SPIN

Bitwa z Grundlandem o „śmieciową” choinkę

Beata Głozak sobota, 21 grudnia 2013, 20:39 Siedlce

– Choinką chcieliśmy trafić do siedlczan, aby zaczęli segregować odpady, by ulżyć  paniom, które przez 7 godzin stoją i wybierają z taśmy surowce wtórne ze zmieszanych odpadów – mówił prezes. – Jak pan chciał dostrzec te panie to pieniądze wydane na choinkę trzeba było rozdzielić między nie – skwitował Piotr Karaś.

Prawie 10-tonowa choinka z odzysku wykonana przez siedlecki Zakład Utylizacji Odpadów była tematem ożywionej dyskusji między Piotrem Karasiem, a prezesem ZUO i prezydentem. Jeden mówił o anytreklamie miasta, a drugi o ekologii. Jeden powoływał się na internowanych i represjonowanych, a drugi na siedleckiego biskupa.

O tzw. śmieciową choinkę prezesa ZUO pytał radny Piotr Karaś. Interpelację poprzedził cytatem z filmu „Miś” na końcu stawiając tylko jedno pytanie: „Po co?”

– Po to, że jest to dekoracja ZUO, mojego zakładu – odpowiedział Andrzej Grundland, prezes ZUO Siedlce. Dodał, że można było zrobić „ładną, świecącą atrapę”, ale szybko by o niej zapomniano, bo „wszędzie coś świeci”.

Mogła być ładna

– Mogliśmy też zrobić coś, co będzie informowało o tym, że firma prowadzi działalność na rzecz środowiska, bo odzyskuje surowce wtórne, a z tego jest ta choinka – dodał. Podkreślił też, że instalacja miała rozpocząć kampanię edukacyjną dot. segregacji, ale wymknęła się poza lokalne społeczeństwo.  – Zainteresowała się nią telewizja i twierdzę, że dobrze się stało, bo każdy kto widział materiał wie gdzie są Siedlce. Zainteresowanie nią przeszło moje oczekiwanie. Zamiarem było trafić do lokalnej społeczności, by zwiększyła segregację, by ulżyć tym paniom, które przez 7 godzin stoją przy taśmie i wybierają z niej surowce wtórne z tych zmieszanych odpadów.

Dekoracja ronda w sposób tradycyjny byłaby, zdaniem prezesa droga i nie byłaby zauważona.

Jeśli widzę sens w jakimś działaniu – to działam. Obecnie odzysk odpadów w naszym mieście jest na poziomie 6 – 7 procent, a  ustawowo mamy mieć 12. Może trochę wyszło jak z „Misia” Barei, ale jest dyskusja, a zawsze po niej jest postęp. Tę choinkę sprzedamy, prawie po 1200 złotych za tonę, a tam jest 8 ton. Konstrukcja jest wieloletnia. W przyszłym roku możemy zrobić coś innego. Chciałbym odnieść się do wpisów, że choinka obraża uczucia religijne. To jest wpis taki faryzejski. Gwiazda betlejemska nie obraża nigdy uczyć, natomiast Chrystus nie urodził się w supermarkecie. Urodził się w stajni. Te śmieci zostały wybrane i przetworzone ręką ludzką i z nich powstaną nowe rzeczy. Jest to trochę rodzaj odrodzenia.

Że choinka „śmieciowa” turystów zaprasza

Kilkuminutowych wyjaśnień prezesa ZUO nie przyjął Piotr Karaś.

Stwierdził pan, że ci co oglądali materiał telewizyjny wiedzą gdzie są Siedlce. Ja nie chcę, aby nasze miasto było postrzegane przez turystów poprzez stertę śmieci. Pan nazywa to choinką, ale nie wiem czy zapoznał się pan z pismem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych. Pan ich nazwał faryzeuszami.

Radny przytoczył też kilka cytatów z pisma jakie złożyli w urzędzie sygnatariusze pisma. Jednym z nich był fragment: „Szydercza choinka nie tylko szpeci miasto, ale bardzo nie podoba się mieszkańcom Siedlec. Mieszkańcy miasta wstydzą się tej sterty śmieci symbolizujących brud i smród w mieście. Owa „choinka” ojców miasta jest pośmiewiskiem z naszej wiary i kultury.”

