SPIN

Na odnowienie parku już nie ma czasu

Beata Głozak niedziela, 15 marca 2015, 16:22 Siedlce

Najpierw były nadzieje, potem obietnice i zapowiedzi, ale ostatecznie nic z nich nie wyszło. Zabytkowy park „Aleksandria” nadal będzie straszył zniszczonymi alejkami.

Miała być promenada, kawiarnia, alejki do biegania, nowe oświetlenie, a nad stawem pomost, ale na razie siedlczanie obejdą się jedynie smakiem tego wszystkiego. Podczas ostatniego spotkania z siedleckimi mediami władze miasta przyznały, że nie ma szans na rewitalizację zabytkowego parku „Aleksandria” z pieniędzy unijnych na lata 2007-2013.

– Z pewnością mogę odpowiedzieć, że do końca roku nie mamy szans na środki, bo nawet gdyby marszałek w tym momencie podpisał z nami umowę nie jesteśmy w stanie przeprowadzić przetargu i wykonać tej inwestycji – powiedział Jarosław Głowacki, wiceprezydent Siedlec. – Ale chyba też nikt nam nie będzie już tego proponował – dodał.

Jak w takim razie Siedlce chcą odrestaurować zniszczony park? Wyjściem może być jedynie nowy okres programowania unijnego na lata 2014-2020.

– Jeśli uszczegółowiony Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego (dokument określający inwestycje współfinansowane ze środków unijnych – do red.), da możliwość ubiegania o się o środki na rewitalizację parku to na pewno złożymy wniosek – obiecał Głowacki.

Pieniądze zewnętrzne to jedyna opcja na sfinansowanie inwestycji. Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami projektu „Aleksandria” miała zmienić się nie do poznania. Zaplanowano tam kawiarnię, ścieżki edukacyjne, nagłośnienie oraz zainstalowany monitoring. Park miał być ogrodzony i zamykany na noc z nowymi alejkami i oświetleniem. Całkowita wartość projektu to ponad 15 mln złotych, a władze miasta wnioskowały o 12 mln unijnego dofinansowania. Za samą dokumentację projektową inwestycji miasto zapłaciło w 2008 roku ponad 309 tys. zł netto.

30 komentarzy

 1. echo dodano 9 lat temu

  Urzędnicy czekają tylko na pańską łaskę,czyli by ktoś dał pieniądze.Do oszczędzania trzeba mieć więcej wyobraźni i chęci .Tylko do nauki młodzieży spoza miasta ci ludzie dopłacają z naszych podatków ok.30 mln zł rocznie – byłby za to np.park.

 2. mrow dodano 9 lat temu

  Jaka rewitalizacja? Spójrzcie na ten plan. Nie ma tam niczego. Plan niczego nie odtwarza, nie ma wartości dodanych. Projektant niczego nie zaproponował, Magistrat to klepnął, a potem zdziwienie, że projekt nie zyskał uznania przy ocenie MJWPU. I dalej jesteśmy z ręką w nocniku! Róbta tak dalej!

 3. siedlczanin*** dodano 9 lat temu

  Sprzedać Strusowi to będzie odnowa parku , gdyż przy tej władzy co nie ma już prawie nic na sprzedaż nic się nie zmieni w Siedlcach : ani chodniki, ani ulice , ani Liceum Żułkiewskiego, ani … itp…itd.

 4. wstyd dodano 9 lat temu

  Wstyd panie Głowacki. jest pan 8 lat wice ….a park odpowiada standardom średniowiecza. Idźcie z Kudelskim i Sochacka z wnukami tam na rower, rolki czy hulajnogę….. Zyczę dobrej zabawy.

  • Anonim dodano 9 lat temu

   "a park odpowiada standardom średniowiecza" . Gdyby było jak w średniowieczu, niepotrzebna by była renowacja, tylko ogrodzenie i bilety za wstęp. No właśnie, a co było w tym miejscu w średniowieczu? Łąka z domkiem -lepianką i gąskami pasionymi przez chożą gęsiareczkę czy las? A może zagony orkiszu i prosa? Na pewno nie było gawronów.

 5. Mr X dodano 9 lat temu

  Park powinien być odnowiony!!! Władze Siedlec powinny bardziej dbać o miasto!!!

