SPIN

Podregion ostrołęcko-siedlecki nieatrakcyjny dla inwestorów?

Beata Głozak poniedziałek, 7 lipca 2014, 23:45 Siedlce

Siedlce leżą w jednym z najmniej atrakcyjnych podregionów Polski – wynika z raportu opublikowanego w minionym roku przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.  Region ostrołęcko-siedlecki od lat okupuje dół kilku list.

Raport „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski” jest opracowywany od roku 2005 dla inwestorów zagranicznych. Jego ostatnie wydanie z roku 2013 odnosi się do 16 województw i 54 podregionów. Jednym z nich jest podregion ostrołęcko-siedlecki. Oceny ich atrakcyjności dokonano w trzech kategoriach:

• działalności przemysłowej,
• działalności usługowej,
• działalności zaawansowanej technologicznie.

Za każdym razem używano 5-stopniowej skali: najniższa, niska, przeciętna, wysoka i najwyższa. Podregion ostrołęcko-siedlecki znalazł się dwukrotnie w najniższej.

Atrakcyjność inwestycyjną dla działalności przemysłowej określono uwzględniając 7 wskaźników, główny nacisk kładąc na wielkość zasobów pracy, dostępność transportową, wysokość kosztów pracy i poziom infrastruktury gospodarczej. Podregion ostrołęcko-siedlecki sklasyfikowano w skali niskiej atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej razem z 10 innymi (m.in. lubelski, olsztyński, białostocki, kaliski).

atrakcyjnosc dla dzial. przemysla

Wskaźniki brane pod uwagę:

• wielkość zasobów pracy (m.in. wysokość wynagrodzenia, liczba bezrobotnych, pracujących i miejsc pracy),
• dostępność transportową (m.in. położenie względem granicy zachodniej, Warszawy, ośrodków regionalnych),
• wysokość kosztów pracy,
• poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej (m.in. obecność ośrodków naukowo-badawczych, liczba imprez targowo-wystawienniczych, funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych),
• stopień ochrony środowiska przyrodniczego (m.in. wielkość obszarów prawnie chronionych, poziom emisji zanieczyszczeń do atmosfery, wielkość emisji zanieczyszczeń do wód powierzchniowych i podziemnych),
• poziom bezpieczeństwa powszechnego (m.in. poziom i struktura przestępczości, wykrywalność przestępstw),
• poziom rozwoju gospodarki (m.in. wydajność pracy, udział działalności pozarolniczych w strukturze gospodarki, obecność spółek z kapitałem zagranicznym).

Atrakcyjność inwestycyjną dla działalności usługowej określono uwzględniając 8 wskaźników, główny nacisk kładąc na zasoby pracy, dostępność transportową, koszty pracy, chłonność rynku pracy i poziom infrastruktury gospodarczej. W tym przypadku nasz podregion sklasyfikowano w skali najniższej atrakcyjności razem z 9 innymi (m.in. suwalski, piotrkowski, chełmsko-zamojski, puławski).

atrakcyjnosc dla dzialal. uslugi

Wskaźniki brane pod uwagę:

• wielkość i jakość zasobów pracy,
• chłonność rynku (m.in. wielkość rynku zbytu, zamożność gospodarstw domowych, wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw),
• koszty pracy,
• dostępność transportowa,
• poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej.
• poziom rozwoju gospodarki,
• poziom bezpieczeństwa powszechnego,
• stopień ochrony środowiska przyrodniczego.

Najniższa atrakcyjność inwestycyjna dla działalności usługowej ma być charakterystyczna dla podregionów o dużym udziale rolnictwa i ograniczeniach transportowych.

– Cechy te tworzą barierę popytową hamującą rozwój usług rynkowych, w szczególności wyższego rzędu (finanse, ubezpieczenia, doradztwo dla firm, obsługa nieruchomości). Część z tych podregionów wyróżnia się jednocześnie wysoką specjalizacją w zakresie produkcji przemysłowej – czytamy w raporcie.

