SPIN

Do szpitali wkracza „E-zdrowie”

Beata Głozak wtorek, 16 września 2014, 19:22 Aktualnie

Szybszy dostęp do danych o pacjencie, skrócenie czasu trwania niektórych szpitalnych procedur czy sieć bezprzewodowego internetu – taki efekt końcowy ma przynieść unijny projekt „E-zdrowie dla Mazowsza”, w którym udział biorą 23 mazowieckie placówki medyczne. W tym dwie z Siedlec.

Samorząd województwa mazowieckiego nazywa projekt „prawdziwą rewolucją informacyjną”. Z usług on-line będzie mogło skorzystać w ciągu najbliższych lat ponad 24 tys. osób, a podpisem elektronicznym będzie się mogło posługiwać ponad 8 tys. lekarzy i personelu medycznego.

– W ramach projektu w naszym szpitalu zaplanowano przede wszystkim zakup urządzeń i elementów infrastruktury IT oraz niezbędnego oprogramowania. Dodatkowo zostanie zbudowana sieć wi-fi. Dzięki przystąpieniu do projektu dokumentacja medyczna będzie gromadzona również elektronicznie – mówi Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

W naszym mieście oprócz szpitala wojewódzkiego udział w projekcie bierze także „RM-MEDITRANS”. Całkowita wartość inwestycji to ponad 88 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 72 mln zł.

– E-zdrowie to wielkie korzyści dla szpitali i lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów. Szpitale zyskają nowy sprzęt, lekarze kompleksowy dostęp do dokumentacji medycznej, a pacjenci skuteczniejszą służbę zdrowia. Błyskawiczny dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta, zabezpieczenie dokumentów przed zaginięciem czy dostęp do historii choroby pacjenta w różnych lokalizacjach, to tylko niektóre z wprowadzenia elektronicznych rozwiązań – wylicza Elżbieta Lanc z zarządu województwa.

Dzięki „E-zdrowiu dla Mazowsza” działalność mazowieckich podmiotów leczniczych ma być dostosowana do wymogów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Elektroniczna dokumentacja usprawni pracę placówek, skróci czas trwania niektórych szpitalnych procedur administracyjnych. Dane medyczne o pacjencie zgromadzone w jednej elektronicznej teczce będą łatwiej i szybciej dostępne dla lekarzy.

W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt komputerowy i niezbędne oprogramowanie. Placówki zostaną wyposażone w szybkie łącza internetowe, które zapewniają pełną wymianę danych medycznych. W szpitalach powstaną repozytoria elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w części lokalnej i regionalnej, a także zakupiony zostanie program, który umożliwi przygotowywanie regionalnych analiz i opracowań statystycznych.

inf. prasowa Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego/opr. bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?