SPIN

Ulica Konarskiego potrzebuje kamer

Beata Głozak czwartek, 13 lutego 2014, 22:10 Siedlce

– Możemy kamery postawić wszędzie. Stać nas na to, ale nie stać na na zatrudnienie ludzi, którzy będą siedzieli i patrzyli w ekrany monitora – powiedział sekretarz miasta Sławomir Marchel.

Na ulicy Konarskiego jest potrzebny monitoring. O konieczności zainstalowania kamer podczas wczorajszej debaty o bezpieczeństwie do prezydenta Siedlec zwróciła się dyrektorka ZSP nr 1 Krystyna Więcławek. Okolica kilku siedleckich szkół staje się niebezpieczna.

– Nie jesteśmy w stanie zapanować nad tymi, którzy dowożą różne środki odurzające dla uczniów – przyznała. – Tam jest największe skupisko młodzieży w Siedlcach: młodzież „Elektryka”, gimnazjum, ci którzy mają zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego i wagarowicze z całego miasta.

Za co będą oglądać monitory?

Problem ważny i dotyczący bezpieczeństwa, ale zamiast pomysłów na jego rozwiązanie Więcławek dostała … przepychankę słowną. Sekretarz miasta Sławomir Marchel zanim odniósł się do problemu rządowi zarzucił … nakładanie zbyt dużego podatku VAT, a do wojewody zwrócił się o zmianę przepisów rządowych w kwestii przyznawania dofinansowań na remonty dróg. Stwierdził też, że za dużo pieniędzy jest przyznawanych na programy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.  W sprawie samego monitoringu rozwiązania na chwilę obecną nie ma.

– My możemy kamery postawić wszędzie. Stać nas na to, ale nie stać na na zatrudnienie ludzi, którzy będą siedzieli i patrzyli w ekrany monitora. I chcielibyśmy żeby to robiła policja – stwierdził.

Inaczej widzi to komendant mazowieckiej policji insp. Cezary Popławski.

– Stoimy na stanowisku, aby policjanci pracowali na drodze, bo to jest ich podstawowa rola i zadanie. Trudno żebyśmy ich obarczyli zadaniem przychodzenia do pracy, siedzeniem i oglądaniem monitorów – powiedział.

Prezydencka spychologia?

Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przyznał, że nikt nie zastąpi policjanta, który pełni swoją służbę bezpośrednio na ulicy. W sprawie monitoringu ul. Konarskiego chętnie widziałby pomoc nie tylko policji, ale i wojewody mazowieckiego.

– W siedleckiej policji mamy chyba takie centrum monitoringu i my chętnie zakupimy kamery i monitory, bo sama obecność kamery działa dyscyplinująco na ludzi, którzy próbowaliby przemycić narkotyki do szkoły – przyznał. – Wiem, że pan wojewoda zafundował Łosicom monitoring całego miasta. Może i w Siedlcach udałoby się to zrobić? – zapytał prezydent.

Wojciech Kudelski zapomniał jednak, że Łosice nie dostały funduszy na to czego Siedlce chcą, czyli na stanowiska pracy, o czym Kozłowski nie omieszkał wspomnieć.

–  Łosice zyskały dofinansowanie w ramach programu „Razem Bezpieczniej” na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców ziemi łosickiej, którego elementem jest system monitoringu, ale pieniądze poszły na zakup kamer. Te pieniądze nie poszły na etaty tych, którzy obserwują te kamery. Etaty zapewnił samorząd – podkreślił wojewoda.

Jaki był ostateczny efekt rozmowy? Wyjścia z sytuacji nie znaleziono. Kolejna debata o bezpieczeństwie za rok.

33 komentarze

 1. jkfoo dodano 10 lat temu

  Nie będzie kogo zatrudnić do przeglądania materiału z kamer?Czyżby lokalnym watażkom politycznym zabrakło członków rodziny ?No to rozmnażajcie się …damy radę.

 2. siedlczanin dodano 10 lat temu

  Pani dyrektor ja bym tam postawił choinkę śmieciową- tą od 1410. Młodzież sama w ciągu paru dni da dyla w inną częśc miasta.

  • do siedlczanina dodano 10 lat temu

   Temat jest na tyle poważny, ze takie żarty są co najmniej nie na miejscu. Nie wiem czy zauważyłeś ale tu nie chodzi o młodzież tylko o dilerów, z którymi trzeba zrobić porządek. Choinka nie odstraszy ich napewno.

