SPIN

Odznaczeni za bohaterstwo

Aneta Borkowska wtorek, 21 stycznia 2014, 13:49 Siedlce

– Dlaczego pamięć i oddanie czci ludziom, którzy ratowali innych są tak ważne po tylu latach? Bo  jest to po prostu obowiązek moralny – powiedział ambasador Izraela Zvi Rav-Ner podczas wręczenia medali i dyplomów „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Podczas dzisiejszej uroczystości „Sprawiedliwymi” pośmiertnie uznano Adelę i Kazimierza Moskwiaków oraz Cecylię i Józefa Moskwiaków, którzy podczas II wojny światowej uratowali troje uciekinierów z siedleckiego getta. W ich mieniu medale i dyplomy odebrała najbliższa rodzina.

Honorowe obywatelstwo Izraela wręczono mieszkającemu w Siedlcach Stanisławowi Leszczyńskiemu. Rodzina Leszczyńskich ukrywała w swoim gospodarstwie 13 uciekinierów z siemiatyckiego getta: ośmiu członków rodziny Feldmanów oraz pięcioosobową rodzinę Kuperhand.

Więcej zdjęć z uroczystości

ambasador sprawiedliwi wsrod narodow swiata2

 

 

12 komentarzy

 1. majka dodano 8 lat temu

  Bardzo wzruszająca uroczystość. Wspaniały występ Mileny Madziar. Szkoda, że organizatorzy nie podali w informacjach, że to impreza tylko dla zaproszonych gości, bo kilkoro "zwykłych" siedlczan odeszło z kwitkiem, trochę to przykre.

 2. mw dodano 8 lat temu

  Dość "szybko" wręczono te odznaczenia, miło że Pan Leszczyński za życia odebrał go w imieniu rodziny. Rodzina Moskwiaków nie miała tego zaszczytu.

 3. majka dodano 8 lat temu

  Na uroczystości wytlumaczono, dlaczego to stało się po latach. .. Fale antysemityzmu w Polsce nie sprzyjaly mówieniu o tym. A bohaterowie nie czuli się nimi, dla nich to był po prostu ludzki odruch.

  • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

   A raczej fala oskarżania Polaków o antysemityzm, wszak docenianie Polaków za pomoc Żydom nie idzie w parze z oskarżaniem ich o antysemityzm, "polskimi obozami śmierci" i całym "Przedsiębiorstwem Holocaust" opisanym przez prof. Normana Finkelsteina przy poparciu m.in. Raula Hilberga i Noama Chomsky-ego. (…)zmodyfikowany

 4. majka dodano 8 lat temu

  Nie bądźmy tacy kryształowi, rok 1968, wystarczy pocz ytac "Początek" Szczypiorskiego Zresztą jak świat światem zawsze na ziemi są ludzie i dranie bez względu na narodowość. .. Cieszmy się z tych co porzadni.

  • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

   Dokładnie, ale trzeba reagować gdy występuje przesada i na jej bazie wyprowadza się różne roszczenia, najczęściej "w imieniu poszkodowanych". Dobrze, że te nagrody są, tylko szkoda, że tak późno (p. prezydent podobno powiedział, oprócz jak zwykle mówienia o lokalnych partiach, że nagrody są tak późno przez polski antysemityzm… ciekawe, co by powiedzieli na to jego wyborcy). Poprzedni komentarz został zmodyfikowany, był tam link do filmu z prof. Finkelsteinem, można sobie poszukać na YouTube bo ciekawie mówi.

 5. TIK-TAK dodano 8 lat temu

  Panie Kudelski dlaczego ta uroczystość była na zaproszenia czy pan się wstydzi i się kryje przed swoim elektoratem anty.

  • kibic dodano 8 lat temu

   wyluzuj człowieku

 6. TIK-TAK dodano 8 lat temu

  Do mizernego kibica ,ty za jednego grosza to byś sprzedał wszystkich ja cię znam i jest mi z tego powodu wstyd.

 7. x dodano 8 lat temu

  Do @tik-tak
  Z prostej przyczyny, to co się tam działo było ogromnie ważne dla rodzin uratowanych i ratujących. Nie da się ukryć że kilku pieniaczy mogło zepsuć całą uroczystość, stąd prośba ambasady by na uroczystości byli tylko zaproszeni goście.
  Czy zaspokoiłam twoją ciekawość i wystarczająco odpowiedziałam na twój jakże "ważny" komentarz, to chciałeś wiedzieć?

  • ? dodano 8 lat temu

   A kto mógłby się pienić i o co? Chętnie poznam odpowiedź na te pytanie.

 8. TIK-TAK dodano 8 lat temu

  Ciebie już się nie uratuje.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?