska piątek, 20 grudnia 2013, 14:00 Aktualnie, Siedlce
siedlce

– Gdybym ja planował budżet domowy na rok przyszły posługując się pana metodologią, to zaplanowałbym go o co najmniej 10 milionów wyższy, ponieważ co kilka tygodni w totolotku pada kumulacja, a ja wtedy gram w totolotka i mam szansę wygrać 10 milionów – powiedział radny Mariusz Dobijański.

Projekt budżetu na rok 2014 zakłada dochody w łącznej kwocie ok. 450 mln zł, a wydatki w wysokości ok. 392 mln zł. Nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na spłatę kredytów i zobowiązań a także wykup papierów wartościowych. Dochód ze sprzedaży mienia komunalnego oszacowano, tak jak na rok 2013, na poziomie 50 mln zł.

Budżet na miarę możliwości

Dyskusja nad projektem budżetu trwała kilkadziesiąt minut, ale ostatecznie przyjęto go głosami 13 radnych. Jako pierwszy głos w tym temacie zabrał Jerzy Myszkowski (PiS), określając budżet mianem „budżetu kontynuacji”. Podkreślił, że jego projekt był tworzony w ostatnich miesiącach również przez radnych.

Jerzy Myszkowski o przyszłorocznym budżecie (posłuchaj)

Jerzy Myszkowski o budżecie 2014

– Po 7 latach tłustych przychodzi nieco chudszy rok, ale chudszy nie znaczy, że rok źle zarządzany. Nasz budżet posiada mocne, trwałe fundamenty chociażby dlatego, że jest właśnie oparty na kontynuacji zaczętych inwestycji.

Myszkowski podkreślił, że siedlecki budżet „widzi” potrzeby dzieci, młodzieży, przedsiębiorców, osób starszych, ale także realizuje zadania zlecone jak opieka nad cmentarzami. Przypomniał o inwestycjach już rozpoczętych: m.in. budowa Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej, hali sportowej przy SZP nr 3.

Bez realnej wizji miasta

Suchej nitki na projekcie nie zostawił z kolei radny Mariusz Dobijański. Przewodniczący klubu radnych PO na początku swojej wypowiedzi podkreślił, że jego zdaniem prace na projektem budżetu po raz pierwszy odbywały się w tak „skandalicznych warunkach” czego dowodem było „żonglowaniem” terminami posiedzeń komisji budżetu. 40-stronicowa autopoprawka do budżetu rozdana radnym przed sesją jest na to kolejnym dowodem.

Przedstawiony projekt dowodzi, że nie ma pan, panie prezydencie realnej wizji miasta. Co kilkanaście tygodni jesteśmy zaskakiwani kolejnymi, wspaniałymi pomysłami magistratu, które stanowią nic innego jak zapowiedzi ku uciesze gawiedzi, z których to zapowiedzi nic nie wynika. Z pompą i hucznie zapowiedziane inwestycje: budowy ratusza z sukiennicami, termalnych basenów, podziemnych parkingów, parku krajobrazowego nad „stawami siedleckimi” to zwykła „ściema”, zamydlenie oczu mieszkańcom miasta.

Mariusz Dobijański o przyszłorocznym budżecie (posłuchaj)

Mariusz Dobijański o budżecie 2014

Radny dodał, że nie ukrywa satysfakcji brakiem tych inwestycji w budżecie, bo jego zdaniem były one od początku zabiegiem PR-owskim.

Budżet jak gra w Lotto

Realizacja budżetu jest, jak stwierdził, od lat opierana na nierealnych wskaźnikach związanych z dochodami miasta, a ich niewykonanie tłumaczone jest przesłankami, które tak naprawdę są prezydentowi znane podczas konstruowania budżetu.

Nie potrafi pan przyznać się do porażki czego dowodem jest brak pieniędzy na remont liceum „Żółkiewskiego”. Gdybym ja planował budżet domowy na rok przyszły posługując się pana metodologią, to zaplanowałbym go o co najmniej 10 milionów wyższy, ponieważ co kilka tygodni w totolotku pada kumulacja, a ja wtedy gram w totolotka i mam szansę wygrać 10 milionów.

