SPIN

Miasto pomoże właścicielom pustostanów

Beata Głozak środa, 7 maja 2014, 23:45 Aktualnie, Siedlce

Nie 16, a 8 złotych za metr – taki podatek od nieruchomości mogą płacić właściciele lokali, którzy w ostatnim czasie utracili swoich najemców. Duża liczba pustostanów w centrum miasta to efekt otwarcia galerii handlowej przy ul. Piłsudskiego. – Ta sytuacja nie jest zaskoczeniem – przyznaje ratusz.

– Ta powierzchnia, tyle tysięcy metrów doprowadziła do chwilowej, nie wiem jak długiej sytuacji, w której właściciele nie mają najemców i będzie o tego najemcę bardzo trudno – mówi skarbnik miasta. Kazimierz Paryła dodaje też, że taki stan rzeczy nie jest niespodzianką. – Przed dwoma czy trzema laty było mówione, że do jednego do czego doprowadzi galeria to z pewnością do spadku czynszu w mieście. Wpłynie to pozytywnie na koszty handlu, ale negatywnie na właścicieli nieruchomości.

To właśnie właścicieli ta sytuacja najbardziej uderza po kieszeni, tym bardziej jeśli drogo budowali swoje obiekty nie mówiąc już o sytuacji kiedy posiłkowali się kredytami. Nad tym, jak twierdzi skarbnik „należy ubolewać”, ale też trzeba zrobić wszystko, aby ściągać do miasta inne branże i usługi. Jakie?

– Najlepiej te, które nie są opanowane przez galerię – mówi i przyznaje, że to wymaga czasu, a tym właścicielom należy się jakaś pomoc. – Mają prawo pozmieniać deklaracje na podatek od nieruchomości na podatek o dwie trzecie niższy, czyli 6 złotych, a nie 18 złotych za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. My skorygujemy wymiary podatków dla tych, którzy mają pustostany, bo to osoby fizyczne prowadzące działalność, której dzisiaj nie ma – podsumowuje Paryła.

28 komentarzy

 1. xyz dodano 10 lat temu

  To w takim razie znacznie powiększy się zadłużenie miasta. Czy o takim losie gównych płatników podatku z terenu Siedlec, myśleli prezydent i radni?

  • Paweł Michowiecki dodano 10 lat temu

   Każdy logicznie myślący człowiek o tym by pomyślał,ale widać nie siedleccy włodarze chyba że jest to celowa robota za….. W każdym normalnym kraju takie centra w takich małych miastach stawia sie na uboczu przed miastem lub przy wlocie do niego ,ale nie u nas tu wali sie w samym centrum. W Szwajcarii nie zauważyłem czegoś takiego jak u nas zawsze na uboczu miast. Mówiło się że galeria w centrum wykończy firmy w centrum miasta itp. Włodarze pozwolili na zainstalowanie w centrum miasta odkurzacza kapitału lokalnego. Strus płaci podatki w Wawie, sklepy sieciowe za granicą więc spadnie obrót gotówki w lokalnym rynku czyli też w kasie miasta 😀 Trzeba mieć pusty łeb lub być przyjmującym po kieszeniach ile wlezie. Strusowi sieę nie dziwię bo to biznesmen i robi dobrze dla siebie ,a jak spotyka marne przeszkody to je przechodzi. Wina jest we włodarzach że są marni ,ale też trzeba pamiętać że ktoś ich wybrał.

 2. y. dodano 10 lat temu

  A to jeszcze nie koniec tego "dobrobytu", który zafundowała nam galeria.

  Nie znam się na ekonomii, ale tak na logikę to jeśli siedlczanie będą wydawać pieniądze w galerii, pieniądze te nie popłyną do siedleckich kieszeni, ale wylecą poza miasto do wielkich korporacji (pieniądz nie będzie w obiegu lokalnie). To chyba niezbyt dobrze.

 3. bankier dodano 10 lat temu

  Rozumiem, że jak mam garaż a nie trzymam w nim obecnie samochodu to też mogę skorygować deklarację i miasto obniży mi podatek?

 4. mieszkaniec dodano 10 lat temu

  No to mamy dobrodziejstwo galerii.
  Jeśli Strus dostał zwolnienie z podatku od nowej galerii to juz prawdziwy dramat.
  Może skarbnik miasta wypowie się czy decyzja o zwolnieniu galerii z podatku została podjęta czy nie.

