SPIN

Drugi protest KOD Siedlce

Aneta Borkowska sobota, 9 kwietnia 2016, 14:01 Siedlce

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w dzisiejszej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji. Jej hasło brzmiało „W obronie fundamentów demokracji”.

„Wolność! Równość! Demokracja!”, „Obronimy Konstytucję!”, „Państwo prawa!”, „Od Zakopca do Szczecina, cała Polska z KOD-em trzyma” skandowali manifestujący. Do Siedlec przyjechali mieszkańcy Warszawy, Płocka czy Koszalina. Samych siedlczan było niewielu.

kod1

– Siedlce są bardzo mało aktywne i powinny się zastanowić do czego chcą dążyć – powiedziała Elżbieta, mieszkanka naszego miasta. – Mnie w tej chwili jest dobrze, ale przychodzę na manifestacje, bo myślę o swoich dzieciach i wnukach. Byłam w Warszawie, teraz pojadę do Rzeszowa, bo nie zgadzam się na łamanie prawa, niepublikowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego czy zaostrzanie ustawy aborcyjnej – wyliczała. Kobieta podkreśliła, że szanuje wybór jakiego dokonano podczas wyborów parlamentarnych. – PiS dostało legitymację narodu do rządzenia, ale rządzić powinno zgodnie z prawem i sprawiedliwością – dodała.

kod3

Osobom zebranym na Placu im. gen. Sikorskiego rozdano kartki formatu A4 z tekstem hymnu Unii Europejskiej, a potem go odśpiewano. Wcześniej z głośników popłynął tekst preambuły Konstytucji RP. Głos zabrał zaproszony do Siedlec pisarz i działacz opozycyjny Krzysztof Łoziński.

KOD05

– Spotykamy się w momencie, gdy władza zaczyna głosić, że nie będzie przestrzegać prawa. Spotykamy się w momencie, gdy grozi nam chaos prawny w państwie – zaczął.

Mam nieprzyjemność znać Jarosława Kaczyńskiego od ponad czterdziestu lat. W tej chwili ten człowiek praktycznie jednoosobowo rządzi w Polsce. Reszta to tylko wykonawcy jego rządów. Jarosław Kaczyński jest teraz w trudnej sytuacji. Nie spodziewał się oporu. Myślał sobie, że zanim naród się obudzi, to on paraliżując Trybunał Konstytucyjny za pomocą zwykłych ustaw zmieni ustrój państwa. Jest zaskoczony oporem wewnętrznym i zewnętrznym. Jeśli opublikuje wyrok Trybunału, to przegra całkowicie, a szczęście było tak blisko. Jeszcze ciut ciut i można było całkiem jawnie ogłosić  się dyktatorem, królem, sułtanem a tu nagle zagwozdka. Jarosław Kaczyński to nie jest człowiek, który zechce zrezygnować ze swojego największego marzenia – ustanowienia swojej dyktatury.

kod2

Manifestację próbowało zakłócić 4-5 osób, ale ostatecznie nie udało się to im. Po kolejnych przemówieniach zebrani przeszli ulicami Piłsudskiego i Wojskową pod pomnik Lecha Kaczyńskiego, gdzie na dzień przez 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej złożyli kwiaty. Tam przypomnieli słowa zmarłego tragicznie prezydenta, który w swoich wypowiedział podkreślał wagę orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

23 komentarze

 1. PiS-PO jedno zło dodano 5 lat temu

  Magdalena Daniel + Kudelski = <3 <3 <3

 2. Ignacy dodano 5 lat temu

  Dzisiaj, na ulicach Siedlec grasowały grupki ludzi z KOD-U i rozdawały ulotki. Tak jakoś przypomniała mi się organizacja z czasów PRL o nazwie ZBOWID- ZWIĄZEK BOJOWNIKÓW O WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ. I tak mi się zdaje, zapewne niesłusznie, że obie- i KOD i ZBOWID są tak samo wiarygodne jak moje związki i upodobanie do baletu mongolskiego.

 3. Małgosia ze słonecznej dodano 5 lat temu

  Ta KOD, leśne dziadki z ubeckimi emeryturami. Na dodatek z Warszawy, autochtonów tam nie wiele…
  Wstyd i hańba dla młodych Polaków! Zamiast pokazywać wartości to "bronią" bolszewickiej wierchuszki!

  • ... dodano 5 lat temu

   masz na myśli wartości partyjnych stołków dla kolegów z pis?

   • Anonim dodano 5 lat temu

    Bo się was boją!

   • Ania dodano 5 lat temu

    Małgosiu , nie jestem emerytką , a całym sercem jestem i będę z nimi . Może poznaj nas dobrze , zamiast krytykowac ?

  • on dodano 5 lat temu

   Panie prezydencie, tragedia była wielka, współczuć należy wszystkim, ale niech PiS może zacznie robić nie tylko "miesięcznice", proponuję "tygodniówki" to na pewno Rosjanie prędzej oddadzą to co nasze

 4. tak sobie czytam dodano 5 lat temu

  wątpię by się tam leśnym dziadkom chciało się udzielać, jak dla mnie to protest w obronie praworządnego państwa, ale jeżeli dla ciebie jest OKej że przed ogłoszeniem wyroku wysocy urzędnicy nie kryją się z faktem że nie wydrukują wyroku sądu to spoko, tylko gdzie w ten sposób dojdziemy?