Atrakcyjność inwestycyjną dla działalności zaawansowanej technologicznie określono poprzez 8 czynników. Najważniejsze 4 to dostępność transportowa,  chłonność rynku, jakość zasobów pracy i infrastruktura gospodarcza. Także tutaj nasz podregion cechuje najniższa atrakcyjność. Niechlubne miejsce dzielimy razem z 9 innymi (m.in. kaliskim, włocławskim, suwalskim i przemyskim).

atrakcyjnosc dla technologii 1

Wskaźniki brane pod uwagę:

• dostępność transportowa,
• chłonność rynku,
• jakość zasobów pracy,
• infrastrukturę gospodarczą.
• poziom rozwoju gospodarczego,
• jakość środowiska przyrodniczego,
• infrastruktura społeczna (m.in. liczba i aktywność instytucji kultury takich jak: teatry, kina, domy kultury, nasycenie infrastrukturą hotelową i gastronomiczną),
• stan bezpieczeństwa powszechnego.

Jak czytamy w raporcie najniższa atrakcyjność jest widoczna w podregionach skupionych wokół mniejszych ośrodków.

– Wyjątkami mogą być ośrodki, w których zlokalizowana jest wysoko wyspecjalizowana produkcja o dużej skali oraz oferowane są dodatkowe korzyści np. w postaci ulg z tytułu inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych – czytamy w dokumencie.

Warto jednak podkreślić, że raport nie uwzględnia samych ośrodków. Nie ma w nim informacji o samych Siedlcach czy innych miejscowościach.

opr. bg

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową powstał 2 grudnia 1989 roku, w formie fundacji działającej na zasadach non-profit, by wspierać naukowo wielki proces transformacji polskiej gospodarki i państwa. Inicjatorami powołania Instytutu byli Jan Szomburg i Janusz Lewandowski. Aktualnie IBnGR prowadzi m.in. badania naukowe i analizy dotyczące gospodarki, państwa, społeczeństwa i polityki publicznej. Autorami raportu byli: dr Anna Hildebrandt, Marcin Nowicki, Przemysław Susmarski, dr Maciej Tarkowski i Marcin Wandałowski.

30 komentarzy

 1. pisarz dodano 7 lat temu

  Co do tej pory zrobili posłowie PO z naszego okręgu, aby tą sytuację poprawić?

 2. dass dodano 7 lat temu

  Kto by się przejmował wschodem? Cytuję z taśm Wprost: "Ch** z tą Polską wschodnią"

 3. bez podniet dodano 7 lat temu

  Sprawa jest prosta. Teren ok 150 km od granicy wschodniej ma znaczenie inne niż gospodarcze. Tu się nie inwestuje i nie będzie znaczących inwestycji. Ot będzie drobna i średnia działalność. Taki constans. Nie miejmy pretensji że tu urodziliśmy się i mieszkamy. Nawet jak rządzić będzie ultraprawica czy ultralewica nic znacząco w zakresie inwestycji na tzw. ścianie wschodniej się nie zmieni. Takie są i będą realia.

 4. finansista dodano 7 lat temu

  Znam ten raport. Dobrze, ze spin sie nim zainteresowal. Takie sa realia i tego sie predko nie zmieni z tymi nieudacznikami u wladzy. Przede wszystkim inwestycje w infrastrukture a nie w komunalki dla patologii! Cieszmy sie, ze mamy dosc blisko do Warszawy. I ja tam sie przenioslem i kazdemu polecam. Inne realia, inne place, inne zycie. I tam place PIT plujac w twarz kudelskiemu. Amen.

  • erwin dodano 7 lat temu

   Napluć w twarz to ja mam ochotę wyłącznie tobie za brak szacunku do drugiego człowieka. Spadaj do Warszawy w takim razie jak tam takie eldorado, tyle, że i w Warszawie poznają się prędzej czy później na tym, że słoma z butów ci, niestety lub stety, wystaje.

  • Michał ----> Siedlczanin - racjonalista dodano 7 lat temu

   Finansisto od siedmiu boleści…

   Napisz, co Ci daje obrażanie ludzi na forum? Jakiś szczególny rodzaj satysfakcji? Dlaczego nie stać Cię na konstruktywny dialog, tylko na słownictwo rodem z rynsztoka? Wiesz o czym świadczy stosowana retoryka? O pochodzeniu autora słów!

   • Misio dodano 7 lat temu

    Kolego, z całym szacunkiem, Ty masz coś do czyjegoś pochodzenia? Kilka komentarzy wyżej czytamy, że nie mamy co mieć pretensji co do tego, gdzie się urodziliśmy i żyjemy – czyżbyś temu zaprzeczał dyskryminując nieznaną sobie osobę ze względu na pochodzenie?