 3. efaster dodano 10 lat temu

  z Kudelskim to w drewnianym kościele cegłówka na głowę spadnie, w tym mieście ani ulice nie są równe i proste (np. we wtorek na 3 Maja wpadł samochód przednim kołem w wyrwę w jezdni) nie mówiąc już o ich szerokości jak dla furmanek i korki w godzinach szczytu np. Wyszyńskiego czy Warszawska ani chodniki odśnieżone jak trzeba gdy zima przyciśnie. A teraz monitoring, mamy tylko 11 kamer podczas gdy np. Węgrów ma ich ponad 40 -ści. W Sokołowie Podl. monitoringiem zajmuje się firma prywatna wynajęta prze miasto, wszelkie zagrożenia zgłasza na policję, tak samo jest w Płocku. U nas z tego co pamiętam centrum monitoringu jest w komendzie miejskiej na Starowiejskiej ale obrazu doglądają strażnicy miejscy (w ciągu dania) a w nocy robi to oficer dyżurny bo w dyżurce są monitory i podgląd na kamery. I tu jest "pies pogrzebany", że UM nie ma pieniędzy na nowe etaty w SM. A ubliżanie wojewodzie tylko sprawę pogorszy, bo będzie chciało miasto w przyszłości coś uzyskać i wtedy władza centralna pokaże figę z makiem. A przysłowie mówi: pokorne ciele dwie matki ssie, ale nie nasi lokalni politycy wolą robić kłótnie i wojenki podjazdowe, wszak jak mówi drugie przysłowie: "wyżej sra niż dupę ma". Róbmy tak dalej na pewno dostaniemy pieniądze na park, obwodnice, halę sportową, drogi, centrum przesiadkowe, ach zapomniałbym o ratuszu i ciepłych basenach na zalewem, pole caravaningowe czy pole golfowe to jeszcze aktualne czy nie bo się już w tych "marzeniach" Wojciecha z Rozbitego Kamienia zgubiłem.

  W Radomiu prezydent Andrzej Kosztowniak (pis) też się wykłócał i domagał od Ministerstwa Sportu ponad 30 mln zł. na halę widowiskowo-sportową, MS dało 18 mln zł. jak innym tego typu obiektom budowanym w Polsce, lecz UM Radomia chciało więcej i odesłało te 18 mln. efekt nie ma pieniędzy wcale. I my postępujemy (a właściwie nasza władza) tak samo. Ale założę się, że przy pomniku Lecha "spiepszaj dziadu" Kaczyńskiego (w środku cytat z nieboszczyka prezydenta) pojawi się kilka kamer monitoringu i pieniądze się na ich obsługę w budżecie znajdą. Przypadek ?? nie sądzę

  A bym zapomniał, pamiętam jak był swego czasu dyskoteki na Sienkiewicza w bramie (Bochema i a po drugiej jakieś dico, krowa czy coś nie pamiętam) w każdym bądź razie lokalna ludność skarżyła się na hałas i chuligaństwo po nocach, ba prezydent chciał wprowadzić zakaz urządzania dyskotek po 22.00 skończyło się na częstych patrolach policji (która niestety nie stanęła na wysokości zadania, była chamska i agresywna sam byłem świadkiem ich nie profesjonalnego zachowania), teraz dyskotek nie ma (jedna przeniosła się na rampę kolejową) ale do czego zmierzam właściciele dyskotek chcieli dofinansować budowę monitoringu na tej ulicy, problemem okazało się niedostateczne oświetlenie, gdyż te ozdobne lampy (robione w naszym Stalchmaku) oprócz walorów estetycznych nie mają żadnych zalet użytkowych nie dość, że świecą w górę (w stronę nieba, zamiast w dół na ulice i chodnik) to na dokładkę zamontowano tam żarówki świecące światłem białym, a nie jak większość żółtym przez to daje to wrażenie, że jest ciemniej i przez to (m.in.) nie zrobiono tego monitoringu, podobna kwestia była na Świrskiego gdy istniała Dekadencja, tedy też mieszkańcy chcieli monitoringu, owszem powstał, ale wiele lat później jak już nie było lokalu (został zamknięty z uwagi na brak koncesji na alkohol, gdyż w pobliżu powstało KLO). I tak to u nas mieście "powiatowem" Siedlce działa, dyrektorka Elektryka chce coś zdziałać, a prezydent i sekretarz "podcinają jej skrzydła" ba sama nie tak dawno miała "ciepło" bo jej Kudelski nie chciał umowy o prace przedłużyć, SPIN o tym pisał ..

