SPIN

Ogólnopolski Festiwal przeniesiono, bo dzieci miały śpiewać po rosyjsku?

Aneta Borkowska poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 17:25 Siedlce

II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej „Bałałajka”, który 27 i 28 marca miał odbyć się w sali CKiS w Siedlcach został przeniesiony w trybie awaryjnym do Warszawy. Czy nasze miasto nie chciało u siebie rosyjskich piosenek? – To smutne – mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego.

Pół roku przygotowań, zamówione noclegi, wyżywienie – Siedlce czekały na uczestników II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej „Bałałajka” z nadzieją, że tegoroczna impreza będzie jeszcze lepsza niż jej pierwsza edycja. Do Siedlec, a dokładnie do Centrum Kultury i Sztuki (tam miała odbyć się impreza – od red.) miała przyjechać ponad setka gości w tym 80. uczniów z kilku województw. Ale „Bałałajki” w Siedlcach nie było. Polityka czy solidaryzowanie się z Ukraińcami?

Zaskoczenie

– Dla mnie decyzja o odmówieniu możliwości skorzystania z sali Centrum Kultury i Sztuki była niezrozumiała. Informacja do organizatorów przyszła z urzędu miasta na 9 dni przed datą konkursu. Decyzja nie była oficjalnie uzasadniona, nie było „odwołujemy” tylko „przenosimy” na miesiące jesienne. Kiedy? Nie wiadomo – mówi Adam Bobryk, przewodniczący jury Festiwalu. – Być może chciano w ten sposób wykazać swój patriotyzm, aczkolwiek nie wiem co w tej postawie, czyli w utrudnianiu procesu edukacyjnego, jest patriotycznego. W „Bałałajce” nie ma niczego politycznego. Uczestniczą w niej uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy uczą się języka rosyjskiego jako podstawowego lub dodatkowego. Gdzie tu polityka? – zastanawia się Bobryk.

Wsparcie jakie od miasta dostali organizatorzy konkursu (IV LO im. hetmana St. Żółkiewskiego i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego) to wynajęcie sali Centrum Kultury i Sztuki. Ostatecznie organizatorom konkursu salę udostępnił Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. O wyjaśnienie tematu poprosiłyśmy biuro prezydenta Siedlec.

Nie było telefonów

– Prezydent nie ma nic do tego, to jest kwestia organizatorów – twierdzi jego naczelnik Grzegorz Orzełowski. – Każdy odpowiada za swoją działkę, każdy spostrzega rzeczywistość jaka jest. Widać, że wiele środowisk artystycznych w Polsce ma wątpliwości i pewnie taka wątpliwość i tutaj została postawiona. Myślę, że tego festiwalu nikt nie odwoływał, ale była to kwestia przełożenia na bardziej czytelny czas jeżeli chodzi o sytuację międzynarodową i Ukraińców – dodaje i odsyła do organizatorów. Zastrzega, że „telefonów” do CKiS i IV LO nikt z urzędu nie wykonywał.

Mariusz Orzełowski, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach twierdzi, że decyzja o przesunięciu daty Festiwalu nie była łatwa, ale była długo dyskutowana z IV LO im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

– Działo się to w momencie, gdy był to bodaj najbardziej gorący okres ogólnoświatowego konfliktu z Rosją, kiedy w Rosji pojawiały się hasła „Polska won!” – twierdzi. – Uważam, że ten festiwal powinien się odbyć kiedy nie będzie jakiegokolwiek obciążenia dla dzieci, kiedy będą one mogły z uśmiechem na ustach śpiewać piosenki w języku rosyjskim.

Stres dla dzieci

Dodaje również, że nie chciano narażać dzieci na ewentualne nieprzyjemności i przypomina, że w związku z sytuacją w Ukrainie, w Polsce i innych krajach nie odbyły lub nie odbędą się inne wydarzenia artystyczne. Dzieci mimo wszystko zaśpiewały.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego Ludmiła Szypielewicz w rozmowie z nami mówi krótko: Jest nam po prostu smutno i przykro. Dodaje, że siedleckie liceum nr 4 organizacyjnie zrobiło co mogło, aby Festiwal w Warszawie był na jak najwyższym poziomie także za sprawą uczniów – wolontariuszy z siedleckich szkół.

– Smutno i przykro jest nie tylko mnie, ale i wszystkim nauczycielom i dzieciom. Uważam, że absolutnie nie wolno mieszać dzieci do polityki. Przecież my uczymy dzieci tolerancji. Jesteśmy w Unii Europejskiej. Są programy unijne żeby nauczać dzieci tolerancji do różnych kultur, różnych kolorów skóry, różnych języków i to się lansuje we wszystkich szkołach, a tutaj ni z gruszki ni z pietruszki Festiwal dla dzieci komuś politycznie zaszkodził – mówi.

Gdzie tolerancja?

– Zorganizowanie tego festiwalu w innym terminie było niemożliwe, bo dzieci już się przygotowały, a poza tym jaki inny termin? A jak coś przyjdzie do głowy panu prezydentowi następnym razem? To co wtedy? Nawet nie rozpatrywaliśmy przeniesienia „Bałałajki” na inny termin. Zresztą żaden termin nie został zaproponowany przez pana prezydenta – dodaje prezes.

Szypielewicz przypomina jednocześnie, że pierwsza edycja Festiwalu w Siedlcach była wspaniała.

Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego zastanawia się czy „Bałałajki” nie przenieść na stałe do Warszawy. Zdaniem Bobryka miasto ucierpiało nie tylko na wizerunku, ale też ekonomicznie, bo w mieście były zarezerwowane noclegi, były zamówione posiłki.

– Uczestnicy ze świętokrzyskiego zrezygnowali, gdyż w tym samym czasie w siedleckim uniwersytecie odbywały się otwarte zajęcia z języka rosyjskiego i oni stwierdzili, że przyślą cały autokar: część weźmie udział w Festiwalu, a część w zajęciach. Ostatecznie nie przyjechali wcale. Szkoły powinny być wolne od polityki. Nie powinno się jej tam na siłę szukać.

