SPIN

Bardzo długa sesja na dobranoc …

Beata Głozak poniedziałek, 3 marca 2014, 01:04 Siedlce

Siedlce nie przystąpią do przetargu na sprzedaż tzw. stawów siedleckich. Podczas piątkowej sesji miejskiej nie było bezwzględnej większości głosów na wprowadzenie tego punktu pod obrady radnych. Większości nie było, bo prezydent wprowadził punkt przed godziną 19, kiedy w sali konferencyjnej zabrakło radnych.

Tuż przed zamknięciem obrad sesji, czyli ok. godz. 18.25 głos zabrał prezydent Siedlec. Wojciech Kudelski stwierdził, że przed chwilą „pan naczelnik podrzucił mu” informację o kolejnym przetargu na sprzedaż tzw. stawów siedleckich. Tym razem ma on nastąpić 6 marca. Te słowa zdziwiły część radnych, bo o planowanej sprzedaży nieruchomości lokalne media informowały od dłuższego czasu.

– Oczekuję na stanowisko: przystępujemy czy nie? Sesja jeszcze trwa. Skoro 6 marca jest przetarg to oczekuję na stanowisko dzisiaj – powiedział Kudelski. Po czym zwrócił się do  przewodniczącego rady miasta Henryka Niedziółki o poddanie tej sprawy pod głosowanie. – Nie chcę być postawiony pod ścianą, że zaniedbałem, nie przystąpiłem i tak dalej – tłumaczył.

– Ja rozumiem wszystko panie prezydencie, ale trzeba sformułować wniosek, także niestety… – zaczął Henryk Niedziółka, ale prezydent przerwał mu proponując półgodzinną przerwę. Ta ostatecznie trwała 10 minut. Po jej zakończeniu prezydent poprosił o wprowadzenie do porządku obrad punktu dot. zajęcia stanowiska ws. udziału miasta w przetargu na sprzedaż tzw. stawów siedleckich.

Mariusz Dobijański: Skąd pieniądze?

Nie pamiętam, żeby w obowiązującym budżecie była wpisana jakakolwiek kwota przeznaczona na zakup tejże nieruchomości. Wydaje mi się, ze zanim ten punkt będziemy w ogóle wprowadzali dobrze by było żeby prezydent wskazał źródła finansowania.

Wojciech Kudelski odparł, że nie twierdzi, że chce lub, że nie chce kupić „stawów”, chodzi mu jedynie o stanowisko rady, bo jest to „decyzja wiekopomna”.

Jeśli chodzi o źródła finansowana to mamy różne możliwości, chociażby przesunięcia w budżecie, możemy rozmawiać z zarządami spółek może stać na to którąś z nich. Jeśli chodzi o pieniądze to jest to złotówka za metr w rozłożeniu na 15 lat spłaty. Pieniądze są małe. Ja chcę żebyście to omówili.

Kudelski przyznał, że decyzja jest „poważna i ryzykowna”. Podkreślił, że nie trzeba stanowiska zajmować w tej chwili. Zaproponował, aby radni wprowadzili punkt do porządku obrad, przemyśleli dokładnie decyzję i powrócili do obrad sesji w przyszłym tygodniu.

Zbigniew Piwoński: Jestem przeciw

Dzisiejszy wybieg traktuję bardziej jako taktykę niż konkret. Uważam, że powinniśmy zająć się zagospodarowaniem terenów posiadanych przez miasto. Miasto ma gromadę problemów finansowych, które powinny spędzać sen z powiek. Jestem przeciwny kupowaniu stawów.

Dyskusję podczas sesji starał się przerwać Stefan Somla. – Niechże pan zapanuje nad porządkiem tej sesji. Dlaczego dopuszcza pan do dyskusji między prezydentem a radnymi skoro ten punkt jeszcze nie został wprowadzony pod obrady? Proszę o przestrzeganie porządku – zwrócił się do Niedziółki.

Adam Tomczuk: Dla mnie to zbędne

To byłaby wspaniała wizja dla naszego miasta, gdyby stawy były dużym zbiornikiem wodnym  i służyłyby mieszkańcom. Gdyby można było popływać kajakiem czy żaglówką, ale nie jest to możliwe, więc uważam, że dla mnie jest to zbędne.

Po wypowiedzi Tomczuka obyło się głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad punktu dot. „stawów siedleckich”. Głosowało 18 radnych. 11 opowiedziało się za wprowadzeniem punktu a 7  było przeciw. Punkt nie został wprowadzony pod obrady z powody braku większości bezwzględnej.

18 komentarzy

 1. Diana dodano 10 lat temu

  Co sią stało, że Prezydent Kudelski pyta w tej sprawie radnych?
  Na poprzednim przetargu uzgadniał takie sprawy telefonicznie. – Czyżby teraz zmieniło się prawo? Może Radni wyjaśnią mieszkańcom Siedlec jakie upoważnienie do zaciągania zobowiązania na 16,5 miliona zł. miał na poprzednim przetargu prezes Agencji Rozwoju Miasta i Prezydent Siedlc.

  • do diany dodano 10 lat temu

   Przed poprzednim przetargiem też było zapytanie o stanowiska do klubów radnych w radzie miasta.