  Niestety prowizorka, kołtuństwo, kolesiostwo i ksenofobia dąży i zżera od wewnątrz to miasto, ale radni udają, że jest wszystko cacy każda głupotę prezydenta przegłosują, media (choć nie wszystkie) lansują, że w Siedlcach jest wszystko super i mucha nie siada, a przoduje w tym KRP i p. Skwarek, który może kadzić Kudelskiemu godzinami …
  i tak to wszystko właśnie wygląda …

  ale wybory już niedługo …

  • Oskar Lange dodano 10 lat temu

   Brawo młody towarzyszu!
   Trzeba usunąć kułactwo i burżujów. Trzeba wyplenić drobnomieszczaństwo. Lampy i drzewa zostaw, zawsze się mogą przydać.
   Czarna sotnia śpiewa …" a na drzewach zamiast liści…." Bój to nas jest nie ostatni.

   (…)

  • Dobra rada dodano 10 lat temu

   Efaster wynieś się z tego miasta jeśli ci się nic nie podoba. Chyba nie napisałeś żadnego komentarza w którym coś byś pochwalił. A może ty masz problem ze sobą? Nie wiem czy wiesz ale od takich zaburzeń też są specjaliści, którzy mogą ci pomóc:)

   • piotrpppp dodano 10 lat temu

    Popietsm Efastera a może ty kolego się wyproeadzisz.

  • Anonim dodano 10 lat temu

   Efaster ty jesteś niereformowalny, ty i twoi przyjaciele, czyli ty. Jak chcesz sobie popisać to kup sobie elementarz. Nie dorównasz działaniom obecnej władzy nawet pisząc o tym "co byłoby gdybym ja był prezydentem" ponieważ nigdy nim nie będziesz, dlaczego?
   Bo jesteś P…….M efater.

   • efaster dodano 10 lat temu

    już uspokoiłeś się, możesz nadać do urzędu cały weekend pisałem peany na cześć władzy, walczyłem jak lew (no może lwiątko). Reformy to radziłbym w budżecie miejskim szybko przeprowadzić bo niedługo nie będzie na pensje władzy i armii urzędników, hmm, tylko z czego zrobi się rekamy wyborcze ?? wszak bilbordy i banery kosztują a centrali na Nowogrodzkiej niewiele dadzą, ba jeszcze trzeba płacić większe składki na spoty telewizyjne i radiowe w ogólnopolskich mediach (a to kosztuje i to nie mało). Pod p…w innych to proszę wyzywać sobie swoich bliskich, a nie mnie ok. ?? Raz, że to nie ładnie (ksiądz proboszcz tak kazał ??) dwa nie najlepiej świadczy o osobie to piszącej. A i spokojnie nie wybieram się do polityki, niemniej jestem 100 % przekonany, że zrobiłbym wiele rzeczy lepiej od obecnie rządzących tym miastem.

    PS.
    Jest takie przykazanie "szanuj bliźniego swego jak siebie samego" z tym pozostawiam do przemyślenia

    Gorąco pozdrawiam :))

    • ? dodano 10 lat temu

     A ty szanujesz bliźniego swojego? Wyzywasz, obrażasz, często też nie piszesz prawy (tj. pomawiasz). To jest szanowanie bliźniego swego? I ty wymagasz dla siebie szacunku? Pfff.

     • efaster dodano 10 lat temu

      powiem krótko ani razu nie napisałem nie prawdy (podaję konkretne fakty), a prezydent wiele razy "zaginał rzeczywistość"

 4. wyborca dodano 10 lat temu

  Prezydent nie przejoł się sprawą.

 5. jak zwykle dodano 10 lat temu

  Jak zwykle są winni …..rząd, wojewoda, etc, etc, Marchel mówi że ma pieniądze na kamery???? A przecież nawet emerytom, którzy dostarczyli faktury przed świętami …dopiero wypłacił "świąteczna wyprawkę" z funduszy socjalnego w …. ON WIE KIEDY. Taki człowiek nie powinien publicznie zabierać głosu. Niech sobie oszczędzi wstydu.

  • ? dodano 10 lat temu

   Przestań mnożyć komentarze trollu.

