SPIN

Miasto tłumaczy się z umowy z firmą Magellan

Beata Głozak sobota, 21 lutego 2015, 21:18 Siedlce

Władze miasta udostępniły treści umów zawartych z firmą Magellan, której siedlecki samorząd sprzedał 90 ha nieruchomości, głównie błoni siedleckich. Jednocześnie z umową sprzedaży podpisano umowę dzierżawy. Przez 10 kolejnych lat miasto będzie płacić roczne raty.

Dokumenty przekazano lokalnym mediom podczas dzisiejszej konferencji. Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec stwierdził, że robi to, bo wokół umowy rodzi się coraz więcej nieprawdziwych informacji.

– Ze sprzedaży błoni na konto miasta wpłynęło 70 milionów złotych. Niektórzy próbują wokół tego robić niezdrową atmosferę, ale my dzięki temu zakończyliśmy wszystkie inwestycje, które zaczęliśmy. Nie mamy niczego co jest niespłacone – tłumaczył. – Uważamy, że była to transakcja konieczna dla miasta, bo inaczej Siedlce ogarnąłby jakiś paraliż ekonomiczny. Firma ma zabezpieczone swoje interesy, a miasto ma 70 milionów złotych. Uważamy, że lepiej jest pokazać wszystko, niż wyrwaną jedną stronę – zakończył.

Na sprzedaży 90 ha terenów z jednoczesną ich dzierżawą opierał się Program Postępowania Naprawczego, który Siedlce musiały wdrożyć ze względu na wysoki wskaźnik zadłużenia. To zdaniem Kazimierza Paryły, skarbnika miasta było jedyne wyjście z finansowego dołka.

– Musieliśmy doprowadzić do piekielnie dużego przychodu ze sprzedaży, który sprawiłby, że moglibyśmy spłacić ciążące nam ponad 50-milionowe zadłużenie krótkoterminowe lub zamienić je na możliwy do spłaty dług długoterminowy – wyjaśnił Paryła. – Dzięki sprzedaży mienia za 75 milionów wszystkie wskaźniki za rok 2014 miasto naprawiło. Ostatecznie zadłużenie z prawie 290 milionów spadło do 176 na koniec minionego roku – dodał.

Paryła przyznał, że dwa mniejsze przetargi (9,6 mln zł i 3,5 mln zł) „jak na warunki rynkowe nie są tanie”, ale największy (61,5 mln zł) jest oprocentowany w sposób „przyzwoity”.

– 41 milionów stanowi koszt za 10 lat obsługi całości w stosunku do 75 milionów złotych kapitału, czyli pełny obrót kapitału, to jest kapitał plus odsetki to jest 115 milionów złotych. Ale przypomnę, że 75 milionów kapitału dokonało spłaty starych kredytów, czyli tych, które nam przeszkadzały – wyliczył skarbnik.

52 komentarze

 1. skandal dodano 9 lat temu

  Gdzie jest ta umowa??? Pytanie do redakcji.

  • Kris dodano 9 lat temu

   Gratulacje za wybór władzy dla siedlczan ręce opadają. Chrzanie nie wracam już do tego miasta. To jest już umieralnia rządzona przez emerytów z czerwonymi nosami.

 2. bankier dodano 9 lat temu

  no to gdzie ta umowa?

  • Obserwator dodano 9 lat temu

   www.siedlce.pl

 3. przyjezdny dodano 9 lat temu

  te 75 milionów odzwierciedla wartość aquaparku i stadionu z przyległościami. To czyje one są i kto ma z nich zyski?

 4. jestem laikiem dodano 9 lat temu

  i niezbyt znam się na finansach. Mam więc pytanie (publikacja umowy takim jak ja nic nie da – tam są przeliczniki, których nie przeskoczę) proszę o konkretne cyfry:
  Czy w kwocie obsługi kapitału + odsetki w wysokości 41 milionów rocznie znajduje się również czynsz dzierżawny za błonia?
  Czy całkowita spłata kredytu wyniesie 115 milionów zł – i to wszystko, czy do tych 115 milionów trzeba doliczyć jeszcze 8 milionów 'czynszu" rocznie przez 10 lat – czyli 115 + 80 = 195 milionów zł.
  Wg mnie – czym innym jest obsługa kredytu – a czym innym dzierżawa, sądzę, że nie tylko ja mam z tym problem.