 2. Kosmos, hibernacja... dodano 10 lat temu

  O czym mowa. To najzwyklejsze zwracanie kijem Wisły. Aby coś nabyć trzeba mieć opracowany bizness plan przedsięwzięcia. Powinien on dać podejmującym decyzję uprawdopodobnione przekonanie, iż koszty podejmowanego ryzyka będą mniejsze lub co najmniej równe uzyskiwanym z tego efektom ekonomicznym. Dalej – warunek też podstawowy – pieniądze, których Miasto NIE MA. Trzecie – aby któraś ze spółek podjęła decyzję o zakupie – potrzebne są decyzje Zarządów i Rad Nadzorczych, a nie uchwała Rady Miasta. Tylko po co Spółkom stawy, które generować mogą tylko KOSZTY.Co miał na myśli Prezydent chcąc wprowadzić to pod obrady Rady Miasta – chyba wszyscy o tej godzinie byli zmęczeni.

 3. Oskar Lange dodano 10 lat temu

  Raz w miesiącu za te pieniądze to radni powinni siedzieć całą dobę albo i dłużej aby przedyskutować wszystkie problemu i głosować. Media poszły do domu to nie mają przed kim się lansować. Wstyd panowie radni wszystkich opcji.

  • brawo dodano 10 lat temu

   ot to to!

  • obserwator dodano 10 lat temu

   Niedługo wybory. Wystartuj, wygraj, a potem siedź i całą kadencję dyskutując i zatwierdzając swoje pomysły. Powodzenia i wytrwałości obyś tylko nie osiwiał z przemęczenia.

   • hhh dodano 10 lat temu

    to po diabła się tam pchali skoro teraz nie mają siły siedzieć? na rentę albo emeryturę a nie do rady miasta!

 4. Konserwatysta dodano 10 lat temu

  Bez komentarza

 5. trzeba mieć siłę... dodano 10 lat temu

  Aby świadomie procedować na posiedzeniu np. od 10,00 do 18,00 trzeba dużo sił fizycznych i intelektualnych. Ale ja zobaczyłem foty z ostatniej sesji RM / portal zwiedzanie/ to widać "wiekowość" radnych np. p. M, S, H – to wątpię czy to na ich siły. Czy w liderującej w Siedlcach partii nie powinno być młodej krwi, bo i Prezydent tez emeryt.

  • Anonim dodano 10 lat temu

   co chcesz, miasto 'przyjazne" starym piernikom i babeczkom 65+.
   Nawet się tym chwali na rondzie, tylko ciekawe jak to sie ma do żądania PISu o obniżenie wieku emerytalnego. Jak widac swoich to nie dotyczy.

 6. Vernis dodano 10 lat temu

  Miasto na ogół jest przyjazne wszystkim. Kolesiom, znajomym, tym co pochlebiają, Duchownym no i braciom z najbardziej Prawej i Sprawiedliwej partii. Jest nawet przyjazne towarzyszom a SB.

 7. Zorro dodano 10 lat temu

  To jest przykład jak Kudelski rządzi miastem,bezmyślnie bez planowania jest to nieudolne ręczne sterowanie radnymi i miastem.

  • Obserwator dodano 10 lat temu

   Nieudolny komentarz! Miasto Siedlce posiada Strategię Rozwoju, Budżet (na każdy rok) i Długoletnią Prognozę Finansową. Te dokumenty zostały uchwalone przez Radę. Prezydent jest tylko organem wykonawczym. Nie wypisuj zatem kryjący się pod maską ZORRO takich bzdetów i nie ubliżaj bezpodstawnie prezydentowi. A swoją drogą dlaczego redakcja pozwala na publikowanie takich wpisów? Czy SPIN mógłby zadbać o kulturę języka i obyczajów?

 8. tak przyjazne dodano 10 lat temu

  Przyjazne nawet TW na stołku.

 9. Zorro dodano 10 lat temu

  Marny mierny,nie obiektywny nie uczciwy obserwatorze 2+2=4

 10. Politolog dodano 10 lat temu

  Prezydent jest tylko ciałem wykonawczym nie kpij do końca z tych biednych owieczek . Kudelski w Siedlcach jest ciałem uchwałodawczym i wykonawczym ,będę obiektywny tak samo jak nieudolny Symanowicz .

 11. Politolog dodano 10 lat temu

  Prezydent jest tylko ciałem wykonawczym nie kpij do końca z tych biednych owieczek . Kudelski w Siedlcach jest ciałem uchwałodawczym i wykonawczym ,będę obiektywny tak samo jak nieudolny Symanowicz . TO ON POSIADA PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA MIASTO NIECH NIE ZWALA WINE NA BEZRADNYCH KTÓRYCH SAM STWORZYŁ .

 12. siedlczanin dodano 10 lat temu

  też tego nie rozumiem- jak może zabraknąć radnych na sesji… Gdyby odbywały się one kilka razy w tygodniu to co innego, ale tak… to przegięcie… NIE MA JAK DORWAĆ SIĘ DO KORYTA I CZERPAĆ (NASZĄ) KASĘ ZA NIEOBECNOŚĆ W PRACY- jak śpiewał Kazik "do roboty chamy, j….. nieroby…"

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?