„(…) jako akt polityczny”

Wspólny list (data 25. marca – od red.) z prośbą o wyjaśnienia do prezydenta Siedlec wystosowały także Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód i Zarząd Główny Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja.

„Dla naszych, pozarządowych Organizacji, współorganizatorów Festiwalu, decyzja Pana jest niezrozumiała, gdyż wcześniej wyraził Pan zgodę na objęcie Patronatem Honorowym tej ważnej imprezy, a miasto Siedlce nie poniosłoby żadnych kosztów związanych z przeprowadzeniem Festiwalu. (…) Wydanie decyzji zakazującej przeprowadzenie Festiwalu w Siedlcach odczytujemy jako akt polityczny. Może być też odczytane jako próba wciągnięcia dzieci w „wielką politykę” i zastosowania swoistej kary wobec licznej rzeszy polskich dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i nauczycieli. Jest także sprzeczne z ideą realizacji polityki dobrego sąsiedztwa i współpracy” – czytamy w piśmie skierowanym do Wojciecha Kudelskiego. „Informujemy Pana Prezydenta, iż mimo Pana decyzji II Festiwal „Bałałajka” odbędzie się w Warszawie w zaplanowanym wcześniej terminie (27-28.03.2014) ale tym razem już bez Pana i miasta udziału.”

Obie organizacje potwierdzają jednak „gotowość do współpracy i dialogu, gdyż celem naszych Stowarzyszeń jest praca na rzecz zbliżenia społeczeństw Polski i państwa zza wschodnia granicą”.

89 komentarzy

 1. bankier dodano 10 lat temu

  Przegiales Kudelski. Każdy tylko nie Ty. Adio do wyborów.

  • Polak dodano 10 lat temu

   Kudelski antyrosyjski na pokaz, nic mu nie przeszkadzało wysłać zastępcy do składania kwiatów sowieckim okupantom na spółkę z SLDowcami i ZBOWIDem. Tylko teraz współpraca nie wypaliła, bo wybory za pasem, a mógłby coś na dzieciach ugrać Bobryk… a od ugrywania kapitału politycznego na dzieciach monopol ma przecież Orzełowski.

   Bałałajki nie ma, ale Chór Aleksandrowa z sowiecką gwiazdą straszył ludzi pamiętających komunę. Orzełowski hipokryta, gloryfikuje Rosję (ZSRS) kiedy mu wygodnie – "najlepiej na miesiące jesienne" (okolice 17 września), wzorem wujka Stalina wyzywa studentów od faszystów itp. Pierwszy wie, czy dzieci będą śpiewać z uśmiechem. Woli żeby śpiewały z domniemanym uśmiechem w Warszawie niż w Siedlcach, tylko że po tej sytuacji raczej nie jest im do śmiechu (rezerwacje, wszystko wykupione, zapłacone – zwróci im z zasobów swojego mini-imperium?). Ciekawe, czy jak na banderowca przystało krzyczy też pozdrowienie UPA: "gierojom sława", skoro aż do tego stopnia ujmuje się za Majdanem. Bo paradowanie na Białorusi z flagą Łukaszenki też mu nie przeszkadzało tak jak podziwianie posągów Lenina kiedy był tam na wycieczce z chórem. M…a i przechrzta POwsko-PiSowska.

   A Żółkiewskiego już sobie owinęli wokół paluszka i pomiatają nim jak im się podoba, to było widać już od dawna.

   • ??? dodano 10 lat temu

    Polak ? Taki z Ciebie Polak jak z koziego zadka trąbka ,ha, ha, jesteś ograniczony tylko do szukania winy w swoim wyimaginowanym wrogu..Tacy jak ty nie umieją żyć bez obrażania innych bo niczego innego nie umieją.Ale tak na marginesie długo się będziesz karmił ta nienawiścią do O. ? Niedługo O> będzie już winny nawet gradobiciu i plagom egipskim .Ha,ha,ha…nic ciekawszego nie masz do powiedzenia ? tylko cały czas ta sama śpiewka ..nudny(a) jest jak zgniłe jajo

    • Polak dodano 10 lat temu

     Nie wiedząc kim jestem starasz się stawiać tezę, że nie potrafię żyć bez obrażania innych… po czym sam mnie obrażasz, a nawet sugerujesz, że nie jestem Polakiem. Oczywiście żadnego zaprzeczenia na to co wyżej napisane o O. bo prawdy się nie da zaprzeczyć ani obśmiać szczególnie tak nieudolnie. "nic ciekawszego nie masz do powiedzenia ?" – mam o O. wiele ciekawszego do powiedzenia niż byś chciał, tylko pytanie czy żyłka ci nie pęknie jak napiszę o niektórych rzeczach.

 2. Andrzej dodano 10 lat temu

  Organizatorem Festiwalu było CKiS – jak twierdzi Dyrektor nie było żadnych telefonów ze strony Urzędu Miasta. Dla spin-u kaźdy powód dobry, żeby dowalić Prezydentowi.

  • Kuba dodano 10 lat temu

   Chyba musisz nauczyć się czytać, bo w tekście wyraźnie jest napisane kto był organizatorem i kurna czytam i czytam i CKiS tam nie ma.

