SPIN

Kosmiczne wynagrodzenie dyrektorki. Za rok 2012 ponad 680 tysięcy

Beata Głozak piątek, 25 kwietnia 2014, 19:43 Siedlce

W drugiej połowie minionego roku Wydział Audytu i Kontroli siedleckiego ratusza objął badaniem audytowym jedno z niepublicznych przedszkoli w mieście. W latach 2010 – 2012 dotacja z budżetu miasta dla tej placówki wyniosła ponad 3 mln zł.

Urzędnicy sprawdzili m.in. w jaki sposób placówka wydatkowała te pieniądze. Ustalenia audytu wskazały, że nieco ponad 1 mln 632 tys. zł dotacji było związane z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi. Pozostała kwota w wysokości ponad 1 mln 426 tys. zł była przeznaczona na inne cele z czego ponad 1 mln 212 tys zł. stanowiło wynagrodzenie dyrektorki przedszkola.

Jak czytamy w dokumencie ze środków dotacji w latach 2010 – 2012 rozliczono wynagrodzenie dyrektora przedszkola w łącznej kwocie 1 212 900 zł z czego: 268 000 zł w roku 2010, 260 300 zł w roku 2011 i 684 600 zł w roku 2012.

Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwa. Miasto jak twierdzi chce odzyskać nienależnie pobraną kwotę dotacji. W najbliższych miesiącach Wydział Audytu przeprowadzi kolejne kontrole.

66 komentarzy

 1. Naczelnik dodano 7 lat temu

  Czyżby zbiek okoliczności że miasto dzisiaj o tym infomuje, wcale nie, ma to pokazać że 14 tysi w ZUO to nic i przykryć aferę Kalickiego. Panie Kudelski wszędzie wypływają pieniądze nie panujesz nad tym jak twoi ludzie robią cię w konia a Siedlce są praktycznie bankrutem – tak wyrządziłeś, jak masz honor to ODEJDŹ!!!!!!!!!

  • Staś dodano 7 lat temu

   Artykuł jest niefachowy, gdyż nie wyjaśnia sprawy. Proszę o jasną informację: W jaki sposób dyrektorka złamała prawo?

 2. darek dodano 7 lat temu

  chyba przedszkole otworze…i zamknę po roku,już będąc przy kasie. Swoją drogą rozliczył bym te pierdoły z UM ,że nie kontrolują tego na bieżąco. W prywatnej firmie taki cwaniak kwartału by się nie uchował …a tu 3 lata !!! jaja z nas sobie robią i to po Wielkanocy

 3. Heniuś z Tesco dodano 7 lat temu

  Ludzie z UM? Dobre żarty. Te panienki z wydziału Edukacji zatrudnione po pisowskiej linii. Ponoć jedną z nich kierowca z urzędu odwozi służbowym autem do domu. Tam uczciwie pracuje ze 3 pracowników. Reszta nie dotyka się roboty bo nawet kawę popsuć potrafią.

 4. ktore to przedszkole? dodano 7 lat temu

  Ciekawe ktora to paniusia tak sie oblowiła? Chyba to bedzie miało jakies konsekwencje!

 5. siedlce dodano 7 lat temu

  Tak dziwne kwoty nawet mi sie nie chce tego czytać

 6. . dodano 7 lat temu

  Dlaczego nie podawana jest informacja na jakie przedszkole siedlacznie wydali takie pieniadze?

  • Anonim dodano 7 lat temu

   Placówka niepubliczna? – czyli kobieta musiała przystosować budynek tym samym poniosła duże koszty.Ponosi także ryzyko bo jest jednocześnie organem prowadzącym. urzedas zajmuje stanowisko zorganizowane od a do z i wynagrodzenie jest jego czystym przychodem. Nie ponosi żadnego ryzyka Zgodnie z ustawą musi też ponieść koszty modernizacji z własnej kieszeni i nic dziwnego, że ma wynagrodzenie mogące jej zrekompensować koszty. Niech miasto zakłada samo placówki. Dlaczego tego nie robi? Bo nie ma kasy na zorganizowanie przedsięwzięcia. Brzydzi mnie szukanie taniej sensacji. Niech ludzie za darmo pracują a najlepiej niech operatywni dokładają z własnej kieszeni do zadań publicznych :))))))))

  • y. dodano 7 lat temu

   Mi się wydaje, że chodzi o przedszkole … itp. Mniej więcej kojarzę tę placówkę. Na początku jakość była wysoka, żeby zwabić dzieci, potem podobno kosili kasę z dotacji, a na dzieciach oszczędzali – ograniczali liczbę zajęć, nie stosowali diet itp.