 6. Marchel- okolicznosc lagodzaca- i...a! dodano 10 lat temu

  "Sekretarz miasta Sławomir Marchel zanim odniósł się do problemu rządowi zarzucił … nakładanie zbyt dużego podatku VAT"

  Tak, tak. Wszystkiemu winny jest Tusk. To ze miasto jest najbardziej zadluzonym miastem na prawach powiatu i nie stac nas nawet na pozadny monitoring to wina Tuska. Albo idiota albo agent.

 7. Brawo Efaster! dodano 10 lat temu

  Jedziesz z tymi prosytutkami, ktorzy sie sprzedali za $$$- przoduje w tym szczegolnie Tygodnik Siedlecki. Wg nich wszystko jest w miescie cacy, bo dostaja intratne platne ogloszenia reklamowe od miasta, a Zaczynska dostala 10 000 zl stypendium od miasta. Czy to nie jest zalegalizowana korupcja polityczna?

  • misia dodano 10 lat temu

   A można wiedzieć, na co Pani Zaczyńska dostała to stypendium?

 8. obiektywny dodano 10 lat temu

  a może zacznijmy od tego, na co Was stać 😀
  Wice skarbnik już uciekł, bo Marchel na emeryturę ucieka podobno bała się, że będzie musiała sprzątać 😀

 9. Zorro dodano 10 lat temu

  Efaster ty jesteś gość popieram cię to mało powiedziawszy , wielki szacunek.

 10. siedlczanin dodano 10 lat temu

  Szacun efaster, ktoś mógłby pogłębić temat z Tygodnikiem Siedleckim?

  • efaster dodano 10 lat temu

   dziękuje wszystkim to wiele dla mnie znaczy, że jest wiele osób myślącym podobnie do mnie

   PS.
   To nie jest tak, że ja wszystko widzę w czarnych kolorach, że mi się w Siedlcach nic kompletnie nie podoba. Nie jest na odwrót kocham TO MIASTO i dlatego szkoda mi aby jego potencjał został zmarnowany przez (nie boję się tego słowa użyć i mówię to z pełną odpowiedzialnością nawet sądową) POLITYCZNE MIERNORTY i lokalnych politykierów dla których własna kabza i partyjne rozgrywki są ważniejsze od dobra miasta i pomyślności jego mieszkańców.

   A i żeby nie było, że wszystko potępiam w czambuł, prezydent Kudelski może i jest dobrym i szlachetnym człowiekiem, ale otacza się złymi ludźmi (patrz Marchel, Głowacki czy Trzórzewski) i jest zapatrzony w partię i jej interes (pomnik L.K. najeżdżanie na rząd i Premiera). No niestety to nie rząd czy wojewoda chcą coś od miasta tylko na odwrót. I stawiam dolary przeciw orzechom, ze jeśli będziemy im ubliżać, obrażać, kłócić się z nimi to nani euro nie popłynie do Siedlec. No ale wg. Posłanki Pawłowicz unia to całe zło i żądzą nią "źli" Niemcy, którzy tylko czyhają z Rosją by rozgrabić między sobą Polskę (jak za czasów rozbiorów). A Prezydent zamiast się odciąć od tych słów, raczej milcząco jej popiera, bo jakoś nie słyszałem aby podczas spotkania gdy przemawiała pani poseł zaprotestował. No ale UE nie pogrzebana, potrzebne są unijne dukaty, bo się swoich nie ma tylko długi na wiele milionów, ale te też są "chwalebne" tak przynajmniej twierdzi władza.

   A ktoś mi zarzuci idź startuj na prezydenta, owszem mógłbym tylko po co jak i tak wygra ktoś kto ma silne zaplecze partyjne (pieniądze na kampanię, znajomości, ect.) a ja nie należę do żadnej partii (wielu widziało by mnie w PO, ale tak nie jest) nie mam też ani takich funduszy na kampanię, ani też zaplecza, bo co z tego, że mieli byśmy dobrego prezydenta (takie czy innego) jakby nie miał poparcia i większości w RM i każdy najlepszy pomysł byłby "torpedowany" w głosowaniach. Owszem wiele, żeczy zrobiłbym inaczej (może lepiej nie wiem) wiem jedno na pewno nie uszczęśliwiałbym ludzi na siłę pomnikami ludzi budzących wiele kontrowersji i niepokojów czy "śmieciowych choinek" choć nie ukrywam sama idea segregacji jest jak najbardziej słuszna i ją gorąco popiera (sam osobiście staram się segregować odpady i każdy kto mnie zna osobiście wie, że tak robię a już na pewno nie podrzucam śmieci do lasów czy pod śmietniki). Wg. mnie w Siedlcach przydało by się przewietrzyć zarówno w samej radzie (za dużo emerytów i rencistów oraz wuefistów i nauczycieli) UM (tu za dużo synów, córek i reszty rodziny radnych) podobnie w spółkach i agencjach miejskich (większość prezesów ma stołki nie dzięki umiejętnościom tylko dzięki legitymacji partyjnej) jak i samej władzy Prezydent jak i Pani Sochacka powinni odejść już na zasłużoną emeryturę (wnuki czekają z utęsknieniem) a Pan Głowacki może coś innego niech robi, bo jego wypowiedzi delikatnie mówiąc nie są najwyższych lotów.

