SPIN

Czy młodzi siedlczanie zaprotestują?

Beata Głozak środa, 30 lipca 2014, 17:33 Siedlce

Tygodnik Lisickiego na swoim facebookowym profilu poinformował, że jutro w naszym mieście „młodzi siedlczanie” organizują protest przeciwko „składaniu kwiatów Sowietom przez przedstawicieli siedleckiego ratusza”.

Chodzi o 70. rocznicę wyzwolenia Siedlec spod okupacji hitlerowskiej, które na profilu „TL” określono jako „zdobycie (tzw. „wyzwolenie”) Siedlec 31 lipca 1944 r.” „Prezydent miasta (PiS) objął wydarzenie honorowym patronatem, a kwiaty składać będzie zapewne jak co roku vice prezydent (PiS) razem z przedstawicielami SLD.” – czytamy na profilu.

W informacji znajduje się także zachęta do wsparcia protestujących. Znaczna część komentujących wpis „Tygodnika Lisickiego” krytykuje takie działanie siedleckich władz. „Taki człowiek jak ten prezydent powinien być natychmiast usunięty z PiS” – napisał jeden z facebookowiczów. Protest ma rozpocząć się jutro o godz. 10.25.

Przypomnijmy, że od lat władze Siedlec upamiętniają datę 31 lipca. Kwiaty i znicze składane są na cmentarzu wojennym (ul. Cmentarna) i na cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej.

Walki o Siedlce trwały od 24 do 31 lipca 1944 r. W mieście broniły się doborowe oddziały pancerne SS. Z drugiej strony nacierały jednostki I Frontu Białoruskiego. Duże znaczenie w walkach odegrały także oddziały Armii Krajowej. Zabezpieczyły one przed zniszczeniem wiele strategicznych obiektów oraz współdziałały z atakującymi żołnierzami radzieckimi. Przyczyniło się to do szybszego opanowania miasta i zmniejszenia strat. (za www.siedlce.pl)

informacja na podstawie Tygodnik Lisickiego (facebook), zdjęcie pochodzi z uroczystości z roku 2012

Aktualizacja: Cały wpis na profilu „TL” został zdjęty. Pojawiło się natomiast sprostowanie.

Wczoraj powieliliśmy na Facebooku informację, że prezydent miasta Siedlec objął honorowym patronatem uroczystości tzw. wyzwolenia Siedlec pod pomnikiem Armii Czerwonej. Taki pomnik w Siedlcach już nie istnieje. W 1997 właśnie na mocy decyzji Wojciecha Kudelskiego – ówczesnego Kierownika Urzędu Rejonowego w Siedlcach (obecnie Prezydenta Miasta) został rozebrany „Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej”. Wojciech Kudelski nigdy nie obejmował swoim patronatem uroczystości hołdowania żołnierzom Armii Czerwonej, nie uczestniczył w nich.

W ubiegłym roku na cmentarz Armii Czerwonej 31 lipca przybył przedstawiciel Federacji Rosyjskiej. Władze Siedlec zostały poproszone przez polskie MSZ o towarzyszenie gościowi w uroczystościach. Pojawił się więc na nich wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki, jako reprezentant RP. Złożył pod pomnikiem na cmentarzu kwiaty. http://youtu.be/iTIyAQ2ykf4

W 2014 roku z inicjatywy uchwałodawczej Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta Siedlce z przestrzeni Siedlec zniknął jeden z ostatnich reliktów komunizmu- nazwa ul. Armii Czerwonej, którą zamieniono na „Pamięci Ofiar II Wojny Światowej”.

Za powstałą sytuację przepraszamy.

45 komentarzy

 1. PISowcy szukają poparcia! dodano 7 lat temu

  Jak namawiają do łamania prawa i Prezydent w niebezpieczeństwie należy otoczyć teren i ……….