Ja też byłem internowany w stanie wojennym. I jeśli Stowarzyszenie reprezentuje internowanych to niech robi to rzetelnie. Co do wiary to proszę o powściągliwość, bo ja też jestem człowiekiem wiary i to nie jest tak, ze ja kogoś obrażam. Pan obraża tą twórczość do której siedlczanie już się przyzwyczaili. O ile wiem siedlczan z miasta i w okolicy jest około 100 tysięcy i ja mam listów z poparciem tyle samo, a może nawet więcej niż pan ma przeciw. Pozytywne głosy napływają nawet z zagranicy. To jest teren mojej firmy i moich pracowników, którzy w trudnych warunkach ustawiali tę choinkę. Ja wiem jakich mam pracowników i wiem że na nich mogę liczyć.

A biskup pozwolił…

– To nie jest pana firma tylko spółka miejska, szanowny panie – ripostował Karaś. – A jeśli chciał pan dostrzec panie segregujące odpady to pieniądze które wydał pan na tę choinkę trzeba było rozdzielić między te panie, bo koszt choinki to 20 tysięcy a sprzeda ją pan za 9 600 – zakończył.

Dyskusję zakończył prezydent miasta Wojciech Kudelski, który przyznał, że prezes ZUO uzgadniał z nim wzniesienie choinki.

– Proszę uwagi kierować do mnie. Natomiast jeśli chodzi o wartości religijne to ja rozmawiałem na ten temat z biskupem i biskup nie ma nic przeciwko temu. Więc jeśli ktoś mówi o profanacji Chrystusa to niech się zapozna z historią choinki. I ci co tak uważają to niech zapytają biskupa czy to jest profanacja wiary.

58 komentarzy

 1. nie muszę pytać dodano 10 lat temu

  Tak tak śmieci zamiast choinki to jest profanacja wiary. Ciekawe co by na to Ojciec Święty Papież Franciszek?

  • ??? dodano 10 lat temu

   Choinka to nie kwestia wiary, bardziej tradycja

   • Wyrzykowski dodano 10 lat temu

    Niestety, z napisami "Do Betlejem via Siedlce" i "Witaj w radosnym oczekiwaniu" nijak nie da się tutaj odizolować kwestii wiary. Mamy prawo czuć głęboki niesmak choćby z tego powodu, a tu na deser jeszcze kwestia wizerunkowa i finansowa.

 2. Do PK dodano 10 lat temu

  Dzięki Panie Piotrze!

  • ad bocem dodano 10 lat temu

   Właśnie!
   Panie Piotrze czas najwyższy…
   więcej takich interpelacji…

 3. echo dodano 10 lat temu

  Prezes ZUO powinien zastąpić p.Sochacką,która ponoć zajmuje się promocją miasta – gdyż jak widać ma o tym większe pojęcie.Śmieci nie można się wstydzić a ludziom,którzy je utylizują należy się szacunek.Ci merdający ogonami ze wszystkiego zrobią walkę o krzyż.Dobrze ,że p.Prezydent nie wyparł się swoich uzgodnień choć mógłby zapobiec tej głupkowatej dyskusji radnych.

 4. Mirek dodano 10 lat temu

  Ciągnąc dalej Misiem:
  "Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu, niech żyje nam! To mówiłem ja, Jarząbek".
  Listy z poparciem i dyktafon w gabinecie, żeby pracownicy mogli chwalić "gieniusz" Pana Prezesa.

 5. Widac kto rzadzi Siedlcami. dodano 10 lat temu

  "Biskup nie ma nic przeciwko temu."- powiedzial Prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski. Ludzie glosowali na Kudelskiego a maja Kiernikowskiego…

 6. Stanisław dodano 10 lat temu

  Oni wszyscy siebie warci PO,PIS, STS, SLD. Jedna niska linia poziomu głupoty .

  • Micahł dodano 10 lat temu

   niska linia poziomu głupoty ?? czyli są mądrzy wg ciebie ? Chciałeś wyjść na inteligenta , a wyszedłeś no właśnie na kogo?