 7. ona dodano 7 lat temu

  A gdzie nadzór nad wydawanymi pieniędzmi (z dotacji) z naszych podatków? Może ktoś wie co to za przedszkole?

 8. echo dodano 7 lat temu

  Na sesji Rady Miasta ,godna lepszej sprawy walka o nazwę ulicy a milionowe przekręty radnych nie interesują.

 9. a co robił.. dodano 7 lat temu

  A co robił Kurpiewski do tej pory, skoro po 3-4 latach wychodzi szydło z worka. Bo chyba on nadzoruje przedszkola. Zwolnić takiego. Niech w szachy gra.

 10. Dorota dodano 7 lat temu

  Stwórz miejsca pracy zapożyczajac się i pracuj dokładając do interesu. Niech urzędnicy się nie kompromitują! Placówka niepubliczna po pierwsze- sama kobieta założyła przedszkole i dostosować je musiała do wymogów sanepidowskich. Oj, musiało to kosztować. Podejrzewam, ze kredyt musiała wziąć. Na wieksze remonty, modernizacje też nie mogła brać z dotacji. Jako organ prowadzący placówkę- musi to robić. Jak to takie kokosy to niech urząd zakłada przedszkola publiczne. No ale nie założy, bo przecież to kosztuje a miasto Siedlce jest zadłużone. Zobaczcie gdzie naprawdę pieniądze publiczne są marnowane albo lepiej weźcie się do roboty zainwestujcie i pracujcie za friko oczekując, że wdepnie do was komornik.

  • wielkoie mi halo dodano 7 lat temu

   A kto jej kazał zakładać ? Podejmując takie wyzwanie ponosi odpowiedzialność . A nie potem musi okradać. Poza tym jak widzę te przedszkole niepubliczne na (…) jaki tam syf panuje , jak dzieci bawią się na brudnym placu to też dziwię się jak rodzice tam mogą posyłać swoje pociechy, a UM nie ma kontroli nad prywata i kasę tam jeszcze ładuje.

  • y. dodano 7 lat temu

   Koszty kosztami, ale jesli ktoś inwestuje to inwestycja zwraca się po minimum kilku, a przeważnie po kilkunastu latach. A nie po 3.

 11. mniniStrant dodano 7 lat temu

  Są jeszcze bardziej drastyczne sprawy

 12. Nie rozumiem.... dodano 7 lat temu

  na przedszkole dostaje się dotacje w zależności od liczby dzieci. jeśli nie była zawyżona i przekrętów tutaj nie było, rodzice nie skarżyli się na jedzenie dzieci i opiekę to w czym problem? Że ktoś gospodarował tak, że wystarczało mu na wynagrodzenie wysokie? Znaczy to, że zdolny menedżer i w pełni na to zasłużył 🙂 A może pani dyrektor nie chciała się podzielić z urzedasami?

 13. pracownik UM dodano 7 lat temu

  W tym urzędzie tylko patrzą żeby pisiorom nie podpaść (chociaż z po nie lepsi) a pracować niema komu. Mam nadzieję, że ktoś się weźmie za te wszystkie przewałki!!!
  Pracy w mieście niema a włodarze się szczycą tym, że Siedlce są na 16 miejscu w Polsce pod względem jakości życia….he he dobre

 14. dzika Polska dodano 7 lat temu

  Głosowaliście na ryżego tfuska, to tak macie i nie mamrotać teraz.

  • Anonim dodano 7 lat temu

   jesteś żałosny, bo akurat w Siedlcach mamy w całości pisowskie szambo, nepotyzm i nieudolność zarządzania finansami podatników

  • bigzbig dodano 7 lat temu

   … a co ma tusk do tego???????????????????

  • Zaniepokojony! dodano 7 lat temu

   Bardzo proszę o wyjaśnienie Polskiego Dzika co łączy Ryżego Fuksa, Kudelskiego i Panią Dyrektor.