 6. jacek dodano 9 lat temu

  Będzie coraz gorzej… brak środków finansowych i majątku , kredyty. Władza w rękach ala patriotów, zapominających, że gospodarka to podstawa bytu. Ale w Siedlcach sprawdza się przysłowie Polak głupi po szkodzie.

  • WDR dodano 9 lat temu

   Tutaj gorzej, bo ciemnogród znów będzie głosował na swoich pracodawców, a reszta w ogóle nie pójdzie głosować.

 7. oko-lica dodano 9 lat temu

  WRONY (…) NA GŁOWĘ

  DZIECI KRĘCĄ NOGI NA KRZYWYM ASFALCIE

  ZIELENINA, POKRZYWISKA KUJĄ W OCZY

  SMRÓD Z KANAŁKÓW I STAWU BIJE W NOS

  BUDA PO ŚWIETLICY STRASZY DZIECI

  CAŁY NASZ PARK ALEKSANDRIA.

 8. Anonim dodano 9 lat temu

  Park najmniej ważny. Ważne że pan elektryk płot postawił i solidnie zarobił
  Może i się podzielił

 9. colombo dodano 9 lat temu

  Pieniedzy na park nie ma ale dyrektor biblioteki słuzbowym samochodem do pracy jezdzi i kto za to płaci. Codziennie widze jak wsiada i wysiada. Chyba powinna byc juz na emeryturze. Ta wladza kompromituje sie caly czas

  • do colombo dodano 9 lat temu

   Oj coś widzę,że ktoś tu się szykuje na posadę dyrektora bibl.

 10. Kazimierz dodano 9 lat temu

  Nie zdziwiłbym się, gdyby warunkiem uzyskania ewentualnej dotacji było zdemontowanie ogrodzenia separującego park od wolnej przestrzeni publicznej 🙂

 11. do wstydu dodano 9 lat temu

  Ujawnij się bo Ty byś pewnie lepiej to zrobił ,,tchórzu" internetowy. Najłatwiej oczerniać porządnych ludzi, prawda ,,głupcze"?Sprawdzić Twoje IP ,,inteligencie" ?a Ty idź pod budkę z piwem bo tam jest Twój ,,iloraz wiedzy i mądrości'' ,,mądry artysto":)

 12. ono dodano 9 lat temu

  Czyli kolejna obietnica wyborcza wzięła w łeb. No cóż wiele obiecywano w kampanii. Pomimo, że to nie mój idol ale dochdzę do wniosku że Sitnik ma rację.

  • ??? dodano 9 lat temu

   sam se Andrzej takie rzeczy wypisujesz tu i ówdzie?

 13. Sprawiiedliwy dodano 9 lat temu

  Zapytajcie radni to znaczy panie Sitnik jak pan masz J..a ile kasy z miasta i z spółek miasta dostał w różnej postaci siedlecki kościółek wypasiony aż mu kipi, nie wspomnę że to odbywa się inaczej np.wygrałeś zrobiłeś inwestycje w mieście zanieś w zębach do proboszcza a proboszcze podziękują Kudelskiemu .

 14. do colombo dodano 9 lat temu

  Nie szykuje sie na dyrektora tylko nie podoba mi sie że moje podatki są marnotrawione. Nie dotyczy to tylko biblioteki

 15. wstyd raz jeszcze... dodano 9 lat temu

  Odpowiedzialni za stan parku ….powinni czerwienic się ze wstydu od rana do wieczora. Proszę mnie nie straszyć jakimś sprawdzaniem IP. Proszę donieść na mnie do prokuratora albo skierować sprawę do sądu za mój wpis. Będzie przednia zabawa.

  • Oj, oj dodano 9 lat temu

   cos mi sie wydaje, że po ostatnich doświadczeniach z sądem w wykonaniu pana Orzełowskiego (contra Tomczuk) i pana wice (dzieciaki od Korwina) pisowcy będą omijać sąd na odległość.

 16. Do urzędników dodano 9 lat temu

  wypisujących bzdury.
  Nie chcecie czytać co myślą mieszkańcy wprowadźcie zakaz komentowania.

 17. SDS dodano 9 lat temu

  Jeden jest ciągle czerwony.

