SPIN

Diecezja siedlecka ma nowego biskupa. Zbigniew Kiernikowski przeniesiony

Beata Głozak środa, 16 kwietnia 2014, 12:26 Aktualnie, Siedlce

Po 12 latach posługi, dotychczasowy biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski został przeniesiony do diecezji legnickiej na miejsce biskupa Stefana Cichego, który  odchodzi na emeryturę. 16 kwietnia oficjalnie nowym biskupem siedleckim został dotychczasowy biskup pomocniczy w diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda.

– W dniu dzisiejszym została przekazana decyzja Ojca Świętego Franciszka o tym, że dotychczasowy biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski przestaje pełnić tą rolę i zostaje biskupem legnickim. Natomiast jego funkcję obejmie dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda – mówi ks. kanonik Marek Paluszkiewicz, koordynator kurii siedleckiej.

W tej chwili nie wiadomo kiedy nastąpi tzw. kanoniczne objęcie diecezji przez nowego biskupa ani ingres do katedry siedleckiej.

Biskup Kazimierz Gurda urodził się w 1953 r. w Książnicach Wielkich. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1978 r. Doktorat uzyskał w Instytucie Patrystycznym „Augustianum” przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie w 1988 r. Po powrocie do kraju został wykładowcą patrologii i języka łacińskiego oraz ojcem duchownym w kieleckim seminarium duchownym. Od czerwca 1996 r. był proboszczem parafii pw. św. Józefa w Zagnańsku, pozostając wykładowcą patrologii w seminarium. Dwa lata później został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W 2004 r. otrzymał nominację biskupią. W Konferencji Episkopatu Polski bp Kazimierz Gurda jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a także członkiem Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni. (info: episkopat.pl)

Na pionowym zdjęciu nowy biskup siedlecki Kazimierz Gurda/foto: episkopat.pl

52 komentarze

 1. obserwator dodano 7 lat temu

  Oj to w PiSie będzie żałoba.

  • Jacek dodano 7 lat temu

   To prawda PiS w strachu Kudelski ma pewnie strach dług się leje i nie weźmie go już biskup w obronę 😀

 2. ffddf4 dodano 7 lat temu

  o już jeden katolik dal swoja opinie! pogratulować!

 3. MW dodano 7 lat temu

  …i po co On na Dolnym Śląsku ????.

 4. oj dodano 7 lat temu

  trzeba ostrzec Legnicę.

 5. siedlczanka dodano 7 lat temu

  Nie żałoba a radość.

 6. mw dodano 7 lat temu

  znowu cenzura u Was, dla kogo jest ten Wasz portal rzekomo najlepszy ??

 7. xxxx dodano 7 lat temu

  to w nagrodę tak daleko został oddelegowany__

 8. ZBIGNIEW dodano 7 lat temu

  IMIENNIKU TY BYŁEŚ I JESTEŚ GOŚĆ, DUŻO ZDROWIA JZ.RZ.

 9. Zorro dodano 7 lat temu

  Chciał baranek oświecić ciemny lud i kler ale kasa i stare układy proboszczyków byli mocniejsi i chamscy. AMEN DUŻO ZDROWIA IMIENNIKU .

  • siedlczanka dodano 7 lat temu

   …jesteś bardzo, ale to bardzo źle zorientowany. Wiesz że gdzieś dzwonią…..

 10. JA dodano 7 lat temu

  NIE MA CZEGO ŻAŁOWAĆ…….ZA DUŻO ROZPANOSZYŁ SIĘ I CZUŁ SIĘ JAK PAN NA WŁOŚCIACH, OJ NIEKTÓRYCH OKRYJE ŻAŁOBA…….I STRACH.

 11. Autor dodano 7 lat temu

  Chyba chodzi o kanoniczne OBJĘCIE diecezji, a nie OBJAZD. czegoś takiego nie ma…

  • Beata Głozak dodano 7 lat temu

   Dziękuję i przepraszam z błąd. Oczywiście ma Pan rację.

 12. Radek dodano 7 lat temu

  Przykre ze takiemu człowiekowi nasz prezydent bił poklony i całował w rękę o przepraszam w pierścień. Przypominam sobie Kudelskiego zaleznego bezgranicznie od biskupa.

 13. To co teraz? dodano 7 lat temu

  Może dla nowego biskupa jakaś działeczka za 1 złotych pod kościółek, tak na dobry początek?

  • y. dodano 7 lat temu

   haha ; )

  • Kamil dodano 7 lat temu

   Temu tylko działeczki w głowie.

