SPIN

„Chcieliśmy, aby pacjentka czuła się komfortowo”

redakcja poniedziałek, 6 czerwca 2016, 22:18 Aktualnie, Siedlce

– Kobiety, które rodziły u nas kilka lat temu wracają i przecierają oczy ze zdumienia – mówi Jolanta Dziewulska, pielęgniarka oddziałowa. – Te sale porodowe to najwyższy standard opieki medycznej.

Od dwóch tygodni dzieci w szpitalu miejskim w Siedlcach przychodzą na świat w trzech nowych, bardzo nowoczesnych salach porodowych.

Remont kosztował 303 tysiące złotych. W wyposażeniu są 3 łóżka porodowe (każde za niemal 50 tys. złotych), lampy operacyjne, 2 kardiomonitory. Każda sala jest intymna, nie ma dużo sprzętu, jest kilka szafek, komputer i monitor, wanna z której można skorzystać w pełnej fazie rozwiniętego porodu. Pobyt w wodzie sprawia, że poród przebiega szybciej – wylicza Józef Fąk, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego. – Nie chcieliśmy, aby było dużo sprzętu, bo chcemy, aby pacjentka czuła się domowo. W salach jest fotel dla osoby wspierającej mamę. Kobiety, które rodziły u nas kilka lat temu wracają i przecierają oczy ze zdumienia – dodaje Jolanta Dziewulska, pielęgniarka oddziałowa.

W ciągu dwóch tygodni funkcjonowania nowych sal odebrano w nich kilkadziesiąt porodów.

– Staramy się, aby po przecięciu pępowiny dziecko znalazło się na brzuchu mamy, aby mogło się przytulić, być nakarmione. Dziecko jest od razu w tej sali badane i oceniane przez lekarza. Po porodzie razem z mamą  zostaje tu przez dwie godziny – wlicza Dziewulska.

Główny cel jaki przyświecał remontowi sal porodowych było połączenie bezpieczeństwa porodu z komfortem.

– Schowaliśmy wszystkie urządzenia medyczne, więc nie ma tutaj kleszczy, nie ma narzędzi do szycia lub łyżeczkowania, ale w razie potrzeby są natychmiast pod ręką. Zakupiliśmy system ciągłego monitorowania czynności serca dziecka, cały czas podczas porodu możemy rejestrować tętno płodu i w razie konieczności reagować – tłumaczy ordynator.

Fąk i Dziewulska dodają, że ogromnym atutem szpitala miejskiego jest nie tylko nowoczesna aparatura, ale położne z wieloletnim stażem.

Komentarze (1)

  1. Dorota dodano 5 lat temu

    Jest wspaniale, personel i warunki na najwyższym poziomie,

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?