SPIN

Wypowiedzieli wojnę wszystkim, którzy niszczą lasy

Aneta Borkowska czwartek, 10 kwietnia 2014, 12:51 Siedlce

Funkcjonariusze z siedleckiego nadleśnictwa, policjanci i strażnicy miejscy idą na wojnę z tymi, którzy niszczą siedleckie lasy. Ich wspólne patrole mają uderzać w osoby, które wyrzucają do lasów śmieci, wycinają drzewa, niszczą drogi w lasach. Ma być bezpieczniej i bardziej skutecznie. Wczoraj w urzędzie miasta podpisano w tej sprawie porozumienie.

– My leśnicy nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać tym, którzy śmiecą, podpalają lub niszczą. Dlatego zaproponowaliśmy wspólne działania i cieszę się, że wszyscy się zgodzili – mówi Janusz Szerszeń, nadleśniczy. – Jeśli będziemy działać razem będziemy mieć większą moc. Wiedząc, że w danym miejscu w lesie jest kilku młodzieńców i się tam bawią to jeden strażnik w godzinach nocnych boi się sam interweniować, ale jeśli wyjdzie nas trzech czy czterech to będzie inna rozmowa – dodaje.

Dodatkowym plusem porozumienia jest możliwość wykorzystania sprzętu jaki jest w posiadaniu tych trzech jednostek.

porozumienie lasy 2– Ani my, ani policja nie ma takich samochodów by wjechać głębiej w las. Nadleśnictwo takie posiada – mówi Sławomir Garucki, komendant Straży Miejskiej w Siedlcach. – Poza tym strażnicy miejscy mają ograniczenia prawne jak na przykład to, że nie możemy zatrzymać samochodu, ale jeśli będzie z nami policja to już może i zatrzymać, i wylegitymować – dodaje.

Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podkreślił, że takie porozumienie to krok do przodu w dbaniu o czystość środowiska i wyraźna informacja dla wszystkich, że niszcząc las nie będą bezkarni.

– Nie rozumiem jak można wyrzucać śmieci do lasu zamiast do pojemnika, zwłaszcza, że koszt wywozu odpadów można przeliczyć na paczkę papierosów – tłumaczy. – To jest powód do wydania wojny tym, którzy niszczą przyrodę, a jak jest wojna to trzeba skonsolidować siły i cieszę się, że taka akcja u nas jest – dodaje.

Walka ma przyczynić się nie tylko to poprawy wyglądu lasów, ale także bezpieczeństwa i obniżenia kosztów jakie musi ponosić nadleśnictwo przez głupotę ludzi. W ubiegłym roku na samo sprzątanie śmieci z lasów nadleśnictwo wydało ponad 40 tysięcy złotych, a w ciągu poprzednich dwóch prawie sto. Jeszcze więcej środków wydawanych jest przez podpalenia. W ciągu ostatnich trzech lat trzeba było zapłacić ponad 700 tysięcy złotych.

16 komentarzy

 1. Janko Muzykant dodano 10 lat temu

  Po co straż miejska … lepiej niech wezmą z sobą załogę pogotowia…bardziej się przyda niż ta banda nierobów…

 2. :) dodano 10 lat temu

  "mówi Sławomir Garucki,(…) – że nie możemy zatrzymać samochodu, ale jeśli będzie z nami policja to już może i zatrzymać, i wylegitymować – dodaje."

  A CO Wy w ogóle możecie?
  Każdy obywatel tego kraju ma prawo zatrzymać łamiącego przepisy (jeśli ma takie możliwości np. fizyczne),
  ale Pan NIC nie może.
  Porządki w lesie? W mieście zrób porządek … teraz już nawet dziczyzna będzie się śmiała z tej Straży Miejskiej/Leśnej.

  A Pan Policjant może się lepiej zajmie pojazdami szalejącymi po ulicach i przejeżdżającymi na "czerwonym" świetle?

 3. zagadka dodano 10 lat temu

  Jak to możliwe, że p. Prezydent toleruje p. Garuckiego?
  On nic nie może, nie ma przepisów, uprawnień … trudno się dziwić szeregowym strażnikom że nic nie robią, przykład idzie z góry.

 4. znowu Zamiast zadowolenia żale ? dodano 10 lat temu

  Świetna inicjatywa .Wreszcie ktoś się tym zainteresował co robią łyse pały po lasach… A ty Janko Muzykant ? to jak ci .chorzy na głowę heyterzy co ciągle niezadowoleni ze wszystkiego Teraz sprzątanie lasów nie pasuje ??? .dla nich to tak jak za komuny powinno być ,brudno ,głodno , wszędzie pełno śmieci aby wszyscy czuli się równio w tych ich zapyziałym światku.. najlepiej być brudasem być jak ci wszyscy nijacy i szarzy…co im wszystko jedno gdzie i w jakim otoczeniu żyją ?? zróbcie cs sami pożytecznego a nie siedzicie tylko anonimowo przed komputerem i drwicie ze wszystkiego .Żałosne karykatury jesteście

 5. Nie usuwajcie komentarza dodano 10 lat temu

  No tak, idzie lato upały, strażnicy zaczynają szukać cienia 🙂

 6. Marek dodano 10 lat temu

  Garucki na 2 zdjęciach śpi. Wszak emeryt wojskowy. Niech się chłopina nie przemęcza, ma emeryturę, to dajcie mu odpocząć, a na komendanta młodszego, kompetentnego i takiego, który w odróżnieniu od Garuckiego coś może i coś zechce zrobić.