   • dzika Polska dodano 7 lat temu

    Ustawa zobowiązuje samorządy do finansowania prywatnych przedszkoli. W ustawie jest dokładnie określone jak należy naliczać kasę. Nie ma żadnej dowolności. Do niedawna nie można było kontrolować na co jest wydawana dotacja. Dopiero od niedawna wprowadzono zapis o możliwości kontroli w prywatnych przedszkolach. Projekty ustaw sporządzane są w tuskowych ministerstwach i klepane w sejmie przez miłościwie nam panujących koalicjantów.

    • y. dodano 7 lat temu

     No to chyba dobrze, że można kontrolować, nie?

     • dzika Polska dodano 7 lat temu

      Oczywiście, że dobrze, ale niedobrze, że tak późno. Proceder pobierania dotacji bez żadnej kontroli trwał wiele lat.

  • gdzie logika? dodano 7 lat temu

   A co ma Tusk do władzy PiS-u w Siedlcach. Należy czytać ze zrozumieniem a nie komentować a doopie Maryny

   • dzika Polska dodano 7 lat temu

    Czy to takie trudne do ogarnięcia? Prezydent miasta MUSI realizować ustawy. A ustawy przez ostatnie 7 lat tworzy rząd Tuska i uchwala Sejm głosami koalicji PO-PSL.

    • obserwator dodano 7 lat temu

     Widzę że dorabiasz teorię do nieudolstwa Twoich Włodarzy i będziesz wmawiał wszystkim, że czarne jest białe by wszystko co złe to Tusk, a dobre to Kudelski i jego kamanda.

 15. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  Tchórzewski czy Kudelski to ludzie bez honoru politycznego nie mają żadnego wyczucia taktu tylko ratuje ich fałszywy kler siedlecki,za Kiernikowskim następni np Niemirka co to za klech albo inni .

 16. xyz dodano 7 lat temu

  Część z piszących nie ma zielonego pojęcia o dotacjach do placówek niepublicznych i rozliczaniu tych pieniędzy. Placówka taka otrzymuje określoną kwotę na dziecko. Powinna je wydatkować na kształcenie i zapewnienie niezbędnego minimum kazdemu dziecku, Nie może być tak, że większość pieniędzy spożytkowanych jest na cele nie związane z wychowaniem. Ale skoro pieniądze podatników płyną szerokim strumieniem i to bez żadnej kontroli to ktoś doszedł do wniosku, że można je włozyć do własnej kieszeni. A swoją drogą widocznie dotacje do przedszkoli niepublicznych są za wysokie, skoro tyle pieniędzy się marnuje bez uszczerbku dla wychowania dzieci.
  Mieszanie polityki do tych spraw to zwykła demagogia.

 17. Piotr dodano 7 lat temu

  przestańcie pier….. co chcecie od prezydenta.. wogóle wiecie jak samorząd działa ?? prezydent podpisuje to co robi rada miasta…
  rada przegłosuje prezydent podpisuje
  idz jeden z drugim na rade miasta to zobaczysz baranie co tam się dzieje… pergolami się radni zajmują a nie tym co istotne…

  • waldi dodano 7 lat temu

   Prędzej ty się kolego skieruj do szkoły. Tam cię może nauczą czym jest trój podział władzy (od razu wytłumacz to prezydentowi). Rada uchwala prawo lokalne, zatwierdza wydatki i dochody, wnioskuje o podjęcie lub uniknięcie działań w imieniu mieszkańców gminy i powiatu. Bo to jest rola WŁADZY WYKONAWCZEJ. Prezydent wraz z podległymi mu służbami realizuje czyli wykonuje zadania w ramach uchwalonego prawa i uchwalonego budżetu. Powinien więc wydawać publiczne środki zgodnie z prawem, analogicznie do potrzeb i gospodarnie. A jeżeli jakimiś środkami zarządza to powinien kontrolować i monitorować ich wydatkowanie. Bo to jest WŁADZA WYKONAWCZA.

   Rada może co najwyżej karcić lub chwalić prezydenta, a raz do roku go podsumować podczas sesji absolutoryjnej.

   Pozostaje jeszcze WŁADZA SĄDOWNICZA, która m.in. powinna stać na obiektywnej straży i pilnować zgodność z prawem tego co uchwalają jedni i wykonują drudzy.
   To naprawdę podstawa przy ocenianiu tego, kto się czym zajmuje, jak się tym zajmuje i czy robi to dobrze.

  • p................... dodano 7 lat temu

   "prezydent podpisuje to co robi rada miasta…"

   Chyba sam p………..?

