SPIN

Z oświaty nie da się już więcej wycisnąć

Beata Głozak wtorek, 3 czerwca 2014, 09:23 Siedlce

edukacja 1

Mimo wcześniejszych planów miasto nie włączyło siedleckich szkół do programu naprawczego swoich finansów. Decyzją siedleckich władz nie będzie zwiększania liczby uczniów w klasach ani redukcji etatów nauczycielskich.

23. maja radni większością głosów przyjęli Program Postępowania Naprawczego miejskiego budżetu. W jego pierwszej wersji jedną z długofalowych propozycji zmniejszenia długu było „zaostrzenie polityki kadrowej w placówkach oświatowych” w podstawówkach i gimnazjach.

W ramach działań oszczędnościowych średnia liczebność oddziału powinna wzrosnąć do 26 uczniów (…) zasadnym jest stopniowe zwiększanie średniej liczebności oddziału w latach 2015-2016. Ponadto zaleca się weryfikację urlopów na podratowanie zdrowia poprzez kierowanie na kontrole lekarskie, jednakże na chwilę obecną nie jest możliwe oszacowanie oszczędności z tego tytułu.

Program zakładał restrukturyzację godzin nauczania w szkołach co miało doprowadzić do restrukturyzacji etatów: 16 w podstawówkach i 7 w gimnazjach. To miałoby z kolei dać ponad 1,2 mln zł oszczędności rocznie.

Ostatecznie jednak zmian nie będzie. Dlaczego? Bo planowane cięcia poszłyby za daleko.

– Doszliśmy do wniosku, że wystarczającym zabiegiem był ten wykonany w roku 2013 – stwierdził skarbnik miasta Kazimierz Paryła. – Chodziło wtedy o świetlice, zastępców dyrektorów, łączenia niektórych klas czy likwidację stanowisk bibliotecznych – tłumaczył. Poza tym, zdaniem skarbnika przyszłość maluje się w jaśniejszych barwach. – Sześciolatki w szkołach i demografia pokazują, że oddziałów będzie więcej, a te są wystarczająco liczne, więc absurdalnym byłoby dalsze pogarszanie sytuacji w oświacie, byłoby to psuciem oświaty. Byłoby to brakiem dostępności do świetlic, do bibliotek i pogorszeniem warunków edukacyjnych – stwierdził.

edukacja 2

Inne wnioski nasuwają się jednak podczas lektury pierwszej wersji Programu Postępowania Naprawczego, z której ostatecznie zrezygnowano. W kwestii oświaty dokument zwracał uwagę m.in na fakt, że w Siedlcach na jednego nauczyciela przypada mniej uczniów niż w krajach europejskich, a dynamika spadku liczby dzieci jest znacznie większa niż dynamika spadku etatów nauczycielskich (dane na 30.09.2013).

Alarmującą jest także relatywnie niska liczba uczniów w poszczególnych oddziałach. Szczególnie w szkole podstawowej oraz gimnazjum (pozostałe placówki nie zostały uwzględnione z powodu ich szczególnego charakteru). Likwidacja części oddziałów oraz zwiększenie liczby w pozostałych klasach spowoduje konieczność redukcji etatów nauczycielskich oraz ograniczenie środków wydawanych na wynagrodzenia – czytamy w PPN.

Dane wskazują, że wydatki na oświatę i wychowanie w roku 2009 wyniosły nieco ponad 130 mln zł, podczas gdy w minionym było to niemal 162 mln zł, a prognoza na ten rok zakłada prawie 167 mln. Wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń wynoszą zaś ok. 70% wydatków oświatowych i od roku 2009 wzrosły o ponad 15%.

31 komentarzy

 1. Kazik dodano 7 lat temu

  Zastanawiam się nad tym artykułem i nie rozumiem o co chodzi z tymi wydatkami. Czy z kasy miasta te wydawane pieniądze czy jest jakiś wkład budżetu państwa. Można odnieść wrażenie, że całkowity koszt kształcenia ponosi budżet miasta. Może ktoś by mnie oświecił???

  • krótka odp dodano 7 lat temu

   mniejsze jednostki ustalają w określonym terminie swoje budżety i idzie to drabinką do góry, więcej informacji znajdziesz w ustawie o finansach publicznych i ustawach tam przytoczonych, ustawa o finansach mówi o trzech rodzajach dotacji: podmiotowej, przedmiotowej i celowej, co oznacza, że
   mądrzejszy zrobi więcej, ale wyraźnie chodzi o to, żeby więcej było tej przeciwpołożnej grupy, im się mówi, że nie ma i po problemie, łykną wszystko

 2. ... dodano 7 lat temu

  Ciekawe na kim będą oszczędzać, bo na pewno nie na sobie urzędnikach. Proponuję na pomocy społecznej bo tam od wielu lat trwa proces rozdawnictwa.

