SPIN

Czy w Siedlcach będzie budżet obywatelski?

Aneta Borkowska wtorek, 2 lutego 2016, 22:03 Siedlce
siedlce

Siedlczanie mają szansę współdecydować o inwestycjach w mieście. Władze Siedlec rozważają bowiem możliwość utworzenia budżetu obywatelskiego. Na ile taki pomysł jest realny dyskutowano podczas ostatniej sesji miejskiej.  

– Taki budżet byłby dobrą formą edukacji oraz pewną formą sprawowania władzy – mówi radny Dobijański.

Budżet obywatelski funkcjonuje w innych miasta w kraju i władze Siedlec od początku tego roku przyglądają się temu pomysłowi. Nie wiadomo w jakiej formie miałby powstać.

– Są dwie możliwości: wydzielenie konkretnej kwoty z budżetu miasta lub konsultowanie części inwestycyjnej budżetu z mieszkańcami – mówi Kazimierz Paryła, skarbnik miejski i przyznaje, że sam bardziej skłania się ku drugiej opcji.

Dodatkowo, jego zdaniem w pomysł aktywnie mogliby zaangażować się też miejscy radni.

– Gdyby podzielić miasto na okręgi tak jak przy wyborach samorządowych radni z tych okręgów poszliby do mieszkańców. Niech zbierają wnioski, konsultują i dyskutują, a pomysły przedstawiają i późnej poddają pod głosowanie ogółu – tłumaczy Paryła.

Temat budżetu obywatelskiego poważnie potraktowali radni Platformy Obywatelskiej. Od kilkunastu dni mają zbierać podpisy pod wnioskiem do prezydenta o utworzenie go w przyszłym roku.

8 komentarzy

 1. Zorro dodano 5 lat temu

  To pomysł po to chyba żeby do końca skłócić mieszkańców i podzielić ich , Dobity lubi takie gierki polityczne już widzę jak biega po swoim okręgu wyborczym i narzeka na wszystko i wszystkich , jak był przewodniczącym rady miasta to nie miał takich pomysłów -krótko na temat więcej minusów ma taki budżet , spotkania z mieszkańcami i to wszystko w tym temacie . amen

 2. Karol dodano 5 lat temu

  Teraz budżet obywatelski??? Dobry dowcip. Trzeba było myśleć o konsultacjach z mieszkańcami przy bezmyślnym zaciąganiu kredytów. Teraz to pora zacisnąć pasa i je spłacać…

  A może władze pod szyldem "budżetu obywatelskiego" zechcą rozmydlić swoją odpowiedzialność za gigantyczne zadłużenie miasta.

  Ciekawy jestem co miał na myśli pan Dobijański mówiąc o "dobrej formie edukacji". Jestem przekonany, że chodzi mu o edukacją ekonomiczną władz miasta, bo obywatele mają dużo więcej rozsądku przy zaciąganiu zobowiązań….

 3. Roki dodano 5 lat temu

  Nie będę już pisał w waszym portalu bo nie jesteście obiektywni ,niektórym karierowiczom np. Dobitemu wchodzicie w d….. .amen

 4. dobity dodano 5 lat temu

  Jasiu nie musi biegać po osiedlu i nie musi narzekać . Pozdro

 5. Zorro dodano 5 lat temu

  Jasiu pozdrawia Dobitego , a tak na poważnie to nieodpowiedzialni d…. ki chcecie teraz mieszkańców wciągnąć i na moczyć ,wasze dziewięć lat Mariusz D .to kompromitacja i dno, masz w tym duży udział. amen

 6. Pamięć dodano 5 lat temu

  Radny Dobijański z radnymi z PO, radni PIS I STS mają już jedną decyzje w kwestii budowy społeczeństwa obywatelskiego za sobą.
  Przed czterema laty zlikwidowali Radę dzielnicy Nowe Siedlce. Bo nie podobała się Prezydentowi Kudelskiemu to z taką inicjatywą wyszedł przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś. A może panowie radni z PO dołożycie jeszcze po 500 zeta na pierwsze jeszcze nie urodzone ale już poczęte dziecko. Wystarczyłoby do tego zgodne oświadczenie małżonków.

 7. dobity dodano 5 lat temu

  Nie jestem Mariusz D. 🙂 chociaż go znam i dlatego wiem kto to Zorro To jeden z trzech nicków Jana Zbigniewa jest raczej ogólnie znany. W urzędzie też go znają. Mieszkańcy sądzą inaczej wybierając W. Kudelskiego na trzecia kadencję.
  A tak na poważnie – to przed dziewięciu laty Jan Zbigniew był Wiceprezydentem i nie pamiętam jakiś spektakularnych sukcesów tamtej ekipy 🙂

 8. Aka88 dodano 5 lat temu

  Budżet obywatelski to bardzo dobra sprawa. Doświadczenia zachodu ukazują plusy tej incjatywy. Interesuje się szerokimi aspektami urbanizacji w kontekscie społecznym i bezpieczeństwa. Gdyby nasze miasto stało się nowoczesnym, pełnym zieleni miejscem ze zintegrowaną społeczmością byłbym dumny że jestem z Siedlec. Pieniądze z budzetu mogłyby przyczynić się do rewitalizacji budynku IV LO. Obecnie jednak władze pragną klerykalizować społeczeństwo nie aprobując zdania społeczności lokalnych….smutne 🙁

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?