 7. Magda O dodano 10 lat temu

  Za komuny to akurat było czysto i nieroby pracowały, nie to co teraz. Wreszcie jakieś sensowne porozumienie. Jeszcze patrole z mieści i nad zalewem by się przydały…tak wiem, że niby są, ale bez przesady- te wymuskane gogusie co niby w mundurkach latają nie są w stanie nawet staruszki z zakupami zatrzymać, a co dopiero takich bydlaków…
  ale ważne, że wreszcie coś się dzieje, oby tak dalej…

  • Polacy czytaja rozyjska litreraturę dodano 10 lat temu

   według takich standardów jak twój Magdo było za komuny czysto..tak .tak…..wielka płyta,azbest na budynkach, szara rzeczywistość i wyrzucanie pomyj na ulice- taka była twoja komuna…mam nadzieje ,że nigdy nie wróci..

 8. jkfoo dodano 10 lat temu

  A gdzie są te siedleckie lasy,czego tu pilnować?Chba że park miejski.

 9. kto to... dodano 10 lat temu

  Kto to stoi. Czyż nie WIL.

 10. Zorro dodano 10 lat temu

  Pupki obudzili się aparatczyki z Kudelskim na czele amen.

 11. czytelnik dodano 10 lat temu

  A ten Pan stojący nad biurkiem to kto to? Nie potomek Lenina? Strasznie podobny tylko wypasiony na kapitalistycznych hamburgerach.Może śmiało dorabiać jako sobowtór Lenina na partyjnych imprezach.

  Pozatym pomysł łapania bałaganiarzy w lesie dobry.Ale uważajcie w tym lasku przy obwodnicy można się natknąc na miłosne igraszki pań i panów.

 12. Daria dodano 10 lat temu

  Może powinniśmy się zastanowić nad zasadnością pracy w naszym mieście Straży Miejskiej na czele z Panem Garickim. Może w tej sprawie powinno być przeprowadzone referedum, niech mieszkańcy zadecydują, czy chcą utrzymywać z publicznych pieniędzy "sztuczny twór", który udaje, że coś robi i nie potrafi lub nie chce pozyskać pieniędzy dla miasta. Wystarczy spojrzeć na las przy ulicy Leśnej. Przecież każdy wie, że przy wejściu do tego lasu od ulicy Wrzosowej stale siedzą i piją alkohol tak młodzi, jak i starsi ludzie, którzy zostawiają tam pobite butelki i zaśmiecają ten las i nigdy tam nie widać Straży Miejskiej. Czyżby nasi Strażnicy nie wiedzieli, gdzie jeździć na służbie, aby zadbać o porządek w tym mieście? Wszyscy wiedzą tylko nie Oni! Panów Strażników za to widać nad zalewem, jak sobie spacerują w ładną pogodę i nic nie robią z ogólnie już przyjętym piciem napojów alkoholowych przez młodzież, widać ich jak ganiają biedne babcie, które chcą sprzedać jajka itd. Nie robią nic by pozyskać pieniądze do budżetu miasta. A tu wiele można zrobić, chociażby co tydzień przejechać ulicą wokół Kościoła Św. Teresy w godzinach, gdy jest Msza Św. i wystawić mandaty dla parkujących na pasach zieleni, na skrzyżowaniu, metr za znakiem zakazu zatrzymywania się i postoju, aby nauczyć ludzi porządku. To jest czysta IGNORANCJA ze strony naszych Strażników, ponieważ po wielu interwencjach mieszkańców, albo wcale nie przyjeżdżają, albo przyjeżdżają jak już wszyscy odjadą lub przyjadą i podają rękę osobie, która źle zaparkowała, bo okazuje się, że to znajomy Pana Strażnika i żadnej kary nie ma. Czy tak powinna działać Straż Miejska?

  • :) dodano 10 lat temu

   dokładnie tak jest… sama doświadczyłam
   ile trzeba czekać na na pana strażnika.
   a jak już łaskawie przyjedzie to się okazuje że nie ma biedaczek uprawnień, wzrusza ramionami i odjeżdża… po co nam straż co nic nie może?

 13. Zorro dodano 10 lat temu

  Ten Garucki komendant straży to emerytowany zlew wojskowy ludzie on ma bardzo bardzo dobrą emeryturę wojskową kto go jeszcze trzyma , to tylko ten święty Kudelski może tak ludzi tak oszukiwać .amen.

 14. Emeryt.... dodano 10 lat temu

  W magistracie emeryt goni emeryta. Od góry zacznijmy: Kudelski, Sochacka…wspomniany Garucki. To się nazywa walka z bezrobociem. To kreowanie nowych miejsc pracy. A najdziwniejsze to, iż PIS obiecał skrócić wiek emerytalny. Dla kogo???

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?