SPIN

Trwa sesja miejska. Dyskusja o Centrum Kultury i Sztuki

Beata Głozak środa, 14 stycznia 2015, 09:49 Siedlce

Tuż po godz. 9. w urzędzie miasta rozpoczęła się sesja miejska. Na początku osobom zasłużonym dla PKPS-u nadano pamiątkowe medale, a potem ślubowanie na radną złożyła Stanisława Wardak z STS-u. Mandatu zrzekła się Anna Sochacka, która sprawuje funkcję wiceprezydenta. Chwilę potem wywiązała się dyskusja między przewodniczącym rady miasta Henrykiem Niedziółką a radnym Andrzejem Sitnikiem na temat tego ile razy i w jaki sposób radny może zabierać głos podczas sesji rady miasta.

Godz. 9.47. – radny Piotr Karaś rozpoczął dyskusję w punkcie 6 dot. zatwierdzenia taryf za wodę. Projekt uchwały zakłada, że cena za wodę nie zmieni się, ale zostanie podniesiona cena za metr sześcienny ścieków. Podwyżka ma wynieść ponad 90 groszy za m3. Zdaniem Piotra karasia proponowana kwota jest „dużo za duża”. Innego zdania był prezydent Siedlec, który przypomniał, że ostatnia zmiana taryf w PWiKu była 2 lata temu. O powodach podwyżki mówi w tej chwili prezes spółki Adam Jonczyk. Inwestycja rozbudowy oczyszczalni, która pochłonęła ok. 150 mln zł przełożyła się m.in. na wzrost kosztów amortyzacyjnych.

Godz. 10.05. – radny Mariusz Dobijański stwierdził, że nie lubi słuchać tłumaczeń, że podnosi się ceny, bo wykonało się inwestycje i okazuje się, że im bardziej inwestujemy tym większy koszt ponosimy.

godz. 10.15. – radny Andrzej Sitnik stwierdził, że najlepiej byłoby poczekać na bilans zysków i strat i dopiero wtedy podjąć uchwałę. Głosowanie: za podwyżką – 16 radnych, przeciw – 1, wstrzymujących się 6.

Zmiana statutu CKiS. (powołanie funkcji drugiego zastępcy dyrektora) Głos zabrał Andrzej Sitnik. Mam nadzieję, że uda mi się przekonać radnych aby ten wniosek odrzucić. Chodzi o to, że dyrektor złożył mandat a co za tym idzie najwyraźniej poszedł na 4-letni urlop bezpłatny. I teraz placówką zarządza zastępca i trzeba powołać zastępcę i chodzi o to, żeby dyrektor, który został radnym był dyrektorem. Zapytałem czy to znaczy, że wybieramy zastępcę na 4 lata, ale powiedziano mi, że niekoniecznie, bo może za miesiąc dyrektor Orzełowski wróci do CKiS. Nie przekonuje mnie, że zastępca dyrektora Waldemar będzie zarabiał mniej bo to oznacza, że nie wierzymy w jego kompetencje. Dlaczego tak się dzieje, że dodajemy niepotrzebne wydatki? Przecież w Centrum jest kilkunastu kierowników, czy oni nie mogą pomóc dyrektorowi Koperkiewiczowi w zarządzaniu.

godz. 10.30 – Mariusz Dobijański. Nie rozumiem sytuacji, w której ktoś komu powierzono pracę dyrektora jest urlopowany i lokuje się w biznesie i robi to tak bezpiecznie, że „jak mi się nie powiedzie w biznesie” to wrócę sobie do kultury. Zastanawiam się jakie będą konsekwencje tej uchwały. Pan Mariusz Orzełowski został urlopowany, ale nie z funkcji dyrektora tylko został urlopowany jako pracownik.