 3. Zero działań w oświacie..... dodano 7 lat temu

  Po co mają oszczędzać???? Jeszce stracą wyborców??? Dla nich najważniejsze są wybory jesienne. Myślą tylko o utrzymaniu stołków. Przecież władze Siedlec nie zawiniły w sprawie dramatu finansów miejskich – to wina Tuska i Rządu. Nasza władza uwarzyła w swoja nieomylność. Mam nadzieję, że jesienią siedlczanie pokażą jej miejsce w szeregu.

  • do wyżej dodano 7 lat temu

   No dobra, Ty oczywiście wierzysz, że Rostowski do spółki z Tuskiem to było idealne połączenie. To, że Siedlce dokładają ponad 30mln rocznie do oświaty to jest normalne, tak? Przypominam, że zgodnie z ustawą to państwo, a więc rząd są zobowiązane w całości pokrywać jej utrzymanie. Rząd nie wypełnia więc swoich obowiązków. Więcej zrozumienia dla krajan, miej uwielbienia dla tych, którzy (jak pokazał przykład Bydgoszczu) pewnie nie wiedzą, gdzie Siedlce leżą na mapie i mają to w głębokim poważaniu.

   • tiaaaa dodano 7 lat temu

    Za rządów PiS-u było suuuuuupppppeeeeerrrrrr. Samorząd dopłacał do edukacji dzieci 20% swojego budżetu i dopłaca tyle samo. A przy okazji dostaje ładne parę baniek dotacji do zadania własnego jakim jest prowadzenie przedszkoli.

    • aj waj dodano 7 lat temu

     Każda sroczka swój ogonek chwali, a te bańki to chyba mydlane. Dali parę baniek, obniżyli do złotówki opłaty i pobawili budżet dochodu. Sprytnie? Pero, pero bilans musi wyjść na zero! Jeszcze ci nikt tego nie dał co ci rząd naobiecywał. tiaaaa?

 4. bankier dodano 7 lat temu

  Ilu jest nauczycieli czy szerzej osób związanych z oświatą w radzie miasta? To co, sobie będą zabierać….?

 5. bankier dodano 7 lat temu

  I jeszcze małe dopowiedzenie – na 23 radnych jedynie 3 osoby (słownie trzy) prowadzą jakąkolwiek działalność albo są zatrudnione poza sfera budżetową. Reszta to albo emeryci albo pracownicy urzędów samorządowych/ centralnych lub jednostek zależnych od urzędu miasta…. Co takie osoby mogą wiedzieć o tym skąd się biorą pieniądze ?

  • Marcin dodano 7 lat temu

   Co takie osoby mogą wiedzieć o tym skąd się biorą pieniądze ?
   Dla większości to coś co spada z nieba.

   A dla kilku "inteligentniejszych" to wystarczy podnieść podatki. Smutne, ale prawdziwe takich siedlczanie wybrali radnych. Pisowców, wuefistów i innych "uczycieli"

 6. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  OSZUKUJE KUDELSKI I SOCHACKA TERAZ NIE BO WYBORY SIĘ ZBLIŻAJĄ A PO WYBORACH JEDEN DZIEŃ I POWIEDZĄ ŻE INNEGO WYJŚCIA NIEMA TYLKO REDUKCJA ETATÓW , NIE DAJCIE SIĘ W KONIA ZROBIĆ NAUCZYCIELE I NIE POLEGAJCIE NA RADNYCH BO ONI MYŚLĄ TYLKO O SWOJEJ PUPIE .amen

 7. ona dodano 7 lat temu

  Przecież oświata to 1/3 pisowskiego elektoratu, więc jak im można robić krzywdę przed wyborami?

 8. ciemnoludek dodano 7 lat temu

  Mniej liczne klasy to szansa na podniesienie poziomu edukacji naszych dzieci. Czyli taka inwestycja w przyszłość.

