SPIN

Ostrożnie podczas kupowania zabawek dla dzieci

Aneta Borkowska wtorek, 20 maja 2014, 12:09 Społeczeństwo

fot. na lic. CC BY-ND 2.0 / Flickr / Sean Svadilfari

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Zapewne wielu rodziców zwłaszcza w tym okresie  zastanawia się jaką wybrać zabawkę, by dziecko było  zadowolone i chętnie się bawiło, a przede wszystkim by była ona dla dziecka bezpieczna.

Delegatura Inspekcji Handlowej w Siedlcach w roku 2013 w ramach przeprowadzonych kontroli zabawek zakwestionowała 19 % zabawek spośród ogółu objętych sprawdzeniem, z czego 7,8 % dotyczyło wad konstrukcyjnych,  zaś w pozostałych  przypadkach stwierdzono nieprawidłowości w ich oznakowaniu.

Kluczowy jest wybór zabawki dostosowanej do wieku dziecka, zabawka swoim rodzajem oraz stopniem skomplikowania powinna być zawsze dostosowana do wieku i umiejętności konkretnego dziecka. Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na zamieszczone ostrzeżenia.

Ponadto należy sprawdzić czy na zabawce znajduje się znak CE oraz informacje pozwalające na identyfikację producenta lub importera zabawki. Oznakowanie CE jest symbolem deklaracji producenta potwierdzającym, że jego wyrób jest zgodny zasadniczymi wymaganiami a tym samym spełnia określone prawem wymagania dotyczące bezpieczeństwa zabawki. Należy także uważnie przeczytać wszystkie informacje znajdujące się na opakowaniu zabawki. Bowiem mogą one zawierać ważne wskazówki dotyczące zasad użytkowania jak chociażby to, że korzystanie z  zabawki  wymaga nadzoru osoby dorosłej.

Istotne jest też aby sprawdzić, czy do zabawki wymagającej instrukcji użytkowania lub montażu dołączona jest instrukcja w języku polskim. Instrukcja powinna być dołączona w szczególności do zabawek przeznaczonych do zawieszania (koła, liny, zjeżdżalnie, huśtawki) a także zabawek, które stanowią miniaturę lub model urządzenia przeznaczonego dla osób dorosłych oraz do zabawek elektrycznych (tj. takich, które mają przynajmniej jedną funkcję zależną od dopływu prądu elektrycznego, np. zabawki z bateriami).

Zawsze należy zachować rozsądek i nie kupować zabawek nieoznaczonych lub nieposiadających niezbędnych informacji ważnych z punktu widzenia konsumenta, zaś w przypadku zakupu zabawki przez Internet- uważnie czytać informacje o produkcie, a jeżeli sprzedawca na swojej stronie nie zamieszcza podstawowych informacji, należy o nie pytać sprzedawcę.

Warto pamiętać, że sprzedaż przez Internet to szczególny rodzaj sprzedaży, gdyż nie mamy zabawki „w ręku”. Dlatego tym bardziej niezwykle istotne jest to, by uzyskać od sprzedawcy najważniejsze informacje o zabawce, którą zamierzamy zakupić.

Należy również zwrócić uwagę na samą konstrukcję zabawki np. czy zabawka nie posiada ostrych krawędzi, które mogą powodować niebezpieczeństwo zranienia się przez dziecko bądź czy w przypadku znajdujących się w zabawce części ruchomych nie ma niebezpieczeństwa uwięźnięcia paluszków dziecka pomiędzy częściami zabawki.

źródło: Wiesława Grochowska, starszy specjalista w Delegaturze Inspekcji Handlowej w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?