   Dziękuję i Dobranoc :))

 11. Zorro dodano 10 lat temu

  Efaster pisz pan o klikach rodzinnych biznesach,bo w tym mieście to jak na Białorusi ,a radni -bezradni to wstyd.

 12. TIK-TAK dodano 10 lat temu

  Tchurzewski jak był wojewodą wyciągnął z melioracji Kudelskiego dał mu stołek ciepły ,a teraz on biedny jest jego politycznym zakładnikiem to długa zawiła historia .

 13. rodzic dodano 10 lat temu

  Znowu dyskusje polityczne, a tam jest bardzo niebezpiecznie. Kolejnego dziecka nie dam do PG 1 bo już miałam do czynienia z działalnością dilerów. Zróbcie coś, a nie politykujcie.

 14. Anonim dodano 10 lat temu

  Pani Dyrektor na prezydenta!

 15. Anonim dodano 10 lat temu

  Bardzo dobrze, że w końcu pani dyrektor elektryka miała odwagę i jzajęła się tą sprawą. Mamy nadzieję, że nasza pani dyr.PG1 też się przyłączy do tej prośby. Boimy się o nasze dzieci!

 16. nihilnovi dodano 10 lat temu

  Pani dyrektor na prezydenta!

 17. Pani dyrektor bezradna dodano 10 lat temu

  Pani dyrektor nie zna się na wychowaniu młodzieży. Pani dyrektor ma psychologa, ochroniarzy i problem. Rodziców trzeba włączyć
  w rozwiązanie zażywania używek. Biedna pani dyrektor. Park może wyciąć?
  Współczuję.

  • Anonim dodano 10 lat temu

   I ja współczuję. Poziomu komentarza.

  • wina_tuska dodano 10 lat temu

   Tak się składa, że dyrektorka Elektryka jest jedną z nielicznych osób w tym mieście, która wie co robi i pomimo dość nikczemnych kłód rzucanych jej pod nogi przez Solidarność dobrze kieruje szkołą. Niestety, już niedługo okaże się kto przypisze sobie jej zasługi.
   Co do samej debaty – może zainteresuje cię fakt ilu innych reprezentantów siedleckich szkół w niej uczestniczyło oraz ile było krytycznych czy nawet obiektywnych uwag padło pod adresem władz miasta. (W obu przypadkach odp brzmi: niewiele).
   Dyrektorka zamiast zrzucać winę na Tuska próbuje znaleźć rozwiązanie poruszając problem na forum. W mieście rządzonym przez układy i znajomości nawet taki, wydawałoby się błahy gest, staje się aktem odwagi.

 18. makon dodano 10 lat temu

  W piątek około 10.30 szłam pod "elektrykiem". Pod szkołą, jak zwykle, tłumy palącej młodzieży. Jechała straż miejska, która nawet na moment się nie zatrzymała! Po co kamery, jak nawet straż zapomina o swoich obowiązkach.

 19. Stypendium Zaczynskiej. dodano 10 lat temu

  Zaczynska dostala te stypensium podobno za swoja dzialalnosc pisarska. Byla uroczystosc z tego tytulu w CKiS. Podobno wynajela tam sale za jakies grosze albo i moze nawet darmowo. Kazdy niech sobie wysunie z tego wlasne wnioski. Dla mnie to jest kompromitacja gazety jak i dziennikarki. Kto teraz uwierzy w jej niezaleznosc?!

 20. zaniepokojony dodano 10 lat temu

  Może ten apel i dyskusja coś da. Ale nie tylko pod pg 1 i elektrykiem jest niebezpiecznie. Kamery potrzebne są też pod pg 4 przy lasie, tu też uczniowie mają kontakt z dilerami narkotyków. Rodzice do apelu o monitoring się dołączają.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?