SPIN

Jak nie przy Świętojańskiej, to gdzie?

Aneta Borkowska wtorek, 25 lutego 2014, 08:26 Siedlce

Jak informowałyśmy wcześniej, firma Retail Provider, która nabyła akcje siedleckiego PKS-u zrezygnowała z budowy dworca autobusowego przy ul. Świętojańskiej. Według inwestora władze miasta postawiły sprawę jasno: albo rezygnacja z dworca albo koniec marzeń o jakichkolwiek zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi przepisami założono dla niego funkcję kultury. Retail ustąpił – chce wybudować tylko obiekt handlowo-usługowy. Wszystko wskazuje na to, że zrobiono w tym kierunku pierwszy krok. W urzędzie jest gotowy projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Świętojańskiej.

Jak dowiedział się SPIN dworzec autobusowy nie powstanie nie tylko przy ul. Świętojańskiej, ale także przy ulicy Partyzantów.
– Proponowałam takie rozwiązanie, ale nikt go nie podchwycił. To jest po drugiej stronie torów, więc tak trochę izolowane miejsce – tłumaczy Ewa Zurman, pełnomocniczka Zarządu Polskiej Komunikacji Samochodowej 2 (PKS 2 wchodzi w skład grupy kapitałowej Retail Provider). – Jednak mieliśmy taką opcję na naszych wizualizacjach, ale miastu ten pomysł też się nie spodobał – dodaje.

Co z pasażerami, którzy jednak w znacznej ilości korzystają z obecnego dworca? Miasto ma plany, by mieścił się on przy stacji PKP, ale na razie jest to kwestia dalszej przyszłości. Podobnie jak plany inwestora odnośnie obiektu na dworcu PKS.
– My działalność transportową prowadzimy i nam dworzec jako taki nie jest potrzebny, bo jest cale mnóstwo firm, które funkcjonują bez niego. Po prostu wjeżdżają na dworzec i płacą za to. Dlatego nie widzę przeszkód aby działać bez niego – dodaje.

20 komentarzy

 1. Oskar Lange dodano 10 lat temu

  Chodziło o teren na sklepiki i tyle. Nie wyszło, sprzeda się grunt i żegnaj PKSie. Gwarancje się skończyły to i autobusy na złom a ludzie do urzędu pracy. Nie chcę być złym prorokiem. Dobrze, że byli ludzie, którzy ostrzegali władze przed kapitalistycznym chciejstwem.

  • ws dodano 10 lat temu

   Siedlecki PKS przynosi zyski, więc wątpię, żeby nikt nie chciał wykorzystać tego potencjału. Z treści artykułu wynika, że obecny właściciel też o tym nie myśli.

 2. Paweł dodano 10 lat temu

  Brawo Panie Prezydencie!
  Niech PKS się nie cieszy, ponieważ autobusy mogą zatrzymywać się tylko na przystankach, których właścicielem jest miasto, więc tak czy inaczej dworzec przy PKP będzie musiał powstać. W końcu ta część miasta odżyje 🙂
  Może w końcu autobusy miejskie zaczną jeździć do tego Centrum Przesiadkowego, ponieważ teraz łatwiej dostać się na Dworzec Kolejowy miejskimi autobusami spod Siedlec niż autobusem z największych osiedli mieszkaniowych (Chrobrego, Warszawska, Roskosz, Młynarska).

 3. obserwator II. dodano 10 lat temu

  Skoro jesteśmy miłośnikami i zwolennikami historii,miłośnikami historycznych czasów to moja propozycja jest prosta.Powracając do historii Siedlec proponuję włodarzom miasta aby powrócili do lat 50. Jeśli Ci "Siedlczanie" co są dzisiaj przy korycie,czytaj władzy i takie snują plany rozbudowy miasta to zgodnie z historią w tym miejscu powinien powstać rynek ze straganami i budkami z mięsem i myślę to by rozwiązało problemy tej władzy,która ma wieczne problemy jak podlizać się swojej klice.Są jeszcze inne miejsca gdzie np.można rozebrać pomnik Sikorskiego,ponieważ to on kumał się ze Stalinem i w tym miejscu gdzie dzisiaj jest pomnik zrobić ulicę z budami i sklepikami oraz z dorożkami jak to było dawniej.

