SPIN

Nie będzie konkursu na dyrektora CKiS?

Beata Głozak poniedziałek, 23 lutego 2015, 23:51 Siedlce

Wszystko wskazuje na to, że kolejny dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach nie zostanie wybrany w konkursie, a w wyniku ustaleń. Prezydent Siedlec zwrócił się w tej sprawie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Podczas najbliższej sesji miejskiej radni będą głosować nad uchyleniem uchwały podjętej miesiąc temu, a dotyczącej powołania drugiego zastępcy Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. Drugi zastępca miał być potrzebny, bo na urlopie bezpłatnym był dyrektor CKiS Mariusz Orzełowski, ale ponieważ ten ma z niego zrezygnować, placówka zamiast drugiego zastępcy potrzebuje szefa.

Najprawdopodobniej kolejny raz nie będzie to osoba wyłoniona w konkursie. Prezydent Siedlec zwrócił się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o odstąpienie od tej formuły i jeśli ten wyrazi na to zgodę, powtórzy się sytuacja z 2011 roku, gdy dyrektorem został Mariusz Orzełowski.

– To ciągłe szukanie rozwiązań, które nie mają nic wspólnego ze sposobem funkcjonowania demokracji i tylko tak trzeba to oceniać – komentuje decyzję władz miasta Andrzej Sitnik, przewodniczący klubu Bezpartyjne Siedlce.

– Na ostatniej sesji prezydent Siedlec powiedział, że dyrektor Centrum Kultury i Sztuki jest powoływany w drodze konkursu. Teraz okazuje się, że dyrektor będzie powoływany w drodze pozakonkursowej – mówi Sitnik i dodaje, że ta sytuacja powinna być przedyskutowania. – Ze słów władz miasta prezentowanych podczas ostatniej sesji wynikało, że obecny zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sztuki pan Waldemar Koperkiewicz nie poradzi sobie z obowiązkami dyrektora i trzeba mu dać szybko drugiego zastępcę, a teraz okazuje się, że już tę samą osobę możemy powołać na dyrektora w trybie bezkonkursowym – twierdzi. Według Sitnika nie są to dobre zasady. – To ciągłe szukanie rozwiązań, które nie mają niczego wspólnego ze sposobem funkcjonowania demokracji i tylko tak trzeba to oceniać. Uważam, że pan Waldemar Koperkiewicz doskonale poradziłby sobie w konkursie, więc nie rozumiem tego działania – podkreśla.

Uzasadnienie projektu uchwały:

Uchwała w sprawie uchylenia Uchwały Nr IV/27/2015 z dnia 14 stycznia 2015 r. w sprawie zmiany Statutu Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

Z wnioskiem o uchylenie Uchwały Nr IV/27/2015 z dnia 15 stycznia 2015 r. w sprawie zmiany Statutu Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce zwrócił się zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

Na podstawie art. 16 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2014 r., poz. 406 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 lipca 2012 r. w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu (Dz. U. z dnia 3 sierpnia 2012 r.,poz.889 ze zm.) zwrócono się z prośbą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrażenie zgody na powołanie dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce bez przeprowadzania konkursu. W związku z powyższym bezzasadne jest procedowanie zmian w Statucie CKiS.

Na zdjęciu od lewej: Mariusz Orzełowski i Waldemar Koperkiewicz

29 komentarzy

 1. mam nadzieję dodano 7 lat temu

  że w końcu odpowiednie służby zajmą się sposobem obsadzania stanowisk w naszym mieście.

 2. Anonim dodano 7 lat temu

  Sitwa.

 3. migotka dodano 7 lat temu

  A jak Sitnik zostawał dyrektorem OSiR to konkursu nie było!!!

  • j26 dodano 7 lat temu

   ale hipokryta!

  • czytelnik dodano 7 lat temu

   konkursu na Dyr. OSIR nie musiało być,bo OSIR jest jednostką miejską utworzoną przez miasto, a CKIS była wojewódzką i potrzebna jest opinia ministerstwa.Na Dyr CKIS powinien być konkurs ale gdyby nawet był i tak wygrała by osoba wskazana przez Prezydenta.na jedno wychodzi,dla mnie to wszystko jedno kto zostanie Dyr.

 4. tropiciel dodano 7 lat temu

  Kudelski wraz ze swoja ekipa jeszcze bardziej sie kompromituje. To juz kolejne podejscie Kudelskiego aby pominac konkurs jako sposob wyboru dyrektora CKiS.
  Po za tym niech Kudelski zobaczy ci wyrabia dyrekcja Miejskiej Biblioteki tez powolana wedlug znajomosci a nie kompetencji

 5. marti dodano 7 lat temu

  Pan od fikołków jest także specjalistą od kultury? No tak, kultura fizyczna!

  • czytelnik39 dodano 7 lat temu

   do marti.Nie musi być specjalistą od kultury radny,co pyta o zasady funkcjonowania jednostki samorządowej.A takie są dla wszystkich jednostek.,w tym ośrodków kultury.

 6. Anka dodano 7 lat temu

  Siedlczanie obudźcie się i zobaczcie co władze wyprawiają, nie ważne co umiesz ważne kogo znasz!!!banda kolesiów!!!wstyd!!!