 5. wreszcie... dodano 9 lat temu

  Wreszcie Kudelski powiedział prawdę. Bez tej LICHWY byłby paraliż ekonomiczny. Nie dodali że byłby komisarz i przewietrzył by wszystkie spółki i jednostki Miasta zatrudniające tylko swoich. Prezydenta tez by nie było. PYTANIE – jak czują się siedzący za stołem na tej konferencji – przecież to oni doprowadzili do tego że na końcu chwyci BRZYTWĘ. Paryła o przyzwoitości oprocentowania mówi dyrdymały. Niech weźmie prywatny kredyt dla siebie na tych warunkach. Niestety ta transakcja to cena jaką siedleccy podatnicy zapłacą za to, że ci ze zdjęcia nadal będą rządzić Miastem.

  • j26 dodano 9 lat temu

   Endrju to pisał

   • Anonim dodano 9 lat temu

    Widać jaki jesteś nieszczęśliwy. Męczy cię niewiedza, brak informacji o autorach. Nie możesz wyrobić się z postawionych przez zwierzchników zadań?

   • No to Co? dodano 9 lat temu

    No to co? Ale napisał prawdę. Najłatwiej trwonić publiczną kasę.

 6. uczeń dodano 9 lat temu

  Wstyd Panowie, w imię dbałości o własne stołki dokonujecie wyprzedaży mienia społecznego. Tłumaczenie jest bardzo pokrętne, zwrócona uwaga jest na 2014r tak jakby w okresie późniejszym miał nastąpić koniec świata .A co z latami następnymi , co z opłatami za dzierżawę przecież to będzie element kosztu , co z waloryzacją stawek, co z wykorzystaniem terenu w przyszłości – czy są jakieś ograniczenia umowne .W szanującej się firmie przy przekraczaniu planów kosztów , braku płynności finansowej konsekwencje ponosi również gł. księgowy. W Siedlcach nie zanosi się na zmiany, skarbnik ma się dobrze i tłumaczy problemy w stylu '' ludzie to kupią''. Kiepskie zarządzanie miastem doprowadza ośrodek do nerwowej wyprzedaży. Wstyd………………….

 7. piotr dodano 9 lat temu

  To proste rozwiazanie przecież dla rządzących, najpierw zadłużyć miasto pod przykrywką inwestycji, na których wybrani zarobili, a potem jak niema za co spłacić wziąć kredyt na kredyt na 10 lat. Za 10 lat Będzie zmagał się już ktoś inny z problemem kredytu, który zniszczy miasto. Żyją teraz a nie za lata i mają gdzieś dobro mieszkańców i miasto. Jakie są planowane inwestycje na te 10 kolejnych lat aby spłacić ten kredyt? Fabryka pewnie powstanie pod barwami UM, bo to że podatki pójdą o % kilkanascie lub dziesiąt do góry zdaje się już przesądzone.

 8. on dodano 9 lat temu

  Panie skarbnik, niech pan poprosi o ocenę swoich uzasadnień do tego wyliczenia, bezstronnego i uznanego ekonomistę. On panu powie prawdę, która – wg mnie – wcale nie będzie taka cacy jak pan ją widzi.

 9. massebb dodano 9 lat temu

  Wydaje mi się że to działanie ma na celu odwrócenia uwagi od tego co się dzieje w UM i tym pomysłem z ograniczeniem swobody wypowiedzi radnych. Na FB dostałem info że powstała (…), coś tam Sitnika, nie sitnika, telewizja internetowa. Zauważyłem że są nagrywane sesje i komisje. Takie "sensacyjne informacje" odwracają uwagę od tego co się dzieje w UM, cały ten absurd i rządy "zgody", szczerze mówiąc wolałbym komisarza 🙂 byłoby normalnie przynajmniej. Przyspieszy to sprzedarz PEC który generuje straty ( pop przez rodzinne rządzenie) STBS(j.w.) ARMS- tego molocha raczej by nikt nie kupił.
  Jest to efekt podlizywania się wyborcom i rozdawania pieniędzy wokół aby utrzymać władze.