 3. totalna bzdura taki festiwal dodano 10 lat temu

  ten festiwal jest to typowym reliktem czasów ZSRR .kiedy to nie mieliśmy wyjścia i sama pamiętam chciałam czy nie chciałam musiałam śpiewać po rosyjsku na festiwalach ,bo Pani Nauczycielka od ruskiego musiała się wykazać,że "zorganizowała " całą ekipę. Dlaczego nie ma festiwali w Siedlcach piosenki angielskiej ? francuskiej ? hiszpańskiej albo węgierskiej ? Bo starzy aparatczycy ZSRR , nauczyciele z tamtej epoki Przywiązani do czasów komuny podczas tego festiwalu z łezką w oku wspominają "Dobre,stare czasy" ?Dobrze ,że odwołano ten festiwal ,żeby nie prowokować rzucania jajami przez ekstremistów jak zrobiono to podczas Koncertów Zawodowego Chóru ROSYJSKIEJ PIOSENKI w Polsce w tym samym czasie …Zrobienie tego festiwalu byłoby właśnie też prowokacją dla takich ekstremistów do działania. Ja też nie lubię polityki obecnej Putina ,Zawłaszczenia Krymu teraz rozruchy w Doniecku -ekstremiści pro rosyjscy co robią ?? .Na Polskę też maja chęci ,aby ponownie wróciła jako satelita ZSRR Putina-,"żeby wróciła Polska do macierzy …,widać z podsłuchanego wywiadu ambasadorów rosyjskich …
  Na ten czas nie ma miejsca na dyskusję o zasadności takiego festiwalu ,dopóki Żyrynowski proponuje Polsce haniebnie rozbiór Ukrainy to takie festiwale tylko podsycić mogą antyrosyjskie nastroje .Lepiej nie prowokować

  • Magda dodano 10 lat temu

   A kto ci zabrania organizacji festiwalu francuskiej, angielskiej czy nawet norweskiej. Zrób, rusz tyłek i proszę zorganizuj. Chcesz czy nie, język rosyjski istnieje i mówi się w nim nie tylko w Rosji. Może komuś się ten jeżyk podoba, to teraz ma się przestać uczyć?
   Festiwal to nie tylko język to także śpiew, pokazanie talentu. Ze wszystkiego nie róbcie polityki bo przez to rodzi się nienawiść. Chore

  • dzieci dodano 10 lat temu

   W dzieci? W dzieci by ci ekstremiści rzucali jajkami? Ludzie pogiłęło was? Zawodowy Chór ROSYJSKIEJ PIOSENKI – mniemam że złożony z Rosjan porównujesz do polskich dzieci, które uczą się rosyjskiego? Pos***ło Cię człowieku?
   Wstyd!!! Wstyd!!! i jeszcze raz Wstyd!!! Dzieci się bali

  • ANTY... dodano 10 lat temu

   Brawo!!! w pełni popieram takie działania. Jak najmniej czegokolwiek co rosyjskie i radzieckie w Polsce. Rosjanie won!!! Zaczynamy wprowadzać to co rosyjskie od małego a później ci starsi dopuszczają się zbrodni lub rozbiorów. Dość RUSKICH W POLSCE!!!

   • bankier dodano 10 lat temu

    od dziś wyłącz gaz i nie kupuj benzyny – patrz też jaki węgiel kupujesz bo możesz niechcący się oszukać…

 4. z rozsądkiem dodano 10 lat temu

  Pełna zgoda. Akurat teraz popularyzacja Rosji i wszystkiego, co rosyjskie jest niewskazana. Sorry, plują nam w twarz, Ukraińców potraktowali jak poddanych, a chodzą głosy, że w maju uderzą na Odessę/Charków/Donieck wywołując tam wcześniej prorosyjskie demonstracje. NATO trzęsie portkami, wysyła do Polski wojska, USA wysyła samoloty, które krążą nad naszymi głowami, a my tu sobie będziemy śpiewać z zadowoleniem o Rosji jaka wspaniała, jaka dobra? No ludzie, trochę racjonalnej postawy w obecnej, bardzo trudnej sytuacji geopolitycznej.

  • Kuba dodano 10 lat temu

   Rozumiem, że w szkołach powinni zakazać teraz nauki rosyjskiego, wszystkich Rosjan wyrzucić z kraju a w imię solidarności każdy Polak związany z Rosjaninem/Rosjanką powinien się rozwieść – tylko nie wiem co z ich dziećmi?

   Ludzie opanujcie się. Zapytaj ucznia podstawówki co wie o konflikcie i czy go rozumie. Po co wpajać dzieciom nienawiść do całego narodu. Czy wszyscy Rosjanie są Putinem? W takim razie nas powinni wszyscy postrzegać jako Kaczyńskiego i też nas izolować ze strachu.

   Zakazanie dzieciom śpiewania po rosyjsku nie jest oznaką solidarności tylko głupoty i próby zrobienie polityki na dzieciach. Żałosne.

  • bankier dodano 10 lat temu

   Mi pluje w twarz Tusk bratając się i popierając banderowców a nie rosjanie, którzy umieją zadbać o swoich rodaków i swoje interesy. Przez *** z rządu tracimy kontrakty na miliony zł w Rosji.

 5. MIRAS dodano 10 lat temu

  tak tak, teraz jak nigdy najlepszy moment na organizowanie czegoś takiego, chyba kogoś lekko pogięło!!!!!

  posłuchajcie sobie tego to może wam rozum do głowy przyjdzie trochę http://wyborcza.pl/1,75477,15745832,Rosyjscy_ambasadorowie___W_nastepnej_kolejnosci_wezmiemy.html

 6. jeszcze Polak, ale co będzie za 2 lata? dodano 10 lat temu

  Olbrychski też zrezygnował ze współpracy z teatrami w Rosji w związku z tą sytuacją i nikt rabanu wtedy nie robił.

 7. i kto???? dodano 10 lat temu

  Czytając to ….Siedlcami rządzą Orzełowscy.

 8. efaster dodano 10 lat temu

  wychodzi cały pis, kumterstwo, głupota, ciemnogród i zacietrzewienie

  prezes kazał, Kudelski wykonuje

  • ANTY... dodano 10 lat temu

   A ty efaster już tradycyjnie…nie ważne czy władze miasta robią coś słusznie czy nie słusznie, to wylać na nich jak najwięcej pomyj. Mam dla ciebie kolejną radę, wystartuj w wyborach, zdobądź poparcie i spróbuj wprowadzać swoje zmiany. Przekonasz się czy to takie proste. Jak kogoś krytykujesz to proszę o konstruktywną krytykę. Nie chodzi mi tutaj o ten ten temat tylko o wszystkie na jakie wypowiadasz się. Poza tym ten kto wie o wszystkim wszystko tak naprawdę nie wie nic. I ty taki jesteś efaster. A może ktoś za to ci płaci? Wcale nie zdziwiłbym się, bo szczególnie platfusy (PO) takich czynów dopuszczają się nagminnie.