    Polska Wschodnia ma świetne uwarunkowania dzięki handlu z krajami wschodnimi. Powinniśmy wzmacniać swoje wpływy, zamiast "tulić się" do mało wydajnej Unii.

 5. bankier dodano 7 lat temu

  wg strategii UE na wschód od Wisły ma być las i tereny łowieckie – i wcale nie żartuję…

 6. inka dodano 7 lat temu

  Biedny Kudelski, ona na pewno tego nie zmieni. Chyba, że się pomodli…

 7. siedlczanka dodano 7 lat temu

  do finansisty
  jakie możesz mieć inne płace-rozumiem ,że wyższe , skoro widać ,że jesteś t*** i niedouczony .Nazwisko piszemy wielką literą , a to,że plujesz komuś w twarz to świadczy tylko o braku kultury osobistej.Reasumując ,uważam ,że Warszawie przybył następny c**m.

 8. LUKI dodano 7 lat temu

  Tu na ścianie wschodniej rządzi kler wypasiony rękami karierowiczów i agentów PiS .

 9. Czy? dodano 7 lat temu

  ta sytuacja nie zależy od nas samych. Co i kogo wybieramy tak mamy.
  Chodzi mi o wybór opcji politycznej innej nią rządząca.
  Ma być taka sama.
  Inaczej nadal będzie źle.

  • siedlczanin od pokoleń dodano 7 lat temu

   Dopóki na górze będzie PO to nic się nie zmieni w tej mierze.

 10. a2 dodano 7 lat temu

  Nie budują autostrady bo nie ma ruchu, nie ma ruchu bo nie ma autostrady i żadna firma nie chce tu inwestować. Błędne koło. A obecny rząd ma w d…e Polskę wschodnią bo nie ma tu wyborców.

 11. klient dodano 7 lat temu

  Och narodzie 🙁 Gdyby ci się tak chciał jak Ci się nie chce 🙁
  Dajcie mi najbiedniejszy region i ludzi chętnych do roboty a mapę w trzy lata będzie trzeba zmienić!

  • jan dodano 7 lat temu

   Tu nie pomoże wiele komentarzy, lecz po prostu, trzeba zmienić WŁODARZY

 12. Maluczki -kiedyś ufałem P.O dodano 7 lat temu

  P.O -w niebyt polityczny.Staramy się, dajemy z siebie wszystko, a dwóch gości usiądzie i dogaduje się, że to jeszcze ukradną, tam zakręcą, kupią pały do bicia ludzi i wszystkich zrobią w balona. [ a h…z tą polską wschodnią…] Ci ludzie ukradli nam nasze życie i nasz kraj. Tu nie ma co opowiadać żartów. To nie kabaret, to cyrk, który czas zwinąć

 13. LUKI dodano 7 lat temu

  A co zrobili na tego okręgu Tchórzeski , Piłka i inni dla siebie owszem tak pozatrudniali swoją rodzinnę np Tchórzewski jeden syn w WPWIK a drugi w PEC.

  • Po słowie dodano 7 lat temu

   Widać z tego,że nie ma znaczenia w jakiej są partii,wszyscy dążą do tego samego zatrudnić rodzinę na państwowym.A mieli zmieniać Polskę.Nie ma na kogo głosowac.

   • spojrzenie_w_bok dodano 7 lat temu

    Dlaczego wszyscy walą ten sam żałosny tekst: "nie ma na kogo głosować", a Ty w ogóle chodzisz na wybory?
    Nie masz na kogo głosować to sam wystartuj cwaniaku jeden z drugim. Stwórz własne ugrupowanie, poświęć swój czas, swoje pieniądze, swój czas dla rodziny, swój czas na zagraniczne wyjazdy, na piwko z kolegami…
    Zbierz na początek 40-50 osób, choćby tu, w Siedlcach. Osób, które również poświęcą to, co napisałam powyżej i wystarczy! Działajcie, nikt nie ma Wam prawa tego zabronić!
    Będziesz miał na kogo głosować (na siebie samego), będą inni mieli na kogo głosować (na siebie samych), na ludzi prawych, uczciwych, którzy myślą tylko o Polsce i o tym, by nie zatrudniać siebie i członków swojej rodziny, nie brać ani złotówki z komrecjalizacji kultury 😉
    Proszę bardzo, tak za free masz przepis na nowość i jakość. POwodzenia! A jak już zostaniesz tym radnym, posłem czy kimś tam, to zrezygnuj z diety, oddaj się Polsce i zmieniaj uczciwie świat! I broń Cię Panie Boże nie przeklinaj 🙂