 7. ja chromolę, co za bufon z tego "prezesa" dodano 10 lat temu

  "to jest jego teren i on zrobi co bedzie chciał"
  To nie jest "twój teren" prezesie. Swój teren masz na swoim podwórku, w Warszawie, skąd cię wypierdzielili, a Siedlce dały ci utrzymanie i to solidne. A w firmie możesz sobie stawiać co chcesz – nawet 'choinkę" z papieru toaletowego, ale rondo w mieście do twojej firmy nie należy.
  Siedlce sa nasze – nie twoje.
  I nieistotne jest o co chodzi, czy ta smieciowa instalacja – nie sądze, aby biskup uzył wobec tego tworu okreslenia "CHOINKA", bo choinka śmieci nigdy nie będzie – istotne jest, w jaki sposób ten spadochroniarz przygarniety z nadania PIS – traktuje nas, mieszkańców.
  On tu jest panem i władcą – i koniec, bo on decyje.
  Kudelski ma (…)zmodyfikowany do gadania. Siedlcami rządzi Kaczyński, przez ręce Tchórzewskiego. Kudelski to marionetka.

 8. dron dodano 10 lat temu

  Głupie pytania,
  A wystarczyło zapytać o to czy ta konstrukcja służąca do składowania kilku ton odpadów ma wszystkie formalnie wymagana pozwolenia i badania oddziaływania na środowisko.

 9. tytuł dodano 10 lat temu

  mógłby brzmieć Bitwa pod Grundlandem 😉 swoją drogą, bardzo POLSKIE nazwisko, PiSowcy!

  • ad bocem dodano 10 lat temu

   Lubię to!

 10. on dodano 10 lat temu

  PiS mówi, "że wszystko to wina Tuska" aż tu nagle jest wyjątek, bo jest również "wina Kudelskiego" – szacun za odwagę:)

 11. rugbyrama '13/14 dodano 10 lat temu

  Karaś robi polityczne zamieszanie. Chyba już wskakuje na fotel prezydenta. Po co choinkę na rondzie na Warszawskiej mieszać i przytaczać do religii i polityki oraz używać jej do prywatnych porachunków, Moim zdaniem choinka jest strzałem w dziesiątkę, pomysł godny naśladowania, dobre wyciągnięcie ręki do młodzieży poprzez sztukę, prewencję ekologiczną i rozmowę o samej choince. Pana Karasia trzeba zaprowadzić do muzeum sztuki współczesnej np. w Berlinie, Warszawie czy Nowym Jorku. I niech osądzi czy wystawione tam prace instalacje to sztuka czy wysypisko śmieci, dla przykładu podaję link do instalacji z W-wy:
  http://artmuseum.pl/pl/wystawy/w-sercu-kraju/gallery/1
  Czy jest to kupa złomu czy sztuka Panie Karaś?

  Sztuka jest po to aby odzidaływać na nasze emocje i wrażenia, aby nas rozwijać duchowo, emocjonalnie. I żadna praca nie musi u każdego z nas budzić tych samych doznań, wręcz przeciwnie, każdy powinien to zinterpretować po swojemu, jedynie mając podpowiedź o zamiarach autora. Krytyka sztuki to rozmowa o sztuce. Jeżeli siedlecka choinka budzi tyle skrajnych (dodatnio i ujemnie) emocji, oznacza to że jest to praca udana i trafiła na podatnych odbiorców. Brawo dla autora i pomysłodawcy.

  Naszym Siedlcom brakuje odważnych modernistycznych rozwiązań w każdej dziedzinie, nawet w opinii społecznej która jest nadzwyczaj konserwatywna jak w Izbie Lordów w Londynie :-)))

  A ja bym następnie idąc modern art stepem np:
  1. We wszystkich szkołach zbudował furtki w kształcie książki przez którą wchodziłoby się do placówki.
  2. W Parku Aleksandrii pomontował instalacje naukowe wyjaśniające dziciom podstawowe zasady fizyki, matematyki czy chemii, np. kule newtona, strumienie wody napędzające koła zamachowe itp.

  3. Na skwerkach zamontowałbym e-kioski z nagrywarką mysli pozytywnych, gdzie mieszkańcy mogliby prezentować swoją działalność optymistycznie zakręconą a inni mogliby to ściągać na pliki i odsłuchiwać.

  4. Np. w pierwsze piątki miesiąca nakazałbym wszystkim pracownikom spółek miejskich i UM chodzenia w niebieskich kapciach papuciach ala muzealnych, co byłoby też otwartością Siedlec na nowoczesną sztukę, byłaby to żywa instalacja dla siedlczan.