 10. Artur dodano 9 lat temu

  Czy radni mają prawo poprosić o zbadanie takiej ewidentnej niedoskonałości jakieś państwowe organy typu CBś, CBA. Przecież takie decyzje władz miasta muszą podlegać jakiejś kontroli. Może uda się unieważnić tę umowę, a przy okazji otworzyć mieszkańcom oczy i przegonić to towarzystwo wzajemnej adoracji z urzędu miasta.

  • kontrola dodano 9 lat temu

   Radni nie będą prosić o kontrole z zewnątrz nie jest to w ich interesie ani partyjnych zwierzchników.
   Ponadto władza powie to nie ja, to Radni tak postanowili.

 11. SOS dodano 9 lat temu

  A co robi za stołem pan PSZESMYCKI właściciel prywatnej firmy.

  • Aneta Borkowska dodano 9 lat temu

   Konferencja odbyła się w nowej siedzibie ośrodka "Grzegorzewskiej" który media lokalne oglądały tego dnia. Dlatego Pan Przesmycki także jest na zdjęciu.

  • CR_Man dodano 9 lat temu

   Pani Ania tłumaczy się za siedleckich kolesi. Pan Przesmyski to bardzo uczynny miastu wykonawca, wszystkich robót zlecanych mu koleżeńsko przez magistrat, także tych na których się nie zna – vide przecisk pod tunelem…

 12. Gra dodano 9 lat temu

  Liczby są podane bez ładu i składu. Ale czytając dosłownie koszt obsługi 41 mln do 75 (a może 70) mln na 10 lat to oprocentowanie zapewne 11% (jeśli spłata kapitału jest równa). Chyba drogo? Jeśli się mylę to proszę o korektę.

  • jużnienaiwny dodano 9 lat temu

   CR-Man, wypowiedź nie na temat

 13. fakt dodano 9 lat temu

  pani Aneto, skoro odpisuje Pani na pytania w komentarzach – proszę odpowiedzieć na pytania na samej górze – gdzie jest ta umowa, gdzie ją można zobaczyć?

  • Aneta Borkowska dodano 9 lat temu

   Umowa jest na stronie urzędu : http://www.siedlce.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=3140&menu_id=0

   • bankier dodano 9 lat temu

    Przeczytałem….
    To nawet nie jest umowa dla bankruta!!!
    W prywatnej firmie za podpisanie czegoś takiego jest prokurator…
    Umowa praktycznie w żadnym punkcie nie zabezpiecza interesu miasta. Nawet to, że Magellan wcale nie musi miastu nic odsprzedawać (§12 pierwszej umowy "ma prawo") – za to gdyby miasto chciało odstąpić to ponosi olbrzymie kary.
    Magellan może podnosić wartość działki a miasto będzie musiało podnieść cenę ewentualnego zakupu…
    Nawet nie wiem jako to skomentować.
    To tylko krótko liczby: Ze sprzedaży miasto dostało 74,7 mln zł z czego od razu oddało Magellanowi 7,49 mln (kaucja na rzecz przyszłego wykupu – taka "rata") – czyli de facto do dyspozycji w pierwszym miesiąc 67,2 mln zł – koszty dzierżawy przez 10 lat (zakładając średni WIBOR jak z umowy) to 50,09 mln zł + 74,7 mln "wykup"(razem 124,8 mln)- jeszcze gdyby na samym końcu to pół biedy ale gro z tej kwoty idzie w ratach od razu!!!). Reasumując – miasto dostało 67,2 mln odda 124,8 mln – a pewnie więcej bo umowa jest tak napisana, że aż się prosi.
    Naprawdę nie było już innego sposobu??? O ile tanie by było zrobić emisję kolejnych obligacji komunalnych??? Z marżą 8,82% byłby tłum chętnych (skoro byli na marży 1,85%)!!! – sam bym kupił!!!! –

    • do bankiera dodano 9 lat temu

     Szkoda, że w bankach nie mamy takich zysków z lokat . Gdybym wpłacił 20tys zł., za 10 lat miałbym prawie 40. A tak ile dostanę na koniec, 25.

