SPIN

Inwestorów nie ma, ale jest reklama

Beata Głozak poniedziałek, 10 lutego 2014, 20:15 Siedlce

I Siedleckie Forum Inwestorów konkretów nie przyniosło, ale jak twierdzi siedlecki ratusz wartością dodaną jest szeroka reklama terenu przy dworcu PKP.

Listopadowe spotkanie miało zapoznać przedsiębiorców z koncepcją budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w rejonie dworca PKP. Siedlce razem z PKP PLK mają tam ponad 9 hektarów terenu.

– Zainteresowanie ze strony potencjalnych inwestorów jest dosyć duże. Przyjeżdżali do nas w tej sprawie przedsiębiorcy, którzy realizują podobne inwestycje w innych miastach: Poznaniu czy Łomży – mówi Paweł Mazurkiewicz, rzecznik UM Siedlce. – Sam prezydent podczas ostatniego posiedzenia Siedleckiej Rady Biznesu zachęcał również siedleckich inwestorów do tego, żeby zainteresowali się tym terenem. Podczas samego forum, a także potem pojawiał się pomysł, aby utworzyć swoistego rodzaju konsorcjum.
Konkretnych propozycji, mimo rozmów i spotkań jednak nadal nie ma. Forum inwestorów przyniosło efekt taki, że teren został mocno nagłośniony.

– Ciągle prowadzimy rozmowy i diagnozujemy sytuację, żeby ostateczna oferta była jak najbardziej interesująca – przyznaje Mazurkiewicz. – Mówimy, że mamy dobry, dobrze skomunikowany teren, bo kolej, bo drogi, bo centrum przesiadkowe. Jako miasto chcemy mieć w tym miejscu przede wszystkim parking na kilkaset miejsc. Chcemy tam centrum przesiadkowe, który skomunikuje 3 elementy: ruch samochodowy, nowoczesny dworzec autobusowy i trzeci element związany z koleją.

Oferta miasta nie jest jednak pełna. Brakuje odpowiedniej infrastruktury drogowej i to zauważają potencjalni inwestorzy. – Doprowadzenie 3 etapu obwodnicy jest ważnym elementem, bo uruchomi cały ten teren – tłumaczy Mazurkiewicz. – Podobnie jak budowa tunelu na przedłużeniu ulicy Kilińskiego.

Kiedy za słowami przyjdą także czyny? Możliwe, że nie wcześniej niż powstanie cała infrastruktura drogowa wokół terenu.

 

36 komentarzy

 1. Zorro dodano 10 lat temu

  Gawędziarze z ratusza słoma z butów ,ton nie PRL wy od tego terenu z daleka bo zmarnujecie do końca wszystko.

 2. śmiech dodano 10 lat temu

  co za bełkot? ludzie, ten człowiek nie wie, co mówi i o czym mówi! nie będzie żadnego centrum przesiadkowego, a inwestora żadnego też tu nikt nie widział i nie zobaczy.

 3. . dodano 10 lat temu

  Tak za słowami pójdą czyny, chyba rękoczyny. Pod nowym super tunelem nawet autobus nie przejedzie a na super obwodnicy z ledwością dwa samochody ciężarowe się mijają. Komedia, sami robią wieś z miasta, więc o jakim centrum przesiadkowym my mówimy??