Dobijański przyznał rację Myszkowskiemu, który nazwał przyszłoroczny budżet „budżetem kontynuacji”.

– Niech cieszy nas wszystkich wybudowany Park Wodny Siedlce,zakończenie budowy sali gimnastycznej przy ZSP nr 3 i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, bo to ostatnie duże inwestycje przez najbliższe lata w naszym mieście. Klub radnych PO nie poprze tego projektu – zakończył radny.

13 radnych opowiedziało się za projektem budżetu, 8 zagłosowało przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

tekst zmieniony

34 komentarze

 1. ktoś, kto patrzy i widzi dodano 10 lat temu

  Tak, tak, a świstak siedzi i zawija w sreberka….

  • Stanisław dodano 10 lat temu

   Się Dobijański obudził przed wyborami przecież popierał do tej pory wszystko łącznie z budżetem no ale cóż kampania idzie trzeba powalczyć żeby wejść do Rady Miasta. A ja bym chciał żeby Siedlczanie odrzucili wszystkie opcje które są w Radzie Miasta i zagłosowali na nowe komitety 🙂 Ale by była heca na całą Polskę 😀

   • :) dodano 10 lat temu

    Kozaczyński paluszkiem pogroził, to pokrzyczeć trzeba.

 2. Co on plecie... dodano 10 lat temu

  P. Myszkowski nie pleć bzdur. To nie ambona.

 3. ad vocem dodano 10 lat temu

  Dobity jak zwykle dobija. POpuliści. To wy mydlicie oczy siedlczanom.

 4. ad vocem dodano 10 lat temu

  Myślałem, że w Siedlcach wykształci się konstruktywna opozycja, a nie banda rozwydrzonych POlitykierów, którzy od 2010 nie mogą przeboleć sromotnej porażki. A będzie co raz gorzej, bo hipokryzję waszą poznaliśmy. "Ściema" – co to w ogóle za słowo w ustach wicekuratora oświaty? Ładny przykład dla młodzieży. Do mediów to, TVN na bank podchwyci!

  • bowwowwow dodano 10 lat temu

   Grzegorz….

 5. ono dodano 10 lat temu

  Wreszcie PO mówi językiem jakim powinna mówić od początku kadencji. A pan radny z. S mówi tak jak kiedyś mówił w jedynej przewodniej sile narodu czyli "kompleksowo"

 6. chemik dodano 10 lat temu

  A Pani Skłodowska w grobie się przewraca. Nie zasłużyła na śmieciową choinkę.

 7. barnaba dodano 10 lat temu

  Przyniesli mnie "dazetke-tube propagandowa "S TBS Filipka-dzieło na kredowym papierze drukowane, obszerne wywiady i zdiecia samego -Wodzunia-pzez małe "w" Filipka i jego popleczników.Czy Pan Prezydent wie z jakich pieniędzy ten człowiek tworzy sobie klake?Ile ta przyjemność nas kosztuje?.A najdziwiejsze jest to ,ze jak się sumuje rok działalności- to spółka miejska winna/ podległa Prezydentowi Kudelskiemu/ chociaż słowem wspomnieć o swoim szefie-pracodawcy.Manifestowanie obojetnosci wobec ręki która karmi jest niestosowne i nieprzyzwoite

 8. Benek33 dodano 10 lat temu

  Ad vocem ma racje, Sieldecka PO to rownia pochyla i wszyscy o tym wiedza. Wybaczcie Panu Dobijanskiemu – jako doktotr nauk humanistycznych renomowanej siedleckiej UPH ma ograniczony zasob slownictwa, zrozumcie sytuacje tej osoby.

  • Stanisław dodano 10 lat temu

   Tak samo jak PiS i STS oraz SLD. Wszyscy macie brud za pazurami.

 9. hahahahahahahahahhahahaha dodano 10 lat temu

  Garbaty co tak cicho siedzisz???? hehehehehehe

 10. ono dodano 10 lat temu

  Zobaczcie jakimi słowami wypowiada się wasza poseł "spadochroniarz", a Dobijański mówi tak jak większość z nas. Czyli normalnie.

