SPIN

Trwa sesja miejska (relacja)

Beata Głozak piątek, 25 kwietnia 2014, 09:18 Aktualnie, Siedlce

Trwa sesja miejska. Już po raz kolejny na początku obrad pojawił się temat przeniesienia punkty z interpelacjami i zapytaniami z początku na koniec sesji. Z taką decyzją nie mogą pogodzić się niektórzy z radnych i po raz kolejny próbują przywrócić stan jaki był jeszcze kilka sesji temu.

Godz. 9.10 – przewodniczący rady miasta Henryk Niedziółka otworzył kolejną sesję miejską. Po powitaniu gości poinformował o wynikach sportowych klubów MKK Siedlce, SKK Siedlce i KPS Siedlce i MKP Pogoń Siedlce. Po czym razem z prezydentem złożył życzenia imieninowe Markowi Kordeckiemu i Markowi Raczko.

Godz. 9.17 – Wniosek komisji Kultury i Sztuki o zdjęcie z porządku obrad punktu o zmianie nazwy ulicy. Głosowanie za: 5, przeciw: 12, wstrzymało się: 4 nie głosowało: 1. wniosek nie przeszedł.

godz. 9.20 – wniosek do porządku obrad o wprowadzenie do porządku obrad punktu dot. objęcia mieszkańców Miasta i Gminy Mordy usługami świadczonymi przez środowiskowe domy samopomocy prowadzone przez Siedlce. Projekt uchwały wprowadzono głosami 21 radnych.

godz. 9.22 – radny Marek Kordecki złożył wniosek o przeniesienie punktu pytania i zapytania radnych na początek obrad sesji do punktu 2a. Głosowanie ws. przeniesienia za: 9, przeciw: 12, nie glosowało: 1

godz. 9.25 – głos zabrał radny Jacek Garbaczewski. Zgłosił wniosek formalny o przeniesienie punktu pytania i zapytania radnych na początek obrad sesji do punktu 2a. Jak dowodził odkąd punkt pytania i interpelacje radnych został przeniesiony na koniec cesji pojawiło się wiele negatywnych komentarzy, wydłużanie czasu pracy naczelnikom i pracownikom, to zamykanie ust radnym a pośrednio i mieszkańcom.

Dzisiaj mamy trzecią sesję gdzie temat o zapytania i interpelacje czyli to czym żyje miasto i mieszkańcy muszą być składane na końcu sesji. To w naszej ocenie, ale też w ocenie zdecydowanej większości osób i niezależnie czy to prezesów, dyrektorów czy mieszkańców którzy przyszli wysłuchać obrad znacznie utrudnia naszą pracę. Ponieważ nie mogąc zadać pytania na początku skazujemy tych wszystkich osób do których kierowane są pytania na to by zostali do końca sesji co wydłuża obrady i posiedzenia sesji kończą się zdecydowanie później. Po drugie jest to wyraz jednoosobowej lub dwuosobowej decyzji czyli przewodniczącego (Henryk Niedziółka) oraz prezydenta (Wojciech Kudelski) z której nie chcą się wycofać, a tłumaczą to tym że nie ma żadnej różnicy. Więc skoro nie ma różnicy to po co ta zmiana, wróćmy do tego jak było. Przed dokonaniem takiej zmiany trzeba przewidzieć skutki i mieć argumenty. A w mojej ocenie ani przewodniczący ani prezydent tego nie mają.
To nie tylko radni PO chcą tego by było jak dawniej i będziemy próbować bo pytania na początku sesji ułatwią pracę tych, którzy muszą na te pytania odpowiedzieć i ewentualnie się do niej przygotować. Mam nadzieję, że każdy wie od czego to się zaczęło i dlaczego teraz tak wyglądają początki obrad. I myślę, że przewodniczący też już doskonale wie, że popełnił błąd.

