SPIN

Trwa sesja miejska na żywo

Aneta Borkowska piątek, 19 grudnia 2014, 14:21 Aktualnie

Równo o godzinie 14. rozpoczęła się Sesja Rady Miasta Siedlce. Przed chwilą Stefan Matwiejczyk złożył ślubowanie na radnego. Przypomnijmy, że zajął on stanowisko radnego po Jarosławie Głowackim, który został wiceprezydentem.

Rozpoczęto dyskusję nad wieloletnią prognozą finansową miasta. Na początek głos zabrał radny Andrzej Sitnik, który podkreślił, że wczorajsze zachowanie komisji budżetu w sprawie przyjęcia kilku dokumentów pozostawiało wiele do życzenia. Godziny zwołania jej obrad były zmieniane a kiedy ostatecznie się spotkano to w niepełnym składzie. Najwięcej miejsca przedstawiciel Bezpartyjnych Siedlec poświęcił sprzedaży siedleckich błoni firmie Magellan i ich jednoczesnemu wykupowi. Według Sitnika koszty obsługi tej transakcji są zbyt duże w porównaniu do korzyść jakie płyną ze sprzedaży. Do budżetu miasta wpłynęło co prawda ponad 70 mln zł, ale spłata osiągnie ponad 110 mln. Swoje wątpliwości w tej kwestii zgłosił także radny Mariusz Dobijański, który podkreślił, że firma Magellan która zakupiła siedleckie błonia to instytucja parabankowa i eksperci przestrzegają przed zaciąganiem pożyczek w nim. Z tego typu określeniem nie zgodził się skarbnik miasta Kazimierz Paryła, który przypomniał, że przede wszystkim miasto nie zaciągało żadnej pożyczki w Magellanie. Dodał, że nie można mówić o tak wysokich kosztach obsługi sprzedaży. Podkreślił jednocześnie, że sprzedaż była jedynym wyjściem.

Aktualizacja: Radni podjęli dyskusję nad przyszłorocznym budżetem

Andrzej Sitnik
Wszystkie komisje zgodziły się na budżet na rok 2015. Nie mogłem być na wszystkich budżetach. Ale z informacji jakie otrzymałem wiem, że wszystkie sektory są na podobnym poziomie finansowania co teraz tylko na sport obcięto 50 procent, nie wiem dlaczego zaakceptowali to radni Nowak, Niedziółka, Mazurkiewicz, kierują klubami.

Mariusz Dobijański
Sytuacja miasta jest tragiczna, bardzo trudna. W budżecie na przyszły rok nie ma złotówki na takie inwestycje jak „Żółkiewski”, centrum przesiadkowe, czy remont komendy przy ul. Prusa. Okazuje się, że informacja odtrąbiona jako sukces czyli kontrakt terytorialny jeszcze niczego nie wnosi. Bo tych pieniędzy nie ma. Mam duży dylemat co zrobić w tej sytuacji czy poprzeć budżet czy nie.

Jerzy Myszkowski
Poprzez troskę o miasto i mieszkańców ten budżet został skonstruowany ze sztuką finansowo-budżetową najwyższą. Podkreślił także, że trudna sytuacja miasta to efekt braku pieniędzy w całym kraju i mało przekazuje na samorządy.

Anna Sochacka
Nie jest sztuką ustalać budżet jak ma się środki na realizację założeń, a sztuką jest ustalać budżet skromny. Zaplanowano tam bieżące zadania ale także inwestycje. Mając na uwadze obecną sytuację STS uważa projekt budżetu za optymalny i będziemy głosować za jego uchwaleniem.

Radni przegłosowali projekt budżetu na rok 2015 – za: 19 głosów, przeciw: 3 wstrzymujące: 1

 

 

9 komentarzy

 1. Zibi dodano 9 lat temu

  CBA w Siedlcach nie ma bo PO w koalicji z PiS i STS to jest demokracja po Białorusku .

 2. echo dodano 9 lat temu

  Nowi radni jak widać przegłosują wszystko co im podsuną, bez krytycznej analizy.Pobieżny szacunek wg mnie pokazuje,że urzędnicy znowu dołożą do kształcenia młodzieży z poza miasta ok.30 mln. zł. Siedlce to dobry wujek – płaci i udaje ,że nie ma innej możliwości .Komu to służy – na pewno nie mieszkańcom.Urzędnicy mnie wyśmieją lub zlekceważą ,ale problem uważam pozostanie.

 3. On dodano 9 lat temu

  Mariusz Dobijanski zaglosował za przyjeciem budżetu. Dziekuję..Tyle w temacie wiarygodności tego Pana. Współczuję wyborcom!

  • Wszystko jasne. dodano 9 lat temu

   Tak było i tak jest. Jaka to opozycja? Może przejdzie do PIS i wszystko będzie jasne.

  • PO w koalicji jest dodano 9 lat temu

   A czego się spodziewałeś po człowieku z PO?Sprzeda się dla władzy każdemu.

 4. teka dodano 9 lat temu

  wpis na formu z 5 grudnia http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-841p11_MAGELLAN.aspx mówi o kwocie 114.986 tys. PLN. Kto tu kręci? Czy ta umowa jest objęta tajemnicą, czy radni lub miasto może ją opublikować?

 5. Ona dodano 9 lat temu

  Strategia PO w Siedlcach prowadzi do jej zniszczenia. Za kilka stołków zrobią wszystko, nawet wejdą w koalicję z PIS. Przez brak lidera – PO powoli stacza się w dół. Czas na duże zmiany ? W następne wybory samorządowe zostanie 3 -radnych.

 6. Wyborca dodano 9 lat temu

  "To jest budżet obecnej sytuacji i jest optymalny."
  Pytam się , czy przyjęcie budżetu" obecnej sytuacji" w obecnym jego kształcie nie pogorszy obecnej sytuacji finansowej nas mieszkańców i czy ten chocholi taniec musi tak długo trwać?.

 7. szczery dodano 9 lat temu

  Dobijański jako Przewodniczący Rady Miasta wielokrotnie zwalczał konstruktywną opozycję.
  Dzisiaj jak widać po głosowaniu nad budżetem
  jest przeciw ,a nawet i za.
  Taki to on już był i jest.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?