SPIN

Oświadczenie prezydenta w sprawie uchodźców

Aneta Borkowska czwartek, 24 września 2015, 19:49 Siedlce

Prezydent miasta Wojciech Kudelski odniósł się do pojawiających się w ostatnich dniach informacji, że do Siedlec mają zjechać uchodźcy oraz zdementował plotki, iż miasto prowadzi jakiekolwiek działania w tym kierunku. Poniżej prezentujemy oświadczenie prezydenta.   

„W związku z wieloma pytaniami, wątpliwościami i przekłamaniami dotyczącymi osiedlania się w naszym mieście uchodźców pragnę poinformować opinię publiczną, że władze samorządowe Miasta Siedlce nie prowadzą i nie mogą prowadzić w tej materii jakichkolwiek działań, ani tym bardziej samodzielnej polityki. Jest to wyłączna kompetencja administracji rządowej, a nie samorządowej, realizowana na szczeblu lokalnym przez służby podległe Wojewodzie Mazowieckiemu.

Do tej pory w Siedlcach odnotowaliśmy jedynie pojedyncze przypadki osiedlania się obcokrajowców, w tym także uchodźców, ale z Ukrainy i Czeczenii. Wszystkie te osoby utrzymują się na własny koszt, korzystając tylko niekiedy z dobrowolnego wsparcia osób fizycznych. Żadna z przebywających w Siedlcach rodzin obcokrajowców nie otrzymała też od władz miasta pomocy instytucjonalnej, gdyż takową mogą otrzymywać tylko i wyłącznie mieszkańcy miasta, po spełnieniu określonych prawem licznych warunków. Pozbawione zatem są jakichkolwiek podstaw, sugestie dotyczące przekazywania uchodźcom lokali komunalnych, czy też pomocy finansowej. Takich przypadków w Siedlcach nie było.

Warto przypomnieć, że pod koniec lat dziewięćdziesiątych Samorząd Miasta Siedlce wsparł akcję repatriacyjną i przyjął trzy polskie rodziny z Kazachstanu, zapewniając im mieszkania i pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Osoby te doskonale zasymilizowały się z naszą społecznością.

Obserwując wydarzenia rozgrywające się, w ostatnich tygodniach na południowych granicach Unii Europejskiej warto zauważyć, że większość emigrantów za kraje docelowe wybiera bogate kraje zachodniej Europy omijając Polskę, która nie jest dla nich „państwem dobrobytu”. W tej sytuacji rodzi się pytanie: Czy powinniśmy „na siłę” zachęcać ich do osiedlania się w naszym kraju?

Jeszcze raz pragnę zapewnić Mieszkańców Siedlec, że władze miasta nie prowadzą żadnych oficjalnych, ani nieoficjalnych działań w celu osiedlenia się tutaj uchodźców. Wszelkie sugestie w tej sprawie są nieuprawnione.”

Prezydent Miasta Siedlce
Wojciech Kudelski

6 komentarzy

 1. asd dodano 6 lat temu

  Miejmy nadzieję, że mówisz Pan prawdę…
  Zapraszam wszystkich na Manifestacje antyimigrancką w sobotę godz. 15:45 plac Sikorskiego.

  • tu czy tu? dodano 6 lat temu

   http://www.spin.siedlce.pl/2015/09/24/oswiadczenie-prezydenta-w-sprawie-uchodzcow/

   http://www.spin.siedlce.pl/2015/09/18/jestesmy-otwarci-na-uchodzcow-ktorzy-chca-sie-dostosowac/

 2. Leszek Myśliński dodano 6 lat temu

  Panie i Panowie! Czas zacząć kampanię wyborczą!, I dlatego nie przyjdę, aczkolwiek od wielu lat mówię o zagrożeniu islamskim dla Europy.

 3. Wyrzykowski dodano 6 lat temu

  Wojewodowie pytają samorządy, a samorządy odpowiadają. Lubin czy Sokołów Małopolski jednoznacznie odmówiły. Siedlce "nie powiedziały nie". Poczekajmy do końca kampanii wyborczej i znowu będzie jak z Żółkiewskim i innymi obietnicami. Teraz WK lawiruje aby nie zaszkodzić swojej partii w wyborach, a potem nagle się okaże, że od stycznia możemy mieć nowych sąsiadów…
  Dlatego zapraszam na jutrzejszą manifestację na pl. Sikorskiego o godz. 15:45.

 4. tutejszy dodano 6 lat temu

  A co na to Jego Ekscelencja biskup siedlecki? Czy zgadza się z p. Kudelskim, czy może raczej popiera stanowisko papieża Franciszka i konferencji episkopatu Polski z dnia 8 września 2015 r. :„Byłem głodny, a daliście Mi jeść…"

 5. Tylko tak dalej. dodano 6 lat temu

  Zostań Klientem VIP Parku Wodnego. Dlaczego komenty są wyłączone. Dla mnie to jeszcze jeden s "mądrych" pomysłów.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?