 9. Matrioszka dodano 10 lat temu

  To już gruba przesada – gbury i ksenofoby. A na wakacje mogę pojechać do Moskwy, czy mam o zgodę prezydenta albo p. M.O zapytać – o kurza stopa – powinien zmienić inicjały!!!!!

  • a jedz do Moskwy dodano 10 lat temu

   złóż hołdy pod Lenina mauzoleum, takim jak ty pierestrojka nie w smak była ani demokracja ..tylko czy zdążysz pojechać jak Ukrainę zniewolą i wojne rozpala

   • Polak dodano 10 lat temu

    To Orzełowski paradował pod pomnikiem Lenina jak był na Białorusi więc czytaj to co piszesz. Po poczynaniach Orzełowskiego widać, że to raczej jemu nie w smak demokracja albo podstawowa przyzwoitość.

    • ??? dodano 10 lat temu

     Polak ? śmieszne to ,po raz kolejny głupoty wyssane z Palca , chcesz sobie elektorat podbudować atakując …lepiej zaproponuj coś konstruktywnego ,zrób cos nieprzeciętnego, zdobądź władze i zmień system podatkowy ..wtedy możesz się wypowiadać a teraz ? jesteś nikim a raczej hiena wyjącą nieopodal ucztującego Lwa.Jak Lew odejdzie hiena rwie odpadki i ty też tak masz niedorajdo życiowa

     • Polak dodano 10 lat temu

      Dużo dobrego o sobie powiedziałeś: "zdobądź władzę i wtedy możesz się wypowiadać" "jesteś nikim"… Ech, broń dalej swojego wielbiciela łukaszenki "lwie", może etat utrzymasz przy pierwszych zwolnieniach biedny człowieku uznający tylko władzę, myślący że jest przez to taki zaradny życiowo.

 10. siedlce dodano 10 lat temu

  Brzydko. Kultura i sztuka nie zna granic. Oj brzydko.

  • do siedlce dodano 10 lat temu

   Myślę, że negatywne komentarze byłby także w sytuacji, w której to by się odbyło teraz. Jeden uważa tak, drugi uważa inaczej.

  • jakie miasto dodano 10 lat temu

   taka kultura

 11. Naczelnik dodano 10 lat temu

  Mam pytanie czy jaśnie wielmożny Pan Prezydent Wojciech Kudelski jest rusofobem?

  • niedługo wszyscy bedziemy rusofobami dodano 10 lat temu

   a na pewno anty imperialnym zapędom Putina. Od granicy mamy bardzo blisko z Ukrainą a w Siedlcach ze trzy czołgi …

 12. Anonim dodano 10 lat temu

  To panowie Orzełowscy się popisali…

 13. Set dodano 10 lat temu

  Slabo to wyglada, mialkie chaarktery, wciaganie dzieci ktorym impreza miala przyniesc radosc, zabawe w polityke. Wypowiedz ktosia z ckis ponizej krytyki, qwa, politykier z bozej laski. Jak ja nie trawie takich b…w

  • niedługo wszyscy bedziemy rusofobami dodano 10 lat temu

   tak a 50 opiekunów dzieci by proklamowało wolną strefę dla wielbicieli ZSRR w Siedlcach ? Może to wyolbrzymione ale bardzo obecnie prawdopodobne ….tak jak w Doniecku …jeszcze 2 miesiąc temu jak zaczynała się olimpiada w Rosji w Soczi to wajki zamieszki narodowościowe – to było nie do pomyślenia a teraz Putin grozi Ukrainie wejściem wojsk rosyjskich ,bo Milicja Ukraińska oczyszcza swoje budynki z separatystów przysłanych z Moskwy

 14. ??? dodano 10 lat temu

  Czytam komentarze i nie dowierzam. Nie widzicie co się dzieje, co robi Rosja? Kto patrzy na to obojętnie jest totalnym ignorantem. Pytanie kiedy na Ukrainie wybuchnie wojna, a Polska mimowolnie zostanie do niej wciągnięta. Stawiam, że 1, góra 2 miesiące. Pożyjemy, zobaczymy. Wtedy zobaczymy kto będzie się śmiał ostatni 😉

 15. i dobrze dodano 10 lat temu

  Po co komu ten festiwal?

 16. ws dodano 10 lat temu

  chyba kogoś pogięło, że chciano to teraz w obliczu wojny organizować……………..

  • bankier dodano 10 lat temu

   a zamierzasz prowadzić jakaś wojnę? rozumiem, ze skoro USA prowadzi wojny na całym świecie to mówienie po angielsku to conajmniej niestosowność?

 17. KTOŚ dodano 10 lat temu

  Bobryk jako Przewodniczący jury festiwalu swoją osobą upolitycznił tą imprezę poprzez związek z partiami lewicowymi.

 18. echo dodano 10 lat temu

  Mali ludzie rządzą miastem,sprawdzą się w szeregach inkwizycji.