 14. obserwator dodano 7 lat temu

  siedlecki grajdołek nie był godny Takiego Biskupa. czytaj jeśli potrafisz myśleć: (…)

 15. da.02 dodano 7 lat temu

  Jest takie stare powiedzenie " po dobrym panie jeszcze lepszy nastanie",oby ono się w naszym przypadku nie sprawdziło.

 16. bozena dodano 7 lat temu

  Wy głupie ludzie jeszcze bedziecie załować nie wieci nawet comuwicie . Biskup Zbigniew był naprawdę wspaniałym pasterzem nikomu nie zrobił żadnej krzywdy a ci co na niego wygadywali i wygadują to sami nic nie robią tylko umiją dołki pod kimś kopać a ze sami nic nie robią to nie umieją się do tego przyznać . Mi już bardzo brakuje księdza Zbigniewa bo jest wspaniałym Pasterzem , który doskonale prowadził nasząowczarnie . NNiech Mu Bóg Błogosławi .

  • stary pariafianin dodano 7 lat temu

   bzdury piszesz ,Kiernikowski był apodyktyczny zarozumiały innych nie szanował, uważał ze sam najlepiej wszystko wie, ponizał ksieży w obecnosci pariafian

   • siedlczanka dodano 7 lat temu

    Księży? On poniżał rodziców w obecności ich dzieci!!!!!!!!!!

 17. bozena dodano 7 lat temu

  Wy głupie ludzie jeszcze bedziecie załować nie wieci nawet comuwicie . Biskup Zbigniew był naprawdę wspaniałym pasterzem nikomu nie zrobił żadnej krzywdy a ci co na niego wygadywali i wygadują to sami nic nie robią tylko umiją dołki pod kimś kopać a ze sami nic nie robią to nie umieją się do tego przyznać . Mi już bardzo brakuje księdza Zbigniewa bo jest wspaniałym Pasterzem , który doskonale prowadził nasząowczarnie . Niech Mu Bóg Błogosławi .

  • siedlczanka dodano 7 lat temu

   Opanuj się, kobito….

 18. Siedlczanin dodano 7 lat temu

  Osobiście cieszę, się że mamy nowego biskupa. Nie trawiłem Kiernikowskiego, przede wszystkim za to że potrafił dołować ludzi, najczęściej młodych ludzi. Przykład: Msza 11 listopada w Kościele św. Józefa, kto uczestniczył to może potwierdzić jak do czytającej pismo harcerki biskup zwrócił się "zmieńcie ją". Do tej pory nie wiem co mu się nie podobało w tym czytaniu. To było haniebne. Z tego co słyszałem to nie był jedyny taki incydent. Mimo, iż nie przepadałem za tym ordynariuszem, to po chrześcijańsku życzę mu zdrowia i szczęścia aby za szybko legniczanie nie musieli narzekać na nowego biskupa. Mam nadzieję że my narzekać nie będziemy na nowego?….

 19. ... dodano 7 lat temu

  • kleryk dodano 7 lat temu

   czytać Pismo święte trzeba umieć i nie pomoże tu nawet dyplom ukończenia Uniwersytetu Powiatowego w Siedlcach

   • do kleryka dodano 7 lat temu

    Zapewniam cię kleryku że pięknie czytała ta harcerka. Troszkę obiektywizmu nie zaszkodzi a własnie ten biskup i tak cię nie będzie wyświęcał więc nie musisz mu się podlizywać.

 20. awr dodano 7 lat temu

  Jest jeden pastrze i jedna owczarnia.

  • pio dodano 7 lat temu

   na pewno nie pomoże też ukończenie gminnego seminarium w opolu

 21. Franciszek dodano 7 lat temu

  Szczęśliwej drogi już czas…Bez żalu, najsłabszy Biskup jakiego mieliśmy.

 22. wacek dodano 7 lat temu

  Sie ku klux klan sypie.

 23. majka dodano 7 lat temu

  Jak to dobrze, że papież był tak domyślny i zapewnil siedlczanom kolejny powód do wylewania pomyj na bliźniego. Nie sądz byś sam nie był sądzony. Mniej jadu i wiecej uśmiechu na te Święta wszystkim. I zadumy nad sobą.

 24. Zorro dodano 7 lat temu

  CHOREGO SIĘ NIE KOPIĘ, AMEN

 25. mniniStrant dodano 7 lat temu

  Gdzie te całowanie pierścienaia jak w średniowieczu? Cały magistrat był zauroczony tym człowiekiem. Nik nie mówi za co Go oddelegowali??? Można sobie dośpiewać. Czy ten człowiek narobił dużo zła w Siedlcach, że Go spławili???

