SPIN

Kto się spoci na sesji, czyli co z absolutorium dla prezydenta?

Beata Głozak poniedziałek, 23 czerwca 2014, 16:56 Siedlce

Mimo kilku negatywnych opinii na temat stanu miejskich finansów komisja rewizyjna wnioskowała o przyznanie prezydentowi Siedlec absolutorium z wykonania budżetu za miniony rok. Radni wnioskowali, a Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie wniosek zaopiniowała.

Negatywna opinia o sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 2013, negatywna opinia o wieloletniej prognozie finansowej i wezwanie do opracowania programu naprawczego – ostatnimi miesiącami Regionalna Izba Obrachunkowa nie była łaskawa dla Wojciecha Kudelskiego. Być może to już przeszłość. O pierwszej jaskółce tych zmian mówił podczas konferencji prasowej skarbnik miasta Kazimierz Paryła.

Będzie widać i czuć

– Przygotowujemy się do realizacji programu postępowania naprawczego, który prawdopodobnie zostanie pozytywnie oceniony przez organy oceniające i pierwsza jaskółka tych napraw jest – stwierdził. – To pozytywna opinia RIO o wniosku komisji rewizyjnej dotyczącej udzielenia absolutorium dla prezydenta co będzie słychać, widać i czuć na najbliższej sesji rady miasta. To będzie czuć też, bo być może niektórzy się spocą – dodał.

Kogo skarbnik miał na myśli mówiąc o poceniu – nie wiadomo. Można się jedynie domyślać, że chodziło o opozycję w radzie miasta, głównie Platformę Obywatelską. Przypomnijmy, że rok temu to właśnie po wstrzymaniu się od głosu nad udzieleniem absolutorium Wojciechowi Kudelskiemu rozpadła się wieloletnia siedlecka koalicja PO-PiS. Jak tym razem zagłosują radni PO?

Czy Platforma POprze?

Kiedy 14. maja podczas sławnej już „konferencji na schodach” zadałyśmy im to pytanie nie było jednoznacznej odpowiedzi. Jak tłumaczył nam wtedy Mariusz Dobijański wszystko miało zależeć od postawy prezydenta. Platforma nie wykluczała jednak poparcia finansowych działań Kudelskiego.

– Dzisiaj (14. maja – przyp.red.) nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Oczekujemy na informację od pana prezydenta i na działania, które pozwolą nam zająć stanowisko. Nas interesują konkretne rozstrzygnięcia, które pomogą uzdrowić finanse naszego miasta. Jeżeli one będą konkretne i przekonujące nie widzę powodów żebyśmy głosowali przeciwko – stwierdził przewodniczący klubu radnych PO.

34 komentarze

 1. jan dodano 9 lat temu

  A powodów na głosowanie na tak niestety nie słychać i nie widać. A jeśli PO po ostatnich wypowiedziach zagłosuje za "tak" to po prostu się zbłaźni do końca.

 2. Jolanta dodano 9 lat temu

  O rety! Jestem przekonana, że pozytywnie zaopiniowany przez RIO wniosek komisji rewizyjnej o absolutorium z wykonania budżetu za miniony rok dla prezydenta miasta dotyczy jedynie wymogu formalnych, a nie podnoszone tu merytoryczne, m.in. z długiem. Organ nadzoru tylko opiniuje formalizm, czy wniosek ma ręce i nogi, czy też jest zgodny ze stanem faktycznym i zgodny z ustawami. Po to jest organ stanowiący, aby ocenić wydolność organu wykonawczego, a w tym pomaga mu chyba komisja rewizyjna – chyba za daleko i pod publiczkę niektóre wypowiedzi. I to nie jest żadna jaskółka, tylko fakty…oceniane z ustawą.

  • ws dodano 9 lat temu

   Nie gadaj bzdur. Ocenia również merytorycznie. Wydaję opinie, która nie jest wiążąca. Wydaję opinie obiektywnie i niezależnie od organu stanowiącego i wykonawczego. Rozumiem, że RIO wydała pozytywną opinię to teraz trzeba umniejszyć jej wartość, taką macie taktykę?