 5. efaster dodano 10 lat temu

  nie rozumie, tego larum, wszędzie tak jest, że sieciówki wynąszą się do centr handlowych:
  a) jest lepsza i większa powierzchnia
  b) są dłużej otwarte
  c) są inne atrakcje typu kino, kawiarnie, restauracje itp.

  A myślicie, że Piłsudskiego w Siedlcach to wyjątek ?

  Ciechanów po otwarciu Mercedo też deptak zamarł, Płock to samo Tumska pusta, ba Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Marszałowska

  w centrum zostają banki, komórki ew. spożywka (typu jakaś Żabka czy Fresh Market tu gdzież Carrfour Express)

  Tak było jest i będzie, od nieruchomości podatkek płaci każdy, a jak nie to US z podatku potrąci albo komornik przyjdzie

  Co do płacenia podatku dochodowego no coż płaci się tam gdzie firma zarejestrowana i to fakt Strus dorabia dzielicę Ursynów (firma zarejestrowana na al. KEN) a sieciówki z galerii płacą podatki tam gdzie są zarejestrowane albo transerują zyski do firm matek a te płacą podatki w tzw. "rajach podatkowych" typu Malediwy, Seszele itp.

  Moi drodzy to się nazywa globalizacja i jeszcze nikt znią nie wygrał :))

 6. mieszkaniec dodano 10 lat temu

  ale zwolnienie w podatku od nieruchomości w tym przypadku chyba nie jest w interesie miasta i jego mieszkanców,Miasto traci czynsze we własnych lokalach,obniża podatek włascicielom pustostanów i jeśli jeszcze zwolni z podatku galerię to traci po trzykroć.Kiedy opowiada sie o fatalnej sytuacji kasy miejskiej takie rzeczy nie powinny mieć miejsca,pan Strus w czynszach od najemców galerii ulg nie stosuje /oprócz sieciówek oczywiście/

 7. Jan dodano 10 lat temu

  A dobrze wam , dalej głosujcie na Tchórzewskiego miasto rekami Kudelskiego zniszczył to nie chodzi tylko o galerie ale zapomniano o Mostostalu jak i na jakich warunkach zwolniono ich z podatków ludzie obucie się. amen

 8. Tchórz dodano 10 lat temu

  A dlaczego ja mam płacić za pustostan ja i tak dokładam trochę oleju radni bezradni .

 9. Zorro dodano 10 lat temu

  Podziękujcie panu Kudelskiemu ,Głowackiemu i tej pani Sochackiej to są ludzie którzy doprowadzili miasto do bankructwa i ruiny to jest dopiero początek.amen

 10. TIK-TAK dodano 10 lat temu

  NIECH TEN KŁAMCA Z PiS POWIE JAK ON DBA O RODZINY BIZNES, POSTAWCIE POMNIK JAROSŁAWOWI JESZCZE ,PARTACZE POLITYCZNI MIERNOTY UMIECIE WYDAWAĆ PIENIĄDZE NIE SWOJE.amen

 11. Normalny dodano 10 lat temu

  Siedlecki PUTIN wydał jakiś dekret w tej sprawie? Mamy już dyktaturę?

 12. widz dodano 10 lat temu

  dobra inicjatywa

 13. czy miasto dodano 10 lat temu

  obnizy również podatek od nieruchomości dla małych osiedlowych sklepów, które przez Topazy i Biedronki padły, lub których obroty spadly o połowę?
  Nie sądzę.
  Z tym obniżeniem podatku sprawa jest jasna: chodzi o to, aby na mieście nie narzekano na Strusa, o jego psychiczny komfort.
  "Siedlce przyjazne " jak najbardziej – ale nie każdemu.

 14. ... dodano 10 lat temu

  Zobaczcie jak zyskał Sokołów Podlaski, kiedy przeszła tam Sosnowska, rozwija się z dnia na dzień. Największy błąd Kudelskiego wypuścił naprawdę osobą mogącą pomóc naszemu miastu. Całe szczęście, że wybory zbliżają się wielkim krokiem. Miejmy nadzieję, że Po będą na tyle rozsądni aby wystawić P. Sosnowską M

  • y. dodano 10 lat temu

   Albo mi się wydaje, albo już widziałem komentarz o podobnym wydźwięku na SPINie. Drogi Panie/Droga Pani, przecież to bezwzględnie widać, iż jest Pan/Pani z rodziny/grupy znajomych niejakiej Pani Sosnowskiej. Będą wybory, będzie można reklamować na tablicach/słupach/wiecac/spotkania, a po co zaśmiecać takimi postami serwis informacyjny?

