SPIN

Inwestor rezygnuje z budowy dworca autobusowego w centrum

Beata Głozak sobota, 22 lutego 2014, 19:38 Siedlce

Przy ul. Świętojańskiej nie będzie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Firma Retail Provider, która w 2012 roku nabyła akcje siedleckiego PKS-u zmieniła swoje plany, zrezygnowała z budowy dworca autobusowego pozostawiając jedynie obiekt z funkcją handlową.

W urzędzie jest gotowy projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym obecnie znajduje się dworzec PKS. Jeszcze rok temu nie było na to cienia szansy. Siedlecki przewoźnik i Retail Provider liczyli, że zbudują tam Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, czyli dworzec połączony z funkcją handlową, ale prawo miejscowe zakładało w tym miejscu funkcję kultury. Mówiono o operze.

– Wcześniejszy wniosek PKS-u dotyczył usług oraz dworca autobusowego. Analiza zgodności ze studium uwarunkowań wykazała, że nie ma możliwości tego typu przeznaczenia na tym obszarze. Inwestor wymienił wniosek na przeznaczenie pod usługi nie widząc potrzeby i możliwości wykonania tam dworca autobusowego – wyjaśnia Barbara Kowal z siedleckiego ratusza.

Zdaniem Ewy Zurman, pełnomocniczki Zarządu Polskiej Komunikacji Samochodowej 2 (PKS 2 wchodzi w skład grupy kapitałowej Retail Provider), innego wyjścia nie było. Inwestor musiał ustąpić.

– W 2012 roku złożyliśmy wniosek, w którym zakładaliśmy integrację dworca autobusowego z handlem. Zamierzaliśmy zrobić obiekt około 2 tysięcy metrów plus bodajże cztery miejsca autobusowe, takie przelotowe – troszeczkę na zasadzie jak autobusy miejskie, ale miasto nie wyraziło na to zgody – przypomina.

Tłumaczenie siedleckich władz miało być takie, że centrum miasta nie jest odpowiednie dla komunikacji autobusowej, poza tym Siedlce chcą zintegrować komunikację na terenach przy stacji PKP.

– Rezygnacja przez nas z planów przy ulicy Świętojańskiej była warunkiem postawionym przez miasto do procedowania zmiany planu zagospodarowania miejscowego dla terenu obecnego dworca – tłumaczy Zurman. – Jeżeli dla tego terenu miałaby być przeprowadzona jakakolwiek zmiana to dworca ani nawet miejsc „przelotowych” nie mogło tam być. Dlatego chcemy wybudować tam obiekt, który będzie miał około 2 tysięcy metrów – dodaje.

Zurman podkreśla też, że Retail Provider jest po rozmowach z siedleckim ratuszem. Wydaje się, że w sprawie Świętojańskiej zaczyna być osiągane porozumienie.

– Bardzo cieszę się, że miasto przyjęło nas jako pełnoprawnego partnera do rozmów, że nie jesteśmy jakimś piątym kołem u wozu. Informacja o tym, że podczas sesji radni będą mogli wypowiedzieć się na temat przystąpienia do sporządzania miejscowego plan jest dobrą informacją – dodaje pełnomocniczka.

Podkreślić jednak należy, że przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu to dopiero początek drogi do rozpoczęcia ewentualnej inwestycji w centrum miasta.

32 komentarze

 1. WOW dodano 10 lat temu

  Prawo miejscowe zakładało w tym miejscu funkcję kultury. Mówiono o operze.
  A kto będzie bilety do tej opery kupował?W Teatrze same komedie bo lud ambitnej sztuki nie zrozumie a tu opera.WOW!
  Mój kolega z USA o takich pomysłach mówił: aspiracje astronauty możliwości rowerzysty.

 2. ws dodano 10 lat temu

  No i brawo. Wilk syty i owca cała. Prawda jest taka, że raz – /tu za racją Prezydenta/ miejsce dworca czy ogólniej mówiąc centrum przesiadkowego nie jest w ścisłym miejscu w centrum miasta, gdzie nie ma na to szczególnie za dużo miejsca (patrz: róg Świętojańska, Sienkiewicza, Armii Krajowej), a dwa wspomniany obszar wymaga poprawy wizualnej, więc ten punkt Siedlec przeznaczony na handel czy biurowce to dobra opcja dla zmiany wyglądu centrum miasta.

 3. cvb dodano 10 lat temu

  zróbcie media markt albo saturn

 4. Zorro dodano 10 lat temu

  jesteście naiwni . …………………..

