SPIN

Przepraszam, czy mamy jakiś „plan B”?

Beata Głozak czwartek, 9 października 2014, 22:15 Siedlce

Zadłużenie poniżej 50 proc. i w efekcie wolna droga do środków unijnych staną się faktem jeśli w najbliższych tygodniach miasto sprzeda 90 ha swoich działek. Co będzie jeśli ich nie sprzeda? Czy jest jakiś „plan B”?

W końcu października i na początku listopada mają odbyć się przetargi na sprzedaż ok. 90 ha działek przy ul. Północnej. Miasto chce zbyć nieruchomości podpisując jednocześnie z ich nabywcą długoterminową umowę dzierżawy. Pieniądze mają sprawić, że Siedlce poprawią wskaźniki zadłużenia i wykonają założenia Programu Postępowania Naprawczego miejskich finansów.

Podczas ostatniej sesji miejskiej skarbnik miasta Kazimierz Paryła zapewniał, że transakcja, choć z opóźnieniem dojdzie do skutku.

– Partnerzy zainteresowani kupnem nieruchomości mają pozytywne decyzje komitetów kredytowych i chcą przygotować właściwie dokumenty. Jeśli to się zamknie to schodzimy z długiem miasta, który prawdopodobnie wyniesie 201 milionów złotych. Ta kwota przy pełnym wykonaniu budżetu na poziomie 450 milionów daje grubo poniżej 50 procent – mówił.

Co jeśli się tak nie stanie? Co jeśli do sprzedaży nieruchomości nie dojdzie? Wydaje się, że władze miasta takiej opcji nie zakładają, bo na pytanie radnego Mariusza Dobijańskiego czy jest „plan B” nikt nie odpowiedział wprost. Zaprzeczono natomiast planom sprzedaży PEC-u.

– Nie ma żadnych prac przygotowawczych do sprzedaży którejkolwiek ze spółek miejskich – stwierdził prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przypominając jednocześnie, że taki krok już dawno wykonała Warszawa. Uspokoił też wszystkich, którzy nazywają Siedlce bankrutem. – Miasto Siedlce to nie jest wiejska gmina, która ma budżet na 25 milionów złotych i oprócz drogi przez środek gminy nie ma nic. Mamy pewne zasoby w nieruchomościach, które w każdej chwili można uruchomić – podkreślił, po czym dodał – A jeśli będzie taka potrzeba to spółki miejskie też są własnością miasta.

Kudelski przypomniał też, że miasto terminowo płaci wszelkie zobowiązania finansowe: raty kredytów i wynagrodzenia.

58 komentarzy

 1. Anonim dodano 10 lat temu

  Z tymi sprzedażami należy wstrzymać się. Początek listopada nie jest dobrym terminem gdy 16 listopada są wybory.

  • Z miasta dodano 10 lat temu

   O to chodzi, że chcą to zrobić jak najszybciej. Po wyborach wejdą nowe osoby do Rady Miasta i wtedy wałków tak łatwo się nie zrobi. Teraz siedzi stara zgrana ekipa z PiS, PO, STS i rączka rączkę myje.

 2. wojtek dodano 10 lat temu

  znowu sprzedaż? czego tym razem? już błonia w zastaw idą, co następne?

 3. ... dodano 10 lat temu

  Wszystko fajnie, ale w pewnym momencie nieruchomości się skończą. I co wtedy?

