SPIN

„Wspólnota”: Mijająca kadencja najlepsza

Beata Głozak czwartek, 13 listopada 2014, 23:08 Siedlce
siedlce

Mijająca kadencja samorządowa jest dla Siedlec najlepsza od 1998 roku – tak wynika z ostatniego rankingu samorządowego miesięcznika „Wspólnota”. W ostatnim numerze pisma podsumowano ostatnie cztery lata wśród jednostek samorządu terytorialnego. Nasze miasto zajęło 6. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu.

Podczas przygotowywania zestawienia brano pod uwagę 4 różne czynniki/sukcesy: finansowy, ekonomiczny, infrastrukturalny i edukacyjny. Ten ostatni to nowość w rankingu. W każdym z czynników/sukcesów kierowano się różnymi danymi.

Na sukces ogólny kadencji złożyły się sukcesy cząstkowe, ale w tworzeniu rankingu uwzględniono wskaźniki pokazujące dynamikę zmian w minionych 4 latach. W porównaniu z kadencją 2006-2010 Siedlce zaliczyły skok z miejsca 12.

sukces kadencji
W finansach była to m.in. zamożność per capita (dochody własne, subwencja, skutki obniżek stawek, ulgi w podatkach lokalnych minus wpłata tzw. janosikowego). Siedlce zajęły w tym zestawieniu 5. miejsce podczas gdy w kadencji 2006-2010 było to miejsce … 33.

W sukcesie ekonomicznym brano pod uwagę m.in. udział bezrobotnych zarejestrowanych w wieku produkcyjnym czy nowo zarejestrowane prywatne podmioty gospodarcze na 1000 mieszkańców (suma w latach 2010–2013).

Na sukces infrastrukturalny złożyły się m.in. wydatki finansowane ze środków unijnych w latach 2011– 2013, powierzchnia użytkowa mieszkań na 1000 mieszkańców (suma 2009 –2013), odsetek ludzi korzystających z oczyszczalni ścieków oraz ścieżki rowerowe. Nasze miasto uplasowało się tutaj na 7. miejscu.

W sukcesie edukacyjnym brano pod uwagę wyniki sprawdzianu 6-klasistów czy odsetek dzieci w przedszkolach w wieku 3–5 lat.

Ranking przygotowali: Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

opr. bg

26 komentarzy

 1. fix dodano 10 lat temu

  Najbardziej zadłużone miasto w Polsce może ogłaszać sukces? Paranoja

  • paranoja 2 dodano 10 lat temu

   zadłużenie na głowę mamy na poziomie Warszawy… (czytaj na stronie B2 "Rzeczpospolitej" z 14 listopada 2014), czyli jak powiedział min. dr Joseph Paul Goebbels, kłamstwo trzeba powtarzać aby weszło do głowy), liderem zadłużenia (per capita) jest Toruń, o czym już wszyscy wiedzą

   • bankowiec dodano 10 lat temu

    dług bogatego to nie to samo, co dług biednego, poza tym jeżeli dług został zaciągnięty na intratną inwestycję to nie ma problemu, kolorowo nie jest…

 2. Obserwatorka dodano 10 lat temu

  oo nie ma komentarzy ? Jak sukces w rankingu dla Siedlec to nie ma chętnych do polemiki ..no tak ,nie ma powodu pomyj wylać to nudne..

  • do Obserwatorki dodano 10 lat temu

   Miesięcznik samorządowy podsumowuje 4 lata jednostek samorządu terytorialnego i miesza w tych podsumowaniach dwa kryteria prywatne i publiczne, czyli już w tym momencie należny zauważyć brak spójności, czyli odrzucić wyniki tychże badań.
   W badaniach tak jest, że grunt ma być jednolity.
   Bo jak się mają do siebie: dochody pana Iksińskiego do odsetek ludzi korzystających z oczyszczalni ścieków oraz ścieżek rowerowych? To samo dotyczy wyników sprawdzianu 6klasistów – to nie jest zasługą samorządu a wynikiem pracy nauczycieli oraz dzieci.
   Dalej się nie zagłębię.
   Ja z tego rankingu się nie cieszę ze względu na powyższe, ale jeżeli to powyższe jest dla kogoś niezauważalne to faktycznie można być szczęśliwym.
   Co jest tutaj wspólnym kryterium?

 3. III dodano 10 lat temu

  Ppracowali i należą do takiej jednej fajnej partii!!!
  To jest dobre:
  "odsetek ludzi korzystających z oczyszczalni ścieków oraz ścieżki rowerowe".