 19. Agnieszka Janiszewska dodano 10 lat temu

  Ja proponuję aby w akcie politycznej demonstracji poparcia
  a) zaprzestać używania gazu we wszelkich jego formach. Zdecydowanie największy % gazu mamy z Rosji. A gaz to nie tylko ten, który płynie w naszych rurach czy z butli. Służy również do produkcji i transportu. Sprawdźmy kto ma samochód na gaz… niech odstawia do garażu i zacznie jeździć jesienią…. butla na działce? absolutnie… niech palą pod płytą…
  Łatwo jest być sprawiedliwym na pokaz. Korzyści wynikające z jakże szlachetnej politycznej intencji przesłania dramat dzieci i pedagogów. Czego się nauczyły? Wyniosły gorzką nauczkę…

  • Pani Agnieszko Tygodnik jest lewicowy,postkomunistyczny dlatego taka piana dodano 10 lat temu

   zawsze wszyscy od starych czasów kochaliście lewice ,wszystko co prorosyjskie.nie dziwi mnie zdanie dziennikarza TS. A co do gazu to juz dawno powinniśmy zamienić ich gaz na inny były takie propozycje albo na łupkowy albo na skandynawski.Bo jak pójdzie zarzewie konfliktu to tak jak z polskim mięsem,a wczoraj mlekiem ,które ma założone embargo i teraz dopiero będzie dramat .Już trzoda chlewna po lasach jest padła odnajdywana bo punkty skupu nie przyjmują ,strajki ,blokady już były i będą ,,,Z gazem też tak będzie z dnia na dzień zamknie chory PUTIN kurki gazu .i będziemy wtedy bekać po rosyjsku jak barany…

  • "kultura" też lewicowa dodano 10 lat temu

   komuchy i tyle

  • Polak dodano 10 lat temu

   Pani Janiszewska spokojnie bo się pan O. obrazi i na następny konkurs Kultury Siedleckiej nie będzie kazał odwiedzającym stronę CKiS nabijać po 50 smsów w zamian za udział w losowaniu nagrody z publicznych pieniędzy :-)))

 20. Oskar Lange dodano 10 lat temu

  Gdyby po tym ….

  "ura, ura, ura
  Czapajew gieroj
  Za rodinu za Stalinu
  Na boj na boj na boj
  Za mir, za mir, za mir
  Pabiedim wraga
  Za matuszku Rossiju
  Na biełowo cara
  I job twoju mat'
  My kulturnyj narod
  My giermancow nie boimsia
  I wsiegda idiom wpieriod"

  zaśpiewali

  "Dopóki ziemia obraca się, o Panie nasz na Twój znak,
  Tym którzy pragną władzy, niech władza ta pójdzie w smak.
  Daj szczodrobliwym odetchnąć, raz niech zapłacą mniej,
  Daj Kainowi skruchę, i mnie w opiece swej miej.

  Ja wiem, że Ty wszystko możesz, wierzę w Twą moc i gest
  Jak wierzy żołnierz zabity, że w siódmym niebie jest,
  Jak zmysł każdy chłonie z wiarą Twój ledwie słyszalny głos –
  Tak wszyscy wierzymy w Ciebie, nie wiedząc co niesie los."

  i jeszcze kilka to chętnie bym posłuchał
  ale te prawdziwie rosyjskie to nie dla dzieci

 21. dyrektor znowu pokazał oblicze dodano 10 lat temu

  A pamiętacie aferę Kopera? wtedy też dyrektor pokazał swoje prawdziwe oblicze, nakazując wszystkim ośrodkom kultury zakończenie współpracy z gazetą Kultura Siedlecka… a teraz wraca z jeszcze groźniejszą twarzą… zakazuje wszystkiego powoli ten nasz mistrz dyrygent.

  • bzdury jak zwykle dodano 10 lat temu

   jak chcesz psa uderzyć to kij znajdziesz pani Agnieszko J.. Robi CKIS" Scene 24-" lepszą jakościowo zdecydowanie gazetę niż ta cała prowincjonalna niszowa "kultura" to już trzeba przy byle okazji głupoty gadać. A ten akurat argument przy piosence radzieckiej ma się tak jak "pieść do oka." Wcale nie ma dziwne ,że nastroje anty rosyjskie jak Putin pod bokiem Polski wojenkę nam szykuje bo mu się imperium sowieckie marzy. I takie festiwale za komuny były sposobem na rusycyzm regionów w obrębie których ZSRR swoje macki wyciągało.

 22. do efaster dodano 10 lat temu

  to nie tak, Tchórzewski rozkazuje, Kudelski wykonuje.

 23. Leszek Myśliński dodano 10 lat temu

  Wróble na mieście ćwierkają, że to "sprężyna " braci O, co zresztą przewija się w powyższych komentarzach.

  • bankier dodano 10 lat temu

   chcą mieć monopol na organizację jakichkolwiek imprez dla dzieci – a tu trafił się pretekst i się pozbyli konkurencji…

 24. mydlenie oczu dobrą Rosją dodano 10 lat temu

  tylko nikt nie chce zauważyć, że tego czegoś nie odwołano, a postanowiono przesunąć w czasie na lepszy czas, i to akurat roztropne posunięcie. Najlepiej naciągać fakty i pisać "zakazują", "rozkazują" i tak dalej. Panie prezydencie, dobra decyzja.

  • Nie wiem czyja decyzja ale Bardzo rozsądna dodano 10 lat temu

   na maksa rozsądna decyzja na ten czas .kiedy szykuje się konflikt zbrojny za nasza granicą

   • gość dodano 10 lat temu

    ja się pytam co do tego mają dzieci które uczą się j. rosyjskiego i chciały przyjechać do Siedlec?
    Zachowajmy zdrowy rozsądek. To nie były gwiazdy radzieckiej rosji, które miały wyśpiewywać piosenki pochwalne na cześć Putina. To były polskie dzieci także z Siedlec.

 25. no i mamy Donieck Charków dodano 10 lat temu

  i groźby Rosyjskiego MSZ ,że jak Ukraina nie przestanie próbować odzyskiwać dzięki Milicji Ukraińskiej swoje siedziby władz.to Rosja zareaguje… Wtargnęło 50 łysych prorosyjskich łobuzów ,których nikt nie zna w Doniecku i teraz będą tam zmieniać ustrój a propozycja Żyrynowskiego ,żeby Ukrainę podzielić między Polskę i Rosję ??

  • bankier dodano 10 lat temu

   Ukraina to nie państwo – to zbiór grup przestępczych pragnących dorwać się do konfitur. Zero poczucia wspólnoty i zero możliwości obronnych.