  Pozdrawiam.

  • bowwowwow dodano 10 lat temu

   Szanowny rugbydrama!
   od sztuki są artyści, a nie polityczni spadochroniarze. Poza tym nie jesteśmy w Berlinie czy NY, a Siedlcach, mieście, w którym jego mieszkańcy poczuli się obrażeni taką formą prezentacji (bo nie jest to sztuka – umówmy się). Bardzo szanuję Twoje zdanie i nie piszę tu, że choinka to kupa g**na itp., ale zwróć uwagę, że Pan Grundland swoimi wypowiedziami obraża nas jako Siedlczan i myślę, że traktuje z góry. Nie mam pojęcia czy jest rodowitym Warszawiakiem i stąd jego podejście z góry (wszak mieszka na dolnym Mokotowie), ale stwierdzenia JAMCI itp. są burackie i tyle! Zobaczymy czym jeszcze się popisze jako zarządzający ZUO, na razie dał plamę. A co do Piotra Karasia, to jest to Siedlczanin z krwi i kości i uważam, że dobrze iż podjął dyskusję – od tego jest reprezentant społeczeństwa. Panie Piotrze – piąteczka!

   • podoba mi sie dodano 10 lat temu

    to, co napisałeś. Zwłaszcza ocena zachowania i wypowiedzi "warsiawiaka"

 12. TOTALNA dodano 10 lat temu

  TOTALNA kompromitacja Kudelskiego. Chłop chowa się pod sutannę zasłaniając się Biskupem. Co ma Biskup do kupy śmieci????? Trzeba mieć odwagę Prezydencie i nie bronić ZŁEJ SPRAWY.

 13. siedlce dodano 10 lat temu

  Znajomi np. z Warszawy mówią fajną macie choinkę ( z mediów ). wg mojej oceny o dziwo wygląda to całkiem fajnie wg mojej oceny i zawsze to jakaś promocja miasta.

  • bowwowwow dodano 10 lat temu

   obsyp się śmieciami, szlamem i promuj zatem!

 14. barnaba dodano 10 lat temu

  Ludzie z Siedlec to ostatnia sprawa do roztrzasania.Piszcie o nowych miejscach pracy i innych pomysłach wybrańców-radnych i urzednikow

 15. ag prezes ZUO dodano 10 lat temu

  Wszystkim Siedlczankom i Siedlczanom, bez wyjątku na za i przeciw życzę:

  "DAJ NAM WSZYTKIM
  BOŻE DZIECIĘ
  TEJ MIŁOSCI CO NAM TRZEBA
  BY DO STOŁU RAZEM ZASIĄŚĆ
  DZIELĄC SIĘ KRUSZYNĄ CHLEBA".

  ag

 16. anonimy piszą dodano 10 lat temu

  Karaś chciał wyjechać na kontrowersyjnej choince i trafił na przeciwnika, z którym przegrał. ZUO pozyskało inteligentnego i odważnego człowieka. Czy długo się Siedlcach utrzyma nie wiem ale już dużo zrobił aby zwrócić uwagę na sprawę segregacji śmieci. Teraz miasto, ZUO i ochrona środowiska powinni przyjrzeć się jak to segreguje się śmieci u źródła. Codziennie widzę wyrzucane niezgniecione butelki, niezgniecione kartony i pudełka. Trzeba podwyższyć koszt śmieci nie segregowanych i edukować, edukować, edukować.
  Pierwszy krok zrobiono. Czekam na dalsze.

  • Mirek dodano 10 lat temu

   To mówiłem JA, Jarząbek…

 17. Tero dodano 10 lat temu

  re :rugbyrama '13/14 * anonimy piszą *- Jak bym słyszał rodzinny głos .

 18. Mirek dodano 10 lat temu

  ton jakby wprost z MO 🙂

 19. Artur dodano 10 lat temu

  Ustawienie na szczycie sterty śmieci gwiazdy, nie czyni z tejże sterty choinki.
  Od kiedy biskup zatwierdza dekoracje na terenie miasta
  ?
  Arogancja władz miasta jest porażająca: pomnik Kaczyńskiego i teraz ten. Nie doszukuję się wspólnego mianownika.
  Brawo panie Karaś!

