SPIN

Odblaski albo mandat. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym

Beata Głozak piątek, 22 sierpnia 2014, 14:50 Kronika Policyjna

31 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Za ich brak grozi mandat od 20 do 500 złotych.

Do tej pory taki obowiązek dotyczył tylko osób poniżej 15 roku życia. Obecnie ustawodawca rozszerzył ten zapis na wszystkie osoby, które będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Bez elementów odblaskowych będzie mógł się poruszać pieszy po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jeżeli będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Wchodząca w życie nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym nie określa rodzaju ani miejsca gdzie powinny być umieszczone elementy odblaskowe jednak warto pamiętać, iż im są bardziej widoczne, tym lepiej.

źródło: KMP Siedlce/tytuł: od red.

Komentarze (1)

  1. da.02 dodano 7 lat temu

    To mi się bardzo podoba,tak powinno być dawno.Jeszcze to samo powinno być z rowerzystami,bo jest tragedia z widocznością rowerzystów.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?