 4. o Matko Najświętsza dodano 10 lat temu

  co za ignorancja.
  Przecież ta "sprzedaż" z "wydzierżawieniem" sprzedanych gruntów – to zwykła pożyczka, bardzo wysokim oprocentowaniem i obciążeniem budżetu miasta na całe lata.
  I to ma byc sposób na wyjście z długów? To jest powiększenie długu i – co najwyżej – rozłożenie go w czasie.
  zastanawia mnie – kim będzie nabywca, bądź nabywcy tego terenu. Jest oczywiste, że taka transakcja – kupując coś zobowiązuje się do odsprzedania tej rzeczy – ogranicza inwestycje na zakupionym terenie. Zatem – zawarcie tej durnej transakcji musi byc dla nabywcy opłacalne – i to solidnie – skoro się na taka lokatę kapitału godzi. A ponieważ wspomniane sa tu ustalenia kredytowe, to można sądzić, że miasto nie mogąc już samo zaciągać kredytów, posłuży sie 'podstawioną osobą bądź firmą, następnie – kredyt będzie spłacany przez miasto, za pośrednictwem fikcyjnego nabywcy – oczywiście z solidną prowizją za to pośrednictwo.
  Sądzę, że "czynsz dzierżawny" jaki miasto za okres trwania tej umowy zapłaci – będzie równy wartości nieruchomości w dniu "zakupu".
  No i ten ponowny "wykup" za ileś lat – znów koszty.
  Takiej "sprzedaży" to chyba wcześniej nikt nie wymyślił.
  I jeszcze wciskają kit, że to korzystne rozwiązanie – niby ciasteczko zjedzone – ale mamy go nadal, tylko ile za to potrzymanie ciasteczka w ręku zapłacimy?
  Nie pamiętam, czy Rada Miasta wyraziła zgodę na ten cyrk?

 5. Siedlczanin dodano 10 lat temu

  Wiadomo zaciągajcie kredyty, emitujcie obligacje i sprzedajcie cały majątek miejski. Tylko jak już wszystko sprzedacie to skąd wtedy wezmą następne pokolenia pieniążki na inwestycje? Aaaaa… Was to nie obchodzi bo już Was nie będzie dziadki kochane. Jednak to, że Was nie będzie nie oznacza, że i miasto zniknie. Nie myślcie tylko o swoich portfelach ale i o mieszkańcach miasta, którym zarządzacie w tak nieodpowiedzialny sposób.

  • ciemnoludek dodano 10 lat temu

   A "nabywcą" zapewne będzie konsorcjum miejskich spółek. To się nazwywa inżynieria finansowa.

   Bank Lehman Brothers też robił różne sztuczki, aż w końcu jak nie …, to do dzisiaj wszyscy za to płacimy.

 6. echo dodano 10 lat temu

  W innych krajach szansą by pozbyć się takich co marnotrawią i oszukują są wybory.U nas dużej nadziei na zmianę raczej nie ma.Wystarczyłoby pozbyć się wreszcie obecnej grupy trzymającej władzę a obraz miasta i jego finansów okazałby się być może całkiem inny.

  • !!!!!!! dodano 10 lat temu

   Nie kpij z ludzi. Byłby Symanowicz bis, gdzie byłby dług i nic innego. Tak mamy dług, który topnieje i będzie o wiele mniejszy, ale mamy też inwestycje, które starczą na lata.

   • y. dodano 10 lat temu

    Przepraszam, a gdzie niby ten dług topnieje, skoro w BIPMS można przeczytać, że nie?

 7. bankier dodano 10 lat temu

  przedstawiam plan B – "nie mamy pańskiego płaszcza, i co nam pan zrobisz"???

  • on dodano 10 lat temu

   Pewnie oddał po balandze do pralni chemicznej

 8. mieszkaniec dodano 10 lat temu

  Nic dodac nic ująć do wypowiedzi pana prezydenta-czyli "pijackiej" wyprzedaży ciąg dalszy.Czy na następną kadencję wystarczy tych nieruchomości do sprzedania?A co póżniej -czy przyszłym pokoleniom nie będzie potrzebny majątek miasta?
  Cóż to za myślenie tylko na kilka miesięcy do przodu panie prezydencie?A jak pan juz wszystko wyprzeda to co będzie?

 9. Rybka. dodano 10 lat temu

  Kudelski zasłynie jako komornik który wyprzeda wszystko co się da byle uratować nie mieszkańców tylko swoją (…) i swoją partie PiS .

 10. tade dodano 10 lat temu

  Wyciąć PO z władz miasta i po problemie.

  • pisarz dodano 10 lat temu

   PO sama się wycięła zrywając koalicję i dziś nie ma czym się chwalić

  • jan dodano 10 lat temu

   wyciąć i to konieczniie PiS i dopiero będzie po problemach i to wielu.

 11. ! dodano 10 lat temu

  Zabraniam , Prezes mówił by słuchać społeczeństwa.