 20. Czytelnik77 dodano 10 lat temu

  A mnie się choinka podoba, jestem tez mieszkanką Siedlec. Choinka nowoczesna, pomysłowa, inna… , z ciekawością czekam na kolejne święta, bo myślę, że tych którzy kreatywnie podejdą do tematu światecznej instalacji będzie więcej.
  Nie rozumiem, po co to "całe wymądrzanie się" na sesji, co ma do tego wiara, religia, biskup i "wszyscy święci".
  Oddzieliłabym tez ocenę nowego prezesa, to skąd przyszedł, od pomysłu choinki.
  Ubierajcie choinki jakie chcecie w domach, własnych posesjach, nie przywłaszczajcie sobie jednak jedynych racji do dysponowania miejscami publicznymi.

  • prezes ZUO też nie jest WŁAŚCICIELEM tej przestrzeni, dodano 10 lat temu

   na której wywalił kupe smieci. To my – mieszkańcy i podatnicy – jesteśmy właścicielami tego miejsca, a nie urzędnik, czy biskup. Prezes może – tak napisałeś – co najwyżej dysponowac swoja posesja, a nie miejscem publicznym.
   Wiara, religia i biskup ma do tego duzo, jeżeli upieramy sie, aby ten twór nazywać "choinką".
   Pod komentarzem "Artura" podpisuje sie obydwiema rękami.
   Buta i arogancja naszej siedleckiej wierchuszki, jest jak Mont Everest.

 21. 3aka dodano 10 lat temu

  Ta sterta śmieci nawet kształtem choinki nie przypomina! Brakuje jej (tej stercie śmieci) dwóch pięter… Tandeta na wjeździe do miasta, no wizytówka piękna… i co z tego, że ludzie będą wiedzieli gdzie są Siedlce.
  – Siedlce? aaaaa to tam na wschodzie, gdzie śmieci rosną na rondach… Super promocja miasta. Brawo

 22. philipfc dodano 10 lat temu

  Od kiedy to biskup jest prezydentem miasta? Panie Kudelski i cała reszta trzymająca z czarnymi DZIĘKUJEMY. Nie mieszkamy w kraju wyznaniowym żeby kapłan jakiegokolwiek wyznania nam mówił co jest ok a co nie

 23. Urodzony na Asłanowicza. dodano 10 lat temu

  Zwracam się do rodowitych mieszkańców Siedlec.
  Nie pozwólmy aby wpatrzony w siebie Warszawiak uczył nas kultury. Traktuje Nas jak wieśniaków. Panie Prezydencie czy jest Pan z Nami czy przeciw Nam?
  Zrobili z Siedlec pośmiewisko na cały kraj. Dosyć tego. Precz z Siedlec.

 24. odpad dodano 10 lat temu

  TAK jednak Grundland startuje na PREZYDENTA SIEDLEC !!! Po to tak całą zadyma z choinką i inne …… zagłosuje na Pana tylko czy Panu dadzą PiSiory?ale jest Pan odważny wiec śmiało

  • prawdopodobnie po to zostal z warszawy przysłany dodano 10 lat temu

   Kudelski juz sie nie nadaje, Orzełowski ma zbyt dobry stołek w kulturze i PIS został bez człowieka, ktory mógłby wygrać w Siedlcach. Decyzja o zwolnienu byłego prezesa ZUO i zatrudnieniu spadochroniarza zapadłą na najwyższym szczeblu. Polecenie wykonania najwyższego rozkazu przekazał najpewniej Tchórzewski – szara eminencja w naszym grodzie (dzis odbyło sie spotkanie biskupa z samorządowcami – oczywiście Tchórzewski też był, chociaz samorządowcem nie jest).
   Grundland ma zasługi dla PIS – walczył razem z Guziałęm o odwołąnie HGW. Musi zostac nagrodzony. Dosttał przydział na Siedlce, do towarzystwa dostanie panienke Pawłowicz i mamy reklame jak ta lala.
   Uwazasz, że nie a szans – mylisz sie. W Siedlcach woźny z PIS ma wieksze szanse na zostanie prezydentem niz rodowici siedlczanie z głowa na karku – ale z "niewłaściwej partii".
   Obym była złym prorokiem, ale myslę, że będziemy mieli śmieciowego prezydenta.
   Jemu na ZUO nie zależy – przecież "pozyczył" od ręki wypracowany przez poprzednika zysk.