  • j26 dodano 7 lat temu

   Endrju to pisał, a zapomniał z czyjego namaszczenia zarządzał tym, czym zarządzał niegdyś.

   • !!! dodano 7 lat temu

    Jutro napisz raport, a nagroda cię nie minie.

 7. echo dodano 7 lat temu

  Czas by wszystkie ośrodki kultury połączyć w jeden miejski i zacząć oszczędzać pieniądze w zadłużonym, niezbyt dużym mieście.

 8. Brunon K dodano 7 lat temu

  uważałem Kopra za równego gościa ale widzę że on razem z Wojtkiem, Mariuszkiem i Grzesiem tworzą kółko wzajemnej adoracji, szkoda że tacy ludzie wydają moje pieniądze z podatków na swoje pensje nie wnosząc żadnej jakości w to co robią. Może zejdę szczebel niżej ze swoimi planami…
  Na górze się nie udało

 9. Obserwator dodano 7 lat temu

  http://naluzie.onet.pl/usmiechnij-sie/alternatywna-historia-swiata-wedlug-uczestnikow-familiady/mm8jy

 10. czytelnik dodano 7 lat temu

  A w Bibliotece Miejskiej – sielanka. Tam niektórzy mają życie, siedzą gadają a kaska leci. Lubię czasem posiedzieć i popatrzeć jak ludzie mają lekkie życie.

 11. Anonim dodano 7 lat temu

  Pan Kudelski za dużo kombinuje!!!
  Myślę, że trzeba zmienić władzę w Siedlcach!!!

  • j26 dodano 7 lat temu

   Endrju, wybory już były. 4 miesiące temu.

   • Tak tsk dodano 7 lat temu

    trzeba przypomnieć, że już były bo mogą pochopnie wybrać nowych.

  • Anonim dodano 7 lat temu

   Wszystko wiecie, a kto będzie tym Dyrektorem?

   • j 23 dodano 7 lat temu

    Orzelowscy będą pchać Kopra a Iwonkę na zastepce i folwark jakim jest CKiS pozostanie w ich wladaniu.Koperkiewicz jest tylko marionetką dla Orzelowskich.Jak można pozbyć się dojnej krowy jaką jest CKiS. A dzisiaj sytuacja finansowa CKiS jest nadal slaba skoro zwolnionych ma byc ok 10 osób.Do takiego stanu doprowadził Słynny DYREKTOR. cdn…

    • czytelnik39 dodano 7 lat temu

     Dyrektorem nie może zostać osoba bez wyższego wykształcenia,a ktos tu pisał,że Pan Koperkiewicz takiego nie posiada.

 12. Ataner dodano 7 lat temu

  A Pan Sitnik zapomniał jak dostał funkcję dyrektora OSIRu

 13. Zakon dodano 7 lat temu

  .Pełna mobilizacja szykujmy się do REFERENDUM odsunąć nieudolną sitwę od k….ta bo do końca zmarnują miasto.amen

 14. MŁODY dodano 7 lat temu

  PIS (..) ŻE PSL -PO TO KOLESIOSTWO A JA WIDZĘ ŻE NIE JESTEŚCIE OD NICH LEPSI-ZGRAJA I BANDA KARIEROWICZE ZA WSZELKĄ CENĘ-ŻENADA -POWIEM WIĘCEJ PO OSTATNICH WYBORACH – NIGDY NIE ZAGŁOSUJĘ NA PIOTROSKIEGO-MIAŁ BYĆ WÓJTEM TO DOPIERO BYŁA BY PORAŻKA

 15. obserwator II. dodano 7 lat temu

  Ile lat we Włoszech rząd walczy z mafią?Jak widać po wejściu do Unii mafia włoska radzi sobie doskonale budując jeden most za unijne dopłaty od ponad 20 lat,więc dlaczego u nas w naszym kraju ma tak nie być i dlaczego obcy ma wchodzić w koalicje mafijną i przeszkadzać w obsadzaniu stanowisk.Ile stanowisk obsadzili politycy z PSL,ile stanowisk obsadzili z PO,PiS no SLD to już chyba mało ponieważ bankrut polityczny dostaje baty.Każdy widzi,że przy obsadzie stanowisk nie są brane kompetencje ,znajomość zagadnień lecz tylko moc polityczna i układy,układy i powiązania z kościołem to jest przyszłość narodu.Sitwa była jest i będzie bez względu jaka opcja będzie żarła z koryta,a samo żarcie to już problem najmniejszy.

 16. pemo dodano 7 lat temu

  To są jaja jakieś…. Prezydent Kudelski wystosował pismo do działających związków zawodowych przy CKiS, wszystkie wypowiedzialy się negatywnie mimo to pchają swoich ludzi. Dzisiaj piszę pismo do Ministra Kultury czy posiada taka wiedzę…. Pozdrawiam

  • Odpowiedź z ministerstwa dodano 7 lat temu

   Już jest.

 17. Zaniepokojony dodano 7 lat temu

  Myślę,że trzeba zrobić w Siedlcach REFERENDUM i odsunąć od władzy PiS!!!

  • j26 dodano 7 lat temu

   Endrju, przegrałeś, uszanuj to.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?