 14. Zakon dodano 9 lat temu

  Ośrodek Grzegorzewskiej to nie jest własność pana Przesmyckiego a przede wszystkim konferencja była na inny temat.

  • masz słuszność dodano 9 lat temu

   za stołem siedzi zarząd miasta – niezależnie na jaki temat i gdzie konferencja się odbywała, pan Przesmycki był tam prywatnie, nawet jeżeli to jego firma Grzegorzewską budowała.

 15. jużnienaiwny dodano 9 lat temu

  ….. proszę porównać paragrafy numer 12 w umowach, w przypadku umów 3 ( 1 hektar) i 2 (27 hektarów) umowa odkupienia nieruchomości ma być zawarta bezwarunkowo, czyli Magellan nie może się uchylić, natomiast w przypadku umowy 1 (to ta największa działka – 59 hektarów) może się uchylić składając stosowne oświadczenie, umowy zostały zawarte w tej samej kancelarii notarialnej dlaczego więc jest taka rozbieżność ????.
  Wybiegając daleko w przyszłość jest możliwe, że przed upływem 3 miesięcy do zakończenia dzierżawy Magellan złoży oświadczenie, że nie skorzysta z prawa sprzedaży nieruchomości na zasadach określonych w umowie przedwstępnej, miasto zgodnie z umową nie będzie mogło żądać odkupienia nieruchomości i co w związku z tym dalej – z wpłaconymi kaucjami i czynszem dzierżawnym bo jakoś nie mogę się doczytać ????? a nieruchomość oczywiście pozostanie wówczas własnością Magellana
  ….no i nigdzie nie znalazłem zapisu, że na poczet ceny odkupu nieruchomości zaliczony jest czynsz dzierżawny o kaucji owszem jest na ten temat w umowach powiedziane o czynszu ( wprost) nie
  … warto te umowy przeczytać, polecam :)))))

  • bankier dodano 9 lat temu

   Czynsz to "odsetki" – absolutnie nie zaliczą się na poczet ceny odkupu – to bezpośredni koszt umowy ("pożyczki").

 16. do CR_Man dodano 9 lat temu

  Nie wiem kim jesteś ale zapewniam Cię że sobie grabisz i siejesz pomówienia na temat dobrego człowieka.Skończ Go oczerniać bo tak się składa że akurat Przesmyckiego znam więc uważaj sobie co tu wypisujesz bo możesz skończyć jak ludzie pomawiający tu Filipka. Informuję Cię że mogę podać kim jestem i dopiero siądziesz na czterech literach kłamco!

  • jużnienaiwny dodano 9 lat temu

   …nie zastraszaj, zrób co piszesz, jeśli masz rację zdecyduje sąd…

   • a kto Cię zastrasza dodano 9 lat temu

    przeczytaj sobie uważnie co napisał tamten człowiek – ,,roboty zlecane koleżeńsko przez magistrat". Na miejscu Kudelskiego i Przesmyckiego zrobiłbym z takimi pomówieniami porządek. I nie wmawiaj mi że kogoś zastraszam – ja staję tylko w obronie człowieka którego tamten ,,mądrala" tu pomówił. Dzięki za radę – zamierzam z niej skorzystać.

 17. do ,,specjalistów od umów" dodano 9 lat temu

  Żaden/żadna z Was nie czytał/a tej umowy więc skończcie opowiadać bzdury. Koalicja pokazała treść zawartych ustaleń i chyba jasne że miasto nie ma nic do ukrycia , więc o co Wam jeszcze chodzi?:),,Polskie narzekanie" się Wam włączyło?:):)

  • Anonim dodano 9 lat temu

   Czy to jest dobre bo nam ujawniono?
   Może właśnie o to chodzi by zło wyłapać teraz, a nie brnąć z nim (dokąd?).