  • obserwator dodano 7 lat temu

   Opraw w ramki tego swojego Prezydenta i weź go sobie na pamiątkę.

 18. Jan dodano 7 lat temu

  A co na to babcia Sochacka za co ona odpowiada i za co bierze dużą kasę gdzie jej honor wstyd.

 19. Janie.. dodano 7 lat temu

  Emerytka Sochacka…… no cóż, piastuje funkcje i bierze kasę. Czego po niej można się więcej spodziewać?????

 20. Magda dodano 7 lat temu

  Nic tylko zakładać przedszkole. Jak widać można się na tym nieźle obłowić.

  I mam nadzieję, że miasto wyciągnie z tego wnioski. Ludziom nie można jak widać ufać. I faktycznie skoro tyle kasy nie miała na co przeznaczyć to jak widać niepubliczne przedszkola wcale nie powinny dostawać dotacji.

  • Obiektywny dodano 7 lat temu

   A emeryt Kudelski to co robi, dziwicie się Sochackiej? Bierze jeszcze większą kasę z ZUS i nie da odegnać się od stołka bo wciąż mu mało. Jeszcze bardziej niech zadłuży miasto. Czas najwyższy powieźć go ze stołka niech idzie wnuki bawić. Nie ma wcale honoru trzyma się rekami i nogami z wielką krzywdą dla miasta. Wstyd prezydenciku ustąp miejsca młodszym pełnym sił do prawdziwej pracy.

 21. Mar dodano 7 lat temu

  Czy może ktoś wie co to za przedszkole?

 22. Mar dodano 7 lat temu

  Czy ktoś może wie, które to przedszkole?

 23. neska dodano 7 lat temu

  A dlaczego w żlobkach i przedszkolach w ciągu oststnich 5-6 lat zatrudnienie znalało wiele pań bez matury??????wcześniej pracowały w sklepach po zawodówce!!!!!TO JEST GRANDA W BIAŁY DZIEŃ To też trzeba sparwdzić i pozwalniać

 24. dociekliwy dodano 7 lat temu

  Jak myślicie, czy brak kontroli wykorzystania tych dotacji to przypadek czy…. . Teoria mówi, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.To są tak duże pieniądze, że nie wydaje mi się, że to tylko przypadek. Sam fakt złego wykorzystania dotacji wyszedł podczas kontroli przypadkowo wybranego przedszkola przez Wydział kontroli Urzędu Miasta.

 25. Jan dodano 7 lat temu

  To jest pewne że są powiązania w tej przewałce ,radni powinni otrzymać informację które to przedszkole a resztę ja wam powiem. amen

 26. !!! dodano 7 lat temu

  Radni wiedzą i cicho siedzą.

 27. Mama dodano 7 lat temu

  Mam dziecko w jednym z niepublicznych przedszkoli i bardzo chciałabym wiedzieć, które to siedleckie przedszkole ma tak przedsiębiorczą Panią dyrektor???

 28. Anonim dodano 7 lat temu

  Mam apel do władz by we wszystkich jednostkach samorządu miasta zrobić przegląd kadr na czele z uczelniami i skończyć z pracą emerytów na etacie i zrobić miejsca dl amłodych ludzi bo jak cała mlodzież wyjedzie za chlebem to kto na starość bęedzie opekował się emerytami i płacił podatki do kasy miasta

 29. Obiektywny dodano 7 lat temu

  Ale najpierw prezydent musi zacząć od siebie. Zrobić porządek ze wszystkimi otrzymującymi emeryturę pracownikami pracującymi w Urzędzie Miasta. Oczywiście ze sobą też.

 30. Jola dodano 7 lat temu

  Tak mi się przypomniało jak kupowałam domek dla dzieci do ogrodu w tamtym roku to szukałam w internecie i ten sam domek na stronie która ma meble do szkół i przedszkoli kosztował ok 1000zł a na allegro znalazłam za ok 500zł (identyczny). To jak dyrektorka kupi np. taki domek na plac zabaw dla dzieci za 500zł to co 500zł ma oddać do UM??? Jak widać na głupim przykładzie jak sie chce można zaoszczędzić i to nie kosztem dzieci. Sama mam 2 dzieci w prywatnym przedszkolu bo do państwowego nie było szans. Jak najbardziej jestem zadowolona. Dzieciom niczego tam nie brakuje i nie wnikam w zarobki dyrektorki, jak dobrze umie zarządzić pieniędzmi to jej zostaje. Z mężem prowadzimy firme i co raz mamy jakies kontrole. Jak widzę tych urzędasów to krew zalewa jak oni pracują. Brak kompetencji i brak znajomości prawa. Trzymaj sie kobieto i nie daj tym urzędnikom.