  • ws dodano 10 lat temu

   Ja byłym zwolennikiem zrobienia profesjonalnego, nowoczesnego targowiska (zadaszonego, zaokrąglonego, oświetlonego) – wzorem Łosic czy o wiele mniejszego Cegłowa. Pytanie czy to miejsce, tj. róg Świętojańska, Sienkiewicz, Armii Krajowej jest dobrym miejscem właśnie na targowisko? Czy może takowe zmodernizować, zbudować na nowo w miejscu obecnego przy ulicy 11 listopada?

 4. Centrum.... dodano 10 lat temu

  Centrum Przesiadkowe to utopia. Powstanie tak jak miała "żyć" tzw. żółta hala i co …..pod spychacz. Prezydenci w tej sprawie zajmują pozycję "Dyzio marzyciel".

  • Paweł dodano 10 lat temu

   Parku wodnego też miało nie być, nowego stadionu czy tunelu pod torami miało nie być, Galerii Siedlce, wyremontowanego lodowiska…, a jednak są lub będą. Centrum Przesiadkowe też będzie.

   • Wyrzykowski dodano 10 lat temu

    Kredytu na basen też miało nie być, a jest (pieniądze ze sprzedaży stadionu – cytuję skarbnika miasta -"przejedzone"). Zadłużenia miało wkrótce nie być, a w rankingach wyprzedziliśmy całą konkurencję. Miało nie być wyludniania się miasta, a jest. Miało nie być dokładania się miasta do pomnika LK – a będzie.

    Ale popatrzmy też z drugiej strony: miał być remont Żółkiewskiego, a nie ma. Miała być rewitalizacja parku – również nie ma. Można tak wymieniać i wymieniać…

    Dziwi mnie wymienianie w jednym zdaniu inwestycji prywatnej (galeria) z niedochodowymi inwestycjami miejskimi.

    • Paweł dodano 10 lat temu

     Pieniądze za sprzedaży stadionu na ul. Wojskowej zostały "przejedzone" na budowę stadionu na ul. Jana Pawła II.
     Miasto jest zadłużone jak każde inne, a w rankingi nigdy nie wierzyłem, ponieważ można dowolnie ustalać kryteria i przez to decydować, które miasto będzie wyżej, a które niżej. W rankingu wzięto zadłużenie, które zostało de facto zredukowane ze zwrotu środków unijnych, co jest nadużyciem. Ale skoro każdy może ustalać kryteria według własnych upodobań to nie interesują mnie takie rankingi.
     Kolejną nieprawdą jest, że miasto wyludnia się. Co prawda nie pracuję w Siedlcach tym bardziej w Urzędzie Miasta, ale takie dane można szybko znaleźć w internecie, choćby na stronach GUSu. Liczba mieszkańców w ciągu kilku lat oscyluje na podobnym poziomie. W porównaniu do roku 2012, gdzie było 76 393 to w 2013 mieszkańców było 76 438 osób.
     Z tego co mi wiadomo pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego jest finansowany ze środków uzyskanych ze zbiórki publicznej. W żadnym artykule nie znalazłem innej informacji, a plotki mnie nie interesują. Można prosić o źródło?
     Sam Pan dobrze wie, że rewitalizacja Parku Miejskiego miała pochodzić ze środków unijnych. Niestety Pan Struzik woli dofinansowywać według sobie znanych kryteriów. Szczególne względy ma tutaj Płock (starania o dofinansowanie 32 mln zł na budowę I etapu wewnętrznej obwodnicy miasta, otrzymane pieniądze na budowę Dworca Autobusowego za 10 mln. zł, plany budowy linii kolejowej Płock-Modlin ze środków Urzędu Marszałkowskiego na lata 2014-2020 za ok. 2 mld. zł z czego ze środków unijnych ma pokryć 65% wydatków, czyli zabraknie na inne inwestycje, budowa wiaduktu kolejowego za 30 mln. zł, które być może będzie dofinansowane ze środków unijnych lub ze środków centralnych od koleżanki partyjnej prezydenta Nowakowskiego pani "Sorry taki mamy klimat" Bieńkowskiej).
     Wymieniłem Galerię Siedlce z inwestycjami miejskimi, ponieważ było bardzo dużo postów na forach, że Siedlce to zadupie, bo nie ma nawet galerii handlowej. Miasto sprzedało grunt pod taką właśnie inwestycję według uchwalonego wcześniej bodajże Planu Zagospodarowania Przestrzennego, więc to Radni zadecydowali co miało powstać w miejscu po byłym stadionie.
     Poza stadionem pozostałe inwestycje są dochodowe. Kluby sportowe bez prywatnych sponsorów nie dadzą sobie rady. Miasto dokłada, ponieważ w młodzież trzeba inwestować. Poza tym dług (o wiele mniejszy niż Szanowny Pan wspomniał) jest przyczyną wydatków na oświatę. Albo zwalniamy nauczycieli, albo zwiększamy dług. I tak dobrze, że zwolnionych zostało kilka osób, którym przysługuje emerytura, więc nie zostali na lodzie. W tym roku słyszałem, że Rząd planuje zmniejszyć liczbę dzieci w klasach, a więc trzeba będzie zatrudnić kolejnych nauczycieli, żeby zwiększyć liczbę klas. A z roku na rok subwencje na oświatę maleją. Proszę napisać, skąd wziąłby Pan na to pieniądze. Tylko proszę nie uciekać od odpowiedzi, ponieważ domyślam się, że zamierza Pan startować w wyborach samorządowych, więc będzie musiał Pan jako przyszły radny zająć się tym problemem.
     Lodowisko przynosi zyski, podobnie wszystko wskazuje na to, że Park Wodny także pod koniec roku przyniesie zysk. Tunel z wiadomych względów nie może przynosić zysków, przynajmniej póki będzie darmowy, więc nie można rozważać tej inwestycji pod kątem dochodowości. Chyba, że oszacujemy zyski na mniejszym chwilowym spaleniu paliwa przez kierowców, ponieważ z roku na rok rośnie liczba samochodów i miasto dalej będzie się korkować, więc powiększanie ulic nie ma sensu. Jedynie wyprowadzenie ruchu z centrum i budowa jego obwodnicy ma sens.