 26. Przeciez to kampania wyborcza Bobryka była dodano 10 lat temu

  i jak w Warszawie festiwal jest bezcelowy, tam Bobryk nie ma elektoratu

  • *** dodano 10 lat temu

   Proszę , nie wycierać sobie" gęby" nazwiskiem Bobryk. Trochę szacunku dla człowieka z tytułem doktora.A póki co , to ŻADNEJ Kampanii Wyborczej nie prowadzi ( tym bardziej w Warszawie)

   • Polak dodano 10 lat temu

    Jak na razie to Adam Bobryk swoje nazwisko sam hańbi opluwając swojego ojca i nazywając go bandytą. Wstyd. A proszę w takim razie powiedzieć, czy Bobryk nie będzie startował w wyborach i czy lansuje się na TV Wschód oraz na różnych tego typu imprezach bezinteresownie???

 27. *** dodano 10 lat temu

  Jak mnie pamięć nie myli, to dyrektor ckis, nie po raz 1-szy obnaża swoją poprawność polityczną.Przed Euro2012, ubrany w krótkie majty i koszulkę z orzełkiem " zagrzewał" , do walki, tak mocno, ze aż jakaś rosjanka napisała protest, że czuła się " zagrożona" wypowiedziami i zagrzewaniem płynacymi ze sceny! Z aferą " Kopera , też bracia O. dali "popis" jako ( w imieniu) UM.Przykłady autorytaryzmu ckis można by mnożyć.Ciekawość budzi tylko co TAKIEGO ważnego działo się w tych dniach w "teatrze",że sali nie udostępniono na Konkurs? Wszak Codarts był kilka dni wcześniej.Teraz po czasie,można mnożyć usprawiedliwianie się , że to ze względu na " poczynania" Rosji itp.Najobrzydliwsze jest jednak " granie dziećmi" w swojej osobistej zapalczywości !!!

  • ti amo Amico dodano 10 lat temu

   Na pewno nie było koncertu OBERSCHLEISEN.

   • pieron dodano 10 lat temu

    jak już coś przytaczasz …Amico, to pisz poprawnie nazwę, a nie z błędami. Nazwa tego Zespołu brzmi:
    OBERSCHLESIEN !

 28. Agnieszka Janiszewska dodano 10 lat temu

  Uważam, że można oddzielić politykę od kultury. W tym przypadku dzieci zostały postawione w bardzo nieprzyjemnej sytuacji. Co teraz? Czy wyrzucimy z bibliotek książki rosyjskich autorów? Dla mnie to pozerska akcja. A dzieci zostały potraktowane jak przedmiot, który można odstawić i sięgnąć po niego po wakacjach, kiedy sytuacja przybierze lepszy obrót.

  • f16 dodano 10 lat temu

   Pozerskie to są pani komentarze.

   • bankier dodano 10 lat temu

    nic nie umiesz odpowiedzieć?

  • Kieł dodano 10 lat temu

   Polacy nie wyrzucają rosyjskich książek z polskich bibliotek. To nie nasza tradycja. O ile pamiętam to władze wprowadzane z Moskwy wyrzucały na margines wielkich polskich pisarzy (dla Polaków). Stąd prawie nie znamy J. Mackiewicza, Ossendowskiego i wielu innych wspaniałych książek wielu autorów, Nie znamy też wielu polskich wspaniałych piosenek. I może by te zapomniane i wyklęte promować? Może pani pokaże że może pani je promować, jeśli oczywiście panie cokolwiek zna.

   • Polacy czytaja rozyjska litreraturę dodano 10 lat temu

    PRZETŁUMACZONĄ na POLSKI ….bo takie są w bibliotekach …

 29. Morejko dodano 10 lat temu

  Są w mieście ****, którzy pod wpływem informacji medialnych likwidują festiwale dziecięce. Jakiekolwiek by te informacje nie były, to normalni ludzie nie powinni tego robić, ale histerycy albo chcą się popisać przed politycznymi zwierzchnikami, albo ulegają panice.
  Z tego samego powodu nie będzie tu nigdy festiwali piosenki niemieckiej.
  Ludzie o ciasnych łbach nie myślą, nie czują czym jest tolerancja innej kultury. Nie wiedzą czym jest otwarcie na innych… Maja ciasne łby, a w ciasnych łbach niewiele się zmieści.

  • festiwale piosenki niemieckiej już sa od kilku lat dodano 10 lat temu

   jakbyś Morejko interesował się kulturą w Siedlcach to byś wiedział ,że niejaka Marlena robi Festiwale piosenki Niemieckiej systematycznie w Centrum zresztą..ale nie uczestniczycie w kulturze miasta i tylko siedzicie w internecie i ludzi z imienia i nazwiska obrażacie bo nie potraficie im dorównać w działaniu

 30. Wolny Umysł dodano 10 lat temu

  Jeżeli ktoś z wielkich tego świata w ramach "dbania" o rosyjską mniejszość wchodzi z butami do drugiego kraju to budzi to sprzeciw całego demokratycznego świata. I gdyby miały w Siedlcach śpiewać dzieci z Rosji i odwołano by ten koncert można by było mówić o Rusofobii, ale kiedy w tej sytuacji miały śpiewać polskie dzieci po rosyjsku to budzi mój wychowawczy i patriotyczny protest. Czemu w dniu aneksji części suwerennego kraju mamy promować język agresora wyśpiewywany z gardeł naszych dzieci. Przecież wystarczy powiedzieć, że Rosjanie łamią prawa drugiego narodu do stanowienia wolności jego obywateli. I to w solidarności z dziećmi Ukrainy nie śpiewamy po rosyjsku. Polska miała but rosyjski na sobie przez 50 lat kiedy kazano śpiewać nam po rosyjsku przez wiele listopadowych rocznic rewolucji bolszewickiej. Do tej pory przez "Blok Wschodni" zarabiamy tyle co inni w euro. Więc naszym obowiązkiem jest poszanowanie prawa drugiego człowieka patrz narodu, którego chce się rusyfikować. Polski naród ma obowiązek zwrócić uwagę sobie i innym że kiedy ktoś gwałci prawo innego narodu do samostanowienia to dla dobra naszych dzieci na chwilę należy zamilknąć i powiedzieć że kochamy Rosyjską Kulturę ale do puki niesie ona agresję to my "milczymy" w proteście abyśmy mogli wspólnie zaśpiewać za dni/miesięcy kilka "Zawsze niech będzie Słońce" z dziećmi z Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Litwy, Łotwy.

