SPIN

Sąd rośnie w oczach. Wykonano prace za 12 mln

Aneta Borkowska poniedziałek, 22 września 2014, 22:36 Siedlce

Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Siedlcach idzie pełną parą, a sam obiekt zaczyna wyraźnie górować nad resztą terenu. Cała inwestycja na rogu ulic Jana Pawła II i Kazimierzowskiej wyniesie 42 mln zł, a do dzisiaj wykonano prace za ok.12 milionów.

– Budowa była naprawdę potrzebna, bo w tej chwili sąd rejonowy znajduje się w trzech lokalizacjach w mieście – mówi Mirosław Sokólski, prezes Sądu Okręgowego w Siedlcach. – To bardzo utrudnia zarządzanie oraz korzystanie z naszych usług – dodaje.

Otwarcie w roku 2017

Wykonawcą jest Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane z Olsztyna, które zobowiązało się oddać budynek w roku 2017. Budynek ma być nowoczesny, funkcjonalny i przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

miroslaw sokolski– W głównym budynku będzie 15 sal rozpraw co pozwoli wykorzystać potencjał sędziów i wyznaczać więcej rozpraw, bo tutaj tych sal jest po prostu za mało – mówi Sokólski. – Pojawi się biuro obsługi interesanta, gdzie będzie można zapoznać się z aktami, odebrać odpisy orzeczeń, składać pisma procesowe – dodaje.

Będą pokoje dla adwokatów, prokuratorów, ławników, dla matki z dzieckiem, będzie specjalny pokój zatrzymań dla nieletnich z węzłem sanitarnym, pokoje dla pokrzywdzonych, tzw. pokój niebieski do przesłuchań dzieci. Poprawi się także bezpieczeństwo.

Będzie bezpieczniej

Obiekt zostanie podzielony na trzy strefy: dostępną dla wszystkich, taką o ograniczonym dostępie oraz specjalnie chronioną. Będzie także bezpośrednie przejście do sali rozpraw z oskarżonymi.

– W tym momencie opieramy się na pracownikach ochrony, którzy sprawdzają wszystkich wchodzących do sądu, ale jednocześnie każdy ma swobodny dostęp do pomieszczeń na przykład sędziów – tłumaczy prezes. – Czasami ktoś niezadowolony z orzeczenia potrafi to niezadowolenie pokazać czy wyrazić słowami. Ochrona oczywiście interweniuje, ale dzięki temu wyeliminujemy takie incydenty – dodaje.

Do nowego budynku przeniosą się wszystkie wydziały Sądu Rejonowego, który w tym momencie musi wynajmować pomieszczenia w różnych miejscach w Siedlcach.

12 komentarzy

 1. Zibi dodano 8 lat temu

  To nie jest inwestycja miasta,Kudelski mało ma do powiedzenia w tej inwestycji.

 2. Zibiemu dodano 8 lat temu

  Tu nic nie ma o Kudelskim ale widać niektórym już się śni nocami i dniami. Miasto kiedyś wybuduje drugą trybunę stadionu i jego będzie beton ładnie komponował się z betonem sądu.
  W nieukończonym stanie surowym budowla wygląda godnie.

  • :) dodano 8 lat temu

   prawie jak Druga Świątynia Jerozolimska 😉

 3. jura dodano 8 lat temu

  ciekawe czemu KNP nic tutaj nie pisze?
  św PM oraz jego eminencja MP i jego przedstawiciel PW sprawiedliwość w regionie by utrzymywali…

 4. pieszy dodano 8 lat temu

  kto wyznaczył taką lokalizację sądu to kpiny więzienie w centrum miasta

 5. Barnaba dodano 8 lat temu

  Polskie państwo i jego przedstawiciele traktują spokojnych obywateli jak bandytów i ich kosztem poprawiają sobie statystyki. Żadna z sił politycznych nie dostrzega problemu – pisze dziennikarz Łukasz Warzecha.