 5. Eche Hehe dodano 5 lat temu

  Przejeżdżałem. Zatrzymałem. Popatrzyłem. Pobluzgałem… (po cichu sobie). Zastanawiałem dlaczego ŻADNYCH ZNAJOMYCH TWARZY. Pomyślałem com pomyślaĺ, bo wiedziałem nieco. No i.. widać w opisie.. jeśli siedlczan niewielu, to można przyjąć że ZERO.. a ci co byli.. to obłąkani.. Nie tylko Przyjazne Miasto, ale i MĄDRE 🙂 CYRK OBJAZDOWY Sorosza. Na tradycyjny.. to całe rodziny chodzą. Choć może i ten warto by Z DALEKA pokazać dzieciom: Patrzcie dzieci. To wasz Wróg. Wróg naszej Ojczyzny. Ale.. za pieniądze czy nie.. i mimo że chorzy, to mogli siobie tam Wyrazić te swoje lub nieswoje poglądziki

  • anna dodano 5 lat temu

   ale bełkot.

   • Eche Hehe dodano 5 lat temu

    No i teraz ja: Nie, to ty bełkot. No i co udowodniliśmy? NIC.

 6. on dodano 5 lat temu

  Do redakcji spin .Przepraszam, mój wpis dotyczy wystąpienia prezydenta pod tablicą upamiętniającą tragedię smoleńską.

 7. ByłemWidziałem dodano 5 lat temu

  Z ciekawości byłem na placu zobaczyć protest KOD-u. Frekwencja mizerna, wszystkiego około 50-70 osób, które przyjechały do Siedlec zorganizować w/w protest, w tym około 30 osób straży KOD-u, reszta to działacze którzy próbowali wręczać każdej przechodzącej osobie jakieś ulotki lub znaczki – zainteresowanych nie widziałem :). Wśród protestujących nie było raczej osób z Siedlec. W pewnym momencie na placu pojawił się jakiś mężczyzna z kobietą, który chciał rozdawać coś, co wyglądało z daleka jak ulotki, ostatecznie okazało się że ta osoba chyba miała jakieś problemy z psychika i rozdawała stare numery tygodnika FAKT z 2013 roku, zachowywał się spokojnie, nikogo na siłę nie zaczepiał, nie krzyczał, ale jak tylko został zauważony przez towarzystwo kodu to rzuciła się w jego kierunku grupa dziadków i straży KOD-u. wyglądało jakby chcieli go bić, ale nic takiego się nie stało, podeszła policja i wylegitymowała tego mężczyznę. Redakcja pisząc o próbie zakłócenia protestu miała na myśli chyba to zdarzenie, bo nic innego na placu nie miało miejsca. Natomiast jeśli chodzi o odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej, to autor artykułu zapomniał sprecyzować, że śpiewała go tylko jedna osoba – stojąca na podwyższeniu działaczka KOD-u, nikt, nawet sami KOD-owcy nie przyłączył się do niej, więc był to występ solowy 🙂 Moja ocena wydarzeń brzmi – nie było żadnych zakłóceń, frekwencja bardzo mizerna składająca się chyba wyłącznie z osób, które przyjechały zorganizować protest.

 8. Roman dodano 5 lat temu

  Ten pomnik to jakaś karykatura "małego" człowieka na wielkim postumencie a przecież Prezydent Prof. Lech Kaczyński małym nie był…

  • Cyt dodano 5 lat temu

   Wzrost polskich polityków: Miller 162, J. Kaczyński (nie wiem czy Lech był wyższy czy nie) 167, Wałęsa 169, Kwaśniewski 170, Tusk i Komorowski 174. A pomnik jest rzeczywiście marny.

  • Anna dodano 5 lat temu

   Wypraszam sobie – śpiewałam 🙂 Nikt mi nie wmówi ,że białe jest czarne:)

  • Anna dodano 5 lat temu

   Nie pchaliśmy się na scenę . Śpiewaliśmy razem z Nią Na scenie występują Gwiazdy . My jesteśmy zwykłymi ludzmi , dla których hymn Unii jest symbolem tego samego , o co niedawno walczyła Ukraina . I póki tu jesteśmy , nie dopuścimy do zamknięcia granicy Unii na Odrze . Pamiętajcie o tym ! Nie odpuścimy , pokojowo 🙂

 9. Sławek dodano 5 lat temu

  Wstyd mi że w naszym mieście znalazło się kilka osób popierających tą śmieszną lewacką organizację zwaną KOD. Zdrajcy zamiast śpiewać nasz hymn, to śpiewają hymn UE, która zniszczyła przemysł, a Polaków doprowadziła do roli taniej siły robocze! Spadajcie zdrajcy do Angeli M.

  • Ania dodano 5 lat temu

   Nie kilka , tylko kiladziesiąt , a to jest różnica . Kiepskie masz zródła info . Prezes ma problemy z elementarnymi podstawami matematyki ?

   • St dodano 5 lat temu

    Skoro was? Raz!

 10. BABCIA dodano 5 lat temu

  ROMAN ANI MAŁY I NIEŚREDNI, JA BYM GO ZALICZYŁA DO PRZECIĘTNIAKÓW WE WSZYSTKIM.

 11. młody dodano 5 lat temu

  Wstyd mi za was kodowcy a my młodzi dumni jesteśmy z tego rządu i z naszego POLSKIEGO HYMNU a hymn UE śpiewajcie przy goleniu i gotowaniu rosołu

 12. umpa umpa dodano 5 lat temu

  Była Danielowa? Jakby ktoś nie wiedział to liderka Nowoczesnej w Siedlcach i koalicjantka PiS w Radzie Miasta Siedlce.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?