 4. Paweł Michowiecki dodano 10 lat temu

  Miasto trzeba najpierw oddłużyć (i kilka innych rzeczy, ale nie będę podsuwał pomysłów, które przy kampanii zostaną przez siedleckie władze głośno przez nią wymawiane żeby potem je porzucić, bo trzeba by się nad tym nabiegać). Jedno jest pewne – nie zainwestowałbym np. 8 mln w mieście, które jest tak zadłużone, bo jak się pieniądze kończą w kasie miasta, to sięgną po pieniądze inwestorów – proste. Jeśli w mieście jest władza, która zamiast tworzyć warunki do rozwoju zajmuje się rozrostem długu nazywając to "rozwojem", to niestety inwestorzy będą się bali tu inwestować, a znani tu biznesmeni bali się wychylać z kasą.
  Ważniejsze były teatry i parki wodne którymi się ludzie nie najedzą i kasy też będą mieli na te atrakcje mniej. Takie atrakcje powinny być jak wisienki na torcie gospodarki miasta budowane przez prywatny kapitał widzący zamożność mieszkańców,a tak są to wisienki na kupie długu i bezrobocia pochłaniające coraz większe koszta zwiększając zadłużenie. Gratuluje braku myślenia 😀

 5. efaster dodano 10 lat temu

  O Łomży nic nie wiem (przyznaje serio), ale za to wiem o Poznaniu, przebudowa dworca PKP i PKS Poznań Główny do tego budowa wielkiego (nawet jak na warunki stolicy wielkopolski) centrum handlowego Poznań City Center (ok. 60 tys. m2 pow.) jako ciekawostkę dodam iż PCC jest sponsorem miejscowego AZS którego koszykarki rywalizują o awans do BLK z naszym MKK. No cóż skoro taki inwestor (TriGranit Development) wogle chciał zajrzeć do Siedlec to już jest sukces, ale wiecie od zainteresowania do inwestowania daleka droga, nie mniej jakby choć w połowie miało powstać to co jest w Poznaniu było by wielkim sukcesem, tylko no właśnie nasi samorządowcy nie mają doświadczenia i odpowiednej ogłady w kontaktach z dużymi kontrahentami z zagranicy, od razu by siedli, że chcą to, to i tamto a najlepiej za darmo i jeszcze na tym zarobić. A tak się nie da, bo po za gruntem (w sumie nie aż tak wielkim) miasto nie ma nic do zaoferowania, odjąć pas na III etap obwodnicy to zostaje nie wiele (bo póki co hale należą jeszcze do PKP PLK) i to z PKP może być najtrudniej. Bo tam decyzje podejmuje centrala z Targowej 74 w Warszawie i zanim w PLK dojdą do jakichkolwiek decyzji inwestor może już dawno nie być zainteresowany. Więc skoro jest zainteresowanie to trzeba to wykorzystać, szkoda tylko, że miasto nie chciało porozumieć się najpierw z Retail Provider Wrocław sp. z o.o. (właścicielem PKS Siedlce) bo Ci planują podobną inwestycję przy Partyzantów na terenie zajezdni (centrum handlowe z stanowiskami obsługi autobusów + stacja paliw) a na AK blokuje się im postawienie dworca z prawdziwego zdarzenia nakazując w miejscowym PZP usługi kultury (teatry, opery itp.) przez co dworzec wygląda jak wygląda, a wieczorami i w nocy jest tam wogle ciemno, aż dziw, że jeszcze nikt tam w czapę nie dostał ??!!! Więc jak widać na załączonym obrazku miasto ma małe doświadczenie w rozmowach z inwestorami z zewnątrz, co innego swoi, bo ich się zna nie od dziś, nie jedną wódkę się wypiło na imieninach u "Staszka" czy innego "Zenka". A tu trzeba kulturalnie przy stole negocjacyjnym z nieznajomym o którym się nic nie wie, nie wiadomo jakiej partii sprzyja (jeszcze tym "liberałom z PO) to już wogle przekichane. Prezydent jest postym człowiekiem ze wsi (Rozbity Kamień) w dzieciństwie ganiał krowy i kozy po polu i takimi też ludźmi się otacza i z takim umie znaleźć wspólny język. Obcy z poza są dla niego nie zbyt "ciekawym obiektem do rozmów".

