SPIN

Gabriel Koziestański z „Elektryka” siedleckim „Wspaniałym”

Beata Głozak piątek, 4 kwietnia 2014, 16:43 Aktualnie, Siedlce

Dobrze się uczą, myślą poważnie o swojej przyszłości, a wolne chwile poświęcają na pomoc innym – w Sali Białej MOK poznaliśmy laureatów siedleckiego etapu ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Na etapie ogólnopolskim nasze miasto będzie reprezentował Gabriel Koziestański, uczeń „Elektryka”.

Ogólnopolski Samorządowy Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”  promuje młodych, działających na rzecz swojego otoczenia.  Jak co roku uczniowie zgłaszani byli przez szkoły, a laureatów wyłania powołana do tego komisja. To ona zdecydowali, że spośród wszystkich siedleckich „Wspaniałych” najwspanialszy jest harcerz, uczeń „Elektryka” Gabriel Koziestański.

– Wszystko co robię, robię bo lubię – powiedział w rozmowie z nami. – To jest sposób spędzenia czasu i radzenia sobie z czymś nowym. Kiedy człowiek zaczyna pomagać, otwierają się nowe drzwi, zmieniają poglądy – dodał. – Nie robię niczego wbrew sobie i innym i robię wszystko co mi się podoba. Kiedy widzę kogoś potrzebującego pomocy – pomagam – stwierdził krótko.

Szacunku dla działalności tegorocznych laureatów nie krył prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. W swoim przemówieniu podkreślił, że nie ma niczego gorszego niż egoizm.

– Jeśli młody człowiek potrafi wyjść poza swoje ego, przełamać się, stanąć obok człowieka w potrzebie nie tylko wtedy, gdy ten go o to poprosi, to jest to wielka sprawa – przyznał. – Młodzież w gimnazjum, technikum, liceum ciężko pracuje i jeśli znajdzie czas, żeby stanąć przy łóżku chorego, przy człowieku samotnym, to znaczy to, że ma zaszczepione dobre ideały. Ci młodzi ludzie przekonują nas, że na świecie jest więcej dobra niż zła – podkreślił.

To już 21. edycja konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Kolejny, tym razem ogólnopolski etap zmagań odbędzie się 19 i 20 kwietnia w Warszawie, a jego laureatów poznamy w czerwcu.

Laureaci siedleckiego etapu:

Izabela Chacińska (ZSP Nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach)
Uczennica klasy III, współpracuje z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej, członkini Szkolnego Koła Caritas nr 49, Honorowy Dawca Krwi, przepracowała wiele godzin jako wolontariusz w świetlicy socjoterapeutycznej i Miejskiej Bibliotece w Mordach. Iza należy do drużyny wędrowniczej „Tehawanka” działającej przy Hufcu „Podlasie”. Ukończyła Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy, pomagała szkolić nowych ratowników.

Łukasz Jaworucki (ZSP Nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach)
Uczeń klasy IV, przewodniczący Szkolnego Koła Caritas nr 49, współpracuje z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej. Udziela bezpłatnie korepetycji uczniom szkoły podstawowej. Brał udział w akcjach: „Tak, pomagam”, przygotowywał paczki dla osób objętych pomocą „Wspieramy i pomagamy”, organizował pomoc na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Honorowy dawca krwi i szpiku, zorganizował w szkole Dzień Dawcy Szpiku i Honorowego Dawcy Krwi.

Gabriel Koziestański (ZSP Nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach)
Uczeń klasy IV, harcerz, członek drużyny wędrowniczej „Tehawanka” przy Hufcu Podlasie. Ukończył Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy, uczestniczył w zabezpieczeniach ratowniczych m.in. 34 Maratonu Warszawskiego i festiwalach piosenki harcerskiej w Siedlcach i Legionowie, przeprowadzał pokazy pierwszej pomocy. Członek Stowarzyszenia Polskiej Szkoły Surwiwalu. Występował w sztuce Barbary Wachowicz pt.”Reduta Żeromskiego”, wielokrotnie pełnił wartę w Dniu Flagi.

