SPIN

Akcja profilaktyczna „Bezpieczni – Świadomi – Wolni od dopalaczy”

Aneta Borkowska czwartek, 28 stycznia 2016, 21:36 Społeczeństwo
SONY DSC

SONY DSC

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach od 18 stycznia do 22 stycznia, przeprowadzono akcję edukacyjno – profilaktyczną „Bezpieczni – świadomi – wolni od dopalaczy”.

Podjęte działania uświadomiły młodzieży jakie skutki uboczne wynikają z zażywania substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy. Przez cały tydzień społeczność szkoły uczestniczyła w różnorodnych przedsięwzięciach.

W poniedziałek nastąpiło otwarcie akcji edukacyjnej połączone z wykładem pt. „Współczesne zagrożenia. Nowe narkotyki” wygłoszonym przez Sławomira Stefaniaka z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. W godzinach przedpołudniowych Małgorzata Mielczarek, koordynator zespołów medycznych RM Meditrans Siedlce, przeprowadziła pogadankę dla uczniów o „Medycznych skutkach zażywania dopalaczy na podstawie interwencji RM Meditrans Siedlce”.

SONY DSC

SONY DSC

Kolejnego dnia odbyła się prelekcja „Zagrożenia w ruchu drogowym spowodowane substancjami psychoaktywnymi”, którą poprowadził Janusz Cabaj z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Tego samego dnia Krzysztof Skup – z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego wraz z Edytą Barycką z Wydziału Prewencji – szeroko omówili zagadnienie związane z wpływem substancji psychoaktywnych na zagrożenia w ruchu drogowym.

W środę Mariusz Z. Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Społecznej poprowadził warsztaty dla nauczycieli „Rozpoznawanie zachowań narkotykowych  i dopalaczowych. Podstawowe zasady postępowania z dzieckiem pod wpływem narkotyku”. Na spotkanie z profesorem przyszli wszyscy członkowie Rady Pedagogicznej. Po południu blisko 200 rodziców wzięło udział w szkoleniu przeprowadzonym również przez profesora „Uwaga narkotyki i dopalacze. Co zrobić kiedy dziecko eksperymentuje?”.

Następnego dnia miały miejsce warsztaty edukacyjno – profilaktyczne  z zakresu przeciwdziałania narkomanii „Dopalacze, narkotyki – bilet w jedną stronę”, pod kierunkiem Agnieszki Franczak – psycholog ze Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży „ABEON” Siedlcach.

SONY DSC

SONY DSC

W ramach ostatniego dnia akcji edukacyjno – profilaktycznej odbył się wykład „Nowe oblicza zagrożeń”, wygłoszony przez Pawła Szmitowskiego, kierownika Pracowni Reagowania Kryzysowego w Instytucie Nauk Społecznych  i Bezpieczeństwa UPH w Siedlcach. Dzięki uprzejmości Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Siedlcach tygodniowi profilaktycznemu towarzyszyła wystawa „Stop dopalaczom! Nowe narkotyki. Nie bądź kolejną ofiarą – nie daj się zabić”.

Szkoła nie poprzestała walczyć z dopalaczami i innymi substancjami psychoaktywnymi a tygodniowa akcja „Bezpieczni – Świadomi – Wolni od dopalaczy” nie jest jednorazowym przedsięwzięciem. Nauczyciele starają się codziennie rozmawiać z młodzieżą na temat skutków używania dopalaczy. Wpajają uczniom, iż skład dopalaczy wielokrotnie ulega zmianie, dlatego nie wiadomo do końca, jakie może spowodować następstwa zdrowotne. Jedno jest pewne – skutki dopalaczy są poważne i mogą prowadzić do śmierci.

Inicjatorami i organizatorami akcji edukacyjno – profilaktycznej „Bezpieczni – Świadomi – Wolni od dopalaczy” byli:  dyrekcja szkoły, Agnieszka Soroczyńska – pedagog szkolny, Renata Szewczak – psycholog szkolny, Urszula Konstantynowicz – terapeuta pedagogiczny, Joanna Wiącek – nauczyciel języka polskiego.

źródło: ZSP nr 3

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?