  Chociaż od wielu już lat żyjemy w III RP, obywatel musi być nadal przebiegły w podobny sposób jak w Peerelu. Wówczas dla wszystkich było jasne, że państwo nie jest, żeby nam pomagać, ale żeby nas dręczyć, więc trzeba je oszukiwać i stosować uniki. Dziś może jeszcze nie wszyscy to rozumieją, ale na pewno rozumieją to setki tysięcy Polaków, pokrzywdzonych przez policję, prokuraturę i sądy. Ich częścią wspólną jest tylko to, że padli ofiarami własnego państwa. To przedsiębiorcy, których pod głupim pretekstem do plajty doprowadziły urzędy skarbowe, byle poprawić sobie statystyki. To ludzie, którym odmówiono rozmaitych pozwoleń czy koncesji. To kierowcy, których policja namierzyła fotoradarami lub wideorejestratorami bez właściwej homologacji. I wielu innych. Ich wszystkich musi ogarniać pusty śmiech, kiedy ten czy inny polityk albo komentator narzeka, że "Polacy nie identyfikują się ze swoim państwem".

  Natomiast co innego, jeśli sprawa dotyczy celebryty z telewizji śniadaniowej albo ilustrowanych magazynów – z nim trzeba jak z jajkiem. Co innego pan poseł, pan prokurator czy – to już niemal sam Olimp – pan sędzia. Oni wszyscy mają immunitet. Co innego pan minister – on jest też na specjalnych prawach; a poza tym pracuje cały czas dla Polski i trzeba mu wiele wybaczyć. Co innego oligarcha polskiego biznesu, który robi dile z agencjami rządowymi. Nie można go przecież za byle co ciągać po sądach

  • Leszek Myśliński dodano 8 lat temu

   Prawo to jedno, a sprawiedliwość to drugie.

 6. Rychu dodano 8 lat temu

  Konieczne są radykalne, a nie pozorne zmiany w polskiej prokuraturze i sądach.

  Gdyby politycy tworzyli nawet najwspanialsze prawo, to bez naprawy wymiaru sprawiedliwości niczego w Polsce nie zmienimy, ponieważ to organy ścigania i sądy stanowią fundament, kręgosłup państwa prawa.

 7. Siedleckie Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu Funkcjonariuszy Publicznych i Zus dodano 8 lat temu

  To pieniądze wyrzucone w błoto.Odbierzmy prawo "Mojzeszom XXI wieku.,powołajmy sądownictwo na wzór anglosaski / sprawdził sie w praktyce-jest tani-ława przysięgłych- czyli przedstawicieli narodu decyduja o czyjes winie a nie sadyści -duzy % wśród sędziów i prokuratorów /a obecnych z wymiaru sprawiedliwości -zwolnić i zacząć rekrutacje od nowa po weryfikacji-wtedy obecny Sąd okaże sie dużo za duży.Amen

 8. Adela dodano 8 lat temu

  Naukowiec z Oksfordu: najwięcej psychopatów wśród prawników

  Kevin Dutton zajmuje się psychologią eksperymentalną na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego prace przyniosły ustalenia, że prawnicy, prezesi i prezenterzy, to grupy zawodowe, w których znajduje się najwięcej… psychopatów. Zmagające się z psychopatią osoby nie liczą się z uczuciami innych, mają niską tolerancję frustracji i łatwo wpadają w agresję. Są niezdolni do odczuwania winy i uczenia się na błędach. Więcej…

  Osobowość psychopatyczną cechują płytkie procesy emocjonalne, szczególnie mała wrażliwość na strach i duża tolerancja na stres. Ponadto osoby o osobowości antyspołecznej nie mają poczucia winy i są egocentrykami. Często mają powierzchowną osobowość, skłonności do manipulowania innymi ludźmi, a także do nieodpowiedzialnego i impulsywnego działania

 9. Watpiący dodano 8 lat temu

  Należy się przyjrzeć szczegółowo przetargowi. 42 miliony??? Czy to nie za dużo?

 10. Barnaba dodano 8 lat temu

  Wątpiący słusznie prawi- panowie z : NIK ,CBA ,CBS ……..do roboty.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?