SPIN

Strefa płatnego parkowania: Ponad 73 tys. sprzedanych biletów

Beata Głozak niedziela, 16 marca 2014, 19:05 Siedlce

Dla jednych „strefka”, dla innych „strefunia” – bez względu na to jak ją nazwiemy jedno jest pewne – działająca od stycznia 2013 strefa płatnego parkowania w Siedlcach sprawdziła się i do tej pory przyniosła miastu ponad 270 tys. zł.

Wprowadzona na mocy uchwały podjętej przez radę miasta w czerwcu 2012 roku strefa płatnego parkowania w Siedlcach działa od stycznia 2013. To najprawdopodobniej najmniejsza taka strefa w Polsce, ale spełniła swoje zadanie.

Przyzwyczailiśmy się do strefy

– Kiedy strefa powstawała miała sprawić, że osoby przyjeżdżające do miasta będą mogły bez problemu znaleźć miejsce do zaparkowania – twierdzi Joanna Skolimowska-Szpura z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Siedlce. – Tak się stało – dodaje. – Po liczbie biletów sprzedanych w minionym roku widzimy też, że siedlczanie i nie tylko siedlczanie przyzwyczaili się do strefy. Pierwsze miesiące obfitowały w mandaty, potem ich liczba spadła.

W 2013 roku sprzedano niemal 73 tysiące biletów. Łącznie urząd miasta szacuje, że miejsca w siedleckiej strefie były zajmowane około 80 tys. razy.

– Ponad 5 tysięcy osób otrzymało od nas zawiadomienia o obowiązku wniesienia opłaty dodatkowej, zakładamy też margines osób, którym mogło udać się nie zapłacić w ogóle i doliczany liczbę abonamentów – wylicza Skolimowska-Szpura.

Warto przypomnieć, że w strefie jest łącznie 60 miejsc z czego kilka przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W roku 2013 z tytułu jej funkcjonowania do kasy miasta wpłynęło ponad 270 tysięcy złotych. To dużo, a byłoby mniej, gdyby kierowcy byli bardziej zdyscyplinowani.

Prawie jak Interpol

– Dochód ze sprzedanych 73 tysięcy biletów wyniósł 130 tysięcy złotych, a ponad drugie tyle to pieniądze z zawiadomień, których było nieco ponad 5 tysięcy. Bilet kosztuje złotówkę bądź 2 złote, a jeśli go nie kupimy za to samo możemy płacić 50 złotych opłaty dodatkowej lub 30 złotych kiedy uiścimy ją od razu – przypomina Joanna Skolimowska-Szpura.

Każdy, kto zwleka do ostatniej chwili z zapłatą za miejsce postojowe musi zdawać sobie sprawę, że w ostateczności czeka go egzekucja komornicza. Miasto bardzo poważnie traktuje osoby, które łamią te przepisy prawa lokalnego. Poważnie niczym Interpol, bo ściga ich nawet poza granicami Polski. Na razie dotyczy to trzech osób.

– Najpierw przez centralną bazę kierowców ustaliliśmy kierowców, a potem przez ambasadę ustaliliśmy te osoby – przyznaje urzędniczka. – W jednym przypadku była to osoba narodowości polskiej na stałe mieszkająca we Włoszech, która wynajętym w Warszawie samochodem skorzystała ze strefy płatnego parkowania w Siedlcach – informuje.

13 komentarzy

 1. pisarz dodano 7 lat temu

  To była trafna decyzja Radnych, strefa się sprawdziła, może by ją trochę powiększyć.

 2. efaster dodano 7 lat temu

  dokładnie, może najwyższy czas zwiększyć strefę do rozmiarów jakie miała mieć poczatkowo, skończy się z parkowanie byle jak i byle gdzie, a w miejscach poza strefą więcej patroli policji i SM.

  Do boju radni

 3. xxx dodano 7 lat temu

  Jestem za, tylko pewnie połowa z tych miejsc zajmują abonamentowi, pracujący w UM. Jakby tę strefkę odrobinkę powiększyć, jeszcze więcej wolnych miejsc by było

  • mr2 dodano 7 lat temu

   Czesto parkowalem w strefie. Ze dwa, trzy samochody sa na abonament – taka czerwona kartka. Reszta to samochody "z zewnatrz", wiec bez obaw.
   Poza tym z tego co slychac urzedasy od kilku lat nie mieli absolutnie zadnej podwyzki wiec te 100 zl miesiecznie moze byc dla nich za wysokie 🙂

 4. Kieł dodano 7 lat temu

  Nie ma nic na temat kosztów obsługi w urzędzie, kosztów opłat dla firmy prowadzącej, bo dopiero wtedy będziemy mogli ocenić bilans. A biznes wygląda mniej więcej tak, siedlczanie i okolica płaci np. 500 tys. do miasta wpływa np. 130 tys. reszta wypływa z miasta gdzieś np. do Katowic. I ta reszta nie ląduje w siedleckich sklepach tylko np. w Katowickich. Z tych 130 tys. koszty obsługi w urzędzie to np. 50 tys. A z 130 tys. z egzekucji koszty egzekucji to np. 80 tys. I taki bilans chciałbym zobaczyć przed oceną strefy. To co podano to propaganda.

 5. ffddf4 dodano 7 lat temu

  pomysł o powiększeniu jest bardzo dobry!

 6. Marek dodano 7 lat temu

  A już za 2 tygodnie większość będzie i tak parkować pod galerią 🙂

 7. bankier dodano 7 lat temu

  OK, te 270 tys to przychód – teraz poproszę szczegółowe rozliczenie kosztów za ten rok. Wtedy zobaczymy. I jeszcze pytanie. Ile i w jakich cenach jest wydanych abonamentów dla UM?

  • mr2 dodano 7 lat temu

   bankier ma raczki i nozki a nie umie znalezc informacji? wow internet taki wielki wow wow strony takie schowane wow wow
   informacje takie tajne wow wow wow

   http://wwwi.pliki.siedlce.pl/strefa/8.php

   • bankier dodano 7 lat temu

    I gdzie tam masz info o kosztach funkcjonowania strefy? Tak samo nie ma informacji ile jest sprzedanych abonamentów. Nie odpowiedzieć na pytanie a udawać mądrego – wow, wow, wow…

 8. wesołek dodano 7 lat temu

  Oj frustraci, odejdźcie od komputerów, bo wam nigdy nic nie pasuje.

 9. Oskar Lange dodano 7 lat temu

  Jakby nie było jest to dodatkowy podatek.

 10. NOE dodano 7 lat temu

  270 tys. zł. przychodu. A ile miasto zaoszczędziło w tym sezonie na odśnieżaniu? No wiem, że nic.
  A ile mogło zaoszczędzić? 500 000 zł a może 1 000 000 000 zł? Czy to nie ten sam wydział obsługuje te sprawy? I czym tu się chwalić?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?