     • widzę, że jesteś świetnie zorientowany w finansach miasta dodano 10 lat temu

      to może odpowiedz na pytanie:
      czy nabywca stadionu przy Wojskowej zapłącił już całą kwotę za jaka nieruchomość zakupił, czy spłaca ja w ratach?

     • Paweł dodano 10 lat temu

      Wszystkie te informacje, które przytoczyłem pochodzą z informacji medialnych. Niczego nowego nie odkryłem, wystarczy uważnie czytać i zapamiętywać.
      Informacji o spłacie nieruchomości przy Wojskowej w ratach nie znalazłem, więc nie wypowiem się czy miała miejsce taka sytuacja.

   • Siedlczanin - racjonalista dodano 10 lat temu

    " Miało nie być dokładania się miasta do pomnika LK – a będzie"

    Ciekawa jest ta wypowiedź, której autorem jest człowiek rzekomo wprowadzony w błąd, kiedy prosił o finansowe wsparcie w zakresie wyjazdu do stolicy. Czyżby posiadał informacje dostępne wyłącznie dla sympatyków siedleckiej prawicy?

    Szanowny Panie Wyrzykowski! Pochwal się Pan swoim zasobem wiedzy!

    • jako członek lub popierający komitet budowy tego pomnika dodano 10 lat temu

     Wyrzykowski jest informowany o postępach w gromadzeniu środków na ten cel.
     Tym komentarzem jegomość w/w pokazał cały swoj populizm i małostkowość.
     W sumie Kaczyński, Macierewicz, Hofman mogli by sie od niego uczyć, jak odwracać kota ogonem.

 5. Co ten Paweł wypisuje.... dodano 10 lat temu

  Chyba on jest rzecznikiem Prezydenta. Tylko dwie sprawy. Kłamstwem jest iż pieniądze ze sprzedaży starego stadionu poszły na budowę stadionu przy. ul. JPII. Kłamstwem jest tez to że Park Wodny nie będzie przynosił strat. Dla ludzi znających problem funkcjonowania takch obiektów którymi zarządza ARMS oczywistym i trywialnym jest że ARMS w XXI wieku na PEWNO nie będzie generowała zysków. Jeżeli ktokolwiek mówi inaczej, to oznacza totalny infantylizm, bowiem do działalności takich obiektów z założenia się dokłada.

  • Paweł dodano 10 lat temu

   Napisałem: "…wszystko wskazuje na to, że Park Wodny także pod koniec roku przyniesie zysk…". Powyższe zdanie oznacza przypuszczenie, a nie pewność, ponieważ dopiero za rok będziemy wiedzieć jak dana sytuacja wygląda. Skoro zna Pan dobrze funkcjonowanie tego typu obiektów, to domyślam się, że pracuje Pan w ARMS i ma Pan dane, które wskazują, że Park Wodny będzie przynosił straty. Jeśli nie, to za wcześnie na dyskusje w tej sprawie.
   Rzecznikiem prasowym nie byłem i nie zamierzam być, ani innym urzędnikiem. Zbyt duża jest odpowiedzialność, a zbyt małe pieniądze jak dla mnie.