godz. 10.34 – głos zabrał Wojciech Kudelski, ale przez kilka minut mówił nie  odnosząc się do sedna sprawy. Pan Orzełowski ma prawo wystąpić o urlop bezpłatny, a zastępcę wybiera sobie dyrektor. Ale ostatecznie prezydent zapętlił się w wypowiedzi i poprosił o komentarz radcę prawnego. Z tego co pamiętam wynika, że zastępcę powołuje prezydent na wniosek dyrektora – powiedział Marek Raczko. Rada nie wpływa na to kto będzie zastępcą.

godz. 10.56 – głos zabrał Mariusz Orzełowski. W moim rozumieniu obecny statut wskazuje, ze jest dyrektor i zastępca dyrektora – kiedy dyrektor ma prawo i obowiązek wziąć urlop bezpłatny i korzysta z tego prawa. Ustawa nie przewiduje, że ma być pełniący obowiązki dyrektora. Obowiązki dyrektora ma przejąć jego pierwszy zastępca, który może a nie musi powołać drugiego zastępcę. Dajemy zastępcy dyrektora taką możliwość. Kierownik działu nie może pełnić obowiązków dyrektorskich, bo nie weźmie na siebie odpowiedzialności prawnej finansowej i każdej innej i nie może tego czynić jeden zastępca. Przekaz do mediów idzie taki, że budżet miasta zawali się po podjęciu tej uchwały i wprowadzeniu drugiego dyrektora. Jestem przekonany, że Waldemar Koperkiewicz będzie proponował na funkcję zastępcy kogoś kto jest z Centrum Kultury i Sztuki. Mam wrażenie, że chodzi o mnie, o Mariusza Orzełowskiego.

Od redakcji: ostatnie (pogrubione) zdanie z racji pisania na żywo mogło wprowadzić w błąd, za co przepraszamy czytelników, a przede wszystkim radnego Mariusza Orzełowskiego To zdanie nie odnosi się to stwierdzenia, że radny będzie zastępcą, którego zaproponuje Waldemar Koperkiewicz. Zdaniem radnego Mariusza Orzełowskiego gdyby chodziło o innego radnego nie byłoby aż takiej dyskusji. Jeszcze raz przepraszamy.

godz. 11.07 – Mariusz Dobijański stwierdził, że narcyzm Mariusza Orzełowskiego jest ogromny, a on sam, prywatnie nie zaprząta sobie głowy Orzełowskim jako dyrektorem.

godz. 11.15 – Robert Chojecki powiedział, że dla niego najważniejsza jest odpowiedź na pytanie „co ze stanowiskiem drugiego zastępcy kiedy powróci dyrektor”?.

godz. 11.16 – Wojciech Kudelski stwierdził, że nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiadomo co stanie się za jakiś czas. Głosowanie: 16 za uchwałą, 4 – przeciw, 3 wstrzymujące

 

 

57 komentarzy

 1. Yyy dodano 8 lat temu

  "Chwilę potem wywiązała się dyskusja między przewodniczącym rady miasta Henrykiem Niedziółką a radnym Andrzejem Sitnikiem na temat tego ile razy i w jaki sposób radny może zabierać głos podczas sesji rady miasta."

  Panie Sitnik, czy to pańska indolencja, brak chęci do przeczytania regulaminu Rady Miasta czy może po prostu chęć zrobienia cyrku z tych obrad? Takie zachowanie to już błazenada.

  • Stefan Rozbawiony dodano 8 lat temu

   Inwestycje które zamiast obniżyć koszta powodują ich wzrost 😀 Masakra co za miernoty rządzą tym miastem i spółkami. No ale ktoś na nich głosował i płacił będzie 😀

  • znowu jakies niedomówienia ,manipulacja redakcji ? dodano 8 lat temu

   przekręcone słowa ,brak rzetelności dziennikarskiej w relacji ? a tu jadą po nazwisku do żywego ,nie wiem czy zwykłe przeprosiny wystarczą

 2. Naczelnik dodano 8 lat temu

  Dobijański skrytykował ale nie głosował przeciw a dlaczego, bo żona pracuje w PWIK. Nepotyzm w każdym calu, on jest zawsze przeciw pod warunkiem że nie dotyka to jego interesów

  • tak dla scislosci dodano 8 lat temu

   Skrytykował? Kiedy?