  • bankier dodano 10 lat temu

   Cały świat robił i robi interesy z Rosją i np z Chinami a my jak zwykle musimy być świętsi od papieża. Zawsze nadstawiamy (…) jak głupi za cały świat. Myślisz, ze kogokolwiek w Niemczech albo w USA obchodzi Ukraina i Ukraińcy? Mnie też nie interesuje – interesuje mnie za to żeby żyło się dobrze mi i moim bliskim – a tego głupie nadstawianie karku za kogoś mi nie zapewni. Co do samego tematu to nie festiwal i tak się odbył przy ambasadzie rosyjskiej i nie było widać aby ktokolwiek z niego zrezygnował poza Orzyłowskimi (i wstydem dla Siedlec).

   • Kieł dodano 10 lat temu

    Wierz słyszałem o takich co też kiedyś nie chcieli umierać za Sudety, Pragę i Gdańsk. A jacy byli mądrzy i logiczni.

    • bankier dodano 10 lat temu

     "nie bądź głupi nie daj się zabić"…

     • Kieł dodano 10 lat temu

      Historia. Losy oficerów złapanych do Kozielska i losy żołnierzy gen. Kleeberga. i pierwsi szybciej się poddali, nie chcieli ginąć w walce do końca (słuchając "logicznego" rozkazu naczelnego wodza), ci ostatni bijąc się z wojskim sowieckim walczyli do końca. Ci pierwsi byli logiczni, a ich i los ich rodzin (tych co byli na wschodzie) był w końcowym efekcie mało logiczny. Kleberczycy przeżyli wojnę a ich rodziny były trudniejsze do zlokalizowania.

 31. Zatroskana dodano 10 lat temu

  Tak się zastanawiam… jak wybuchła afera pedofilska w KK to nikt w solidarności ze skrzywdzonymi dziećmi nie przełożył żadnej imprezy religijnej "na bardziej czytelny czas".

  • Kieł dodano 10 lat temu

   Afera pedofilska w Kościele katolickim? A to ciekawe gdzie była taka afera. Ja to znam aferę związaną akurat z dziećmi i chórem. Inna mi znana to z dziećmi i terapeutą.

 32. Ba dodano 10 lat temu

  Putin grzeje silniki czołgów na granicy z Ukrainą, a w Siedlcach dyskusja śpiewać, czy nie śpiewać pod patronatem rosyjskiej ambasady?
  A swoją drogą jak się dowiedzą na Kremlu, że w naszym mieście rosyjskojęzyczni nie mogą swobodnie śpiewać, to marne nasze widoki. Ławrow zapowiedział interwencję nawet na krańcu świata w obronie mówiących po rosyjsku. A do Siedlec nie jest aż tak daleko. Czy będzie chciał przy tej okazji odzyskać stary Komitet PZPR?

  • festiwale piosenki ... dodano 10 lat temu

   dobry pretekst do wejścia do Siedlec -Nie ma festiwalu a tak bardzo chciało 10 osób….dla Ławrowa pretekst niesamowity-słusznie

 33. Siedlce dodano 10 lat temu

  I znowu o nas w TV mówią. Tym razem o festiwalu dziecięcym. Wstyd goni wstydem : a to choinka śmieciowa, a to podjazd niepełnosprawny, teraz Bałałajka. Czy w naszym mieście brakuje rozsądku?

 34. siedlczanka dodano 10 lat temu

  Wszystkich tych, którzy się czują urażeni prymitywnym komentarzami – przepraszam. Przepraszam za p. Prezydenta, przepraszam za tych frustratów, którzy w inny sposób nie mogą spełnić swoich impotenckich marzeń jak wyżycie się anonimowo na forum, przepraszam za niedojrzałych obywateli mojego miasta. Przepraszam Was,dzieci, które tak jak pięknie śpiewacie, tak jesteście nielubiane przez możnych tego miasta. Przepraszam. Przepraszam za ten festiwal. Już go w Siedlcach nie będzie.ZADOWOLENI??!!

  • do siedlczanki dodano 10 lat temu

   czy ty jesteś siedlczanka to mam wątpliwości. ?? i nie przepraszaj za nikogo ,bo każdy ma prawo do swoich poglądów i stanowiska .Nie wiesz jakie są doświadczenia poszczególnych ludzi ,którzy maja swoje ale inne zdanie od twojego ..Każdy ma do tego prawo a nawet obowiązek aby działać zgodnie ze swoim sumieniem nawet wtedy kiedy nie jest to pod publiczkę i może być niewygodne.Nie jestem z żadnej partii nie interesuje mnie czy to wina tego ,owego czy tamtego. BLISKO GRANICY POLSKIEJ ,U SĄSIADA POLSKI DOCHODZI DO ANEKSJI TERYTORIÓW WYWOŁYWANEJ PRZEZ ROSJAN OBSESYJNIE MARZĄCYCH O POWROCIE DO ZSRR I między innymi język rosyjski jest pretekstem dla wojsk rosyjskich do wkroczenia. Stalin to bardzo dawno przewidział nakazując bez zgody każdego Rosjanina ,żeby musieli robić masowe migracje po całym byłym ZSRR z rosyjskim paszportem ,żeby zawsze można było "IŚĆ IM -patrz Rosjanom NA POMOC…
   I my mamy teraz robić festiwale piosenki rosyjskiej ? ? a dlaczego nie ukraińskiej razem ,nie gruzińskiej tez dołożyć do takiego festiwalu