 12. nie... dodano 10 lat temu

  Nie dziwcie się że nie ma alternatywy. Przecież wszystkiemu winien TUSK, który na dodatek wyjedzie z Polski. Nasi włodarze jak sami mówią maja same sukcesy np. wypowiedź Kudelskiego w Prestiżu.

  • do wyżej dodano 10 lat temu

   Za to inni wypowiadający się w tym Prestiżu tych sukcesów nie mają i dlatego nie ma alternatywy.

 13. a ten dodano 10 lat temu

  się znowu czepia. Dobrze że są wybory i Dobitego nie będzie więcej trzeba oglądać i słuchać. W. Kudelski wie co robi a Dobijański mu przeszkadza.

 14. Ormo dodano 10 lat temu

  Na PIS głosują przede wszystkim ludzie w wieku Kudelskiego. Zadłużą miasto, będą się dobrze bawić za pożyczone pieniądze, a potem umrą zostawiając nas z potężnymi długami. Bez szans na spłatę, bez szans na rozwój. I na koniec jeszcze zdążą bezczelnie powiedzieć, że dzisiejsza młodzież nie szanuje starszych. Szkoda, że nie przyjdzie im do głowy myśl "a czy jest za co?"

  • ormo srormo dodano 10 lat temu

   Mam 27 lat. Głosuję na p. Kudelskiego, proszę nie generalizować innych na własny użytek. Zadłużenie za jakiś czas się zmniejszy, ale rzeczy za nie zrobione pozostaną.

   • jan dodano 10 lat temu

    To powiedz 27 latku co z tych zadłużonych milionów zrobiono z myślą o Twojej przyszłości, tylko nie mów o budynkach kultury, stadionie i parku wodnym, bo te inwestycje chleba Tobie i Twojej rodzinie nie dadzą.

   • y. dodano 10 lat temu

    Miejmy tylko na uwadze, że są to rzeczy w sektora kulturalno-rozrywkowego, które w żaden sposób nie poprawiają sytuacji gospodarczej miasta. Mało tego, zamiast generować zyski to generują straty.

    Cóż mi z tego, że mam teatr skoro mnie na niego nie stać? Cóż mi z Aquaparku skoro nie mam czasu tam iść, bo muszę zasuwać na budowie albo poświęcać czas na dojazdy do stolicy?

    • kłamstwa i tyle dodano 10 lat temu

     populistyczne kłamstwa dla mydlenia oczu, w całej Polsce jest marazm inwestycyjny,najlepsze marki,firmy przez politykę Rządów PO przejęły zagraniczne spółki. Prywatyzacji kraju to bogacenie się członków-kapitalistów z SLD i PO w całym kraju. Siedlce są echem tych działań. Gdyby nie było takich decyzji o tych inwestycjach co są już zrobione było by 10 razy gorzej. odbywa sie tu manipulacja danymi wyjętymi z kontekstu rzeczywistości całej Polski.. Kłamstwa ,że nie stać na kulturę na sport uskuteczniają ci ,co nie mają innych potrzeb oprócz fizjologi ,Wystarczy im kaszanka nawet wtedy gdy jest jedzona w mercedesie.Słoma z butów zawsze wyjdzie.

  • emeryt dodano 10 lat temu

   Jestem w wieku pana Kudelskiego i nie głosuje na niego.

 15. Wyrzykowski dodano 10 lat temu

  A może by tak obniżyć pensję prezydentowi Siedlec, skoro zarabia więcej, niż prezydenci Krakowa, Gdańska czy Białegostoku? Zarobki siedleckich emerytów (tych z układami) są jakimś tematem tabu w mieście. Podobnie jak zadłużenie miejskich spółek. Chyba powinno być im wstyd, że tak młode osoby jak ja wytykają im tak podstawowe rzeczy.
  A strach pomyśleć, o ilu jeszcze "smaczkach" nie dane jest nam wiedzieć…

  • ????? dodano 10 lat temu

   A może przestać by opowiadać bajki? Obniżyć pensję prezydentowi? Jakie to tanie, jakie to populistyczne. Ale czego można się po was spodziewać. Sami sobie strzelacie w stopę.

  • Michał Radzikowski dodano 10 lat temu

   Panie Wyrzykowski, niech Pan nie idzie tą drogą!