    • do spogladającego w bok dodano 7 lat temu

     "poświęć swój czas, swoje pieniądze, swój czas dla rodziny, swój czas na zagraniczne wyjazdy, na piwko z kolegami…" Rozumiem, to dlatego trzeba potem wyrwać kasy jak najwięcej się da, bo przecież nie będzie się człowiek "poświęcał" za darmo. A jest tyle pięknych zawodów, dodatkowo w Siedlcach bezrobocie spadło, coraz więcej ciekawych posad dla uczciwych ludzi. Tylko dlaczego tak się męczysz? Współczuję Ci. Zwłaszcza w tych wyjazdach zagranicznych. Mordęga.

     • spojrzenie_w_bok dodano 7 lat temu

      akurat mi współczuć nie musisz, ale mimo wszystko dziękuję. Kobiecie współczucie należy się za samą konieczność ciągłego użerania się z facetami:)

      Czytaj proszę ze zrozumieniem. Ale z tym takim głębszym zrozumieniem. Wiesz takim, jakie potrzeba chociażby po to, by zrozumieć prawdziwy sens banerów na rondzie…

      Odnoszę się do tego, że przeciętny obywatel plując na ten kraj i ludzi zaangażowanych w działalność na jego rzecz (wszelkiej maści urzędników, samorządowców, polityków itd.) myśli, że zna prawdę, bo ogląda telewizję lub korzysta z internetu. Jednocześnie martwi się jedynie tym, ile ma we własnym portfelu. Czas poświęca na swoje wygodne życie, na przesiadywanie w fotelu przed telewizorem, przy grillu i na wakacje w Egipcie.
      Wbrew pozorom, tych którzy się angażują (chociażby tak jak koledzy z Nowej Prawicy, dla których szacunek) jest niewielu. Dlaczego więc ludzie się dziwią, że nie ma na kogo głosować?

      Jak się interesujesz czubkiem własnego nosa, to nie masz na kogo głosować. Proste?

      Ze względu na treść tego fragmentu postanowiłyśmy, że ta część komentarza nie będzie opublikowana do momentu zebrania przez nas materiału. Nie chcemy uprzedzać UM Siedlce 😀 o temacie jaki nam zaproponowano. Jeszcze raz dziękujemy za informację i zachęcamy do kontaktu na pocztę. a.borkowska@spin.siedlce.pl

      Polecam książkę "Każdy głos się liczy" i na koniec, tak sarkastycznie, polecam czytanie ze zrozumieniem, bo to ma przyszłość!

    • Misio dodano 7 lat temu

     Już są tacy w mieście, którzy od podstaw powstali i sami się finansują, w każdym razie pokazali, że się da, przełamali lody niepewności dla takich, którzy "nie mają na kogo głosować" samemu też nie chcąc ruszyć tyłka i działać.

 14. finansista dodano 7 lat temu

  Nazwisko kudelskeigo pisze z malej, bo nie szanuje go jako prezydenta, dziala na szkode Siedlec. Ja nie obrazam ludzi z komunalek, oni sami siebie obrazaja przez brak jakichkolwiek dzialan do polepszenia swojego bytu, bo przeciez "miasto" i tak da. Nikt mi nie powie, ze to jest normalne, wiec dlatego ja nazywam to zjawisko patologicznym. Zjawisko gdzie ludzie maja wszystko gdzies, gdzie nie pracuja, gdzie nie spelniaja swoich podstawowych potrzeb, bo wola wydac pieniadze na uzywki albo przebimbac w inny sposob, bo i tak kudelski da im pieniadze podatnikow. Tak, zarabiam wiecej niz statystyczny polak i jestem z tego dumny, ze sobie sam na to zasluzylem bez zadnych plecow. W Siedlcach nie ma na to szans, bo tzeba dobrze wchodzic w tylek kudelskiemu, chorzewskiemu czy innym vipom. W innym przypadku ma sie pensje minimalna nawet gdyby sie skonczylo Harvard. Na tym polega problem tego miasta. Miasta, ktore niebawem bedzie miastem emerytow. Juz to powoli widac…

 15. ma rację.... dodano 7 lat temu

  Na pewno finansista ma w jednym racje. W sferze publicznej praca (urząd, jego jednostki, spółki miejskie) nieosiągalna. Dają swojakom licząc iż na nich będą głosowali. A tworzą przy okazji "potworki" w postaci TBS – gdzie Filipek i Krzymowski (Zarząd) zarabiają rocznie łącznie pewnie ponad 250 tys. złotych kieruja kilkoma pracownikami??????? To najzwyklejsza patologia.