  Ale żeby nie było skoro jest zainteresowanie trzeba to wykorzystać nie zależnie kto i skąd byłby inwestor, bo Strus czy Paczóski od Topaza nie musi być właścicielem 3/4 miasta

  Dziękuje za uwagę 🙂

 6. Pomysł dodano 10 lat temu

  Zbudujmy tam kolejną Galerię i będziemy szczęśliwym miastem, gdzie mieszkańcy będą z pustymi kieszeniami wędrować po sieciach handlowych obcych i od galeri do galeri.

 7. opowida dodano 10 lat temu

  Miejski anty rzecznik opowiada kolejne dyrdymały. Propaganda godna minionych czasów. Centrum przesiadkowe – o czym on mówi?? Dla kogo???? Prywatnych PKSów???? Panie Mazurkiewicz niech powie pan publicznie czy macie studium wykonalności takiego projektu uprawdopodabniające potrzebę i sens ekonomiczny tego??? Czy to po prostu gadanie dla gadania????

 8. penia dodano 10 lat temu

  Siedlce nigdy nie były i nie będą atrakcyjnym regionem do inwestycji bo Polska kończy się niestety na Wiśle. Poza tym niedługo nic nie zostanie oprócz parku wodnego i centrum handlowego które świecić będą pustkami bo ludzie kasy nie mają a kryzys się pogłębia. Co do okrzyczanego Forum to akurat znajomy przedsiębiorca uczestniczył i nic ciekawego z niego wyniósł oprócz darmowych cukierków, spotkanie towarzystwa wzajemnej adoracji i poklepywanie się po plecach jak w czasach PRL. Niestety to miasto chyli się ku upadkowi a większość młodych wyjeżdża za granicę albo jadę do stolicy za chlebem bo znalezienie jakiejkolwiek pracy za marne grosze jest bez układów nie realne. Może w końcu mieszkańcy przejrzą na oczy i pogonią to towarzystwo raz na zawsze. Rządzić mogą tylko ludzie nie skażeni starym systemem wolni od układów i zależności wtedy może rzeczywiście ktoś tu zainwestuje.

 9. informacja dodano 10 lat temu

  Panie efaster , co to za porównanie z poznańskimi targami ?
  MTP istnieją od 1921 roku, to NAJWIĘKSZY organizator targów w Europie o powierzchni 110tys.m2, i cały czas się powiększa.Siedlce mają juz swoje Targi rolnicze i niech się tego trzymają.
  Niech najpierw miasto ten cholerny tunel ( oczywiscie pogłębiony) wybuduje ! A centrum przesiadkowe wcale nie musi być nową galerią,czy halami targowymi, tylko miejscem gdzie pasażer mógłby odpocząć i zjeść, bo tak to w podróży bywa.

  • efaster dodano 10 lat temu

   jejku ja nie mówię o Miedzy narodowych Targach Poznańskich tylko o City Center (o centrum handlowym jak kto woli galerii handlowej) u nas takowymi halami takowymi miały być hale na Brzeskiej (obecnie C.H. Arche) pamiętam jak byłem mały rodzice zabrali mnie na te targi to był chyba 95 rok, później powstała tam Masa i Nomi.

   może dam linka (o ile Redakcja puści):
   http://poznancitycenter.pl/

   Zresztą u nas nie ma sensu robić hal wystawowych bo niecałe 130 km w Lublinie są takowe, EXPO na Prądzyńskiego w Wawie, czy Targi Kieleckie

   Co do reszty się zgadzam, najpierw tunel, obwodnica, a dopiero później można myśleć o centrum przesiadkowym, tylko do tego czasu minie jeszcze sporo czasu, a PKS już chciał działać na swoim terenie, ale nie miasto upiera się na swoim

   • Paweł dodano 10 lat temu

    Nikt PKSowi nie broni budować przy nowym planowanym Centrum Przesiadkowym, tylko właściciel PKSów chciał za grosze postawić sklepy w dotychczasowym miejscu, a mały peronik bez miejsc postojowych dla autobusów przy okazji.