godz. 9.30 – Henryk Niedziółka podkreślił, że zaproponował zmiany w przebiegu obrad a rada dwukrotnie wypowiedział się na ten temat. Przewodniczący poprosił radce prawnego o wyjaśnienie czy rada ma ten sam wniosek głosować po raz kolejny. Marek Raczko stwierdził, że nie ma prawnych przeszkód.

godz. 9.32 – Sylwester Czyżyk pozwolił sobie na wypowiedź tłumacząc, że jest to jego krótka obserwacja po poprzedniej sesji. Jego zdaniem ten wniosek jest zasadny i to nie tylko z tych powodów, o których mówili poprzednicy, ale także dlatego, że obserwowałem starszych radnych i może powinniśmy może zwolnić tych radnych, bo oni i tak nie maja interpelacji.

godz. 9.34 – głosowanie za 10, przeciw – 12. wniosek o przeniesienie punktu nie został przesunięty.

godz. 9.35 – głos zabrał Mariusz Dobijański, który zwrócił się do przewodniczącego o wniosek do porządku obrad ws. informacji o ocenie skutków uchwał Regionalnej Izby Obrachunkowej, która kolejny raz unieważniła uchwałę rady miasta ws. Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dobijański podkreślił że RIO wezwała do naprawy finansów miasta, a nie wszyscy radni mają takie informacje. Taki punkt powinien być przedmiotem dyskusji.

godz. 9.38 – prezydent powiedział, że nie widzi powodów dla których nie można byłoby wprowadzić punktu do porządku obrad. Powiedział, że zaplanowano na 14 maja sesję dotyczącą stanu finansów publicznych.

godz. 9.50 – głosowanie: za – 21 , przeciw – 1.

godz. 9.51 – Jacek Garbaczewski wniósł do porządku obrad wniosek o przedstawienie informacji prezydenta dot. promocji miasta. Jacek Garbaczewski zwrócił się o usunięcie konstrukcji na rondzie Marii Skłodowskiej – Curie. dodał, że z wnioskiem o usunięcie konstrukcji zwróciły się komisja gospodarki komunalnej i kultury i sztuki. Głosowanie: za wniesieniem punktu do porządku obrad- 11, przeciw – 10 wstrzym – 2.

godz. 9.57 – radny Zbigniew Piwoński złożył wniosek do porządku obrad o wprowadzenie informacji na temat ulg udzielanych przedsiębiorcom. Za – 13 , przeciw – 10.

godz. 10.01radny Marek Kordecki wniósł o wniesienie do porządku obrad punktu 3b „zapytania od mieszkańców”.

godz. 10.03 – głos zabrał radca prawny urzędu miasta, który przyznał, że ma wątpliwość co do tego wniosku, bo ten punkt o którym mówi radny Kordecki jest w sumie niczym innym jak punktem zapytania i interpelacje radnych. Raczko zastanawiał się kto będzie zadawał pytania?

sesjagodz. 10.08 – przewodniczący rady stwierdził, że wniosek radnego Kordeckiego nie będzie poddany pod głosowanie na co radni PO stwierdzili, że wniosek powinien być wprowadzony pod glosowanie, bo opinia radcy jest jedynie niewiążąca opinia.

godz. 10.09 – radca Marek Raczko przyznał rację radnym PO, mówiąc, że jego opinia jest niewiążąca i choć jego zdaniem wniosek ma błąd formalny powinien być głosowany. ostatecznie przewodniczący zgodził się zarządzenie glosowania. Za – 8, przeciw – 11

godz. 10.10 – radny Mariusz Dobijański zwrócił się o wniesienie do porządku obrad punktu 19a dot. informacji o zawieranych umowach o dzieło i umowach – zleceń w spółkach miejskich na przestrzeni ostatniej kadencji. Chodzi głównie o Zakład Utylizacji Odpadów.