 16. gość dodano 7 lat temu

  Dzisiaj guru-zbawca grzmiał, że PO w regionach kieruje się nepotyzmem! A u nas PiS ROBI To w każdym urzędzie i instytucji! A w Urzędzie Miasta co drugi urzędnik to syn, ciotka, żona, mąż, matka, wujek,stryjek i prawdziwy Polak.

 17. Ignas dodano 7 lat temu

  To że wschód,w tym Siedlce są omijane świadczy jedynie o tym że nikt za nami nie lobbuje.Jedyną osobą w sejmie z tych regionów jest Sawicki ale on ma to tak głęboko że poezja.Ale kwestia inwestycji odgórnych to pikuś.Rozkłada nas nieudolna władza lokalna.Zamiast tyczyć dzielnice przemysłowe,opracowywać granty dla nowych i obecnych inwestorów i rozbudowywać miasto nasze gąłgany wolą budować aquaparki i inne badziewia które wkładają pieniążki "kolegom" w spodnie.Jeżeli nie będziemy sami w pierwszych etapach inwestować w infrastrukturę to nikt z góry nam nie pomorze .Więc droga władzy (a wiem że któryś z STSu będzie to czytał) zamiast kłucić się o koryto zacznijcie budować nowe drogi bo bez tego pies z kulawą nogą tu nie zawita .

 18. Oskar Lange dodano 7 lat temu

  W innej siedleckiej gazecie napisali, że kawałek autostrady do obwodnicy Mińska Maz. nie jest priorytetem. Pani Bieńkowska wstawi ten kawałek u siebie na Śląsku, Nasi Kozaczyński, Sawicki, Mroczek z rządzącej koalicji są za słabi aby się postawić. Dwóch jest ministrami, jeden prezesem Pogoni to powinni być silni.

 19. Aloka dodano 7 lat temu

  Takim narodem jesteśmy, że widzimy winę u innych a u siebie nie 🙁 Do czasu kiedy nie zmieni się mentalność Polaka nic się nie zmieni ani w kraju ani w tym mieście. Długo można by wymieniać w jaki sposób jednostka działa na szkodę lokalnie i globalnie. Skupię się więc na głównej przypadłości a mianowicie braku patriotyzmu lokalnego . Słowo, którego znaczenia większość ludzi nie rozumie, a to właśnie jest klucz do "szczęścia". Jesteśmy ciemnym zadupiem bo sami je sobie stwarzamy. Nie kupujemy w sklepach których właścicielami są ludzie których znamy bo "Nie będę chu.. czy ku.. dorabiał", pojedziemy do Warszawy zapłacimy więcej za te same zakupy i dorobimy zagraniczny kapitał. W Siedlcach nie chce nam się pracować bo za mało płacą ale pojedziemy np. do Anglii i zapieprzamy na zmywaku popędzani przez "poganiacza niewolników" i jesteśmy "happy". Zapytajcie się siebie co zrobiliście dla miasta i jego rozwoju to może w końcu dotrze, że wszystko zależy od nas samych.

  • do Aloki dodano 7 lat temu

   Popieram Twoją opinię w połowie.Większość z nas nie jest lokalnymi patriotami.Myślę,że to wynika z zakompleksienia,bo przecież jak kupuję zagraniczne rzeczy z sieciówek to bardziej jestem Europejczykiem niż Polakiem.Tym ludziom jest wszystko jedno komu generują zyski.Niestety, nie dotyczy to tylko "zwykłych" mieszkańców ale tez i miejscowego biznesu.
   Nie zgadzam się z tym, że wszystko zależy od nas. Ciekawy jestem co Ty zrobiłeś dla Siedlec i jego rozwoju? Opublikuj swoje działania i zachęć innych.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?