 3. Naczelnik dodano 8 lat temu

  Panie radny Dobijański pan Marcin Kulicki jak został prezesem spółki cukrowej to też w pecu poszedł na urlop bezpłatny, wtedy pan nie protestował i wszystko rozumiał. A pracując w samochodówce nie był pan na urlopie bezpłatnym?

  • Panie Naczelniku dodano 8 lat temu

   kulicki nie był prezesem PEc,był tylko członkiem zarządu.Nie zablokował stanowiska prezesa.Tak samo Dobijański w szkole nie był dyrektorem i nie zablokował na kilka lat stanowiska.

 4. proste dodano 8 lat temu

  Orzełowski gdyby mił odrobinę klasy i honoru – powinien rozwiązać umowę o pracę z CKiS po wyborze na radnego i ulokowaniu się prywatnym biznesie.

  • Pola dodano 8 lat temu

   Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Prawo pracy na to zezwala, dyrektor skorzystał z przysługującego mu prawa. Trudno to zrozumieć? Mi się wydaję, że nie.

 5. bankier dodano 8 lat temu

  ???? Czyli Orzełowski będzie jednocześnie i dyrektorem (urlopowanym) i zastępcą??? – bo tak by można jego wypowiedź odczytać. Cfffany duduś…

  • też tak to pojęłam dodano 8 lat temu

   Pytanie, czy funkcja wicedyrektora nie koliduje z funkcją radnego i wiceprzewodniczącego Rady?
   dalej: czy pan Orzełowski będzie wice w CKiS i jednocześnie menadżerem Topazu?
   zaczynam się w tym wszystkim gubić.

   • zebra dodano 8 lat temu

    On nie będzie pobierał wynagrodzenia z CKiS przez co najmniej 4 najbliższe lata, jest na urlopie bezpłatnym. Pracuje teraz w przedsiębiorstwie prywatnym. Zastępcę chce Koperkiewicz, który pełni teraz obowiązki dyrektora jako zastępca. Nie przekręcajcie.

    • te słowa powiedział Orzełowski dodano 8 lat temu

     "Jestem przekonany, że Waldemar Koperkiewicz będzie proponował na funkcję zastępcy kogoś kto jest z Centrum Kultury i Sztuki. Mam wrażenie, że chodzi o mnie, o Mariusza Orzełowskiego."
     to o co chodzi?

     • zebra dodano 8 lat temu

      Że to nie chodzi o to, że będzie powołany dodatkowy zastępca dla Koperkiewicza, ale o to, że ta dziwna dyskusja na ten temat była atakiem na niego.

  • ws dodano 8 lat temu

   Będąc radnym nie można być zatrudnionym na kierowniczym stanowisku w jakiejkolwiek jednostce samorządowej. W związku z tym twoja sugestia jest nieprawdziwa.

 6. JON dodano 8 lat temu

  Sprawdzić klan Orzełowskich do spodu.amen

  • Zainteresowany dodano 8 lat temu

   Wypowiedź Pana Orzełowskiego "Waldemar Koperkiewicz będzie proponował na funkcję zastępcy kogoś kto jest z Centrum Kultury i Sztuki" – czy ktoś w Centrum Kultury i Sztuki pracuje jeszcze o nazwisku Orzełowski/a?? Niech pilnuje biznesu przy korycie. Wstyd!!

 7. ??? dodano 8 lat temu

  Rozumiem, że o 11:16 skończyła się sesja?

 8. Urzędnik dodano 8 lat temu

  Szok…Ludzie bez klasy. Orzyłowski został radnym, poszedł do biznesu więc niech ma odwagę zwolnić stołek.