 3. PO dodano 9 lat temu

  Radni PO będą za mimo że nic się nie zmieniło.
  Dług jak był długi tak jest.

 4. pisarz dodano 9 lat temu

  Ale się narobiło, PO będzie za a nawet przeciw.

 5. Radek -fan województwa SIEDLECKIEGO dodano 9 lat temu

  Dzisaj mówmy o aferze podsłuchowej.

  Troszkę z historii (dla tych zapominalskich).
  Tusk 19.06 cytuję:
  "Jeśli ma być tak, że o trwaniu polskiego rządu decydują ludzie, którzy zakładają nielegalne podsłuchy, to ja się na to nie zgadzam – mocno mówi premier. "
  Tusk parę lat wcześniej, cytuje:
  "Jestem poruszony zawartością tych taśm. Dziękuję dziennikarzom, za wspieranie demokracji poprzez ujawnienie kompromitującego przypadku skandalicznej korupcji politycznej jakiej dopuścił się PiS. Miliony Polaków mogły poznać dzięki tym nagraniom kulisy kuchni politycznej kompromitującej obecny rząd… Dzisiaj wszyscy przyzwoici ludzie muszą się domagać natychmiastowego skrócenia kadencji Sejmu i dymisji rządu…"

  Tak, to dokładnie słowa Tuska po aferze taśmowej… jednak z 2006 roku, gdy rządził PiS.
  Co zrobił Donald Tusk w 2006r – wtedy szef partii opozycyjnej?
  Otóż rzekł
  "PO oczekuje natychmiastowego zwołania posiedzenia Sejmu w dniu dzisiejszym, aby rozpatrzyć w trybie natychmiastowym wniosek PO o samorozwiązanie Sejmu". Korupcja, próby przekupywania posłów, zaangażowanie w ten haniebny proceder najwyższych urzędników państwowych to powody, dla których składamy ten wniosek"

  • ws dodano 9 lat temu

   Nigdzie nie było miejsca dotychczas, aby cokolwiek napisać o tej aferze w kontekście siedleckim. Powiem krótko i na temat. Tylko (…) zagłosuje na PO w wyborach samorządowych, kiedy na górze mówią o pierd**** Polski Wschodniej. Dla Siedlec potrzebny jest zrównoważony rozwój całej Polski, a nie tylko kilku obszarów.

  • samesukcesy dodano 9 lat temu

   .. a co to ma do rzeczy bo nie rozumiem, frustracje dotyczące polityki i rządu rp wylewaj gdzie indziej 🙂

 6. Jacek dodano 9 lat temu

  sPOceni martwią się że stracą stołki, które im jeszcze zostały w mieście… dlatego zagłosują ZA..

 7. TIK-TAK dodano 9 lat temu

  Skarbnik Paryła ten mały komuszek to cały czas chodzi spocony, to stara szkoła on wszystkich zagada i zrobi w ciula to szpec od propagandy ale coś jest na rzeczy bo ten propagandzista pozbył się wszystkiego nie ma nic i dlatego się poci bo się czegoś boi.

  • jk dodano 9 lat temu

   art. 23 KC, dzień dobry i do widzenia

  • Mariusz dodano 9 lat temu

   nie dziwne kto jak kto ale on nie ma na kogo złożyć winy bo wszystko akceptował i podpisywał ,a jest tego syfu tyle że sie wylewa

  • skarbnik komuszek? dodano 9 lat temu

   Do tego nie jest z dziada pradziada Siedlczaninem.

   • filemon dodano 9 lat temu

    co to ma do rzeczy czy jest z dziada pradziada siedlczaninem? Skarbnik jest naprawdę dobry w tym czym się zajmuje. Pamiętajmy o tym, że on tylko wykonuje to co zatwierdzi Rada Miasta, bez względu na to czy mu się to podoba czy nie…

    • @ dodano 9 lat temu

     Raczej odwrotnie, Radni zatwierdzają to co wymyśli Prezydent i Skarbnik.

 8. PO dodano 9 lat temu

  Ja myślę, że siedleccy z PO zagłosują "za" ponieważ muszą chcąc sobie zapewnic chociaz tyle samo radnych co mieli.