 10. andrzej g dodano 10 lat temu

  Tak sobie myślę czytając mentorów wieszczących nadciągającą zagładę Siedlec, jak to jest możliwe że w takim grajdole, gdzie praktycznie za chwilę ostatni uciekinier zgasi światło, wybudowano w minionym roku więcej mieszkań niż w Płocku czy Radomiu (link pod tekstem) a bezrobocie pomimo zapaści Polimexu stale jest niższe od pozostałych dawnych miast wojewódzkich na Mazowszu.
  Aż by się chciało zapytać, gdzie widzicie to oazy wzrostu i dobrobytu na wschodzie (skoro Siedlce są w tak marnym stanie), Biała, Chełm czy Łomża to mają być te wasze wymarzone metropolie gdzie inwestorzy biją się o każdą wolną działkę pod inwestycję?

  http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/warsz/ASSETS_mieszkania_201312_pow.pdf

  • efaster dodano 10 lat temu

   a może bliskość Warszawy ?? Ba Mińsk Maz. ma jeszcze lepiej bo bliżej, tam też się dużo buduje, tak samo jak w Pruszkowie, Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie.

   W Płocku same osiedla Podolszyce Północ i Południe to jak (prawie) pół naszego miasta, o Radomiu nie wspominam bo to miasto jest większe niż wojewódzkie Kielce, inna kwestia, że padły tam wszystkie duże państwowe zakłady (min. Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Radoskór" gdzie w latach świetności pracowało nawet 14 tys. ludzi – takie małe miasteczko wielkości Łosic). Liczba budowanych mieszkań o niczym nie świadczy, ba są o niebo tańsze niż w stolicy a na pewno tańsze niż w Płocku czy Radomiu (cena za m2). Po za tym w Płocku jest PKN Orlen, który zawsze będzie prosperował bo jest popyt na produkty rafineryjne (hybrydy dopiero raczkują) bo samochód na wodę nie pojedzie :))

   PS.
   W Łomży stawiają dwie duże galerie (każda mniej więcej wielkości naszej GS) więc chyba jest tam zbyt skoro budują. Galeria Veneda i budowana Galeria Narew.

   • Paweł dodano 10 lat temu

    Samochód na wodę nie pojedzie?
    http://www.youtube.com/watch?v=l2vi-TvyA3Q

  • ono dodano 10 lat temu

   Za pożyczone, czyli nie swoje pieniądze łatwo inwestować. PORÓWNAJ ZADŁUŻENIE WYMIENIONYCH PRZEZ CIEBIE MIAST w stosunku do Siedlec

 11. oko 123 dodano 10 lat temu

  reklama? kawał straszydła. sorry ale znam lepsze nośniki reklamy. marzenia radnych nie znają granic. niech lepiej wezmą się za oddłużanie miasta. już jednej firmie dali strefę ekonomiczną, i zakład pada na łeb na szyję, a były taaaaaakiiieeeeeee plany i założenia.

 12. do penia dodano 10 lat temu

  Masz rację ,Siedlce to miasto, gdzie kariery robią mali ludzie z nałogami ze swojej kliki.

  • Paweł dodano 10 lat temu

   Proszę o rozwinięcie wypowiedzi. Kim są ci mali ludzie z nałogami?

 13. ghff333333 dodano 10 lat temu

  o znów sami fachowcy od rządzenia się odzywają…

 14. panie Michowiecki dodano 10 lat temu

  zapomniał pan o jeszcze jednej bardzo ważnej dla miasta inwestycji: pomniku Kaczyńskiego.

  • Paweł dodano 10 lat temu

   Akurat ten pomnik jest budowany ze społecznych składek.

 15. on dodano 10 lat temu

  Kto rozsądny zainwestuje w mieście, w którym najpewniejszymi pracodawcami są partie polityczne, które pełnią rolę instytucji socjalnych zabezpieczających pracę dla swoich? A pomysł z centrum przesiadkowym to kolejny poroniony pomysł, bo kto i dokąd ma niby się przesiadać? – chyba, że władza z miejsca na miejsce.