 5. . dodano 10 lat temu

  I co tam będzie na tych żałosnych 2 tys. m2 ?. Niemalże po sąsiedzku powstaje 34 tys. m2

 6. Wyrzykowski dodano 10 lat temu

  Dlaczego w tym mieście inwestycje mogą pochodzić jedynie z kredytów zaciąganych na koszt mieszkańców, a nie ze środków prywatnych inwestorów? Nie mam już żadnych złudzeń ani wątpliwości, że finansowe rozwalenie miasta jest celowe. Do tych wszystkich miejskich worków bez dna marzyła się jeszcze opera – sądząc po bucie władzy, to pewnie taka na miarę tej białostockiej – a jej koszt pokryłyby kolejne kredyty, a po przekroczeniu granicy bezpieczeństwa – dodatkowe obciążenia nakładane na przedsiębiorców i mieszkańców. Nie ma się co dziwić, że każdy stąd ucieka i rewiduje plany inwestycyjne. Z góry dziękuję za jad resortowych dzieci, wylany na mnie za własne, nieanonimowe zdanie.

  • traktor dodano 10 lat temu

   Ależ populizm, ależ populizm. Po pierwsze miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony lata temu, kiedy jeszcze ośrodki kultury wołały o pomstę do nieba, nie było aquaparków, kin, centrów handlowych itd. Teraz, na najbliższej sesji plan ten będą zmieniać, żeby prywatny inwestor, za własne pieniądze, zbudował tam budynek usługowo-handlowy. Przestań mydlić oczy ideologią korwinowską, bo to jest już niesmaczne.

   • Paweł Michowiecki dodano 10 lat temu

    "traktor" jaki populizm populizm to odwala tu siedlecka władza. Najpierw mówią że inwestorów nowych nie ma ,a jak się jeden pojawia i chce zainwestować to takie schody go czekają że się może odechcieć więc fakty nazywasz populizmem ogarnij się człowieku. Dopiero będą zmieniać niezłe tempo załatwiana spraw w tym mieście aż się chce tu inwestować…

   • Obiektywnie dodano 10 lat temu

    Plan z operą został uchwalony za 2 kadencji Kudelskiego.

    • tak dodano 10 lat temu

     w czasie gdy miasto odstąpiło od kupna PKS

  • wersal dodano 10 lat temu

   czytaj ze zrozumiem chłoptasiu, rezygnuje z dworca, bo chce budować co innego i w zasadzie od początku o tym myślał, bo dworzec to była przykrywka

  • Paweł dodano 10 lat temu

   Nie będę pisał kto jest butny. Charakter od razu widać po stylu komentarza.

 7. ww dodano 10 lat temu

  I mamy prawdziwy cel zakupu Siedleckiego PKS-u. Pozwalniać pracowników i budować sklep.

  • traktor dodano 10 lat temu

   Dlatego dobrze, że prezydent nie dał się oszukać.

 8. Jebac tych nieudacznikow! dodano 10 lat temu

  Taka prawda. Niedojardy zyciowe co maja 2 lewe rece i tylko potrafia cos schrzanic,

 9. Realista dodano 10 lat temu

  Skoro p. Głowacki zajmuje się szukaniem inwestorów do budowy "centrum przesiadkowego" czy czegoś takiego, to Oni są posłuszni i nie wchodzą mu w drogę…

 10. do wyrzykowski dodano 10 lat temu

  To zainwestuj ty. Możesz tez poszukać inwestora.

 11. komedia dodano 10 lat temu

  Niech władze zezwolą na budowę pałacu kultury albo jakiegoś akłaparku!!! Przecież taka u nas koniunktura, brak bezrobocia i długu miasta! Żyć i nie umierać

 12. Uchod dodano 10 lat temu

  Po co miasto ma robić prezenty deweloperowi (chyba ) z Olsztyna? Jak kupił PKS na zasadach rynkowych, to niech jak inni oferenci zajmie się zarabianiem na komunikacji. Będzie można dojechać ze wsi do miasta do pracy, nauki i po zakupy. A dworzec zawsze był tam gdzie jest i nie ma sensu tu czegokolwiek zmieniać. Po co kolejne powierzchnie handlowe?

 13. siedlczanin dodano 10 lat temu

  słyszelicie coś o tym, że po odejści Krawieckiej do Sokołowa, Paryła nie da rady już ciągną zadłuzonego miasta?