Z sali słychać glosy, że zachowanie radnych PO jest kpiną, a wnioski składane przez radny są niczym innym jak interpelacjami.

godz. 10.19 – Stefania Hęciak – zwróciła uwagę, że mamy punkt porządek obrad, mamy głos za głos przeciw, nie dyskutujmy.

godz. 10.20 – radny Jacek Garbaczewski zwrócił się o wniesienie do porządku obrad punktu 3c – informacja na temat możliwości budowy chodnika łączącego osiedle Nowy Świat z ulicą Sokołowską, głosowanie za: 10, przeciw 12, wstrzym – 1. Wniosek nie przeszedł.

godz. 10.25 – przerwa

 

26 komentarzy

 1. michał dodano 7 lat temu

  Beton radnych koalicyjnych i buta przewodniczącego to rosyjska odmiana demokracji. Skandal.

  • yyyy dodano 7 lat temu

   Śmieszne są argumenty, że przez zmianę interpelacji z początku na koniec wydłużyła się sesja, kiedy nawet ślepiec widzi kto na siłę i na pokaz ją chce wydłużać. Radni, dziennikarze i pracownicy magistratu z pewnością zadowoleni z takiego POstępowania.

  • Rozbawiony dodano 7 lat temu

   Który Ananas chciał żeby wyrzucić z głosowania zmianę nazwy ulicy??

   • Paweł Wyrzykowski dodano 7 lat temu

    Myślę, że ważniejsza jest przyczyna tego wniosku, a nie kto go składał. Zostały złożone podpisy pod inicjatywą zmiany nazwy ulicy na inną (proponowaną na końcu stycznia), niż poniewczasie zaproponował prezydent miasta. Być może chęć przedyskutowania propozycji, która ma autentyczne poparcie w społeczeństwie, była przyczyną tego wniosku – ale można się tylko domyślać.

 2. przyszły prezydent A. G. ZUO dodano 7 lat temu

  Była zgoda był rozwój ! nie ma zgody nie ma rozwoju !! kto do tego doprowadził ???
  KUDELSKI, Tchórzewski PiS chcieli sami rządzić jak SYMANOWICZ historia lubi się powtarzać !!!

  • prezes ZUO dodano 7 lat temu

   Proszę się podemnie nie podszywać. Mam swoje zdanie i prawo do tego aby nikt nie dorabiał mi gęby!

 3. leon dodano 7 lat temu

  Bicie piany za pieniądze podatników. Tomczuk nieudolny ale nie odwołamy go, bo zrobimy w ten sposób na złość Prezydentowi i koalicji – oto logika Dobijańskiego. Partia pana wynagrodzi panie D.

 4. olo s dodano 7 lat temu

  POco było zrywać jak się okazuje skuteczny układ PoPiS efekty juz są i ciemny lud już tego nie kupi ??? a teraz już nie ma odwrotu panie prezydencie Kudelski TO ByŁ błąd i to wielki ?! początek końca !!!

  • Miras dodano 7 lat temu

   Nie mnóż komentarzy…

 5. siedlczanin dodano 7 lat temu

  nie sposób nie zgodzić się z Michałem. Co za ciemnota przecież wystarczyłoby cofnąc stary porządek i po sprawie. Ale ucierpiałaby duma.

 6. Garbaczewski nie ma jakiś mądrzejszych postulatów? dodano 7 lat temu

  czemu on tylko o bzdury pyta ? jakieś reklamy ? A jakiś merytorycznych związanych z zyciem siedlczan pytań , zagadnień nie umie znaleźć ? ten karierowicz ? ,tylko zajmuje czas radnym bzdurami…taka chęć gadania za wszelką cenę a nie ma o czym to wyciągam bzdet -aby gadać Żal… .Wybory się zbliżają ,trzeba zabłysnąć a jak Garbaczewski się na niczym nie zna, to tylko powierzchowne tematy lansuje ,nieistotne dla meritum działań Rady Miast -Błazen z niego

 7. hi, hi, hi dodano 7 lat temu

  "konstrukcja" na rondzie i przyszła synowa wice jako architekt od wszystkiego w ZUO.
  Ciekawe co z tego wyjdzie