 11. Anonim dodano 10 lat temu

  Mam prośbę do do radnego z rudy śląskiej – dobijańskiego przez małe"d". Odczep się człowieku od Żółkiewskiego. Większość miasta wie że byłeś i jesteś pierwszy do likwidacji tej szkoły, więc nie rób sobie kampanii przedwczesnej bo i tak ci nikt nie uwierzy. PO – Wara od Żółkiewskiego, zabierzcie ze sobą tych buraków z PSLu na czele z tym kłamcą Strózikiem.

  • on dodano 10 lat temu

   Co anonim, zapisałeś się do PISU? Jak tak to wstydź się!

   • Anonim dodano 10 lat temu

    Nie interesuje mnie polityka, ale los Żółkiewskiego – owszem. Moi bliscy kończyli tę szkołę, a i synowie planują zdawać do tej szkoły z tradycjami. Nie trzeba polityką interesować się, aby stwierdzić że źle się dzieje pod rządami PO-PSL, edukacja, gospodarka, potężne afery, likwidacja kluczowych zakładów, stoczni, polityka zdrowotna społeczna itp. mam wymieniać dalej? Więc nie chciałbym aby Siedlcami personalnie zarządzała kiedyś taka osoba jak Pan z Rudy Śląskiej.

    • on dodano 10 lat temu

     A mnie tam wszystko jedno skąd będzie "Pan", który będzie rządził moim miastem, tylko żeby robił to dobrze i z głową.

     • Anonim dodano 10 lat temu

      Mnie też nie interesuje miejscowość, o Rudzie piszę z przekąsem., ale już Pan który z niej pochodzi to inna sprawa. Nie chciałbym aby taka osoba zarządzała naszym miastem. To jest po prostu zły i strasznie mściwy człowiek. Może miał po prostu kiepskie dzieciństwo, lub cegła mu spadła kiedyś odcisk…

    • wdr dodano 10 lat temu

     Jak na razie, to PIS rządzi w Siedlcach więc miej pretensję do swoich prokomunistów, którzy szydzą z innych i sami inwigilują innych- dzieląc ludzi na swoich i resztę poddanych lemingów. Czerwona (…)zmodyfikowany to pisiory, którzy za swoich rządów nękali społeczeństwo.

  • Anonim 2 dodano 10 lat temu

   Jeśli prawdą jest to co piszesz, że nosili (a może noszą się jeszcze) z zamiarem zlikwidowania Żółkiewskiego, to może dowodzić, że jest to siła rodem z PeeReLu, czyli farbowanych komuchów pod płaszczem PełO. Widać nie w smak im patriotyczna postać Hetmana, który dał przykład jak dbać o interesy POLSKIE a nie RUSKIE! A Struzik i Orzełowska widać nie wiele mają do powiedzenia w Zarządzie Województwa zdominowanego przez członków z PO.

 12. jawny zwolennik Nowej Prawicy dodano 10 lat temu

  Platforma zapomniała, jak głosowała za zaciąganiem kolejnych kredytów i przyjmowała poprzednie budżety? Śmiem wątpić w te nagłe nawrócenie, podobnie jak w przypadku SLD. Swoją drogą bardzo "ciekawy" ten projekt budżetu – nie wiem, skąd im wyszedł taki wysoki prognozowany dochód z CIT, skoro przedsiębiorcy stąd uciekają, a z roku na rok osiągany dochód jest coraz mniejszy. Tu się doda, tam się odejmie i na papierze wszystko "cacy". Gorzej z realizacją. Prognozowali 65 milionów z PIT, a potem zdziwienie…

 13. myślę nowocześnie dodano 10 lat temu

  Myślę, że wiele racji ma Platforma. Brawo,sondaże idą wam w górę. Powodzenia.

  • Anonim dodano 10 lat temu

   HAAAA! Które sondaże idą w górę? Chyba na wewnętrznych zebraniach jak sami członkowie PO głosują, i w to śmiem wątpić…

 14. Mirek dodano 10 lat temu

  To teraz taka zagadka – kiedy miasto zdecyduje się na nowy kredyt na poczet wirtualnych 55 milionów z "dochodów"? Zakładam się, że jeszcze w pierwszym półroczu, tak by w okresie wyborczym mydlić oczy, że budżet się "spina".
  Żeby to się nie skończyło u nas jak w REWALU:
  Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Rewal dowiedzieli się jak kończy się zadłużanie samorządu. Do mieszkańców gminy dotarły listy od komornika z poleceniem spłaty kredytu zaciągniętego przez gminę w komercyjnym banku.