  • To nie Kudelski dodano 10 lat temu

   spławił Sosnowską, tylko peowcy bali o swoje tyłki i ja zmarginalizowali.
   Mam nadzieję, że pani była wice zechce wystartować w wyborach na prezydenta naszego miasta.

 15. ciekawy dodano 10 lat temu

  Ile pustych lokali mają radni i urzędnicy UM. Weźmy tak dla przykładu Skarbnika lub v-ce Przewodniczącego Rady p. Kacprzaka?

  • y. dodano 10 lat temu

   O to to…ciekawa sprawa komu tak naprawdę to ma pomóc.

 16. propaganda dodano 10 lat temu

  Jak jeszcze raz usłyszę od siedleckich włodarzy,że działają na rzecz miasta to …

 17. bankier dodano 10 lat temu

  Widzę, że w Siedlcach pojawiło się nowe, bardzo potrzebne, stanowisko urzędnicze – "zastępca skarbnika" –
  Kazimierz Paryła – Skarbnik Miasta, Naczelnik Wydziału
  p. 2, 25 794 3929

  Grzegorz Kołodziejak – Zastępca Skarbnika
  p. 34, tel. 25 794 3743

  To już sobie sam skarbnik nie radzi z ogarnięciem długu który narobili? Trzeba płacić jeszcze zastępcy?

  • :) dodano 10 lat temu

   O żeż ty, się obudził…
   zawsze miał zastępcę (poprzednio kobietę)

 18. Czy???? dodano 10 lat temu

  Czy ktoś zmuszał kogokolwiek do budowy????? To ich problem. Chyba że Władza ma interesiki typu "synowa" ZUO.

 19. mw dodano 10 lat temu

  zaczyna się koniec ery trzech panów na K.
  Karaś to już pan Nikt
  Kiernikowski wygnany
  Kudelski …..szczęśliwej drogi już czas i to najwyższy czas

 20. Sohcackaa dodano 10 lat temu

  Kudelski kończ waść wstydu oszczędzi ,PiS TO PARTACZE A NIE GOSPODARZE UDOWODNILI TO W SIEDLCACH,ZAPYTAJCIE TEGO MAŁEGO KACZYŃSKIEGO JAK PRZYJEDZIE DO SIEDLEC CZY ON I JEGO LUDZIE ZNAJĄ SIĘ NA CZYMŚ.

 21. ANDRZEJ dodano 10 lat temu

  Nikt nie wspomniał iż podniesiono na koniec roku 2013 podatek od wieczystego użytkowania o 300%!!!!
  Skąd nasze firmy mają mieć na to kasę….
  Miasto pozwala na budowę sklepów wielkopowierzchniowych i zwalnia z podatków a biznes siedlecki gnębi z każdej strony!!!!!!!
  BUDUJEMY-BUDUJEMY-ZWALNIAMY Z PŁACENIA PODATKÓW FIRMY SIECIOWE ZAGRANICZNE A POLSKI BIZNES PADA!!!!!
  Czekamy aż pobudują 6400m na tyłach Stalchemaku, 4500m na miejsku zajezdni PKS i tylko kupować TYLKO ZA CO!!!!!!
  Stadler -400 osób do zwolnienia w 2 miesiące-Polimex 300 osób w 3 misiące….o innych nie wspomnę.
  SIEDLCZANIE ZROBMY COŚ….ILE JESZCZE CHCECIE MARKETÓW!!!!!
  Będzie to samo co w ŁUKOWIE-MIŃCKU MAZ. czy też BIAŁEJ PODL….. TE MIASTA UMARŁY.
  POWODZENIA-CIESZMY SIĘ Z MARKETÓW.

 22. BIZNES SIEDLCE dodano 10 lat temu

  Oczywiście Siedlce Umiera tak jak ŁUKÓW, BIAŁA PODL, MIŃSK MAZ.

  POPIERAM!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?