 31. rodzic dodano 7 lat temu

  Czasy mamy takie, że ludzie pieniądze robią na wszystkim i nie patrzą czy jest to wykorzystanie kretyńskich (nietrafionych) możliwości jakie daje Państwo, czy wynik własnej inwencji biznesowej (w zasadzie jedno nie wyklucza drugiego). Mam dziecko w przedszkolu niepublicznym, gdzie czesne jest wysokie, gdzie wszystko jest wymierzone w wyciągnięcie pieniędzy od rodziców… i co ja na to? Płacę. Prawda jest taka, że takich jak ja jest bardzo dużo, a raczej każdy by wolał, żeby jego dziecko chodziło do przedszkola państwowego za np. 200zł. a nie 550 czy 600zł, ale skoro Państwo nie daje takiej możliwości rodzicom, a daje możliwość ciągnięcia pieniędzy z budżetu "przedsiębiorcom oświatowym", to co się tu dziwić. W przedszkolu, do którego chodzi moje dziecko, Pani dyrektor nie ma moim zdaniem zielonego pojęcia o prowadzeniu przedszkola (firmy z resztą też nie), dlatego jest jeszcze druga Pani dyrektor, która w oświacie pracuje od lat i na pewno za 1500zł nie pracuje. Trzeba jej zapłacić, żeby powiedziała o co w tym wszystkim chodzi. No i tak to sprawa się ma. Nie wiadomo o co chodzi? Jak zwykle chodzi o pieniądze.

 32. artór dodano 7 lat temu

  Co to za sztuka z pokaźnej dotacji wykroić sobie ładną sumkę i nie potrafić się z tego wybronić? Własną pracą czy talentem sobie ją wypracowała? Gdzie ktokolwiek myślący w miarę rozsądnie widzi tu gospodarność lub zaradność? Pazerny babsztyl, który poczuł się bezkarnie i tyle. Niedopracowane przepisy, mierni urzędnicy, "zaradni" beneficjenci, a państwowa kasa fruuu…

 33. Staś dodano 7 lat temu

  W jaki sposób dyrektorka złamała prawo?

  • Zdzich dodano 7 lat temu

   Przyjdzie czas to się dowiesz.

 34. janosik dodano 7 lat temu

  Co nie jest zabronione to jest dozwolone. Brawo Pani Dyrektor. Nienawiścią palą do Pani sami nieudacznicy, co nie potrafią sami otworzyć działalności gospodarczej, nie rozumieją co znaczy prowadzić placówkę oświatową w oparciu o dotacje podmiotowe, gdzie nie ma możliwości zakupu samochodu, adaptacji, modernizacji szkoły itp. Ta Pani sama musi to zorganizować i dlatego musi dużo zarabiać. Teraz rozumiecie zawistni, nieudacznicy, chowający się za biurkami w ciepłych posadkach państwowych lub samorządowych. Pozdrawiam Panią i życzę wielu sukcesów.Pozdrawiam również nieoświeconych i malkontentów aby Bóg ich oświecił i wskazał im drogę do prowadzenia własnej firmy, gdzie za własne pieniądze będą ponosić ryzyko i tworzyć miejsca pracy dla sfrustrowanych i "przegranych" fachowców od negatywnych komentarzy. Amen

 35. siedlczanin dodano 7 lat temu

  Każdy niestety może otworzyć przedszkole. I niestety jest tak że miasto płaci za każde dziecko jakie wykaże właścicielka a wydział edukacji powinien to kontrolować. a niestety mamy tu do czynienia jak sadze z procederem martwych dusz, czyli właścicielka wykazywała dużo więcej dzieci niż miała w istocie i jeżeli według większości opinii jest to zaradność czy operatywność to gratuluję bo dla mnie jest to zwykłe oszustwo gospodarcze.