 9. Anna dodano 8 lat temu

  Jak się nazywa radny w ostatnim rzędzie PiS-u ? (taki czarny w okularach)

  • mm dodano 8 lat temu

   To nie radny…

   • rychu dodano 8 lat temu

    To nie radny lecz bezradny jak większość ludzisk na tym ziemskim łez padole 🙂

 10. SDS dodano 8 lat temu

  Panie Orzełowski rybki albo akwarium?

 11. ludzie dodano 8 lat temu

  Gdzieś W Polsce już tak było że burmistrz rządził Miastem zza krat więzienia to i teraz Dyrektor może rządzić instytucją zza biurka Radnego tylko pensję dostaje od Przedsiębiorcy prywatnego.Tak zostało ugadane i nic nie zrobicie.Co tam prawo,trzeba to wykorzystać dla siebie,a dobro miasta trzeba mieć zawsze na języku żeby wyborcy słyszeli.

 12. edek dodano 8 lat temu

  A podwyżek jak nie było tak niema dalej a pwik

 13. darek dodano 8 lat temu

  16 za…16 za …16 za…opozycja może im nagwizdać

 14. On dodano 8 lat temu

  Pytanie do Pani Redaktor..dlaczego w Pani relacji na istotny społecznie temat "ścieków" zabrakło pytania Radnego Roberta Chojeckiego dotyczącego podwyżek PWiK w przyszłości?Bardzo istotny fakt pominięty przez redakcję.

  • wojtek dodano 8 lat temu

   Robert, przestań… nie zawsze będziesz cytowany 😉

   • pan radny dodano 8 lat temu

    Robcio za to chętnie pisze źle o innych . Szkoda że taki ktoś jest reprezentantem siedlczan

 15. układanka dodano 8 lat temu

  "Topaz" kupił halę targową. "Topaz" zosta chyba członkiem rady programowej "Teatru". Dyrektor "Teatru" podjął prace w "Topazie" Co za chichot czasu…..

 16. ona dodano 8 lat temu

  Podwyżek w PWiKu nie było w 2014, bo nie wolno było ich robić w roku wyborczym. Prawie złotówka podwyżki na m3 to granda. Do tego dołożyć około 2% podwyżki zafundowanej przez "wspaniały" PEC, pomimo, że przed wyborami pan prezes zapewniał, że żadnych podwyżek nie będzie. I co? Znowu czynsze w górę, ale ludzie kląć będą swoich administratorów a nie radnych.

 17. belfer dodano 8 lat temu

  Ten w ostatnim rzędzie do nauczyciel Stefanow, przecież niedoszły radny z okręgu 3, poprostu chłop przeżywa że się nie dostał do Rady Miasta i przyszedł chociaż trochę posiedzieć i poczuć się jak radny, biedny niedoszły radny – bezradny. Ale on to nic mnie najbardziej interesuje radny Kozioł i radny Matwiejczyk, a są ku temu powazne powody by się tymi radnymi zainteresować.

  • Anna dodano 8 lat temu

   …to jakiś śmieszny człowiek musi być ten prawie radny – bezradny skoro chodzi na sesję.

 18. mieszkaniec dodano 8 lat temu

  gdzie na radzie troska o miasto- zaniedbane, brudne, z łatanymi dziurami w jezdniach od lat. Towarzystwo wzajemnej adoracji martwi się tylko jak ustawić siebie i swoją rodzinę. Nazwisko Orzełowski powinno zniknąć z życia publicznego w mieście. Żenada – brak zasad moralnych i poczucia przyzwoitości

  • hgw dodano 8 lat temu

   Bo co, bo poszedł ma urlop bezpłatny do którego ma prawo? Zejdźcie na ziemię z tymi komentarzami, wszyscy jesteśmy ludźmi i takiego hejtingu powinno być jak najmniej. Rozdzielmy też inną kwestię. Zastępcę chce Koperkiewicz, a nie Orzełowski, który od grudnia tam już nie pracuje.