  • koalicjant każdy dobry, oby stołek był dodano 7 lat temu

   pamiętacie jak Hofman z pisu cieplutko się wypowiadał o koalicji z SLD? W Siedlcach na pewno nie mieli by z tym problemów

 2. ojej dodano 7 lat temu

  Czy to znak jak na załączonym zdjęciu przyszła koalicja siedlecka SLD / PiS ?

  • Dokładnie dodano 7 lat temu

   Wszak wspólnie zablokowali inicjatywę siedleckiego KoLibra. Najpierw SLD i PiS zablokowały inicjatywę zmiany nazwy ulicy "Armii Czerwonej" w Komisji Kultury i Sztuki. Potem w krótkim czasie ludzie z KoLibra zebrali i złożyli ponad 600 podpisów pod inicjatywą zmiany nazwy ulicy "Armii Czerwonej" na "Pamięci Ofiar Komunizmu" (ofiar, którymi byli również ludzie siłą wcielani do Armii Czerwonej), jednak nie były one procedowane, radni nic o nich nie wiedzieli, a prezydent z braku innego wyjścia podsunął swoją nazwę (jako swoją inicjatywę) "Pamięci Ofiar II Wojny Światowej", która pomija ofiary cywilne i żołnierzy podziemia niepodległościowego poległych już po zakończeniu II WŚ. Ciekawe czy spojrzy w twarz żyjącym jeszcze kombatantom, bo w lustro już pewnie od dawna nie może spojrzeć…

  • Każdy koalicjant dobry dodano 7 lat temu

   Każdy koalicjant dobry byle by stołek został. Pamietacie jak Hofman z pisu mówił cieplutko o koalicji z SLD? proszę bardziej, taka koalicja w Siedlcach jest już od dawna

  • problem dodano 7 lat temu

   Koalicja z SLD w radzie miasta nie jest możliwa bo w radzie nie ma SLD. (Sorry SLD,) ale wprowadzili do rady 2, ale tylko jeden jest chyba członkiem partii.

   • SLD 7% = 0 radnych dodano 7 lat temu

    W eurowyborach w mieście Siedlce SLD otrzymało ~7% głosów, co daje 0 radnych.

 3. mig dodano 7 lat temu

  Ktoś tu nieźle miesza. Zdjęcie pochodzi z cmentarza wojennego przy ul. Cmentarnej, a nie z cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej.
  Jutro pewnie napiszą, że protest się udał bo nikt nie złożył tam kwiatów.
  Jacy odważni i bezkompromisowi! Było wykazywać się taką odwagą, ale 50, 30 lat temu. Teraz to tylko pusty śmiech.

  • f-16 dodano 7 lat temu

   Wpisz na YouTube "PiS i SLD oddają hołd Sowietom w Siedlcach", obejrzyj, wróć i przeproś.

   30-50 lat temu nie było ich na świecie, więc pustym śmiechem można skwitować twój komentarz.

  • Siedlczanin dodano 7 lat temu

   30 – 50 lat temu to tych młodych nie było na świecie mondralo

  • smieszne dodano 7 lat temu

   ciekawe jak ci ludzie urodzeni po 90 roku mieli by być odważni 50 lat temu?

  • matura z matematyki obowiązkowa dodano 7 lat temu

   nie można mieć pretensji do działaczy społęcznych urodzonych po 90 roku, że nie działali 50 lat temu. Smiech na sali

  • niewątpliwie dodano 7 lat temu

   Niewątpliwie…ludzie mający po 20 czy 30 lat powinni protestować 30 czy 50 lat temu. Gratuluję bystrości!

  • obowiązkowa matura z matematyki dodano 7 lat temu

   jak ci młodzi działacze mogli robić coś 50 lat temu skoro ich nawet na świecie nie było?

 4. x dodano 7 lat temu

  Ale c***, a nazwę ulicy już zmienili?