 26. obserwator dodano 7 lat temu

  W Łukowie "nasz" ex-biskup też się popisał, ganiąc rodziców podczas komunii ich dzieci nie wiadomo za co. Niesmacznie było

  • stary dodano 7 lat temu

   Drodzy siedlczanie , jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie zanim Siedlce dorosną do pięt Legnicy, trochę pokory i zrozumiecie wtedy istotę rzeczy…..

   • też stary dodano 7 lat temu

    Słuchaj stary. Legnica to dawna siedziba Armii ZSRR. Gratuluje Ci obiektywizmu.

 27. Radek dodano 7 lat temu

  Dlaczego tak póżno- po incydentach wielu ?

 28. Kazimiera dodano 7 lat temu

  Dziekuje ks.Biskupie Zbigniewie za swiatlo i trud ewangelizowania wiernych naszej diecezji. Za Szkole Liturgiczna w której poznałam tajemnice Eucharysti i Sakramentow oraz obrzedow spawowanych w Kosciele. Nie dano Ci tego dokonczyc idalej ewangelizować nas. Modle się aby Bog blogoslawil Ci na Twojej pasterskiej drodze

 29. ana dodano 7 lat temu

  Nie czytajcie tych obelg i pomówień.

 30. taki dobry.... dodano 7 lat temu

  Tylko że czas poświęcał neokatechumenatowi. Poczytajcie historię tego ruchu i stosunek do tego kościoła hierarchicznego. To takie "państwo" w "państwie". Ma to zerowy związek z katolicyzmem Podlasia.

 31. Morejko dodano 7 lat temu

  Wiadomość bardzo radosna. Ten pan wiele razy popisał się swoja arogancją, pychą i brakiem szacunku wobec innych. Za grosz nie miał pokory. Dziwiłem się, że ktoś taki w ogóle może być księdzem. No i dochrapał się na szczęście. Wyleciał, ale wcześniej dostało mu się za niecne sprawki w seminarium i nie tylko.
  I teraz myśl taka: ci nasi żałośni włodarze, radni i pseudoartyści schlebiający mu przez tyle lat muszę się teraz czuć jak chór idiotów. I po co wam były te minki słodkie, uśmiechy poddańcze, spuszczanie oczek na podłogę? Myśleliście, że ludzie waszych umizgów nie widzą? Nie oceniają waszej niewolniczej służalczości? Zachowywaliście się panowie i panie jak stado baranów.
  Czy nadal myślicie, że podlizywanie się biskupowi jest zarazem łapaniem punktów u Pana Boga? Jeśli tak, to żałosna jest wasza wiara i wy sami jesteście żałośni. Amen.

  • AD dodano 7 lat temu

   Biskupi się zmieniają a chóry idiotów i stada baranów ciągle na stanowisku.

 32. Anonim dodano 7 lat temu

  A co to znaczy neokatechumenat?

 33. aro dodano 7 lat temu

  Morejko – całkowicie popieram Twoją wypowiedż . Co do włodarzy – spójrz na zdjęcia z dzisiejszej wizyty nowego biskupa – już sie uniżają przed nim , a jeszcze nie urzęduje. Co bedzie póżniej…

 34. Życzymy dodano 7 lat temu

  szczęśliwej podróży bezpowrotnej!

 35. podlasiak dodano 7 lat temu

  Szkoda ks. biskupa ,ze odchodzi. popieram komentarz Kazimiery,też bylem uczestnikiem DSL

 36. Radek M. dodano 7 lat temu

  bosze chyba zacznę w Ciebie wierzyć:D Jeszcze Kudelskiego nam zabierz

 37. Kapłan kielecki dodano 7 lat temu

  Ludu siedlecki, dostaliście za Biskupa wspaniałego człowieka, Kielce opłakują stratę..

 38. GRZEGORZ dodano 7 lat temu

  Nie znałem osobiście bpa Kiernikowskiego,nigdy nie miałem z nim kontaktu ,nie znałem o Nim opinii pozytywnych ani negatywnych.Spotkałem Ks.bpa raz na spotkaniu w auli Politechniki Poznanskiej,gdzie wygłosił kilka swych przemysleń na temat wiary,Kościoła w Polsce.I wtedy dał własnie poznać się jako biskup,który odważnie formułował swoje opinie i sądy.Mówił o zagrożeniach dla Kościoła w Polsce.Ku zaskoczeniu wszystkich nie szukał i nie wskazywał zagrożenia wśród sił wrogich Kościołowi.Jednoznacznie największym zagrożeniem uznał to,które płynie jak to nazwał od "Strażników dzwonnic" w więc zagrożenia należy szukać i całego zła najpierw u samego siebie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?