   • mania dodano 10 lat temu

    kłamiesz Pawle kłamiesz bo pieniadze ze sprzedaży stadionu miały pójsc na budowe aqaparku tak obiecywał pan Kudelski przed referendum .Wielu sie na to nabrało ,ale pamietają to kłamstwo bo pieniądze faktycznie zostały przejedzone w tym samym roku budżetowym .Stadion już był wybudowany /za kredyt niestety/ a o aqaparku jeszcze żaden projektant nie słyszał..
    A może wiesz dlaczego skarbnik nic nie mówi o podatku od nieruchomości jaki powinien zasilić kasę miasta po uruchomieniu galerii.?Bo jakos cicho na ten temat -czyżby mały ukłon ze strony UM dla dewelopera i zwolnienie go z tego obowiązku.?
    Jeśli to prawda ,że pieniądze za działkę po stadionie nie wpłynęły w całości do kasy miasta to naprawde byłby skandal, bo na pewno nie jeden duży inwestor byłby zainteresowany zakupem tej działki za dużo większą kwotę niz zapłacił p.Strus ,wiedząc ,że płatnośc będzie w ratach.

 6. Paweł dodano 10 lat temu

  Jeśli to prawda, że Tusk jest kobietą, to dopiero byłby skandal 🙂 Nie znoszę gdybania. Zamiast gdybać o płatnościach spytajcie się Rzecznika lub Skarbnika jak macie jakieś pytania, a nie wylewacie swoje żale na forum. Zadała Pani pytanie, na które nie znam odpowiedzi, bo jak piszę kolejny raz nie pracuję w Siedlcach.
  Widzę, że zaraz zostanę zlinczowany, bo nie krytykuję Prezydenta. Mnie śmieszy taka zajadłość 🙂 Szkoda mi czasu na polemiki, bo nie warto 🙂 Żegnam, bawcie się dobrze we własnym gronie 🙂

 7. Berdyczowska dodano 10 lat temu

  W sumie popieram Pawła. W zaślepieniu nie widzą, że Kudelskiemu i Radzie Miasta udało rozwiązać się problem zapchanego skrzyżowania pod bankiem. Odnowiona 10 lutego, przebicie Popiełuszki do Rynkowej i ostatnio Piaskowa znakomicie usprawniły komunikację. Drobika, Północna i Jana Pawła II wyprowadziły ruch ciężkich samochodów z Nowych Siedlec. Wspomnę o ulicach Prezydenta Kaczorowskiego i Prezydenta Kaczyńskiego, które pozwalają z Warszawskiej jechać do Strzały i dalej do Sokołowa i Węgrowa. Zapomnieli już ludziska o drodze przez Piaski Zamiejskie do Strzały zbudowanej na znacznym odcinku wspólnie z wójtem. Trzeba pamiętać o ulicy Prądzyńskiego, która odblokowuje ul. Warszawską a mieszkańcom okolic Daszyńskiego i Danielewicza ułatwia dojazd do Centrum. Tunel…-inwestycja raz na 150 lat- dlatego już dzisiaj proponuję nazwać go im. Prezydenta Wojciecha Kudelskiego. I jeszcze nowa, całkiem nowa ulica Bp J.Mazura. Trzeba ślepym być aby tego nie widzieć. Co by było gdyby tego nie zrobiono?

  • mania dodano 10 lat temu

   no to szkoda żeby przez 7lat zupełnie nic nie było zrobione.Przeciez za to biorą pieniądze do cho…y.Przecież co roku budżet miasta musiał być uszczuplany na stosunkowo symboliczne inwestycje aby tak bardzo nie rzucało sie w oczy marnotrawienie pieniedzy .Argument do zadłużania miasta musial być inaczej wszystko stałoby się czytelne juz dawno temu.

 8. pytanie do Pawła dodano 10 lat temu

  "rewitalizacja Parku Miejskiego miała pochodzić ze środków unijnych. Niestety Pan Struzik woli dofinansowywać według sobie znanych kryteriów. " Jaka jest zależność pom iędzy środkami z Unii a Panem Struzikiem? Pan Struzik przyznaje unijne fundusze?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?