 9. siedlczanin dodano 9 lat temu

  Po rządach PIS chyba nikt normalny nie zgłosuje ponownie na PIS

  • do siedlczanin dodano 9 lat temu

   Ja wiem, że wy chłopcy z Platformy powtarzacie sobie te i podobne marzenia, które w waszym mniemaniu są realiami. Prawda jest jednak inna, bolesna. Wasze poparcie w tym mieście od kilku lat jest takie same, co pokazują kolejne wybory. Przez aferę z taśmami na górze stracicie jeszcze trochę tych głosów, więc ja na waszym miejscu to bym się martwił, a nie sztucznie utwierdzał w przekonaniu, że jest dobrze. Ale to wasza sprawa. Co by nie mówić to PiS w mieście był i jest mocny, a w dobie, kiedy dla zwykłego wyborcy miasto zmieniło się nie do poznania to wybór wydaję się oczywisty. Ja chłodno gdybając zastanawiam się czy Kudelski będzie potrzebował drugiej tury czy też nie…

   • Jan dodano 9 lat temu

    Nie będzie potrzebował drugiej tury, bo reszta to miernota a nie kandydaci. Ale jest też Nowa Prawica, która lubi zaskakiwać, tym bardziej, że PO i PiS miały koalicję, a do dziś dzielą wiele stołków.

   • wybory dodano 9 lat temu

    To oczywiste że mając do wyboru chłopców z PO wygra obecny prezydent tylko szkoda bardzo że PIS nie proponuje nowej osoby. Wtedy byłyby wybory a tak nie ma wyboru,dalej będą rządzić emeryci.Jak tak się sprawy mają to ja na wybory nie idę.

    • Głosowanie - wybory dodano 9 lat temu

     Ja po przemyśleniu będę głosował na obecnego Prezydenta o ile żona mu pozwoli i będzie kandydował. Jeśli ktoś narobił już tyle dobrego dlaczego mu to zabierać i oddawać w inne ręce.
     Będzie na miejscu, odpowie na każde pytanie i nigdy nie powie to nie ja to Radni.

  • Mariusz dodano 9 lat temu

   PIS- Pieniądze i Stołki 😀

 10. Menkov dodano 9 lat temu

  Na sesji spoci się Garbaczewski–zresztą jak zwykle.

  • erwin dodano 9 lat temu

   W Legnicy rozwiązano struktury PO. W Szczecinie rozwiązano strutury PO. PO się sypie. Kiedy POgonią towarzystwo wzajemnej adoracji w Siedlcach?

 11. Paryła.... dodano 9 lat temu

  Paryła – czas na zmiany. To człowiek dawnego systemu.

  • ..... dodano 9 lat temu

   Czego uczciwy Pan Paryła tak się boi, że zrobił rozdzielność majątkowa i jak wynika z jego oświadczenia majątkowego na stronie Urzędu Miasta jest człowiekiem bezdomnym bez środków do życia….

 12. młoda dodano 9 lat temu

  Młodych nam potrzeba. To oczywiste.

 13. Anonim dodano 9 lat temu

  PiS z STS pod pachę i nieudolna PO do skansenu! CZAS NA NOWĄ PRAWICĘ!!!

  • jk dodano 9 lat temu

   Chłopaki, idźcie sobie gdzie indziej popisać podobne wytwory waszej wyobraźni.

  • Jacek dodano 9 lat temu

   spuść wodę..

   • Jacek dodano 9 lat temu

    Anonim spuść wodę..bo nie tak nie wypada..

 14. rudy i nie rydz dodano 9 lat temu

  Zastanawiam sie czy juz nadszedł czas aby wziąć " miotłe polityczną " i zacząć wyganiać-wymiatać zaraze z naszego miasta jaką jest Peło.Gdy siedlczanie to zrobią ,może zrobi to cały kraj

  • Może by wygonić dodano 9 lat temu

   PIS……ców

 15. rudy i nie rydz dodano 9 lat temu

  Gdy wygonilibyśmy PIS,,,ców…..> to wyłby kompletny haos i anarchia……czy tego chcesz Plat….fusie ?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?