   • Magda dodano 10 lat temu

    Przepraszam, ale puknij się w ł…b. Masz wiedzę jakie piosenki były śpiewane, chociaż jedną podaj. Niestety na pewno masz zerową wiedzę na ten temat. I jeśli mamy się kierować doświadczeniem to w Polsce nie powinno się śpiewać ani po rosyjsku, ani po niemiecku, szwedzku i niestety po ukraińsku też.
    Czego uczy się dzieci w podstawówki takim zachowaniem? Że wszystko rosyjskie jest złe. A czy każdy Rosjanin teraz idzie z bronią na Ukrainę? Każdy tego chce i popiera Putina? Boże ludzie opanujcie się bo zaraz w Siedlcach zacznie się napaść na Rosjan tu mieszkających.
    Solidarność nie polega na takich zachowaniach. Zresztą chyba wczoraj w MOK był koncert Rosjanki i jakoś nikt go nie odwołała, nikt jej nie obrzucał niczym i nikt nie robił protestów. Ale do dzieci by przyszli z pałami tak? To może zastanówmy się jakimi ludźmi są ci którzy by przyszli protestować? Nastraszyć dzieci i uczyć nienawiści. Jeśli to mają być patrioci to ja naprawdę się cieszę że do nich nie należę.
    I jeśli język rosyjski jest wszystkiemu winien to czemu w Polsce nadal się go uczy. Nawet ukraińscy sportowcy byli na Olimpiadzie bo nie chcieli łączyć polityki ze sportem, ale oczywiście w Siedlcach nawet kultura musi być pod politykę. Żałosne zachowanie tych co na to wpadli. Dziwne jest to, że naczelnik mówi że nie było nacisków z urzędu a Bobryk mówi że pismo było właśnie z niego. Ktoś kłamie.

    • Mam wiedzę jakie piosenki bo tak dodano 10 lat temu

     się składa ,że dostałam od dyrektor polecenie przygotowywać dzieci . bo nie ma u nas rosyjskiego ale trzeba" punkty robić" i ja po francuskim znam rosyjski użytkowo musiałam dzieci ćwiczyć dla idei .a sama jako dziecko ciągle musiałam śpiewać po festiwalach .Więc jak widzisz mam wiedzę i wiem co się tam dzieje .na finale.. Ambasador. działacze rosyjska ambasada na finale festiwalu….DOBRZE <ŻE NIE BYŁO TEGO TERAZ W SIEDLCACH <żeby prowokacji nie było i jakiejś zadymy…

   • bankier dodano 10 lat temu

    Poczytaj trochę o tym ilu warszawiaków wymordowali Ukraińcy w trakcie pacyfikacji po powstaniu – tak, tak to oni. o Wołyniu i UPA w Bieszczadach nie wspomnę bo zakładam, ze choć taką minimalną wiedze masz… No i skoro chcesz być tak bardzo "historyczny/a" to Stalin był Gruzinem a Chruszczow Ukraińcem… – czemu wiec akurat awersja do rosyjskiego?

  • do siedlczanki co przeprasza dodano 10 lat temu

   Oj, oj czy aby siedlczanka nie powinna przeprosić też dzieci wykorzystywanych przez nauczycieli do udziału w nauczycielskich sukcesach /punkty/? Jako pedagog pani siedlczanka nie mogła po prostu wyjaśnić dzieciom dlaczego akurat teraz taki festiwal może wzbudzać kontrowersje? Może by nowa piosenka albo wiersz powstały z tej okazji? Nauka pisania po rosyjsku, a nie tylko przepisywania i odśpiewywania znanych tekstów mogłaby byc naprawdę twórcza. A tak? Wygląda na to, że też dzieci myśleć zgodnie z rosyjską ideologią. I nie dawajcie tu argumentu o oddzieleniu kultury od polityki, bo sam festiwal jest już polityką.

 35. monia dodano 10 lat temu

  Przemówienie prezydenta spod kościoła wczoraj mówi wszystyko. Oczywiście że naciski były – przecież powiedział, że nie można śpiewac bałałajaki i on na to zgody nie daje

  • czytelnik dodano 10 lat temu

   Bałałajki raczej się nie śpiewa, tylko się na niej ..gra !

 36. siedlczanka dodano 10 lat temu

  Frustraci…! Do boju…!

 37. Zorro dodano 10 lat temu

  Orzyłowscy to mali chłopcy i tak w ciula robią siedlczan,namaszczają ich klechy siedleckie i to jest zasłona tych małych karierowiczów , Symanowiczowi też buty glansowali, każdemu byle kasa.

  • Zorro wyblakłe argument KGB szerzysz dodano 10 lat temu

   Ty sobie Zorro poszukaj innych argumentów za krzewieniem rosyjskiego języka w Polsce ,za zruszczeniem . Kogo ,ktokolwiek z nazwiska będzie przez takich jak ty obrażany to tylko mu to splendoru przynosi ,że nie propaguje Języka Wrogiego narodu ,który za chwile wojnę światową rozpęta na Ukrainie .Kochasz wszystko co komunistyczne ,Stalinowskie bo KGB było Twoim Nauczycielem ??? wraca teraz Idea "WIELIKIEJ RASYJI " -Marzy się takim jak ty ??? ,ale na szczęście już jesteśmy po drugiej stronie ale i tak wojna na Ukrainie może nas dotknąć osobiście bo jesteśmy blisko granicy .I wtedy takim jak ty powinno się odebrać Polski Paszport

 38. a tu dodano 10 lat temu

  [komentarz usunięty z powodu naruszenia Regulaminu]

  • czy naruszony? dodano 10 lat temu

   Jeśli podaje się link (na innych stronach) do Waszych art. nie jest naruszeniem regulaminu.
   Tu podanie linku do art. TS jest naruszeniem regulaminu.
   Czytelnicy, pamiętajcie by nigdzie nie podawać linków do stron SPIN.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?