 25. Słyszę co lud mówi dodano 10 lat temu

  No i doigrali się. Wreszcie mieszkańcy powiedzieli co myślą o świątecznej dekoracji ronda im. M. Skłodowskiej. Taki obciach zrobić wielkiej uczonej. Wstyd. To aż trzeba pytać biskupa jak ma wyglądać choinka bożonarodzeniowa. Tacy to są nasi ludzie – katolicy. Wystarczyło zajrzeć do katedry i mieć swoje zdanie . Zabrać śmieci i postawić zieloną z igiełkami.

 26. barnaba dodano 10 lat temu

  Ludzie miałkiej filozofii życiowej- zakończcie ten temat.Szkoda ,że myśli eks-przewodniczącego nie odbiegają od tych "z pod budki z piwem ",którzy mówią o-głodzie i pogodzie oraz śmieciowych rarytasach "Wstyd- również dla mnie .ze na takiego "geniusza "zmarnowała głos moja cała rodzina / z wyjątkiem babci która głosowała na Fylipka-taki podobny do kuzyna,który zmarł na suchoty/

 27. ROSS dodano 10 lat temu

  w dup…ch się Wam wszystkim poprzewracało. Zróbcie coś lepszego – potraficie tylko krytykowac ….. ochyda….

 28. Micahł dodano 10 lat temu

  skończcie już polaczkować jak zawsze komuś się nie podoba ,choinka jest oryginalna i to jest fajne ,gdyby wszyscy ludzie byli tak innowacyjni jak wy żylibyśmy pewnie dalej w jaskiniach.

 29. aromat dodano 10 lat temu

  Najbardziej w tym wszystkim śmierdzi mi polityką. Niesamowite jak łatwo ludzie dają się wciągnąć w polityczne dysputy.

 30. Janek Wiśniewski dodano 10 lat temu

  Polityką – to jest nazywać katastrofę zamachem – a wiochę sztuką. Tego się Panowie i Panie politycy nie da obronić – to jest po prostu śmierdząca kupa! I wszystkim, którym to barachło się podoba polecam baśnie Andersena – szczególnie Nowe Szaty Cesarza. Bo jeśli nie dostrzegacie, że Prezes jest nagi – zabierzcie swoje dzieci zamiast do kościoła, by pokazać im Bożonarodzeniową szopkę, to na to rondo, by im pokazać tę kupę barchła, a wtedy usłyszycie prawdę. Tego nie da się obronić.

 31. Agnieszka dodano 10 lat temu

  Każdy może mieć swoje zdanie na temat tej choinki. W sprawach gustu….się nie dyskutuje.
  Jednak dlaczego szanowni komentatorzy wyrażają SWOJE ZDANIE, a piszą "mieszkańcy to… siedlczanie tamto…" Każdy przecież może powiedzieć co sam myśli albo co myślą osoby, z którymi rozmawiał/rozmawiała. Nikt przecież nie przeprowadził badań i nie sprawdził co myśli "większość".
  Irytuje mnie, że jacyś anonimowi komentatorzy wypisują tu w imieniu mieszkańców (chyba też moim) różne opinie na temat tej choinki.
  Mówmy zgonie z rzeczywistością o sobie. Nie podpierajmy się niepotrzebnie zaraz "całą" społecznością.

 32. nie muszę pytać dodano 10 lat temu

  Agnieszko!? Jak wieje wiatr to, aż miło patrzeć na kołyszące się gałązki prawdziwej choinki. Ale tam kołyszą się śmierdzące sfermentowane farfocle. Nie spotkałem nikogo, kogo cieszył by ten pejzaż. Smród tej choinki będzie się ciągnął co najmniej do wyborów.

  • no i co z tego dodano 10 lat temu

   "W wyborach samorządowych poprzemy dotychczasowych prezydentów Radomia i Siedlec" – powiedział Brudziński.
   Zatem Kudelski z woli prezesa – zostaje na trzecia kadencje.
   W sumie to dobrze. Niech naprawi to, co sp ….ł.