  Można też obliczyć ile d..p przypada na 1 sedes.
  Ile zakładów pogrzebowych jest w przeliczeniu na 1000 mieszkańców? Ile głów kapusty spożywa 1 mieszkaniec. Ile sprzedano działek miejskich sprzedano w m2 na 1 mieszkańca, Ile zł, strat przypada na 1 mieszkańca odnośnie wielkiej inwestycji w PEC. itd

 4. Zocha dodano 10 lat temu

  Tak własnie jest kiedy bezpartyjni zasiadają w samorządach. Dlatego trzymam stronę MWSu i innych takich ugrupowań.

 5. Rojek dodano 10 lat temu

  Gratulacje dla SPINu, rzekomo niezaangażowanego politycznie portalu. Dołączyłyście Panie do mediów popierających ekipę Tchórzewskiego-Kudelskiego, bo tuż przed wyborami publikujecie pochwałę władz. Swoją drogą siedlecki PiS jest skuteczny – nie ma już w mieście żadnego medium publicznego, które nie chwaliłoby tej partii przed wyborami, a przynajmniej zasadniczo milczało. Ale to odbije się Wam czkawką.

  • Tomek dodano 10 lat temu

   A jak napisały parę dni temu za gazetą Polityka o rankingu, że żyje się w Siedlcach najgorzej to wtedy nie były mediami popierającymi tą ekipę?
   A jak napisały o plakatach PiS na zabytku to przecież były mediami PO a nawet SLD.
   Ja już się pogubiłem w końcu za kim są 🙂

  • nina dodano 10 lat temu

   przecież niedawno jechano po SPINie bo wspiera Platformę? zdecydujcie się 🙂 a może pani/e Rojek jednak niezależny bo najpierw o negatywny aspekt kampanii kudleskiego a teraz o rankingu wspólnoty 😮 obiektywny to taki, ktore pisze o wszystkim o sukcesach i porażkach puknij sie w głowę gościu
   pozdrawiam

  • :) dodano 10 lat temu

   nie czytaj … zmień na inny portal nie będziesz miał mniej stresu w swoim nudnym jak p*** życiu.

 6. Krzysztof32 dodano 10 lat temu

  To jest dobrze czy jak mówią niektórzy kandydaci katastrofa. "Najtrudniej być prorokiem we własnym mieście". A tak na poważnie gazeta Wspólnota od wielu lat zajmuje się problematyką samorządową i jest to wiarygodne źródło. Oprócz osławionego już zadłużenia wszystko wskazuje, że Siedlce się rozwijają i to lepiej niż w poprzedniej kadencji.

 7. MASsebb dodano 10 lat temu

  "odsetek ludzi korzystających z oczyszczalni ścieków oraz ścieżki rowerowe. " Nie do końca wiem jak to rozumieć, czyli inne miasta nie mają oczyszczalni? nie korzystają z niej? A co do tych ścieżek to drobny żart. Ostatnio sobie jeździłem i widzę nową jedną ścieżkę na 3 maja, robioną na prędce. Tej przy agencji nie liczę bo jest to droga donikąd.
  Jeżeli jest tak dobrze to czemu siedlczanie są niezadowoleni jak podaje inny ranking? Zamość Tarnów przecież są miastami o podobnych gabarytach i widać większy skok.
  Dla mnie tego podobne rankingi jak i ten zadowolenia powinny być traktowane z przymrużeniem oka. A jeżeli ktoś chce się dowiedzieć jak żyją mieszkańce niech do nich wyjdzie i się zapyta, ale bez kamery 🙂

 8. Nie dajcie się zaszczuć dodano 10 lat temu

  ad do Rojek:
  Drogie Panie.
  Nie dajcie się zaszczuć tym wszystkim frustratom, którzy piszą złe komentarze na Wasz temat.
  To ludzie znikąd, których jedynym sukcesem jest "obrzygiwanie" wszystkich pomyjami swej nienawiści do siebie samego. Tę nienawiść do siebie przelewa na innych.
  Nie dajcie się zaszczuć takim ludziom.

  • Anonim dodano 10 lat temu

   ale p……….

 9. noga dodano 10 lat temu

  Sitnik finansuje kampanie lamiac kodeks wyborczy. Zadne ulotki z jego komitetu ani plakaty nie maja informacji o finansowaniu z kkw bezpartyjne siedlce. Gdzie to mozna zglosic? Panie ze spinu prosze o zainteresowanie sie sprawa.

