SPIN

Nagrody Benedyktowicza przyznane

Beata Głozak poniedziałek, 1 grudnia 2014, 14:19 Aktualnie

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach po raz 26 wręczono Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Tegorocznymi laureatami zostali: Jerzy Chromik z Siedlec za działalność charytatywną, Waldemar Kosieradzki z Łosic za kultywowanie i propagowanie wartości historycznych i Roman Postek, dyrektor Muzeum w Liwie.

Nagrody Benedyktowicza są przyznawane od 1987 roku i otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla regionu w dziedzinach: społeczno–patriotyczno–humanitarnej, szeroko pojętej sztuki, sztuki sakralnej i ludowej oraz literatury. Od kilku edycji są jedynie tytułami honorowymi, niezwiązanymi z żadną gratyfikacją finansową. Łącznie z trójką tegorocznych laureatów, otrzymały je 84 osoby i instytucje.

Patronem nagrody jest urodzony w Świniarach na Podlasiu, a okaleczony w powstaniu styczniowym, wybitny malarz i poeta Ludomir Benedyktowicz. Nagrody przyznaje od lat specjalna kapituła. Wręczenie nagród odbywa się zawsze 1 grudnia, w rocznicę śmierci ich patrona Ludomira Benedyktowicza, a właściwie Ludwika Dominika, bo takie imiona nosił ten wybitny malarz.

info: UM Siedlce/opr. bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?