   Wspominając o układach należy mieć do tego stabilne podstawy i dowody. Był Pan wówczas jeszcze młody, więc nie może pamiętać, iż oskarżeniami o układy władzę zdobywali AWS, PiS, PO i Samoobrona, a jak skończyli i kończą dobrze wszyscy wiedzą.

   Następna kwestia. O ile się nie mylę to mam Pan 22 lata, co stanowi dla Pana barierę nie do przebicia w kwestii ubiegania się o fotel Prezydenta Miasta, gdyż Konstytucja mówi wyraźnie o konieczności ukończenia 30 lat. Jaką gwarancję da Pan swoim wyborcom, że dotrzyma złożonych obietnic Pański kandydat, który ten wymóg spełnia?

   Skoro Pan wypomina wysokość pensji prezydenta Kudelskiego, to można oczekiwać, iż z chwilą wygranych wyborów obniżycie swoje gaże. Czy mieszkańcy Siedlec mogą zatem liczyć na gwarancję z Waszej strony, że jeśli nie spełnicie pokładanych w Was nadziei złożycie swój mandat jeszcze przed końcem kadencji?

   Chętnie zapoznam się z Waszym programem wyborczym i poddam go surowej (co nie znaczy wyłącznie krytycznej) ocenie. Pozdrawiam.

 16. Piotrek dodano 10 lat temu

  Młodych nam trzeba w mieście. Dziękujemy już emerytom. Czas odpocząć. Dajmy młodym porządzić. Mają nowe pomysły i wizje rozwoju miasta na miarę XXI wieku, a młodzież nie będzie stąd uciekać. Tego nam trzeba.

  • nie wiek, a rozum dodano 10 lat temu

   Nie wiek, a rozum w głowie najważniejszy. Tak od zawsze mówił mi mój świętej pamięci dziadek. Chyba miał rację. Nie przeszkadza mi, że Kudelski ma tyle i tyle lat. Przeszkadzałoby mi, kiedy nie miałby pomysłu na rządzenie i inwestycje. Komentujemy tu sobie pod artykułem z pomysłem remontu PKP, PKS i tak dalej, czyli wynika z tego, że jednak ten pomysł jakiś ma. Młodzi są potrzebni, ale jeśli mają rozum w głowie, a nie tylko krytyką i wypominaniem wieku próbują zabłysnąć. Ojcu i matce też wypominacie wiek sugerując jednocześnie, że mają już tyle i tyle lat to się do niczego nie nadają? Pokory i rozsądku.

   • gaaal dodano 10 lat temu

    .. ojcu i matce nie wypominamy ale pomagamy im poruszać się w tej rzeczywistości w jakiej żyjemy i jeśli potrzeba sugerujemy jakie decyzje powinni podjąć, ojca i matki zmienić się nie da, prezydenta miasta tak i to należy zrobić…
    natychmiast!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Piotruś dodano 10 lat temu

   ale ciebie z KNP już i tak chyba wyrzucili, więc daj sobie spokój z tymi "młodymi".
   Kudelski jest emerytem, to mamy go tera zamienić na gimnazjalistę?

 17. Miasto sprzedam. dodano 10 lat temu

  "A jeśli będzie taka potrzeba to spółki miejskie też są własnością miasta."Czy to znaczy,że jakaś spółka miejska może być sprzedana?

  • ws dodano 10 lat temu

   Przecież Kudelski mówił ostatnio, że nie wchodzi to w tej chwili w grę i podał przykład Warszawy, gdzie takich zabiegów się używa, aby uratować budżet.

  • Z miasta dodano 10 lat temu

   Prezydent nie sprzeda spółek miejskich gdyż wiele zaprzyjaźnionych osób straciło by stanowiska. Prywatny właściciel od razu zmniejszył by rozdmuchaną administrację.

  • bankier dodano 10 lat temu

   Oczywiście, że może – to normalne podmioty prawa handlowego a określenie "miejska" w tym przypadku oznacza tylko funkcje właścicielską w stosunku miast-firma. W Siedlcach byłaby to mowa de facto o dwóch spółkach – PEC – bez wątpienia najcenniejsze aktywo -oraz PWiK – chyba 70% jest miasta, reszta gminy Siedlce. Bo jakoś kupca na MZA czy ARMSA nie widzę…

  • ciemnoludek dodano 10 lat temu

   Aha, to już chyba rozumiem. "Nabywcą" zapewne będzie konsorcjum miejskich spółek – dostaną polecenie od p. Kudelskiego. To się nazywa inżynieria finansowa, czyli przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej.

