SPIN

„Kolejówka” i PKP Polskie Linie Kolejowe inwestują razem w młodą kadrę

Aneta Borkowska środa, 11 maja 2016, 09:38 Społeczeństwo

Już od kilku lat patronem klas kolejowych w ZSP nr 6 w Siedlcach tj. technik dróg i mostów kolejowych i technik transportu kolejowego są PKP Polskie Linie Kolejowe, które między innymi organizują część praktyk zawodowych, pomagają uczyć „w torach” przez np. wycieczki zawodoznawcze oraz przekazywanie eksponatów do pracowni kolejowych.

W marcu do pracowni zawodowej 05, gdzie kształceni są technicy transportu kolejowego trafiły olbrzymie urządzenia do sterowania ruchem kolejowym: aparat blokowy z blokadą stacyjną, ława dźwigniowa, skrzynia zależności oraz pulpit urządzeń przekaźnikowych typu E.

– Sprzęt został zabezpieczony podczas modernizacji nastawni w Siedlcach i specjaliści z PLK zamontują pulpit w szkolnej pracowni. Dzięki takim działaniom, zastąpione nowoczesnymi urządzeniami wyposażenie dyżurnego ruchu, może jeszcze służyć w szkole w bezpiecznej i atrakcyjnej nauce przyszłych kolejarzy – mówi Andrzej Kmiecik, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach.

kolejowka3jpg

Z całą pewnością można stwierdzić, że dzięki otrzymanemu wyposażeniu w ramach darowizny, uczniowie będą zdobywać w jeszcze bardziej przystępny sposób wiedzę i łatwiej adaptować się do realnych warunków pracy na posterunkach ruchu i innych przyszłych miejscach zatrudnienia w sektorze kolejowym. W pracowni znajduje się również symulator komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym typu MOR-3, pozyskany w ramach współpracy szkoły z Zakładem Automatyki KOMBUD SA.

Znaczącym faktem, jest też fundowanie przez PLK stypendiów, dla najlepszych uczniów w wysokości miesięcznej: 300 zł w II semestrze klasy pierwszej / 350 zł w klasie drugiej / 400zł w klasie trzeciej / 500zł w klasie czwartej. Dodatkowo podczas podpisywania umowy stypendialnej uczniowi gwarantowane jest zatrudnienie tuż po zakończeniu nauki (ukończenie technikum bądź studiów wyższych) do 3 lat w PKP Polskich Liniach Kolejowych. Jest to zjawisko bezprecedensowe na skalę regionalną, by uczeń już pierwszej klasy, miał pewny start w dorosłość.

kolejowka2jpg

W związku z wysoką średnią wieku kolejarzy i dużą ilością osób odchodzących na emeryturę, kolej inwestuje w młodą kadrę współpracując ze szkołami. Siedleckie ZSP 6 jest jedyną taką szkołą w okolicy; ma w sobie ogromny potencjał. Zaczynają ją doceniać uczniowie oraz firmy zewnętrzne o czym świadczą z roku na rok coraz lepsze wyniki rekrutacji i nawiązywanie współpracy z prestiżowymi partnerami; nie bójmy się tego słowa użyć- następuje „renesans kolejówki”!

tekst: Przemysław Barszcz / ZSP nr 6

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?