   • zastępca zastępcy? dodano 8 lat temu

    Zastępcę chce Koperkiewicz. Zastępca chce zastępcy siebie?Wolałby chyba dyrektora,ale to urlopowany Dyrektor spowodował taką sytuację.Dobrze wiedział wcześniej jak rzeczy się mają.A teraz zastępca dyrektora nie może byc dyrektorem z 2 powodów, bo nie można mianować innej osoby na urlopowanego i zastępca nie spełnia wymagań ustawowych.A dlaczego nie zrobią tak jak mówione było przed wyborami,że wróci na swoje stanowisko Pan Grzegorz.On nie wzbudza tyle kontrowersji i wiele osób popiera tą kandydaturę.Zna się na dyrektorowaniu lepiej od Pana Mariusza.

   • uzupelnienie do... dodano 8 lat temu

    od grudnia nie pracuje ? a co robi popołudniami w CKiS przyjezdzając szarą Octawią na tablicach WSK….Ciekawa sprawa?

  • bo co ? dodano 8 lat temu

   bo tobie tak się podoba ? ale tysiącom innych ,którzy glosują na to nazwisko podoba się to co to nazwisko reprezentuje ,czyli wysoką kulturę i dbałość o jej rozwój w Siedlcach ,żeby to miasto nie kojarzyło się w Polsce z zapyziałym grajdołkiem -jak chcą tacy jak ty prostacy ,co sądzą wszystkich według siebie i swoich przywar

 19. edek dodano 8 lat temu

  Ostatnia podwyżka w pwik – u była w 2011 wiem bo tam pracuje

 20. rudy dodano 8 lat temu

  na zastępcę proponuje panią Iwonę 🙂 to byłyby jaja 🙂

  • Iwonka dodano 8 lat temu

   Jak Iwonka będzie zastępcą Kopra to nie mam więcej pytań. To dopiero będzie żenada.

   • do bo co? dodano 8 lat temu

    Zastępcą będzie Pani Iwona a kto rzeczywiście będzie rządził? Obrońca nazwiska na O. słusznie podkreśla, że wielu innym osobom "podoba się to co to nazwisko reprezentuje ,czyli wysoką kulturę i dbałość o jej rozwój w Siedlcach" . Tylko dlaczego mając taką wysoką kulturę nazywa mieszkańców płacących na ich pensje prostakami? Widzę tu pewną sprzeczność, ponieważ kulturę się ma albo się jej nie ma. Tu widać, że kulturę się ma do głosujących na nazwisko,a nie ma kultury do nie głosujących na nazwisko.wiara w hasło "ciemny lud to kupi" wraca.

 21. Pani redaktor dodano 8 lat temu

  myślę, że gwoli dziennikarskiej uczciwości trzeba przytoczyć dosłownie to, co POWIEDZIAŁ Mariusz Orzełowski, a nie to, co zamierzał powiedzieć – jak teraz wynika z tłumaczenia.
  Ja w kontekście tej poprawki żadnej różnicy w rozumieniu słów Orzełowskiego nie dostrzegam.
  Prosimy o dokładną wypowiedź radnego – a nie o domysły.
  I tutaj wraca sprawa, która została poruszona przy okazji "tabletów".
  Posiedzenie Rady winno być rejestrowane i dostępne dla każdego chętnego do zapoznania się z nim.

 22. Zibi dodano 8 lat temu

  Panie radny Tomczuk proszę wyjaśnić, ta pani śliczna z Tygodnika Siedleckiego jakie pieniądze dostaje z Urzędu Miasta za co konkretnie np. za te artykuły proszę jaśniej i śmielej. amen

  • No tak dodano 8 lat temu

   Konkurencja się odzywa bo nie dostaje.

 23. widz dodano 8 lat temu

  Pani Wardak znowu ma fuksa. Gratuluję!

