SPIN

Zmiany w korzystaniu z elektronicznej portmonetki w MPK dla nowych biletów

Aneta Borkowska wtorek, 1 września 2015, 07:37 Aktualnie

Od dzisiaj pasażerowie MPK mogą korzystać z dodatkowej oferty. Zgodnie z zapowiedziami od 1 września wchodzą bilety dobowe i czasowe. A w związku z tym zachodzą lekkie zmiany w korzystaniu z elektronicznej portmonetki przy dokasowaniach i wyborze biletu przesiadkowego.

– pierwszy przycisk kasownika oznaczony jako N służy do wyboru typu ulgi. Po jego naciśnięciu pokaże się N (bilet normalny), drugie naciśnięcie pokaże się U 25%, naciśnięcie trzecie pokaże się U 50%.

– drugi przycisk kasownika oznaczony jako U służy do wyboru biletu przesiadkowego. Przycisk działa tylko po wcześniejszym wyborze typu ulgi za pomocą klawisza N, w przeciwnym wypadku przycisk jest nieaktywny (po naciśnięciu brak reakcji kasownika). Po wyborze biletu przesiadkowego, na wyświetlaczu kasownika, w drugiej linii pojawi się opis zdefiniowany w taryfie dla wiersza przesiadkowego  „przesiadkowy”.

– anulowanie wyboru biletu przesiadkowego następuje zgodnie z ogólnymi zasadami po kilku sekundach lub prawidłowej obsłudze karty. Dodatkowo wybór biletu przesiadkowego jest anulowany po ponownym naciśnięciu klawisza N – wyboru typu ulgi.

– na karcie z EP można skasować tylko jeden bilet przesiadkowy, dokasowanie z użyciem przycisku – skutkuje anulowaniem biletu przesiadkowego, zostaje oznaczony nowy bilet nieprzesiadkowy,

– bilet przesiadkowy można skasować tylko w strefie 1, w pozostałych strefach pasażer otrzyma komunikat „Bilet tylko w strefie 1”,

– bilet przesiadkowy jest ważny przez określony czas, tylko w strefie 1, niezależnie od pojazdu i kursu.

– przyłożenie karty z ważnym biletem powoduje wyświetlenie komunikatu o ważnym bilecie przesiadkowym, tak jak to jest w opcji sprawdzenie oraz przy ponownym przyłożeniu zarejestrowanego biletu okresowego. Nie ma operacji wylogowania biletu przesiadkowego.

– nieważny bilet przesiadkowy jest traktowany tak samo jak bilet z elektronicznej portmonetki po wylogowaniu. Po przyłożeniu karty (bez naciskania przycisku) kasownik podejmuje próbę oznaczenia biletu okresowego lub pobrania środków z elektronicznej portmonetki.

– wybór na kasowniku ulgi (klawisz N) i przyłożenie karty skutkuje pobraniem opłaty za przejazd, zgodnie z dotychczasowymi zasadami – skasowany bilet przesiadkowy ulega „anulowaniu”, natomiast jeśli na karcie był oznaczony bilet „nieprzesiadkowy” zostanie wykonane dokasowanie za współpasażera.

– jeśli na karcie był skasowany bilet „nieprzesiadkowy”, kasownik nie pozwoli wykonać dokasowania przesiadkowego – pojawi się komunikat „Brak możliwości dokasowania”

źródło: MPK Siedlce

Komentarze (1)

  1. xyz dodano 6 lat temu

    Już wszyscy zrozumieli.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?