  • EWa dodano 7 lat temu

   JEST SYSTEM W KTÓRY CO MIESIĄC WPROWADZA SIĘ DANE I ON SPRAWDZA ICH ZGODNOŚĆ – MUSISZ WPROWADZIĆ IMIĘ NAZWISKO ADRES, PESEL …
   JEŻELI DZIECKO JEST WYKAZANE W INNYM PRZEDSZKOLU TO SIĘ TO WYJAŚNIA I KORYGUJE
   MARTWE DUSZE SĄ NIEMOŻLIWE

 36. Dorota dodano 7 lat temu

  Nie o martwe dusze tutaj chodzi. Nasz siedlecki Wydział Oświaty skrupulatnie robi kontrole. Chodzi tylko wyłącznie o wynagrodzenie :(((

 37. Tata dodano 7 lat temu

  Ci wszyscy, którzy są zachwyceni pomysłami pań dyrektorek z prywatnych przedszkoli na biznes, zachęcam do zatrudnienia się w takim przedszkolu. Nie będzie żadnego problemu z miejscem, gdyż rotacja pracowników jest ciągła.
  To są pieniądze publiczne, więc taki prawdziwy biznes to nie jest. Samorząd żyły sobie wypruwa by zapewnić miejsca w przedszkolach, a tu okazuje się że te cudowne dzieci polskiej klasy "byznesowej" zamiast przeznaczyć dotacje na pensje dla nauczycieli, to inwestują w "siebie".
  Zarabiają piętnastokrotnie więcej niż podległy pracownik. Nie mają sumienia, więc jakie mają kwalifikacje moralne do wychowywania naszych dzieci.
  Wykorzystują nie tylko Urząd Miasta ale i nas Rodziców, którzy w dobrej wierze płacimy ciężkie pieniądze dla pań na pensję wyższą niż ma premier.
  Nachapać się za ludzką krzywdę.Biznes?
  Niech robią to bez dotacji to będzie biznes.

 38. Do Taty dodano 7 lat temu

  Lepiej bym tego nie ujął….to jest prawdziwe przedstawienie sytuacji!

 39. Olo dodano 7 lat temu

  Do Tata. Co Ty lepisz za glupoty czlowieku. Nie osmieszaj sie samorzad to akurat nic w tym celu nie robi zeby zapewnic miejsca w przedszkolach bo od dawna nie tworzy przedszkoli. Robia to prywatni ludzie. Gdyby nie dotacja to bys placil 1000zl albo i wiecej za przedszkole niepubliczne a tak placisz ze 300zl czyli nie wiele wiecej niz wychodzi publiczne i nie martwisz sie o to zeby przynosic papier do du.. Niepubliczne przedszkole dostaje 75% tego co publiczne wiec to UM wykorzystuje ta sytuacje i ma grube mln z tego ze nie buduje przedszkoli za ktore muaieli by zaplacic i jeszcze wiecej doplacac na kazde dziecko. Podziekuj lepiej ludziom ze Twoje dziecko nie siedzi z nianka za pewnie z 1200zl. To ze ktos zarabia to sie widzi ale ze ktos w to wsadzil kase to juz sie nie widzi. Ktos przykladowo kupuje budynek i go przystosowuje na przedszkole i wyposaza ze swojej kasy to jakby mial zarobic przykladowo 3 tys miesiecznie to by sie mu to nigdy nie zwrocilo nie mowioc juz o zarabianiu na tym. Najlepiej jakby osoba prywatna wybudowala przedszkole wyposazyla i jeszcze pracowala za darmo. Jak nie masz pojecia to sie wypowiadaj. A ile zarabia sie na kasach w sklepie a ile zarabia wlasciciel? Pomysl troche zanim cos napiszesz.

 40. Do Olo dodano 7 lat temu

  Właściciel każdego innego biznesu nie wyciąga pieniędzy od miasta, nikt nie zmusza właścicieli prywatnych przedszkoli żeby je zakładali, ale jak tak świetnie zarabia się na dotacjach, to przedszkola niepubliczne wyrastają jak grzyby po deszczu.

 41. Tata do Olo dodano 7 lat temu

  Zabolało?
  Widać, że pisze to podlaski byznesmen, który sprzedał kury i założył przedszkole.