   Normalny bank nie pożyczy pieniędzy bankrutowi, zresztą miastu nie wolno już brać kredytów. A miejskie spółki nie będą miały wyjścia – ich prezesi chcą przecież zachować stołki.

 18. rudy dodano 10 lat temu

  Mysle ze PEC tez pojdzie pod mlotek bo blonia siedleckie w leasing to tylko drogi kredyt. Tez trzeba spacac a jedyna korzysc to lepszy bilans ksiegowy. Po drugie kto pozwala na taki interes miesiac przed wyborami? Taka decyzja rzutuje na kilkanascie lat. A leasing tez trzeba wykupic. Zarzadzanie finansami na poziomie gimnazjum.

 19. magne dodano 10 lat temu

  Pewnie jakby do władzy doszedł Wyrzykowski albo PO to w pierwszej kolejności sprzedaliby spółki miejskie. Kudelski nie chce takiej sprzedaży i stąd poszukiwanie innych form, aby mieć możliwość pozyskiwania środków unijnych z nowego rozdania. Sprzedaż PEC pokryłaby z powodzeniem kredyty, które poszły na inwestycje. Kudelski tego nie chce, inni pewnie z tego skorzystają.

 20. MASsebb dodano 10 lat temu

  Spółki Miejskie mogą być sprzedane, teoretycznie miasto jako jednoosobowy właściciel może wszystko. Jeżeli miasto będzie miało wizję bankructwa sprzeda wszystko by się ratować a jak każda spółka ma długi miasto prawdopodobnie jest zadłużone nie na 270 mln a ponad 400. Niestety rozrzutność spółek takich jak ARMS i STBS nie poprawiają finansów miasta. Póki stać nas na spłatę rat jest ok. Jak zabraknie pieniędzy na raty to zacznie się jak teraz sprzedaż tego co miasto ma, jak zabraknie tego, czas przyjdzie na spółki, jak sprzedadzą wszystko to miasto będzie bankrutem i (nie wiem jak jest to prawnie) możliwe że miasto będzie na sprzedaż… działania miasta tak naprawdę odwlekają w czasie to co prawdopodobnie jest nieuniknione przy dalszym rozwoju tej polityki "Zgody". Ta cała "Zgoda" zrodziła STBS i ARMS, spółki najmniej potrzebne i najbardziej zadłużające-
  ARMS stworzone bo to by miasto mogło brać kredyty bo zadłużenie rosło i kredytów nie chcieli dawać, po to też miasto oddało plac Sikorskiego by tam ARMS mogło postawić, na kredyt, nowy ratusz,( nie wyszło0 na szczęście)
  STBS spółka z 8 pracownikami, prezes, v-ce, księgowa, kierownik, dyrektor, bodajrze i 2 gospodarczych. ponoć 1m2 budowy mieszkań komunalnych kosztował miasto ok 5tys PLN
  jeśli jest taka polityka zarządzania w naszym mieście do dług miasta będzie oficjalnie spadała, a kredyty brane przez spółki które my spłącamy i tak pogrążą miasto .
  NASZE MIASTO

 21. krim do Wyrzykowskiego dodano 10 lat temu

  Wyrzykowski! Zarób gościu uczciwie najpierw złotówkę, bo w życiu jeszcze niczego nie zrobiłeś, poza całowaniem w rękę biskupa. Świecki krzewiciel wiary? śmiech i czarna rozpacz. Wybitny student Instytutu Teologicznego w Siedlcach. A twój patron JKM, gra w zespole drzem, drzem Janusz, drzem!

 22. Rybka. dodano 10 lat temu

  A jakie ten ZSL ma wyjście tylko sprzedawać puki są głupcy ,najgorsze miasto do inwestowania trochę szkoły panowie.amen

 23. rudy dodano 10 lat temu

  Polska – Niemcy 2-0, pewnie to znowu wina Tuska 😀

  • gość dodano 10 lat temu

   Dokopali Niemcom ku chwale nowej premier! Oby tak dalej! Polacy wierzmy w swoją MOC sprawczą! Dla dobra naszego a nie wodzów partyjnych!

