SPIN

160 tysięcy na mieszkanie dla repatriantów

Aneta Borkowska poniedziałek, 7 marca 2016, 16:31 Aktualnie

Ponad 160 tys. zł dotacji otrzyma miasto Siedlce na wydatki związane z planowanym zaproszeniem repatriantów. Porozumienie w tej sprawie 3 marca podpisali wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Pozwoli to udostępnić lokal komunalny, w którym zamieszka jedna z rodzin zarejestrowanych w systemie Rodak. System umożliwia dopasowanie ofert gmin i zgłoszeń repatriantów.

Dofinansowanie pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa na pomoc dla repatriantów. Lokal z zasobów miasta ma powierzchnię ok. 50 m2 i będzie udostępniony umową najmu na czas nieokreślony. Po przybyciu do Polski, repatriant i członkowie jego rodziny otrzymują jednorazowo zasiłki – transportowy, na zagospodarowanie i szkolny. Środki te wypłaca starosta.

W latach 2001 – 2015 na terenie województwa mazowieckiego osiedliło się 979 repatriantów. Aby zaprosić i osiedlić repatriantów, gmina podejmuje stosowną uchwałę. Wysyła wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji wraz z ankietą pomocniczą. Po akceptacji wniosku wojewoda podpisuje z gminą porozumienie o przekazaniu dotacji.

Repatriantem może zostać osoba, która deklaruje narodowość polską i której co najmniej jedno z rodziców lub dziadków (lub dwoje pradziadków) było narodowości polskiej. Osoba ma również wykazać swój związek z polskością. Po otrzymaniu przyrzeczenia wydania wizy repatriacyjnej od konsula polskiego w kraju zamieszkania, zostaje zarejestrowana w systemie Rodak prowadzonym przez MSWiA. System pomaga kojarzyć oferty mieszkaniowe gmin z repatriantami, którzy chcą przyjechać do Polski a nie mają warunków do osiedlenia się.

źródło: Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego

Komentarze (1)

  1. Jan dodano 5 lat temu

    Negocjator Kudelski śmiechu warto 160 tys,cha cha cha .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?