 5. Tak było rok temu dodano 7 lat temu

  http://youtu.be/iTIyAQ2ykf4

  I komentarz Żołnierza Wyklętego (NSZ) Zygmunta Goławskiego, Honorowego Obywatela Miasta Siedlce
  http://youtu.be/uqZieeuSmNc

 6. chyba będzie protest dodano 7 lat temu

  z tego co widzę nie odwołali protestu. Mozna się spodziewać, że przedstawiciele miasta jak co roku wezmą udział w składaniu kwiatów, no chyba że się wystraszyli młodych i odwołali ten cyrk

 7. wstyd Panie Prezydencie! dodano 7 lat temu

  Panie Prezydencie prosze sie opamiętać i nie przynosić Siedlcom wstydu!
  ps
  wyzwalanie Siedlec polegało na masowych wywózkach Polaków na Sybir, egzekucjach i przesladowaniach !!! Wszedł nowy okupant! Żeby być wyzwolonym trzeba poczuć sie wolnym! a tak nie było! w okresie stalinowskim represje dotknęły kilka milionów Polaków!

 8. ciekawy dodano 7 lat temu

  Zastanawia mnie coraz bardziej stwierdzenie, że Polska po 1944 r. była przez dziesięciolecia pod okupacją sowiecką. Pytanie do kiedy? Dlaczego nasi obecni zachodni sojusznicy tak chętnie nawiązali stosunki dyplomatyczne z komunistycznymi władzami? Po trzecie, gdzie pracowali i w jaki sposób walczyli z komuną rodzice, dziadkowie, pradziadkowie najgłośniejszych dziś zwolenników tezy o wieloletnim zniewoleniu naszego kraju? Czy wszyscy ci którzy służyli w wojsku, milicji, byli członkami PZPR zasługują dziś na potępienie? Jeśli tak to odnoszę dziwne wrażenie, że po sprawdzeniu życiorysów przodków wielu zmieni zdanie.

 9. ciekawy dodano 7 lat temu

  By nie być źle zrozumianym oświadczam, że jestem przeciwny obchodzeniu rocznicy wyzwolenia Siedlec, ale niemożna na historię patrzeć jedynie w odcieniach czerń-biel i uogólniać faktów. Jeszcze chwila i zacznie się krytyka wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego którzy po 1944 r. wraz z Armią Czerwoną wkroczyli do kraju. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach wstąpienie do armii Berlinga było dla nich jedynym wyjściem by nie umrzeć w łagrach.

 10. Ciekawie dodano 7 lat temu

  Nie przebierają w słowach. To cytat ze strony kolibra na fejsbuku:

  "Protest jest wymierzony w kultywowanie i utrwalanie mitologii wyzwoleńczej Armii Czerwonej. Władze miasta nie powinny oddawać czci formacji, która przyniosła na bagnetach komunizm i zniewolenie. To z rąk komunistycznych katów ginęli strzałem w tył głowy bohaterowie narodu polskiego tacy jak Inka, generał Nil, Łupaczko czy Witold Pilecki. Siedlce też mają swoje ofiary komunistycznych zbrodniarzy, o czym świadczy np. tablica upamiętniająca tzw. „szesnastu” znajdująca się na ścianie budynku Poczty Polskiej przy ul. Piłsudskiego, pod którą kwiaty składają przedstawiciele naszych władz.
  Protestem pragniemy przypomnieć także, że na mocy paktu Ribbentrop- Mołotow 17 września Armia Czerwona wbiła Polakom nóż w plecy i dokonała agresji na nasz kraj współpracując z nazistowskimi Niemcami. Mamy nadzieję, że w końcu ten fakt szybko dotrze do siedleckiego ratusza.
  Mamy nadzieję, że do władz miasta dotrze też fakt, iż na narodzie polskim dokonano też m.in. zbrodni katyńskiej mordując tysiące osób, będących elitą kraju (oficerowie WP, policjanci, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy itd.). W Siedlcach tragedię tą upamiętnia Skwer Ofiar Katyńskich.
  Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że protest nie jest wymierzony w zwykłych, pojedynczych żołnierzy szeregowych Armii Czerwonej. Większość z nich zmuszona była zabijać braci Polaków, pod groźbą rozstrzelania przez NKWD, a cześć z nich zaślepiona była sowiecką propagandą. Niewątpliwie są to również ofiary komunizmu i dlatego zbieraliśmy podpisy za zmianą nazwy ulicy z „Armii Czerwonej” na „Pamięci Ofiar Komunizmu”. Przykre jest to, że prezydent miasta – być może z sentymentu po działalności w ZSL – postanowił przez nazwę „Pamięci Ofiar II Wojny Światowej” wykluczyć ludzi, którzy ginęli również po jej zakończeniu. To właśnie na tej ulicy odbędzie się protest. Podczas protestu odmówimy krótka modlitwę w intencji dusz wszystkich ofiar komunizmu, w tym także żołnierzy sowieckich.
  Jesteśmy przekonani, że mit wyzwolicielski to nadal tylko wymysł propagandy komunistycznej. Gdyby faktycznie Rosjanie przynieśli nam wolność, to Polacy nie musieliby po 1945 roku nadal walczyć zbrojnie w partyzantce, oraz w opozycji politycznej i na gruncie religijnym.
  "