 42. Taty trzeba słuchać dodano 7 lat temu

  Niepubliczne przedszkole za 300zl.? To chyba w mieszkaniu w bloku. Moje dziecko chodzi do przedszkola, gdzie płaci się ok. 600zł. Jak sam Olo raczyłeś zauważyć: "75% tego co publiczne" plus czesne, to daje więcej niż publiczne. W publicznych przedszkolach myślę, że są inne zarobki niż w prywatnych, gdzie pracują panie na pracach interwencyjnych z Urzędu Pracy, na stażach, a jak się te przywileje wyczerpią, a pracownik odda całe swoje życie za dobrobyt swojego pracodawcy, to wtedy spotka go wielki zaszczyt i będzie mógł pracować za najniższą krajową. Przyczyny tego są głęboko zakorzenione w nieudolnej polityce naszego państwa oraz w mentalności Polaków, a że polską politykę tworzą właśnie oni (Polacy)…no to samo przez się wszystko z tego wynika. Zwrot inwestycji itd. to oczywiście wszystko się zgadza. Głupi tylko prowadziłby interes bez wizji osiągania zysków, ale trzeba mieć naprawdę tupet, żeby zakładać interes, którego kręgosłupem ma być łojenie państwowej kasy. Dlatego też nigdy nie będziemy mieć dobrych dróg itp. ponieważ zupełnie legalnie, z pełnym przyzwoleniem dużej liczby osób (bo przecież to normalne, że wyłudza się publiczne pieniądze) kasa jest rozkradana na każdym etapie, w każdej sferze. Chcieliśmy kapitalizm, no to go mamy. Wynalazki takie jak kapitalizm, demokracja itd…to nie dla Polaków.

 43. Olo dodano 7 lat temu

  Do tata. Haha fajnie by bylo. Ja akurat pracuje w Wawie. To co wiem to dlatego ze siorka dziecko prowadza do niepublicznego. Dwa lata temu zapisywala to sie dowiadywala jak wygladaja oplaty w takich i takich. Fakt sa i za 600zl jak pisze ktos wyzej. Ale jest wiele za ok 300zl. Publiczne przecierz tez nie jest za darmo. Masz 5h za free a reszte placisz + za wyzywienie i zajecia dodatkowe i jakies skladki z tego co siora mowila to ok 250zl wychodzi wiec wcale nie ma wielkiej roznicy. Wiadome sa i lepsze i gorsze publiczne tak samo jak i niepubliczne. Rolnicy czy jacys inni tez dotacje biora z unii i jakos nikt im w gebe nie zaglada. No ale jak miasto takich dlugow narobilo to teraz trzeba szukac gdzie sie da zeby zalatac.

 44. EWa dodano 7 lat temu

  1. A jak to jest, że publiczne przedszkola i szkoły działają, opiekują się dziećmi, spełniają standardy, realizują programy nauczania, zapewniają opiekę (gdyby tak nie było – pewnie nie byłoby dzieci) za 75 % wartości tego co dostają szkoły i przedszkola publiczne.
  Od razu dodam, że szkoły niepubliczne z prawami szkół publicznych nie są dodatkowo płatne.
  To raczej świadczy o marnotrawstwie w szkołach publicznych, które dodatkowo mają remonty i inne zakupy z innych funduszy.
  2. Z czego niby wynika ograniczenie wysokości pensji dyrektora niepublicznej placówki?
  3. czy przedszkole może funkcjonować bez dyrektora — z przepisów wynika, ze nie – zatem z jakiego powodu jego wynagrodzenie nie kwalifikuje się do rozliczenia z dotacji – bez niego, bez jego pracy, nie było zorganizowanego procesu nauczania, opieki….
  4. Dlaczego założeniem miasta jest, że jak prywatny to ma do tego dokładać, a z czego ma dołożyć?
  5. Dlaczego Dyrektor szkoły/przedszkola ma pracować charytatywnie?
  6. Który z Dyrektorów publicznego przedszkola i szkoły pracuje charytatywnie?
  7. Czy w Polsce wolno nie płacić za pracę? nawet wolontariusze mają pewne finansowe udogodnienia/zwroty.

 45. Anonim dodano 7 lat temu

  Z tego co wiem, to właścicielką ww. przedszkola jest ta sama Pani, która ma (…)

 46. Kecaw dodano 4 lata temu

  Gmina przekazuje niepublicznym placówkom tylko 75% kosztów jakie sama wydaje na własne obiekty. Czyli na każdym dziecku w niepublicznym oszczędza 25%. To może by tak poszukać gdzie te 100% się podziewa? Może to jest problem?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?