 8. waldek dodano 7 lat temu

  Spółki są traktowane jak fundusze wyborcze pana prezydenta. Proponuję prześwietlić na co idzie kasa – bo wg mnie tylko i wyłącznie na kupowanie wdzięczności elektoratu. A to jakieś stowarzyszenia poprawne politycznie, a to jakieś sponsorowane propisowskie imprezki…

 9. Stefan K dodano 7 lat temu

  Odczepcie się PeOwiaki od mojej synowej rządzimy w ZUO świetnie kasa jest i stać nas a co wam żal co ??? w Pecu robią podobnie tylko na inną skalę

 10. Gruz dodano 7 lat temu

  KAlicki z ZUO jako były radny ma więcej za uszami ? ubezpieczenia w spółkach miejskich robi to nadal tylko na syna a co ?!

  • Miras dodano 7 lat temu

   Nie mnóż komentarzy…

 11. wazelina dodano 7 lat temu

  Paweł, a co Ty nie na Chórze?

 12. mieszkaniec dodano 7 lat temu

  Czytam te Panów komentarze i jako zwykły mieszkaniec miasta sie zastanawiam skoro Panowie wiecie o takich i innych nieprawidłowościach dlaczego nie mówićie o tym głośno,dlaczego nie zgłosicie komu trzeba.My mieszkańcy czujemy się kompletnie bezradni jeśli radni ,pracownicy UM i pełniacy inne funkcje wiedzą o nieprawidłowościach i nic z tym nie robią !!!!To jest bardzo nie w porządku i nieuczciwe wobec zwykłych mieszkańców.

  • navi dodano 7 lat temu

   Bo to miecz obusieczny…każdy kij ma dwa końce, jeśli wiesz o co chodzi 😉

 13. kiedyś dodano 7 lat temu

  Kalicki, będąc chyba radnym, rzeczywiście biegał po spółkach miejskich i wciskał ubezpieczenia. To fakt.

 14. Pieszy Marian dodano 7 lat temu

  Mnie już się nicki mylą, tyle mam do powiedzenia.
  Wszystko wiem ale lubię pisać.

 15. garbaczewski dodano 7 lat temu

  przysłowie ze specjalną dedykacją dla radnego garbaczewskiego " modli się pod figurą a diabła ma za skórą"

 16. mieszkaniec dodano 7 lat temu

  Jeśli który kolwiek z radnych odważy się podać te wszystkie fakty do odpowiednich służb np CBA nie patrząc na to czy jego koledzy lub rodzina dostali posadki z UM to myślę ,że jego ugrupowanie ma szanse zdobyć szacunek u zwykłych mieszkanców.Wbrew pozorom zwykli ludzie też interesują się tym co się dzieje w ich mieście

 17. Radek -fan województwa SIEDLECKIEGO dodano 7 lat temu

  Szanowna Redakcją SPIN – wybory do Europarlamentu, tuz ,tuz a Wy jakoś omijacie temat jak kukułcze jajo.Podajcie – proszę – kto poważny startuje, z jakiej opcji , czy spadochroniarz warszawski- czy człek nasz- z siedleckiego.I co najważniejsze – z czym do Nas – Wyborców przybywają.Prosze o stała rubrykę na w/w temat.Jesli tego nie zrobicie będziemy Was / szanowne pańcie / bojkotować- czynnie

  • Aneta Borkowska dodano 7 lat temu

   Drogi Panie Radku

   Informacje tego tupu są informacjami płatnymi i jeśli którakolwiek opcja będzie miała życzenie taką reklamę wykupić to wtedy taką rubrykę na SPINie Pan zobaczy.

 18. Radek dodano 7 lat temu

  Nie moge słuchać Dobijanskiego, jego buta mnie przeraża. Co zrobił jak był przewodniczącym nic miał swoje piec minut ale wolał jak jego następca otwierać, bawić sie i zginąć kark PiS a teraz taki nieszczęśliwy i sztucznie walczący. Nie wierzcie w żaden jego postulat to kpina.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?