  • oli dodano 7 lat temu

   Jaki "mit wyzwolicielski"? to szczera prawda i powiedz mi kto twoim zdaniem wyzwolił Siedlce i co ma masz do powiedzenia ludziom – Polakom którzy bohatersko walczyli w szeregach I Armii WP utworzonej w Sielcach n/Oką?

  • oli dodano 7 lat temu

   Zapomniałem jeszcze napisać żebyście podczas tej modlitwy pomodlili się również o rozum.

  • Łupaszko dodano 7 lat temu

   Chyba Łupaszko, a nie Łupaczko.
   Dlaczego SLD tak dba o naszych "wyzwolicieli"?

 11. Ignacy dodano 7 lat temu

  Mein Kampf!
  Mówi Wam to coś?
  Należałoby poczytać i poduczyć się jak wyglądała realizacja tego hitlerowskiego planu zagłady, a potem przymierzać się do napisania czegokolwiek.

 12. qas25 dodano 7 lat temu

  nie interesuje mnie to składanie kwiatów Wyrzykowski już działa!
  ciekaw jestem kiedy dostanie po uszach…
  a jeśli nie i dalej będzie szedł do przodu to kiedy zacznie się zachowywać i robic to co reszta politykow… choć na Wyrzykowskiego mówić polityk to przegięcie…
  ponawiam pytanie z poprzedniego artykułu
  czym się zajmuje zawodowo ten pan i jego kolega Michowiecki???!!!

  • qwerty dodano 7 lat temu

   do qas25 twój przodek zrobił by to rewolwerem między uszy

  • F16 dodano 7 lat temu

   Wyrzykowski właśnie dlatego ma trzecie miejsce w mieście, że NIE robi tego, co reszta "polityków".

  • Siedlczanin dodano 7 lat temu

   Ci Panowie nie mają obowiązku się spowiadać bo nie są osobami publicznymi do tego przed jakąś anonimową osobą na forum.

 13. xxx dodano 7 lat temu

  Szanowna Redakcji
  a co to jest Tygodnik Lisieckiego – czy to prowokacja redakcji czy "nie do umienie " redakcji. Bo ten tygodnik ma swoją nazwę

 14. Siedlczanin dodano 7 lat temu

  Protestujący młodzi Siedlczanie niech najpierw odrobią lekcje z historii, niech nauczą się zdawać maturę. I wtedy niech samodzielnie pomyślą, że gdyby nie ofiara życia tych co wypędzili Niemców z Siedlec i leżą teraz na cmentarzu, to prawdopodobnie młodych protestujących by dzisiaj nie było i nie byłoby komu protestować.

  • yyyyyyhmm... dodano 7 lat temu

   O! właśnie
   bardzo dobrze napisane…
   ale młodzi maja to do siebie ze rzadko słuchają się starszych…

  • Z miasta dodano 7 lat temu

   Gdyby ruscy 17 września nie pomogli niemcom to może losy wojny potoczyły by się inaczej. Trzeba pamiętać o tragicznej przeszłości ale żyć w zgodzie z sąsiadami…co nie znaczy, że władze maja upamiętniać morderców i agresorów z armii czerwonej. Nie rozumiem jak przedstawiciele pis-u w Siedlcach mogą składać kwiaty. Zapomnieli już o Smoleńsku? Co na to prezes? Rozumiem sld czy ambasador rosji lub rodziny poległych żołnierzy ale pis?