 14. Najważniejsze, że Wyrzykowski i Michowiecki dodano 10 lat temu

  maja na wszystko lekarstwo i sposób.
  Nie ma innego wyjścia, sądząc z ich komentarzy, tylko oni sa w stanie zapewnić nam dobrobyt i wszelką pomyślność. We dwóch – dadzą radę.
  Aha, specjalnie nei podpisuje komentarza, aby ci dwaj panowie i ich kilku zwolenników zaczęło opluwać anonimowość w sieci.
  Ciekawe dlaczego oni chcieli byc "anonimowymi członkami list poparcia budowy sławetnego pomnika"?

  • Wyrzykowski dodano 10 lat temu

   Gdyby było nas tylko dwóch czy dwudziestu, to dawno już byśmy sobie odpuścili jakiekolwiek działanie. Porzucilibyśmy nadzieję na naprawę sytuacji w mieście i po zduszeniu nostalgii bogacilibyśmy się jak najdalej stąd, dołączając do masy siedlczan, którzy z tego miasta wyjechali za chlebem. Ktoś się bardzo postarał, aby czuć się bezpiecznie w swoim wariactwie, minimalizując liczbę młodych mieszkańców. A tym, którzy zostali, rzucając kłody pod nogi.

   • O przepraszam! Nie 20! dodano 10 lat temu

    Nie dwudziestu, ale wręcz dwudziestu czterech… głosów dochrapał się startujący w ostatnich wyborach do rady miasta kolega Michowiecki. Kupa, można rzec. Wielka kupa!

    • O przepraszam! Ale 1000! dodano 10 lat temu

     Proszę sprawdzić wyniki wyborów w Siedlcach w 2011r. na stronie internetowej PKW. Pozdrawiam i życzę mniej koprofilskich skojarzeń

 15. Zorro dodano 10 lat temu

  Ta stodoła niby galeria zniszczyła całe miasto to dopiero początek porozmawiamy na jesieni .

  • Masz rację dodano 10 lat temu

   Wystarczy przejść się po mieście. Masa pustych lokali do wynajęcia a kolejne opustoszeją lada moment. Setki, jeśli nie tysiące, siedlczan będą przeklinać ten moloch!

 16. efaster dodano 10 lat temu

  to było od początku do przewidzenia, że w tamtym miejscu nie będzie ani dworca (nie chciało tego miasto) ani opery (albo innego obiektu kultury), a tam więcej niż 2000 m2 nie postawisz sam plac ma ok. 7000 m2 (trójkąt o bokach ok. 180 m od AK od Sienkiewicza ok. 78 m i od Świętojańskiej ok. 190 m z wzoru P=1/2 a*h podstawiamy pod a 78 pod h 180) ale od tego trzeba odjąć chodniki praktycznie z 3 stron + mały trójkącik leżący najbliżej więzienia (na rozwidleniu AK i Świętojańskiej) wiec z długości AK zostaje tylko ok. 120 m (dane na podstawie gogle maps) czyli zostaje wg, moich szybkich obliczeń ok. 4000 m2

  A tak inwestor dogadał się z UM i centrum przesiadkowe powstanie za torami w miejscu żółtej hali (gorzej z przepustowością skrzyżowania Partyzantów – Zbrojna – Chełmońskiego ale ma powstać wiadukt na Partyzantów w ramach 3 etapu wew. obwodnicy więc trochę to rozluźni.

  A PKS od początku było wiadome, że chodzi głównie od dobre grunty (w centrum i na Partyzantów zajezdnia tam też ma być handel ok. 15 tys. m2 + stanowiska do obsługi) nie wiem gdzie autobusy będą "nocowały" i będą serwisowane ale to już zmartwienie PKS-u najwyżej jak bursiarze będą trzymać autobusy na parkingach pod blokiem :))

  Nie mniej znalazłem ciekawy artykuł o właścicielu Retail Provider (jest to bardziej fundusz inwestycyjny niż firma choć ma osobowość parawną tj. adres, prezesa, nr. KRS i NIP) p. Mariuszowi Koper i to nie byle gdzie ale w Forbs (jeśli szanowne Panie Redaktorki pozwolą udostępnię linka aby można było sobie poczytać mi.in. o PKS Siedlce) http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/Strategie/zycie-po-smierci-pks,31323,1

  Nie mniej co do CPS w pobliżu dworca PKP nie ma co "odrywać ameryki" i wyważać otwartych drzwi i władze powinny się dogadać z właścicielem PKS-u i zrobić to sam co robią w Olsztynie http://dworzec-olsztyn.pl/ oczywiście jeśli PKP i RETAIL PROVIDER będą tym zainteresowane.