 16. ?????? dodano 10 lat temu

  " …..marzenia radnych nie znają granic"
  Nie słyszałem by któryś z siedleckich radnych snuł jakieś swoje marzenia na łamach prasy czy mikrofonem w RP.

 17. Zorro dodano 10 lat temu

  Uwaga-uwaga ogłaszam konkurs,radni i ich rodziny zatrudnienie,w Ratuszu i w spółkach miasta. Radna WARDAKOWA- dwie córki praca w urzędzie miasta, radny Kacprzak syn zatrudniony w urzędzie miasta i tak dalej, św.Wojciechu na kolana i do pokuty. Zapytajcie posła PiS Tchurzewskiego gdzie pracują jego synowie i rodzina i za ile. Konkurs trwa … wysoka nagroda.

 18. TIK-TAK dodano 10 lat temu

  Zorro a żony radnych które kasę biorą z miasta np. nauczycielki to mężusie radni kłaniają się św. Wojciechowi,i jaka to rada to zakładnicy.

  • on dodano 10 lat temu

   A sami radni jako nauczyciele powiedzą coś przeciw swojemu chlebodawcy?

 19. prezentacja dodano 10 lat temu

  Nie dziwię się, że żaden z inwestorów nie zainteresował sie zagospodarowaniem tego terenu,jak perspektywę jego wykorzystania przedstawiał w sposób sobie znany v-ce prezydeny Głowack,ten to potrafi zamącić.Zaden powazny inwestor po takiej prezenacji mysli v-ce prezydenta nie będzie z nim poważnie rozmawiał

 20. Ormo dodano 10 lat temu

  @On popieram w całości. Kto ma się przesiadać w centrum przesiadkowym? To jest garstka osób dla których budowa drogiego molocha jest zupełnie nieuzasadniona. Pan Głowacki to sympatyczny człowiek ale każdą inwestycję należy dobrze przemyśleć, policzyć ewentualnych klientów tego centrum. To potrzeba jest matką wynalazku, a nie odwrotnie.

 21. jacek dodano 10 lat temu

  Jestem dumny z Pana Prezydenta! Mamy park wodny, multikino, galerie, odnowiona katedre, piekne osiedla, czysty zalew, nowoczesne pociągi i autobusy. Siedlce są wspaniałe!!

 22. jacek dodano 10 lat temu

  ps.
  zapomniałem dodac ze jest tez piekny stadion i nowoczesne lodowisko.

  • on dodano 10 lat temu

   Jeszcze jedno "mamy" o czym zapomniałeś tj miliony długu

 23. jacek dodano 10 lat temu

  Mieszkancy Siedlec bądzmy radosni i usmiechnieci. Nie narzekajmy, bo jaki do nas przyjdzie inwestor z zewnatrz? Wiecej usmiechu! Podlasie to piekny region. Ukłon dla inwestora Galerii, ktoremu powinny Siedlce byc wdzieczne ze podnosi range i prestiz naszego grodu! Ja osobiscie mam wielki szacunek dla takich inicjatyw. pozdrawiam blogowiczow!

  • Bart dodano 10 lat temu

   Jacek Placek G??? To Ty lizopupku?

 24. Zorro dodano 10 lat temu

  Jacek M. ty wazeliniarzu za tyle kasy co poszło bezmyślnie na to badziewie to radni powinni się zapaści pod ziemie, a Kudelskiego jak najszybciej na taczkę bo do końca zmarnuje miasto.

 25. jkfoo dodano 10 lat temu

  forum inwestorów przyniósł taki efekt ,że te teren został mocno nagłośniony-tak tak przez pobliską dyskotekę.

 26. nowoczesne pociągi dodano 10 lat temu

  "…nowoczesne pociągi …"
  Obecna władza, samorząd nie ma w tym żadnych zasług.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?