   • a co ma do tego Smoleńsk dodano 7 lat temu

    Katyń tak – ale Smoleńsk?

    • Z miasta dodano 7 lat temu

     2010r. – do tej pory nie ma czarnych skrzynek i wraku. Katyń to zbrodnia wojenna, której ruscy nie chcą uznać!!! A w Siedlcach władze kwiatki ruskim składają.

  • ale oni "tworzą" historię dodano 7 lat temu

   pisza ja na nowo. To nie jest historia wg faktów, to jest historia wg PIS i Korwina
   A może ktos przypomni co w czasach PRL robił idol i wódz panów W i M.
   Wtedy cmentarze i pomniki AC nie przeszkadzały?

   • Obawiam się... dodano 7 lat temu

    Obawiam się, że w czasach PRL "panowie W i M" nie byli jeszcze na świecie. Polecam zapoznać się z podstawami matematyki. A co robiłeś kiedy Hitler dochodził do władzy w Niemczech? No, gdzie wtedy byłeś?

 15. yyyyyyhmm... dodano 7 lat temu

  i znów się zaczyna….
  a może większym wstydem jest to ze masa ludzi chodzi do LIDLA, że jeździ niemieckimi autami, że używa AGD niemieckich marek…
  te firmy wzięły się wiadomo skąd!
  z tego co wiem to po za tym SLD siedleckie jest bardzo tym zainteresowane ze kwiaty maja się znaleźć w dzisiejszym dniu na tym cmentarzu
  a założę się ze prezydent nie ma jakiegoś wielkiego entuzjazmu by tam się znaleźć

 16. yyyyyyhmm... dodano 7 lat temu

  no ok
  ale co mi to da że będzie ten protest? ci młodzi to tylko protesty robią…
  tyle lat była nazwa ulicy armia czerwona no i co??
  lepiej by się ten Wyrzykowski wziął do pracy i legalnie podatki płacił w naszym kraju

  • niezła beka dodano 7 lat temu

   Rozumiem, że masz dowody na pomówienie, że Wyrzykowski nie płaci podatków? Tak sobie myślę, że gdyby nie anonimowość, to nie miałbyś co w Siedlcach robić!

 17. yyyyyyhmm... dodano 7 lat temu

  ciekawa sprawa…
  ze przed 10.00 masę wpisów się pojawiało…
  a teraz jest 10.57 i nikt nic nie wpisuje…
  pewnie wszyscy bezrobotni z kpn-u którzy tutaj sa super aktywni poszli protestować…
  tak sobie mysle ze gdyby nie spin to oni naprawdę nie mieli by co w Siedlcach robic!

  • Siedlczanin dodano 7 lat temu

   a o tej porze bezrobotni urzednicy siedzą i komentują przepijając kawą pieniądze podatnika 😀

 18. dumny i wdzięczny dodano 7 lat temu

  Na załączonym zdjęciu widać, iż Polski Cmentarz Wojenny jest zadbany. Widać, iż są obecne nie tylko osoby starsze, ale i młodsze (harcerze)…
  To miłe że pamięta się o poległych żołnierzach… Czy zdjęcie było robione 31 lipca ?

 19. Beny dodano 7 lat temu

  TE C…Ę ZDJĄĆ Z TAPETY . BO TO WSTYD.

 20. Beny dodano 7 lat temu

  TE CIELĘTA Z PRZODU TO BEZ KOMENTARZA BO SZKODA SŁÓW ,ALE CI MŁODZI HARCERZYKI, KURPIESKI BY PRZYPROWADZIŁ TO MA BYĆ LEKCJA HISTORII WSTYD.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?