 9. Prawda dodano 7 lat temu

  Mniej liczne klasy , to jest inwestycja w siedlczan w sferze edukacji łatwiej zachęcić i nauczyć mimimalizując korepetycce, sfera kultury teatrzyki , sfera sportu wyrównywanie szans na etapie wczesno-szkolnym.Radni , którzy byli za odwołaniem z funkcji przewodniczącego Tomczuka powinni oddać diety.Przez cały rok 12 tu siatkarzy KPS dostawali po 3500 zł netto stypendium , a wiedzieliśmy , że nie awansują odchodzi 8 wylansowanych przez nasz pieniądze i znowu trzeba kupić 8.Wydane w błoto 336000 zł

  • ona dodano 7 lat temu

   Chodząc do podstawówki klasa liczyła prawie 40 osób i wcale nie uważam, że byłam głupsza od dzisiejszych uczniów. A śmiem twierdzić, że nawet mądrzejsza bo lekcje chemii czy fizyki odbywały się w dobrze wyposażonych pracowniach, gdzie robione były różnego rodzaju doświadczenia. A dziś?

 10. oszczędności dodano 7 lat temu

  A na dwóch dyrektorach wicedyrektorach kultury to nie można zaoszczędzić/

 11. jaaa dodano 7 lat temu

  Jestem właśnie po obejrzemiu spektaklu Teatru ES pt. Wolę żyć. W jego świetle tak dużo zależy od szkoły w kwestii walki z narkomanią. Jak w prawie 30 – osobowym zespole nawiązać prawdziwy kontakt z każdym uczniem? Oszczędności powinny dotyczyć oświaty w ostateczności!

 12. żenada dodano 7 lat temu

  O tym jak bardzo jest psia ta pochodząca ze wsi miejska władza w Siedlcach niech świadczy fakt, że na Oficjalnej Stronie Miasta zapomnieli nawet wspomnieć o historycznym sukcesie MKP Pogoni. Wstyd, hańba i żenada.
  Jakby to był konkursik tańca w psińcu dolnym to by o 24ej publikowali info.

 13. Oszczędzanie dodano 7 lat temu

  A, żeby się nikt nie dowiedział, po cichu tworzy się dodatkową grupę w 15, bo dyrektorki z 20 i 15 się pomyliły i przyjęły nie te dzieci co trzeba, Za czyje pieniądze?

 14. a ile dodano 7 lat temu

  A ile można oszczędzić na odwołaniu figuranta na stołku Członka Zarządu w MPK????

 15. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  Dyrektor Dudewicz może pracować na dwóch etatach ,czy to dla tego że popiera nie udolną władzę tego miasteczka pisowskiego

  • do wyżej dodano 7 lat temu

   na jakich dwóch etatach?

 16. !!! dodano 7 lat temu

  oszczędności w oświacie? nic z tego. Przecież większość zatrudnionych w ciągu ostatnich lat to znajomi z PO, albo znajomi z PIS. Tworzą im etaty to jak ich pozwalniają.

 17. Oskar Lange dodano 7 lat temu

  Korporacja radnych nauczycieli nie pozwoli na cięcia w oświacie.

 18. do bankier dodano 7 lat temu

  Sama prawde napisales. Cieszy mnie to, ze jest jeszcze w Siedlcach ktos rozsadnie myslacy. Przeciez wiekszosz radnych to nieudacznicy zyciowi, ktorzy bez panstwowych posadek by sobie w zyciu nie poradzili. I ci ludzie maja wiedziec cos o pieniadzach? Smiechu warte!

 19. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  Na jakich dwóch etatach to proszę spytać radnych z swego okręgu, a jak mało to proszę sprawdzić oświadczenie majątkowe dyrektora Dudewicza. amen

  • tak tik dodano 7 lat temu

   te tiktak. Dochód ze szkoły to norma etatu dyrektora szkoły. Reszta to co innego. Nie bądź u……..y.

 20. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  tak tik cały pic na tym polega że reszta tonie jest co innego w przypadku gdzie się zwalnia i tnie etaty nauczycielom, to świadczy że jesteś nieobiektywny karierowicz tak jak nasza władza siedlecka. Od dyrektorów wymaga się wzoru postawy,a pan Dudewicz to nie przykład do naśladowania .amen

  • tak tik dodano 7 lat temu

   te tiktak wydaje mi się , że wiem ktoś Ty. Czemuś się tak pchał do władzy. A teraz jesteś na zielonej trawce, a w tym roku obrodziła. Walnij się w klatę czyś taki święty.

 21. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  Gratuluje refleksu.amen

  • tak tik dodano 7 lat temu

   zobaczymy jaki będziesz miał refleks jak stracisz poparcie?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?