SPIN

Uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską oraz katastrofę smoleńską

Aneta Borkowska środa, 8 kwietnia 2015, 21:22 Społeczeństwo

W najbliższy piątek (10 kwietnia) odbędą się uroczystości upamiętniające 5 rocznicę katastrofy smoleńskiej, a 13 kwietnia (poniedziałek) uroczystości z okazji 75 rocznicy zbrodni katyńskiej. Poniżej podajemy program obchodów.

5 rocznica katastrofy smoleńskiej – 10 kwietnia

– godz. 7. – msza w kościele św. Stanisława w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej,
– godz. 8. – uroczystości upamiętniające rocznicę katastrofy smoleńskiej, odczytanie listy ofiar, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, kościół św. Stanisława,
– godz. 8.41 – włączenie syren alarmowych dla upamiętnienia 96 ofiar katastrofy smoleńskiej,
– godz. 19. – Koncert Dona Eis Requiem w Katedrze Siedleckiej. Autor: John Rutter, wykonanie: Kameraliści Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce, Chór Miasta Siedlce, Agnieszka Adamczak-Hutek (sopran). Dyrygenci: Justyna Kowynia-Rymanowska, Mariusz Orzełowski. Po koncercie złożenie kwiatów pod pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia
godz. 7. – msza w kościele św. Stanisława w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i członków ich rodzin,
godz. 8. – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Krzyżu Katyńskim na placu kościoła św. Stanisława,

15 kwietnia
godz. 10-12.15 – cykl wykładów zorganizowanych przez Studenckie Koło Historyków Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, wykładowcy: prof. dr hab. Stanisław Jaczyński, dr Beata Gałek, dr Maryla Fałdowska, mgr Radosław Bancerz. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, ul. Żytnia 39, Sala Rady Wydziału Humanistycznego
godz. 12.15-13.20 – „75-Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Refleksje współczesnego Nastolatka”, podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom. Apel pod Dębem Pamięci płk Stanisława Trojana przed gmachem Biblioteki Głównej UPH, uroczysty przemarsz i złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Centralnym.

źródło: UM Siedlce

6 komentarzy

 1. Jarosław W. dodano 7 lat temu

  A może by tak, rocznice obchodów obu katastrof połączyć w jedną uroczystość – np. rocznica polskiej Golgoty wschodu ? Mamy już w Siedlcach rondo katastrofy. Krzyż Katyński i tablica Matki Boskiej Smoleńskiej znajdują się obok siebie na terenie kościoła św. Stanisława na tzw. ścianie polskiej Golgoty. Po co dwa dni pod rząd spędzać młodzież szkolną w podobnej uroczystości. Niech się lepiej uczą, bo matury zdają coraz gorzej.

 2. "tablica Matki Boskiej Smoleńskiej"? dodano 7 lat temu

  Czy to możliwe, że doszło do takiej profanacji?

 3. 10 kwietnia dodano 7 lat temu

  złożenie kwiatów przed pomnikiem osoby pośrednio odpowiedzialnej za śmierć swoją i 95 innych osób.

 4. Sebastian dodano 7 lat temu

  To są rozłączne uroczystości. Zbrodnia Katynska i katastrofa lotnicza w Smoleńsku nie pozostają ze sobą w żadnym logicznym związku.

  W Katyniu dokonano stalinowskiej zbrodni na polskich oficerach, których – wziętych przecież do niewoli – wbrew zasadom międzynarodowym skrytobójczo rozstrzelano.

  Natomiast w Smoleńsku doszło do straszliwej katastrofy, ale jednak (tylko, czy aż) z "naszej" winy, naszego zwykłego bałaganiarstwa, spóźnialstwa, pychy i lekceważenia podstawowych reguł bezpieczeństwa takich lotów.

  Katyń czcimy i pochylamy się przed prochami zamordowamych bohaterów przez komunistycznych oprawców.

  W rocznicę katastrofy smoleńskiej wspominamy i modlimy się za wszystkich, którzy wtedy tam zginęli,
  jednak mamy świadomość, że sami przyczyniliśmy się walnie do tego tragicznego zdarzenia.

 5. Gra dodano 7 lat temu

  Do Sebastiana i 10 kwietnia
  Chciałbym jednak abyście podeszli ostrożniej do waszych ostrych twierdzeń. Ja jednak nie za bardzo ufam fachowcom z prokuratury, którzy aby pobrać zawartość taśmy biorą ją 4 razy czy 5 (ot tak chyba nam się pochrzaniło). Co tam jest na tych taśmach po 5 latach? I posługują się naraz 3 odczytami tej samej taśmy sprzecznymi ze sobą. Do tego wypuszczają materiały ze śledztwa we właściwym momencie (będą nawet śledzić kto to wypuścił w eter). Nie wierzę fachowcom, którzy zapomnieli o JAKIEJKOLWIEK sekcji zwłok (i wydają rodzinom nie te zwłoki co potrzeba), którzy nie przedstawiają żadnej na naukowym poziomie polemiki. Poczekajmy. Nie bardzo wierzę komisjom, które zamykają śledztwo bez analizy taśmy głosowej, bez danych z sekcji zwłok, bez dostępu do dowodów, bez poważnych analiz naukowych.
  PS
  Ponad 100 naukowców i profesorów (z ilu korzystała komisja Laska i prokuratura) co rok publikuje materiały do dyskusji naukowej. I wyciągają jednak inny wniosek niż wy. Poczekajcie więc z wnioskami domorośli profesorowie.

  • nagrania są zawsze te same dodano 7 lat temu

   i to, co odczytano zaraz po tragedii nie wiele różni sie od obecnych odczytów. Różni sie tylko ocena ekspertow – np. nie są pewni (jedni) czy to mówil Błasik czy nie, a drudzy są pewni tego.
   Ale nikt nie kwestionuje,ze takie zdania padły i że nie były wypowiedziane przez członków załogi.
   Nikt nie neguje faktu, że kokpit samolotu w tak decydującej chwili wyglądał raczej jak autobus wycieczki zakładowej na grzyby w czasach PRL. Prokuratura robi wszystko, aby wygładzić ten temat – broni kolegów z branży odpowiedzialnych za ten burdel w kokpicie. I to się mści w postaci domyslów i teorii spiskowych.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?