SPIN

Nie są naszą własnością, ale cieszą się powodzeniem

Aneta Borkowska środa, 16 lipca 2014, 19:20 Siedlce

Zainteresowanie mieszkaniami Siedleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie maleje. Jak mówi w rozmowie z nami jego prezes Andrzej Filipek, im więcej spółka buduje, tym więcej przybywa wniosków.

Obecnie w kolejce do mieszkań STBS-u czeka ponad 830 rodzin. Tak duże zainteresowanie lokalami w zasobach spółki można tłumaczyć jednym: finansami siedlczan.

– Jest grupa ludzi, która nie zarabia źle i nie będzie kwalifikować się do mieszkań komunalnych, a nawet nie będzie chciała się o nie ubiegać. Z drugiej strony tych osób nie stać na kredyt w wysokości 200 czy 300 tysięcy, bo ich zdolność kredytowa to 100 tysięcy złotych – mówi Filipek. – A 100 tysięcy to kwtoa, która w zupełności wystarczy na to, by u nas „od A do Z” wszystko załatwić – dodaje.

Największym powodzeniem w siedleckim TBS-ie cieszą się mieszkania 50-metrowe z 2 pokojami i takie budowane są najczęściej. Wiąże się to z tym, że jednocześnie najwięcej wniosków składają młode małżeństwa.

– Jeśli w takcie procedury ubiegania się o lokal jeszcze nie mają dziecka to mają je już w planach i dlatego myślą od razu o większym lokalu, by pociecha miała swój pokój – wyjaśnia prezes. – Czasem też zdarza się, że w dużych rodzinnych domach zostają młode pary, a rodzice przychodzą do nas do mniejszych mieszkań – dodaje.

Przypomnijmy, że osoba ubiegająca się o wynajem mieszkania czynszowego uczestniczy w kosztach jego budowy w wysokości do 30 proc. Istotne znaczenie ma sytuacja materialna wnioskodawcy, która jest analizowana dwukrotnie tj. przed zakwalifikowaniem wniosku i przed zawarciem umowy najmu.

13 komentarzy

 1. WDR dodano 7 lat temu

  Ciekawe, czy nasz siedlecki TBS przyzwala na wykup mieszkania przez partycypanta? Poza tym, to partycypant w czynszu spłaca kredyt zaciągnięty przez TBS, więc po spłacie takiej pożyczki wykup tych mieszkań powinien być za przysłowiową złotówkę.

  • Łukasz dodano 7 lat temu

   A kto Ci broni wziąć kredyt i kupić mieszkanie? Przecież nie musisz partycypować w kosztach jego budowy. Bierzesz kredyt, podpisujesz Akt Notarialny i jesteś właścicielem. Proste?

   • WDR dodano 7 lat temu

    Zanim coś napiszesz "niby" mądrego… dowiedz się o szczegółach poruszanego tematu. Proste?

  • bankier dodano 7 lat temu

   Nie, nie powinien być. Założenie TBS było inne – nie było w pierwotnej ustawie mowy o wykupie. A to że dobrowolnie zgadzasz się na spłatę kredytu zaciągniętego przez kogoś innego nie powinno dawać prawa do roszczeń. Do tego dochodzi preferencyjny koszt kredytu.

   • WDR dodano 7 lat temu

    Po to są zmiany w ustawach i rozporządzeniach, by zmienić coś czasami na lepsze. W spółdzielniach też z początku nie było mowy o wykupie mieszkań.

 2. siedlce dodano 7 lat temu

  To co że nie są własnością. Własność to tylko problem – trzeba płacić czynsz w momencie wyprowadzki no i kredyt…

 3. plecie.... dodano 7 lat temu

  Plecie androny mówiąc delikatnie.. W obecnym stanie może być wyłącznie komercyjnym deweloperem. Inaczej będzie publiczne pieniądze dokładał do mieszkań pewnej grupy oczekujących. Jak się Filipek obraził to niech doniesie do prokuratury lub saąu.

 4. artykuł dodano 7 lat temu

  a ja widzę ,że największym powodzeniem cieszy się zarabiający ogromnie wysoką pensję , uśmiechniety od ucha do ucha Prezes patrzący zza biurka w swoim gabinecie na kłębiący się tłum petentów.

 5. bankier dodano 7 lat temu

  Trudno żeby nie cieszył się powodzeniem jak za 1/3 można mieć mieszkanie. Co za różnica czy "własne" czy wynajmowane skoro i tak z tej "własności" pożytek tylko dla spadkobierców…

 6. Zorro dodano 7 lat temu

  To nie powodzenie pupki tylko mus w tym mieście. amen

 7. / dodano 7 lat temu

  .

 8. ferrari dodano 7 lat temu

  NIECH KTOŚ MI POWIE TAK POWAŻNIE KTO TO JEST FILIPEK CZY KRZYMOWSKI, NIECH RADNY BEZ RADNY ZAPYTA TEGO SPRAWIEDLIWEGO KUDELSKIEGO ILE KOSZTUJĄ TBS NIECH KTOŚ POWIE PODLICZY ILE RADA NADZORCZA CAŁA ADMINISTRACJA .

 9. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  Ferrari czy ty do szkoły nie chodziłeś ci polityczni fachowcy kosztują miasto czy TBS tyle żeby kupił prawie dwadzieścia mieszkań na wolnym rynku utrzymywać tych prawie gości to głupota ale politikierów trzeba gdzieś upchać.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?