 24. Zorro dodano 8 lat temu

  STS to taki ma kręgosłup i polityczne poglądy jak pani WARDAK – PZPR .amen

 25. Morejko dodano 8 lat temu

  Bardzo proszę panie redaktorki SPIN-u o konkretną informację: Kto i za ile kupił dworek w Woli Suchożebrskiej należący do CKiS? Czy aby nie był to właściciel firmy TOPAZ? Dlaczego nie ma i nie było o tym żadnej informacji ze strony władz Miasta oraz samego właściciela – CKiS?
  Odpowiedzi na te pytania wiele mogłyby wyjaśnić.

 26. xyz dodano 8 lat temu

  Macie swojego prezydenta! Obstawił się swoją świtą, trwoni kasę na lewo i prawo, obsadza cały klan Orzełowskich na specjalnie dla nich przygotowanych stanowiskach! Miernoty…. Kim jest ten Orzełowski? Cóż to za gwiazda? Nawet nie potrafi się płynnie wysłowić. I te jego przedmowy przed każdym spektaklem….to jąkanie i tempo wymowy ….żenada… Idzie na urlop, bo tam lepiej zarobi…? Później wróci sobie na ciepłą posadkę???? Skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 27. chyba "nikt" dodano 8 lat temu

  . Dlaczego wykłócacie się teraz i wieszacie psy na Orzełowskim, skoro jak z ambony robią mu nie słuszną reklamę i powiedzą żeby głosowac na niego to idziecie jak cielęta i głosujecie chociaż wiecie ze i tak nic dla Was nie zrobi tylko dla SWOJAKÓW. Teraz to się On jest "panem" i dyktuje warunki. POZDRO dla wszystkich wyborców

 28. Zorro dodano 8 lat temu

  Panie szanowny Marejko lepiej zapytajcie niby władze SIEDLECKIE komu i za ILE byla wynajmowana Hala Targowa i Dworek w WOLI SUCHOŻEBRSKIEJ . amen

 29. popieram "proste" dodano 8 lat temu

  popieram i podkreślam, to napisał człowiek o nik "proste": Orzełowski gdyby miał odrobinę klasy i honoru – powinien rozwiązać umowę o pracę z CKiS po wyborze na radnego i ulokowaniu się prywatnym biznesie. Pytanie 1: ile trwa kadencja dyrektora > Pytanie 2: urlopowany będzie ze stanowiska dyrektora czy ze stanowiska szeregowego pracownika? STWIERDZENIE: BĘDZIE TO CHYBA PIERWSZY W ŚWIECIE 4 LETNI URLOP BEZPŁATNY DYREKTORA! czołem kumoterstwo!

  • pytajnik dodano 8 lat temu

   Przestań mnożyć komentarze człowieku, 5 z 6-ciu ostatnich jest twojego autorstwa. Nudzisz się?

 30. @Morejko dodano 8 lat temu

  CKiS sprzedało dworek w Woli Suchożebrskiej
  2013-04-16 18:26:51

  Zabytkowy dworek w Woli Suchożeberskiej, będący do tej pory własnością Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, został sprzedany.
  Przetarg odbył się 16 kwietnia. Pojawiła się tylko jedna oferta zakupu. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln 100 tys. złotych.

  Waldemar Koperkiewicz, zastępca dyrektora CKiS powiedział nam, że została otwarta jedyna oferta kupna, którą złożyła firma Sokołów S.A. Oferta została złożona na sumę 2 mln 100 tys. zł. Dworek zostanie sprzedany za 2 mln 101 tys. zł, a akt sprzedaży dworku zostanie podpisany w ciągu 30 dni.

 31. Zorro dodano 8 lat temu

  Morejko odpowiedz za ile i przez ile lat wynajmowała prywatna firma dworek ,czy w tym przypadku i Hali Targowej ktoś z zewnątrz powinien reagować jestem pewien .Czas samochodzikom Madryckim z PiS pokazać jak oni sprawiedliwie rządzą tym biednym miastem.amen

 32. kultura i sztuka dodano 8 lat temu

  Jak można wymagać kultury od takiej sztuki.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?