 33. Agnieszka Janiszewska dodano 10 lat temu

  Może tak: Jak wieje wiatr to, JEST MI miło patrzeć na kołyszące się gałązki prawdziwej choinki. Ale tam kołyszą się śmierdzące sfermentowane farfocle. JAK DO TEJ PORY nie spotkałem nikogo, kogo cieszył by ten pejzaż. MOIM ZDANIEM: smród tej choinki będzie się ciągnął co najmniej do wyborów.

 34. Agnieszka Janiszewska dodano 10 lat temu

  A moim zdaniem ta choinka jest ciekawa i odważna. Niebanalne podejście do tematu wystroju miasta jest dobrym zagraniem marketingowym. W zalewie kiczu i "elegancji" świecidełek ta choinka ma przynajmniej indywidualny charakter.
  A dla zatwardziałych w krytykowaniu małe pocieszenie. Jest to projekt tymczasowy, w przeciwieństwie do innych "cudów architektury".

 35. Radek dodano 10 lat temu

  Profanacją jest ten człowiek sprawujący urząd prezydenta i drugi sprawujący urząd biskupa. Robią obaj co chcą, nie licząc się z mieszkańcami, bo przecież Siedlce to ich prywatny folwark. Dorzućmy jeszcze pana Strusa i mamy anegdotkę do utworu "Między wójtem, panem i plebanem":D Aż żal du..pę ściska. Trzeba się stąd wyprowadzić.

 36. nie muszę pytać dodano 10 lat temu

  Najgorsze jest to, że Siedlce nie mają Gospodarzy tylko mają urzędasów.

 37. gość dodano 10 lat temu

  Moi świąteczni goście śmieli się do łez z "naszej choinki". To dziadek i babcia nie widzieli normalnej choinki ? Gdzie się chowali w dzieciństwie? Niech pan ag ją sobie postawi przed swoim domem.

 38. Waldek dodano 10 lat temu

  Według mnie to powinniśmy skupić się nie na samej choince, tylko na "sobiePaństwie", które od kilku lat uprawiają siedleccy włodarze. Przecież każdy wie, kiedy są święta, jak co roku 25,26 grudnia. Czy nie można było z choinkowych rond zrobić bardziej marketingowo-artystyczno-heppeningowych akcji z dużym wyprzedzeniem? Czy mało mamy artystów, których można byłoby poprosić o współpracę w tej materii? Nie chodzi o to z czego jest ta choinka, chodzi o to dlaczego jest ona, tak jak pozostałe tandetne ozdoby rond "narzucana" mi i tym, w których imieniu wolno mi mówić?

 39. Siedlczanin dodano 10 lat temu

  Proszę , może ktoś wyjaśni mi co symbolizuje gwiazda betlejemska na stercie śmieci (według mojej wiedzy wskazywała drogę do narodzonego Jezusa)
  A jak zinterpreyuje to pan prezes zuo.
  W takim razie na drugi rok proponuję choinkę ze zużytych prezerwatyw.Będzie i ekolpgicznie i odważnie Spokojnych Swiąt.

 40. ela dodano 10 lat temu

  Dał pan plamę z tą śmieciową "choinką'. Obciach wielki. To ,że prowincja to nie znaczy, że nie znamy się na ekologii. Poprzednik by tego nam nie zrobił.

 41. jako dodano 10 lat temu

  A któż to taki ten Karaś? Powinien się trochę dokształcić w dziedzinie sztuki współczesnej.

  • tako dodano 10 lat temu

   do jako:A tym znawcą sztuki współczesnej to według Ciebie jest Pan Prezes i Ty?No weź mnie nie rozśmieszaj.

 42. Eeeee dodano 10 lat temu

  Święta minęły, za chwilę 3 króli i choinka pójdzie w zapomnienie…

 43. Kowal dodano 10 lat temu

  Ta choinka jest tyle warta co wszyscy ludzie na etatach wtym miesicie Tchurzewskiego

 44. góralka dodano 10 lat temu

  Śmieciowa choinka już zawsze będzie kojarzyła mnie się z Siedlcami. Tak to jest gdy nie bierze się pod uwagę uczuć i tradycji mieszkańców. A jeśli chodzi o ekologię należało wydrukować plakat ekologiczny a nie robić pośmiewiska z grodu.

 45. bolo dodano 10 lat temu

  JAKIE MIASTO, TAKA CHOINKA!!!
  Trochę dołożyć odpowiednich elementów i powstanie całkiem niezłe szambo:)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?