   • jużnienaiwny dodano 9 lat temu

    .. umowy przeczytałem, porównałem, ja osobiście tak różnych umów dotyczących takiego samego zagadnienia z tą samą firmą , na różniących się co do (clou) zasadach i z tą samą kancelarią notarialną bym nie podpisał, to jest jakaś niezrozumiała bajka….

 18. Potrzeba opini specjalistów dodano 9 lat temu

  Umowy zostały podpisane 12.11.2014r., 14.11.2014r. i ta główna umowa już po wyborach 5.12.2014r. (wygrane wybory i idziemy na całość).
  Teraz może wypowiedzą się rekomendujący na trzecią kadencję, Poseł Siedlecki i Prezes.
  Niech nam powiedzą przez swoich prawników jakiego to cudu doczekaliśmy w naszym mieście i do czego to doprowadzi?

  Dobrze by było usłyszeć te opinie na sesji.

 19. "efekty" dodano 9 lat temu

  Efekt tych lichwiarskich umów PRZYKRYŁ siedmioletnią beztroską działalność WŁADZ MIASTA. Tak wydawali pieniążki i tyle, że gdyby nie te umowy Siedlcami rządziłby komisarz. Ogromne koszty tych umów to cena jaką siedlczanie płacą za to że PIS i STS mogą dalej rządzić.

  • bankier dodano 9 lat temu

   i to jest w tym wszystkim najgorsze – umowy bardzo niekorzystne dla miasta – podpisane tylko po to aby osoby je podpisujące mogły dalej rządzić… dla mnie to jest miejsce dla radnych opozycji o gniecenie tego na maxa – wyciągnąć warunki umów kredytowych które zostały spłacone tą transakcją i porównać – strata dla miasta wyjdzie gołym okiem – tyle, że to nie wchodzi w dług i można radośnie zapalić cygaro i odsunąć w czasie widmo komisarza 😉
   Panie skarbniku, nie zadrżała Panu ręka jak Pan to podpisywał?

 20. jużnienaiwny dodano 9 lat temu

  … bardzo dobrze, że te umowy zostały upublicznione (nawiasem mówiąc UM nie miał innej możliwości – jest to informacja publiczna), tłumaczenie że jest to robione po to żeby wyjaśnić wątpliwości jest moim zdaniem nieco infantylne, myślę, że kwestią czasu jest upublicznienie wszystkich umów zawieranych przez UM, jeśli ktoś ma wątpliwości linki poniżej…

  http://www.maszglos.pl/wp-content/uploads/2013/04/Dost%C4%99p-do-infomacji-publicznej1.pdf

  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20011121198

  .. to nie zarząd (miasta,gminy,powiatu, województwa) nami rządzi i mówi co dla nas jest najlepsze, to my jesteśmy dla nich władzą i my ich zatrudniamy płacąc podatki i uczestnicząc w wyborach mówiąc co i jak mają robić żeby dla społeczności lokalnej było to jak najkorzystniejsze, a myślenie panów/pań (prezydentów/radnych/władz spółek samorządowych, którzy mają inne zdanie, myślę że czas zweryfikuje, oby jak najszybciej…

 21. Morejko dodano 9 lat temu

  Nie mieszkam w Siedlcach, ale gdybym mieszkał, to złożyłbym zawiadomienie do prokuratury "o możliwości popełnienia przestępstwa". Dlaczego tyle osób narzeka, podejrzewa i wszystko na tym się kończy?

 22. pytanie retoryczne dodano 9 lat temu

  "Panie skarbniku, nie zadrżała Panu ręka jak Pan to podpisywał?"Dlaczego miała drżeć,przecież to nie kredyt hipoteczny na własność prywatną.