  Jak się tylko chce (przy odrobinie dobrej woli i gotowości do kompromisów) można zrobić dużo i wcale nie trzeba szukać nie wiadomo gdzie po Polsce czy zagranicy. Jak wszystko jest na miejscu, wystarczy zebrać wspólnie siły i środki. PKP daje remont stacji + tunel w stanie surowym, miasto jeśli udałoby się zdobyć środki z UE dało by 3 etap wew. obwodnicy, RETAIL PROVIDER musiałby tylko wyłożyć pieniądze na stanowiska i parkingi resztę terenu mógłby zagospodarować wg. swojego uznania (handel, pow. biurowa, miejsce obsługi podróżnych tj. kasy, toalety, kawiarnie, bary itp.)

  Jedynym mankamentem jest tylko przepustowość skrzyżowania Partyzantów – Zbrojna – Chełmońskiego ale tam można kilka budynków wyburzyć (wywłaszczyć) i poszerzyć skrzyżowanie (przez dodanie lewoskrętu na Zbrojnej i przerzucenie skrętu w prawo wyłącznie na łącznik przy szkole oczywiście przy zachowaniu środków bezpieczeństwa).

  I tak by był wilk syty i owca cała. Nie zostało nic innego jak zachęcać władze, inwestora i PKP do wspólnych działań. Bo sytuowanie dworca przesiadkowego za Pocztą było dla mnie od początku głupotą (tam nie ma miejsca) raz, że KM mają swój parking (parkuj i jedz) dwa, że mają tam plac i budynki prywatni właściciele.

 17. Berdyczowska dodano 10 lat temu

  Od czasu do czasu efaster spojrzy trzeźwo na świat, tylko nie wiem dlaczego, dwa razy to samo pisze o skrzyżowanie za wiaduktem garwolińskim?

 18. Oskar Langr dodano 10 lat temu

  To jest koncepcja…"ale tam można kilka budynków wyburzyć (wywłaszczyć) i poszerzyć skrzyżowanie (przez dodanie lewoskrętu na Zbrojnej i przerzucenie skrętu w prawo"
  Rewolucyjna koncepcja.Trzeba zburzyć i wyrównać aby zbudować nowe skrzyżowanie.
  Brawo towarzyszu efaster! Lewą marsz!

  • efaster dodano 10 lat temu

   ale o co wam chodzi z tym skrzyżowaniem ?? Od Partyzantów stoją parterowe sklepy i stacja TRAFO. Stację można przestawić, a wywłaszczyć tylko jeden, dwa budynki (które stoją przy samym skrzyżowaniu) tak można by zrobić lewoskręty na Zbrojnej i Chełmońskiego. To by znacznie usprawniło przepustowość tego skrzyżowana. Ja nie chcę budowy nowego (bo ono już istnieje) tylko poprawić jego geometrię. Tylko tyle i aż tyle …

   dziękuję ja zawsze staram się patrzeć trzeźwo na świat :))

   • Paweł dodano 10 lat temu

    Sami inżynierowie transportu wypowiadają się :/ Prawo fizyki mówi, że jak zacznie się do butelki lać więcej wody, to wody przez lejek przepłynie tyle samo. Centrum miasta nie poszerzymy (i dobrze, bo to nie autostrada). Dlatego ulice dojazdowe do centrum powinny być wąskie. I tak w centrum jest zbyt ciasno. Chyba tylko w Polsce i w Rosji poszerza się ulice. W większości pozostałych państw Europa Zachodnia, Brazylia, Chiny promuje się transport publiczny i ogranicza się ruch samochodów w centrum zwężając tam ulice i likwidując parkingi. Tam każdy zrozumiał, że nie da się poszerzać ulic w nieskończoność. A takie autostrady przez miasto powodują wyludnianie się miast. Do budżetu miasta wpływa przez to mniej pieniędzy.

 19. obserwator II. dodano 10 lat temu

  Hasło głębokiej komuny-Kobiety na traktory,dzisiejszy odpowiednik tamtego hasła-karierowicze i ciemnota do władzy.Nie trzeba mieć pojęcia o rządzeniu a wystarczy koalicja i poparcie większości przydupasów tej samej maści politycznej lub zbliżonej a władza zapewniona i odpowiedzialność z głowy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?