SPIN

„Pokonaj stres i staw czoło wyzwaniom” – akcja z ZSP nr 3

Aneta Borkowska wtorek, 18 lutego 2014, 09:03 Społeczeństwo

Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, mając na względzie konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej oraz promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym od 10 do 14 lutego Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 przygotował dla swoich uczniów akcję edukacyjno – profilaktyczną „Pokonaj stres i staw czoło wyzwaniom”.

W poniedziałek (10 lutego) po uroczystym otwarciu akcji przez dyrektora Krzysztofa Grzegorczuka odbył się wykład „Wpływ stresu na rozwój zaburzeń psychicznych” wygłoszony przez Dorotę Sznajder–Borkowską, zastępcę Ordynatora Oddziału Psychiatrii w Siedlcach. Zaraz po nim odbył się panel dyskusyjny na temat „Moje sposoby w walce ze stresem”, podczas którego młodzież miała okazję wykonać test podatności na stres oraz przygotować plakaty związane z akcją.

Zumba dobra na wszystko

Kolejnego dnia (11 lutego) odbył się pokaz zumby z elementami fitness’u oraz tańca latynoamerykańskiego. Instruktor Tomasz Łobacz udowodnił uczniom, iż ćwiczenia fizyczne, zapewniają zdrowie, dobrą kondycję i samopoczucie, a aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości. Tego dnia odbyła się także prelekcja „Woda – eliksir życia”, wygłoszona przez  konsultantki do spraw odżywiania: Małgorzatę Trojanek i Panią Justynę Ciborowską. Chętni uczniowie mogli dokonać analizy składu ciała i pomiaru tkanki tłuszczowej. Po południu Andrzej Budrecki, terapeuta uzależnień przeprowadził warsztaty profilaktyczno-edukacyjne „Stres a uzależnienia”.

akcja stres i ruch 1W środę (12 lutego) młodzież z klas gastronomicznych wysłuchała wykładu „Jak dieta wpływa na nasze samopoczucie?” Katarzyny Antosik, dietetyk z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach. Dietetyk zwróciła szczególną uwagę  na komponowanie zdrowych posiłków, regularność spożywania posiłków oraz liczne schorzenia pojawiające się w związku z niedostarczaniem odpowiedniej ilości, dobrze dobranych produktów spożywczych. Wykład zakończył się ćwiczeniami, dotyczącymi prawidłowego  konstruowania posiłków, a w szczególności śniadań. W tym dniu młodzież  pod kierunkiem nauczycieli branży gastronomicznej, przygotowywała lekkostrawne posiłki oraz wyroby cukiernicze o niskiej zawartości kalorii.

Pokonać stres przed maturą

Następnego dnia (13 luty) odbyły się warsztaty dotyczące: „Radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami”. Zajęcia poprowadził psycholog Adam Budek. Spotkanie w dużej mierze przeznaczone było dla młodzieży z klas najwyższych, gdyż stres może pojawić się przed egzaminem maturalnym czy zawodowym.

14 lutego nastąpiło podsumowanie tygodniowych działań edukacyjno – profilaktycznych. Młodzież miała okazję obejrzeć krótką scenkę rodzajową „Gdy stres i  lęk  łamią  mi życie…” w wykonaniu uczniów z klas: 2li, 1tga, 1ts  oraz poczęstować się słodkościami przygotowanymi przez uczniów z klas gastronomicznych.

Inicjatorami i organizatorami akcji edukacyjno – profilaktycznej „Pokonaj stres i staw czoło wyzwaniom” byli: Dyrekcja Szkoły, Agnieszka Soroczyńska, pedagog szkolny, Renata Szewczak, psycholog szkolny, Urszula Konstantynowicz, pedagog terapeuta oraz  Joanna Wiącek, nauczyciel języka polskiego.

teks oraz zdjęcia: Joanna Wiącek / opr. ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?