  • Tusk to Pech dla sportowców jak cała PO dodano 10 lat temu

   To że nie było Tuska na meczu z Niemcami to zasługa Tuska, bo go nie było na meczu i nie przyniósł pecha piłkarzom jak w przypadku siatkarzy 😉

 24. AAAsprzedam dodano 10 lat temu

  Czy ktoś powstrzyma ten pęd sprzedaży wszystkiego co się da? Jak sprzedadzą PEC albo PWIK obudzimy się z opłatami najwyższymi w Polsce.
  No właśnie, na co i ile tych długów wzięli to ktoś wie?

 25. aag dodano 10 lat temu

  Jeszcze pół roku temu na sesjach p. Kazio Paryła mówił o 100 mln dzisiaj to 75% budżetu 350 mln… Coś z rachunkami lub prawdą w Siedleckim magistracie się mijają…

 26. RD dodano 10 lat temu

  ZATKAŁO MNIE! http://www.tygodnikpodlaski.pl/wydarzenia/prezydent-kudelski-poprzyjcie-stefaniuka-pnews-5526.html

 27. Anonim dodano 10 lat temu

  Komentarze poraziły mnie. Cały czas polityka, polityka. Ci niedobrzy, tamci lepsi, jedni starzy, drudzy młodzi itd.Gdzie w tej dyskusji dbałość o miasto.Prezydent Kudelski ( NA KTÓREGO GŁOSOWAŁAM) jest wielkim moim rozczarowaniem. Miasto jest zaniedbane, bardzo odbiega wyglądem od innych miast, centrum wyjątkowo brzydkie.Dopuszczono do kumulacji nieruchomośći w centrum miasta w jednych rękach. Sklepy wielko powierznioweł w centrum miasta "za

  • odbiega wyglądem na korzyść dodano 10 lat temu

   albo ślepa jeseś…

 28. Rybka. dodano 10 lat temu

  Kasę na renowację strych budynków w centrum zgarnęli panowie ubrani na czarno z białą koloratko ,policzcie ile razy remontowali skarbonki ,w tym wszystkim pomagał im Kudelski licząc na poparcie w wyborach i się nie przeliczył bo już za czeli mocną agitację .

  • kasę 5 miln. zł to pochłonęła hala dodano 10 lat temu

   KASĘ BEZCELOWO POCHŁONĘŁA kolejna hala sportowa przy budowlance , kolejna fanaberia dla pierwszej ligi za miejskie pieniądze Dajcie sportowcom jeszcze większe stypendia. be∂a więcej jeszcze przegrywać. A .kto to słyszał ,żeby po 4 tys zł dawać "stypendium" ludziom którzy dwa razy w miesiącu pobiegają ku uciesz kilkunastu jemiołom po boisku. A inni muszą miesiąc pracować za 1200 zł po 8 godzin dziennie albo dostają emeryturę po 35 latach pracy 1000 zł na miesiąc…z tym sportem w Siedlcach to jakiś obłęd ,kasa miejska tylko na sport zawodowy do szemranej pierwszej ligi idzie ,zamiast na sport dla dzieci w szkołach .Rady rodziców muszą się na piłki do gry składać

 29. franek dodano 10 lat temu

  Już za pomnik kaczora wygra wybory

 30. reklama dodano 10 lat temu

  Ciekawy jestem który to profesjonalny grafik komputerowy dorobił Panu Prezydentowi na plakatach Prezydenta Siedlczan rękę wyciągniętą jak rzeźba Chrystusa.Każdy zauważy jak ręka jest przylepiona do innego zdjęcia.

 31. mumu dodano 10 lat temu

  Oczywiście, że mamy plan B, i nie pozostaje nam nic jak tylko to co jest w tytule wykonania planu B.
  https://www.youtube.com/watch?v=axfD-IqmTZg

 32. mlody dodano 9 lat temu

  pks siedlce jest bankrutem pojnformowal rality prowidet , ten pks siedlce jest bankrutem calkowicie oglosili jego bankructwo – pks siedlce juz nie ma tych przewozow pks siedlce jest bankrutem ….

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?