 23. Zakon dodano 9 lat temu

  Ten skarbnik miasta Paryła to polityczny kogiel mogiel zaczynał jako PZPR działacz ,dzisiaj chyba mu najbliżej do tych co mają władzę a jutro też będzie futro.amen

 24. Zakon dodano 9 lat temu

  Do tego Cześka politycznego ,co tak zaciekle broni Przesmyckiego , ja też znam tego chłopa jest to dobry człowiek ale mam prawo pytać dlaczego na takiej konferencji siedzi za stołem i to wszystko i nie ubliżaj koleś bo na twój temat to szkoda pisać i nikt się ciebie nie boi.amen

 25. tom dodano 9 lat temu

  Mieszkańcy czyli my powinniśmy tak jak frankowicze i inni złożyć do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez władze Siedlec tj. 3 Prezydentów i skarbnika Miasta. W najlepszym przypadku powinni dostać zawiasy oraz zakaz pełnienia funkcji publicznych na 5 lat. Najgorsze jest to jaki to ciemnogród mieszka w naszym mieście skoro ponad połowa głosowała na WK……..

 26. Zakon się modli?:) dodano 9 lat temu

  Będę pisał co mi się podoba a zwłaszcza w obronie znajomego. Sam jesteś cześkiem i w dodatku ,,bez oleju w głowie" :))jeśli szkoda pisać to dlaczego Cię tak ruszyło ?:)Sprawdzić Twoje IP mądralo??Nie boję się Ciebie – powiedz kim jesteś ,,tchórzu":):):)

 27. ten od Zakonu dodano 9 lat temu

  to chyba myśli że może siać pomówienia bez konsekwencji własnych czynów. Módl się aby służby nie weszły na Twoje IP

  • jużnienaiwny dodano 9 lat temu

   .. tak mi się wydaje, że za zastraszanie to też można w tyłek dostać (zarówno jeden jak i drugi), proponuję więcej empatii w dyskusji…

 28. hehe ale brednie pisze Zakon dodano 9 lat temu

  Może Nam tu napiszesz jak zaczynałeś Ty, ,,krystalicznie czysty obłudniku''?:)

 29. Cęntuś dodano 9 lat temu

  Przyjdzie czas w tym miasteczku że mieszkańcy Siedlec dowiedzą się jakie firmy i za ile kasy z miasta świadczyły usługi ile na kościółki odpalali i jacy oni święci i za ile kasy wygrywali przetargi żeby w trakcie inwestycji podnosić dwadzieścia procent .Panie SITNIK proszę niech pan poprosi o takie zestawienie ; wtedy ten bohater co tak straszy usiądzie na pupie i nabierze wody w usta. zapomniałem dodać amen

 30. Cęntuś dodano 9 lat temu

  Przyjdzie czas w tym miasteczku że mieszkańcy Siedlec dowiedzą się jakie firmy i za ile kasy z miasta świadczyły usługi i jacy oni święci i za ile kasy wygrywali przetargi żeby w trakcie inwestycji podnosić dwadzieścia procent .Panie SITNIK proszę niech pan poprosi o takie zestawienie ; wtedy ten bohater co tak straszy usiądzie na pupie i nabierze wody w usta.To jest politykierstwo a nie rządzenie miastem obsadzanie na kierownicze stanowiska rodziny kolesi partyjnych , przykład sekretarz miasta pan Marchel a żona kierowniczka Urzędu Pracy , synowie i rodzina pana Tchórzewskiego w spółkach PWIK ,PEC można tak wymienić długo i namiętnie panowie prawi i sprawiedliwi.amen

 31. cęntuś ,,kolego'' Andrju wyluzuj dodano 9 lat temu

  phi a skąd Ty masz takie ,,newsy"?:)a żebyś wiedział że miasto to wszystko ujawni i wtedy zamkniesz usta bo jak widać bazujesz na mediach typu fakt czy super express

 32. panie wyluzowany dodano 9 lat temu

  Sądzicie że to wszytko pisze Andrju. Bzdet. Przecież o synkach Tchórzewskiego wszyscy wiedza – pec. pwik, mpk….na resztę szkoda klawiatury. Lista totalnie długa.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?