 18. Pablos dodano 9 lat temu

  Drodzy siedlczanie, tu nie ma co skakać sobie do gardeł, tylko trzeba w końcu zrozumieć że mieszkacie w najgorzej "zarządzanym" mieście w Polsce…

 19. moim zdaniem dodano 9 lat temu

  Po tym straszeniu chce się stwierdzić – uderz w stół a nożyce się odezwą .Jak pracuje się w urzędzie miasta za godne wynagrodzenie lub jest się w związku rodzinnym to lepiej milczeć i nie pisać bzdur . Szkoda , że dbałość o estetykę w mieście, o tereny zielone jest na ostatnim miejscu dla naszych włodarzy. Priorytet władz jest sprzedać co się da , ale mieszkańcom nie o to chodzi.

 20. wstydzie ujawnij swoje dane dodano 9 lat temu

  Skoro jesteś taki mądry to napisz kim jesteś z imienia i nazwiska. no słucham?

 21. MASsebb dodano 9 lat temu

  Przecież siedlecka koalicja PiS STS nic nie obiecało rewitalizacji parku w kampanii
  http://www.spin.siedlce.pl/2014/11/19/podsumowanie-wyborow-konferencja/
  wiec co wy wymagacie i piszecie że to wina rządzących. A tak na poważnie sprytnie napisali ten program bo jest on krótko mówiąc tendencyjny, poza ptk.5 gdzie tam coś piszą konkretniej. zawsze pojawi się ale … na najbliższe 4 lata to ale nie pozyskaliśmy środków unijnych albo nie ma pieniędzy.

  PiS nie liczy się ze zdaniem i potrzebami mieszkańców, robi wg własnego uznania a potem paryła to liczy i mówi co mają sprzedać. A na wypadek moich hejterów i zwolenników pis powiem tylko że chwalą się pięknym stadionem ( nie mającym oświetlenia i można to nazwać trybuną nie stadionem za 30 mln, przepięknym Parkiem Wodnym gdzie mało kto chodzi, inwestycjami hal sportowych, gdzie jedną już mają remontować a żeby sobie wynająć w LO to nie ma szans. Piękny teatr gdzie pewnie od czasów starego kina nie widzieli zysków i się słyszy o dopłatach UM do CKiS. Wszystko fajnie ale co zrobili przez te lata dla mieszkańca siedlec?? Galeria to strus i chciał ten teren od dawna kupić a nie władzy negocjacje. Jedyne z czego może skorzystać mieszkaniec to odnowiony zalew i obwodnica, choć ściażka rowerowa to asfaltem powinna być pokryta a nie kostką. poza jeszcze wymianą barierek pod Garwolińskim nie przypominam sobie co radni zrobili dla statystycznego mieszkańca, drogi to porażka, chodniki w centrum podobnie. nie liczę bezsensownych inwestycji jak ścieżka obok lodowiska, tzw droga donikąd. Ale tak widocznie sobie widzą Siedlce mieszkańcy. Płacić podatki dać prace i najelpiej by się władza nie czepiała….

 22. cd dodano 9 lat temu

  Galeria to nie sukces miasta ale sukces finansowy inwestora. Inwestycja spowodowała zwiększenie bezrobocia, likwidację mniejszych sklepów w centrum miasta ,wiele wolnych lokali pod wynajem. W wielu innych krajach jest zakaz stawiania sklepów wielkopowierzchniowych w centrum miast. My zgodnie z zasadą – wiemy wszystko najlepiej robimy po swojemu bez ładu i składu .A może dobrze byłoby skonsultować decyzje z mieszkańcami , a nie metodą faktów dokonanych robić. A tak – grajdołkiem byliśmy i zostaniemy przez takie zarządzanie.

 23. Michał dodano 9 lat temu

  Witam.Proponuję nazwać alejki nazwiskiem Lech Kaczyński i ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku, a na pewno kasa sie znajdzie 🙂

 24. Gościu dodano 9 lat temu

  Jakie wybraliśmy władze takie będą teraz parki w Siedlcach a może jednak sprzedać to Strusowi postawi bloki i po kłopocie

 25. Bartosz dodano 9 lat temu

  Siedlce mają jeden, bardzo mały park. I władze tego miasta nie mogą sobie z nim poradzić. Za to bardzo dobrze wychodzi im budowanie kościółków i pomników.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?