SPIN

Zacznie się palić szpitalny oddział. Będzie ewakuacja

Aneta Borkowska środa, 20 sierpnia 2014, 16:08 Siedlce

Kilkanaście wozów strażackich, karetki pogotowia, policja, dym i wycie syren. Jutro ok. godziny 11 w centrum Siedlec rozegrają się sceny jak z filmu. Mieszkańców uspokajamy, będą to tylko ćwiczenia ratownicze przeprowadzane w miejskim szpitalu.

– Ćwiczenia sprawdzą stan bezpieczeństwa i poziom przygotowania zarówno personelu szpitala jaki i ratowników – mówi Waldemar Rostek, zastępca komendanta PSP w Siedlcach. – Oczywiście najważniejsze to sprawdzenie naszego przygotowania i sprzętu – dodaje.

cwiczenia strazy

Tragedia nad siedleckim zalewem. Do przerębli wpadł nastolatek

„Pożar” wybuchnie na najwyższym piętrze SP ZOZ-u w jednym z oddziałów, z którego trzeba będzie ewakuować około 25 osób w różnym stanie zdrowia. To bardzo ważne, bo jak podkreśla Rostek w szpitalach często są osoby po operacjach, leżące, więc trzeba przećwiczyć wszystkie warianty.

Nieprawdziwi pacjenci

– Pożar będzie symulowany, a pacjenci także nie będą prawdziwi, więc nie ma obaw o bliskich przebywających na leczeniu – podkreśla zastępca komendanta. – Będą to osoby ze szkoły medycznej i nasi pracownicy w pełni ucharakteryzowani – dodaje.

W akcji wezmą udział dwie jednostki straży z Siedlec, 5-6 samochodów Ochotniczych Straży Pożarnych, a także policja, straż miejska i karetki. Dodatkowo w ćwiczenia zaangażowane będą autobusy MPK, które przetransportują poszkodowanych do punktu pomocy, który znajdować się będzie w Szkole Podstawowej nr 11.

cwiczenia starz1

Pożar w wieżowcu przy Pomorskiej [fotorelacja]

– Samych strażaków będzie około 80, udało nam się także zaangażować specjalistyczną sekcję ratownictwa medycznego z Warszawy, która przyjedzie 3 samochodami. Będzie także rozkładany namiot polowy – tłumaczy Rostek.

Ćwiczeń nigdy za wiele

Siedleccy strażacy tego typu ćwiczenia przeprowadzają cyklicznie, były już w szpitalu wojewódzkim, w jednym z siedleckich bloków, na stadionie czy w opuszczonych budynkach.

– Mamy pewne doświadczenia, ale ćwiczeń nigdy nie jest za dużo. Trzeba poprawiać błędy, doskonalić siebie i wiedzieć jaki sprzęt w jakim miejscu jest potrzebny – dodaje.
Ćwiczenia potrwają od godziny 11 do 14. i będą wiązały się w poważnymi utrudnieniami drogowymi w rejonie szpitala, gdyż w tych godzinach będzie zamknięty odcinek ulicy Starowiejskiej.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?