SPIN

Krwi niczym się nie zastąpi, podziel się nią z innymi

Aneta Borkowska środa, 6 sierpnia 2014, 12:26 Siedlce

Wakacje to czas urlopów i odpoczynku od szkoły i studiów. Niestety jest to także czas zwiększonej ilości wypadków, co jednocześnie wymaga większej ilości krwi. A tej brakuje. Brakuje w całej Polsce, brakuje też w Siedlcach.

Krwi nie da się niczym zastąpić, nie da się jej wyprodukować. Pozyskuje się ją tylko i wyłącznie od innych osób. A w wakacje chętnych do jej oddania jest mniej.
– Jest to spowodowane głównie wyjazdami: studentów, uczniów liceów oraz urlopami w zakładach pracy, ale także upałami – mówi Janina Wójcikowska, kierownik siedleckiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Są dni kiedy krwiodawców przychodzi sporo, ale są takie, kiedy jest ich kilku. Apeluję do mieszkańców miasta i okolic, by przyszli do nas i krew oddawali – dodaje.

Krwi do nagłych wypadków nie brakuje, ale oba siedleckie szpitale są zmuszane  do przekładania niektórych z planowych operacji.
–  Czasem zdarza się, że do jednego zabiegu musimy zwozić krew z kilku stacji z kilku miast. Są to trudne sytuacje, bo brak krwi czasami utrudnia ratunek, ale radzimy sobie jak możemy – mówi Marcin Kulicki, prezes szpitala wojewódzkiego.
– Jesteśmy w trochę lepszej sytuacji, bo nie mamy SOR-u, a tam krew jest potrzebna natychmiast po przywiezieniu pacjenta – przyznaje Zbigniew Wyrwas, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w SP ZOZ Siedlce. – Ale problem jest, bo mamy duże zabiegi chirurgiczne. Czasem jeden pacjent potrzebuje w ciągu doby kilku, a nawet kilkunastu jednostek krwi. Staramy się ją zabezpieczać, ale czasem niestety operację przełożyć trzeba – dodaje.

Tradycyjnie najbardziej brakuje krwi minusowej, a szczególnie grupy B-. Jednak apel o oddawanie krwi jest kierowany do wszystkich, bo brakuje krwi rzadkich grup, ale też i tych pacjentów jest mniej. Nigdy nie wiadomo kiedy krew będzie potrzeba komuś z naszych bliskich lub nam samym, dlatego tak ważne jest dzielenie się nią z innymi.
– Krwiodawcą musi być osoba zdrowa w wieku od 18 do 65 lat, której waga nie jest mniejsza niż 50 kilogramów. Ważne jest to, aby przyjść do punktu krwiodawstwa po lekkim śniadaniu – tłumaczy Wójcikowska. Osoby chętne do oddania krwi powinny zabrać ze sobą dowód tożsamości.

Siedlecki Punkt Krwiodawstwa znajduje się przy ul. Formińskiego 14 i działa od godziny 7. do 13.

7 komentarzy

 1. and dodano 7 lat temu

  Na mszy o godz13 w parafii św.Józefa w Siedlcach odprawiający ksiądz dodał swój prostacki komentarz do listu biskupa w tej sprawie takiej treści"dzieci umieją zabijać a nie umieją wyprodukować krwi". Ciekaw jestem o kogo chodzi jako producenta.Ktoś powinien wyciągnąć z tego wnioski.

 2. gość dodano 7 lat temu

  Tylko wojna "produkuje" krew! Czyżby to miał na myśli? Podobno ostatnio księżulek plecie banialuki na kazaniach? Upały są zdradliwe, mózg słabiej pracuje!

 3. niestety dodano 7 lat temu

  po zmianie biskupa takich wypowiedzi będzie więcej.
  Mieliśmy do tej pory neonów – teraz bedziemy mieć wyznawców Rydzyka, PIS u i nagonkę na obecnie rządzących.
  Pierwsze oznaki juz są. Np. pozwolenie biskupa na sprzedaż po mszach św cegiełek na budowę sławetnego pomnika – pan S osobiście sie trudził – i słowa gorącego poparcia dla wspierania tej inicjatywy uczczenia jedynego wielkiego patrioty i Polaka jakim był śp. prezydent.
  Z deszczu pod rynnę.

 4. do niestety dodano 7 lat temu

  Czy ty jesteś katolikiem?

  • Uważasz dodano 7 lat temu

   że skoro nie klękam przed Kaczyńskim, to już nie mogę być katolikiem?
   Na razie nie ma jeszcze 11 przykazania: pamiętaj, abyś cześć nabożną postaci wielkiego prezydenta na pomniku oddawał.
   Zadając mi to pytanie pokazałeś jasno, że mało wiesz, jaki powinien być katolik.
   A już na pewno miara "bycia katolikiem" nie jest wiara w Rydzyka i PIS.

 5. do gościa dodano 7 lat temu

  Proszę Cię o szacunek dla drugiego człowieka. Ksiądz a nie "księżulek".

  • cię prosze... dodano 7 lat temu

   niektórzy odmieniają też: książę i księcio, bo tylko tak porafią

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?