 10. nie narzekają...... dodano 10 lat temu

  Nie narzekają, a chwalą siedleckich specjalistów od spirali długów ci, którzy dzięki temu żyją. Mają stołki po protekcji i z politycznego namaszczenia w Mieście, jego jedenastkach organizacyjnych i Spółkach. Kwalifikacje często żenujące. Na wolnym rynku byliby – bezrobotnymi.

 11. Arletta dodano 10 lat temu

  I jak tu wierzyć w ten " sztuczny" dobrobyt rakingowy. Dajcie władzę młodym wreszcie w naszym mieście. Czas na zmianę ekipy.

  • Obserwatorka siedlczanka dodano 10 lat temu

   tak zmieńmy ekipę i najlepiej na tych co dewastują co popadnie kijami bejsbolowymi i kłamstwami inwektywami i obrażaniem wszystkich i wszystkiego na około dowodzą swoich racji , jak ci na Marszu Niepodległości w Warszawie zrobili straty na kilkaset tysięcy .Dajmy im władzę ,A co niech się pobawią , może "w pracy " nuczą się wreszcie chociaż czytać ,żeby nie wypaść źle na sejmowych przemówieniach . Albo dajmy władze człowiekowi ,który subordynował swoich pracowników wołając na nich Stalina ? To ja od razu poproszę o instrukcje jak zdobyć pozwolenie na broń w Polsce

  • siedlczanin dodano 10 lat temu

   Próżno nawołujesz! Bo proponujesz rzeczy nierealne. Niechby młodzi zdobyli najpierw doświadczenie, a dopiero później myśleli o sprawowaniu jakiejkolwiek władzy. Ale do tego trzeba pokory i szacunku do drugiego człowieka, do osób starszych. Mnie tak wychowano i tak dzisiaj uważam.

 12. Te inwestycje to zasługa UNII dodano 10 lat temu

  Te inwestycje to z powodu środków unijnych,A NIE wielkiej gospodarności władzy.To była najlepsza kadencja dla wszystkich SAMORZĄDÓ W POLScE. Zobaczymy za 4 lata PODSUMOWANIE na jktórym miejscu beda Siedlce. Siedlce się naprawdę niczym tu nie wyróżniają.W Mińsku też jest aqua park, a do Warszawy jadą pociągiem pół godziny a nie półtorej.W Mińsku standard życia jest lepszy niż w Sdlc.Czym tu się tak chwalić? Kiełbasa wyborcza.

  • mińskczanin dodano 10 lat temu

   Mińsk Maz. to nora… nic tu nie ma – już nawet drogi krajowej…

 13. Jarek dodano 10 lat temu

  Młodzi też kiedyś muszą się nauczyć sprawować władzę. Należy dać im szansę. Nie wszyscy są żli, tak samo jak dorośli. A od kogo się uczą? jak nie od ludzi z doświadczeniem życiowym. Czas na sztafetę pokoleniową.

 14. Barnaba dodano 10 lat temu

  W Siedlcach i tak nie jest zle.Co u innych ?.Przeczytajcie.Zgroza

  Powiat cieszyński, zakupił kilkadziesiąt kilogramów ciastek oraz kilka kilogramów kaw. Całość kosztowała 25 900 złotych, a zakupy współfinansowano z…funduszy Unii Europejskiej.

  Zakupu ciastek i kawy, cieszyńscy urzędnicy dokonali w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który oficjalnie ma być narzędziem finansowym UE wspierającym zatrudnienie w państwach wspólnoty oraz promować ma spójność społeczną i gospodarczą.

  Na liście zakupów znalazło się m.in 68,5 kg wafli, delicji oraz innych ciastek, 13,7 kg kawy mielonej, 6,85 kg kawy rozpuszczalnej oraz 2 740 sztuk mleczka do kawy. Przetarg wygrał jeden z lokalnych barów, który zarobić ma za wykonanie zlecenia prawie 26 000 złotych.

  Urzędnicy informują, że zamówione smakołyki zostaną skonsumowane podczas spotkań z ekspertami, organizowanych w ramach projektu „Innowacyjny system wspomagania szkół w powiecie cieszyńskim”

 15. paczuszki dodano 10 lat temu

  W Siedlcach robiono paczki na wybory.
  Dla komisji wyborczych?
  By dobrze liczyli głosy?
  Czy nie jest to jakiś przekręt?

 16. AaG dodano 10 lat temu

  "ODBIERZCIE SIEDLCE KOLESIOM,
  PRZYWRÓĆCIE MIESZKANCOM"

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?