Patrycja Lenartowicz (ZSP Nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach)
Uczennica klasy III, angażuje się w liczne akcje propagujące pomoc innym: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Szlachetna Paczka czy zbiórki żywności organizowane przez Bank Żywności. Wolontariuszka w Szkolnym Kole Caritas nr 35 i w szkolnym Kole PCK. Angażowała się w akcję „Krew dla życia”.  W grudniu 2013 r. wzięła udział w projekcie „Szlachetna Paczka”. Patrycja regularnie odwiedza wychowanków Domu Małego Dziecka w Siedlcach.

Weronika Mroczek (PG Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach)
Uczennica klasy II, wolontariuszka, wspomaga pracę terapeuty w Siedleckim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Zespołem Downa „Zawsze Razem”. Współpracuje z Bankiem Żywności. Między innymi dzięki niej zgromadzono produkty spożywcze i higieniczne dla mieszkańców noclegowni. Współorganizatorka akcji „Kartka dla Oliwii”- wraz z koleżankami przygotowała kartki urodzinowe dla chorej na raka dziewczynki. Uczestniczy w przygotowaniach do spektaklu „W niewoli nałogów”.

Monika Posiadała (PG Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach)
Uczennica klasy III, wolontariuszka w Caritas Siedlce. W ramach wolontariatu pomagała osobie starszej w pracach domowych, przygotowywała paczki żywnościowe dla osób ubogich. Monika brała udział w zbiórkach organizowanych przez Bank Żywności oraz w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły: pomoc osobom bezdomnym z siedleckiej noclegowni, zbiórka karmy dla psów w ramach akcji „Pełna miska dla schroniska”.

Magdalena Szczerbaciuk (I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach)
Uczennica klasy III, udziela się w Związku Harcerstwa Polskiego, w Szkolnym Młodzieżowym Wolontariacie, w Szkolnym Kole Caritas Nr 36. Zapoczątkowała kilka akcji szkolnego Caritasu, w tym stałą pomoc dzieciom w świetlicy środowiskowej. Razem z Fundacją „Pro Bono” pomagała w przygotowaniu Ogólnomiejskiej Wigilii. Za swoją pracę na rzecz innych otrzymała statuetkę „Aleksandra”. Magdalena ukończyła wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy, dzięki któremu przeprowadziła szkolenie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczęszczała do Domu Małego Dziecka w Siedlcach, gdzie pomagała w opiece nad dziećmi.

Ewelina Wysokińska (ZSP Nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach)
Uczennica klasy III, wolontariuszka w Szkolnym Kole Caritas nr 35 i Szkolnym Kole PCK. Wzięła udział w akcji „Szlachetna Paczka”, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna oraz w zbiórkach nakrętek plastikowych. Przez dwa lata była przedstawicielem młodzieży w Młodzieżowej Radzie Miasta, jest także Przewodniczącą Rady Samorządu Uczniowskiego.

Skład Komisji:

1. Zygmunt Szlach –  przewodniczący Komisji.
2. Ksiądz  kan. dr Krzysztof Baryga – dyrektor Wydziału Nauczania Kurii Diecezjalnej w Siedlcach.
3. Agnieszka Jankowska – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach.
4. Paweł Golec – z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce.
5. Sylwester Rosolski – Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce.

zdjęcie: Marian Przeździak

2 komentarze

  1. y. dodano 7 lat temu

    Ciężko ocenić na ile trafny to wybór. Aby ocenić obiektywnie, należałoby znać każdą z osób osobiście 🙂 W każdym razie dobrze, że wśród młodych są i tacy, którzy wyłamują się z "pokolenia facebooka" czymś wyjątkowym i pożytecznym.

  2. podziw i szacunek dodano 7 lat temu

    za działania i postawę. Gratulacje Gabrielu

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?