  Gmina Rewal jest winna Nordea Bankowi 30 milionów złotych, z czego 2 miliony złotych musi oddać natychmiast. Jednak jako, iż zadłużony po uszy samorząd nie jest w stanie regulować należności w terminie, komornik wysłał polecenia zapłaty mieszkańcom. Zgodnie z przepisami muszą na nie odpowiedzieć, inaczej grozi im kara w wysokości 500 zł.

  Zgodnie z prawem gmina ma obowiązek na wezwanie komornika udostępnić listę wszystkich jej dłużników. Nastąpiła jednak pomyłka i samorządowcy udostępnili wykaz wszystkich mieszkańców. Dlatego wezwania do zapłaty otrzymali wszyscy zameldowani w Rewalu, a nie jedynie dłużnicy.

  Rewal obecnie jest zadłużony na około 115 milionów złotych. Przy czym liczba jego mieszkańców wynosi zaledwie 959, co oznacza, że każdy z nich jest zadłużony na kwotę niemal 120 tysięcy złotych.

  Jakkolwiek skończy się ta sprawa, pewne jest, że przynajmniej mieszkańcy Rewala będą mieli świadomość, że długi zaciągane przez władze państwowe jak i samorządowe są ich długami.

  Źródło: Radio Szczecin

 15. on dodano 10 lat temu

  Oto cytata "Obserwując przebieg wydarzeń w mieście Siedlce narasta w nas wątpliwość i obawa co do zasadności kierunku dokonywanych w mieście zmian. Realizowane przez władze miasta cele wydają się nam być coraz bardziej rozbieżne z podstawowymi potrzebami mieszkańców. Dziś rządzi miastem grupa ludzi, która nadużywając haseł głoszonych przez prawicę celowo stwarza w radzie miejskiej sztuczne podziały polityczne, by pod osłoną tzw. słusznych ideowo spraw, realizować wyłącznie swoje partykularne interesy….. Jak tak dalej pójdzie, w pełni zasłużymy sobie na przypisywane nam już miano zapyziałego zaścianka, z republiką kolesiów jako jedyną siłą przewodnią" Kto zgadnie skąd ten cytat?

 16. on dodano 10 lat temu

  Oczywiście miało być "Oto cytat" – mój błąd

 17. czy to prawda??? dodano 10 lat temu

  czy to prawda że Miasto Siedlce zaciągnęło "pożyczkę" z ZFŚŚ swoich pracowników?????? To są trwałe fundamenty budżetu Panie Myszkowski???????????

 18. obserwator II. dodano 10 lat temu

  A to wszystko g…o warte pod rządami tych panów.Bieda nadejdzie jak oni skończą kadencję i wówczas ci co będą rządzili okażą się nieudacznikami ponieważ po ekipie Kudelskiego zostanie dług i spalona ziemia,oraz miłość do sukienkowych.

 19. Waldek dodano 10 lat temu

  Jednym słowem rozdziobią nas kruki, wrony i orły tak po siedlecku 😉 a padlinę kundle zjedzą…

 20. Kasia dodano 10 lat temu

  A mnie podobają się młodzi ludzie u władzy. Myślą inaczej nie zaściankowo. Przed nimi przyszłość, a to już widać w Polsce. Uznanie dla p. Karasia z PO.

  • prawa ręka dodano 10 lat temu

   Kasiu, Kasiu , nie podlizuj sie.

 21. jjjon dodano 10 lat temu

  tchurzewski i kudelski zaraszam na ul cmentarna po wytyczne na rok 2014

 22. ZORROp dodano 10 lat temu

  W tym miasteczku nie mamy radnych tylko kupczyków nie mamy sprawiedliwego prezydenta jest tylko klika i kolesiostwo które pobłogosławił biskup Kiernikowski.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?