SPIN

Władze Siedlec liczą na deszcz pieniędzy

redakcja piątek, 22 lipca 2016, 23:53 Siedlce

tunel_rysunek

Nawet 80 milionów złotych unijnego dofinansowania może trafić do Siedlec w ramach Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, programu na lata 2014-2020. Wysokość inwestycji w naszym mieście to niemal 100 milionów złotych.

12 lipca zarząd województwa mazowieckiego przyjął ostateczny kształt RIT-u dla naszego subregionu. To najważniejszy dokument w ramach którego Siedlce będą zabiegać o pieniądze unijne.
– Teraz możemy być dobrej myśli, że zrealizujemy wszystkie inwestycje: trzeci etap obwodnicy, tunel i centrum przesiadkowe – mówi Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec. – Pracujemy nad tym dokumentem ponad 3 lata i zrobiliśmy bardzo dużo: rozebraliśmy budynki, dogadaliśmy się z PLK i czekamy na pieniądze. Cały RIT mamy zakończyć do 2018 roku i teraz zależy nam na tym, aby jak najszybciej móc zacząć prace.

Pieniędzy wystarczy

Razem z Siedlcami RIT siedlecki tworzą powiaty siedlecki, łosicki, węgrowski i sokołowski. Kwota wszystkich inwestycji opiewa na prawie 200 mln zł.

– Jestem przekonany, że pieniędzy w tych pierwszych naborach, szybko złożonych i dobrze napisanych wystarczy – przyznaje Adam Struzik, marszałek Mazowsza. – Siedlce mają zrealizowanych kilka dużych projektów i wierzę, że te też będą dobrze zrealizowane – dodaje.

Wspomniane niemal 80 milionów dotacji dla Siedlec to wersja bardzo optymistyczna, ale jednocześnie możliwa do zrealizowania. Aby zdobyć pieniądze w ramach RIT-ów projekty będą startować w konkursach ogłaszanych specjalnie dla nich.

Na jesieni dowiemy się ile każdy z samorządów dostanie pieniędzy – wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałkini Mazowsza. – Warunek? Jednostki muszą pokazać dokumenty, a my sprawdzimy czy inwestycje są gotowe do realizacji. I oczywiście wkład własny, bo bez niego nie ma szans na dofinansowanie – podkreśla i przypomina.

Miasto jest bogate…

Zakładając, że Siedlce uzyskają dofinansowanie w wysokości 80 proc., muszą mieć zabezpieczonych ponad 16 mln zł. Prezydent zdecydowanie twierdzi, że jesteśmy na to przygotowani, ale nie potrafi odpowiedzieć skąd i jak w budżecie znalazły lub znajdą się pieniądze.

– Miasto jest bogate jak to podają ostatnie rankingi, robimy kolejne inwestycje i nikt z wykonawców nie powiedział, że nie płacimy – twierdzi wymijająco. Pytany o wspomniane inwestycje wylicza ulice Łukowską i Janowską, wiadukt oraz ośrodek szkolno-wychowawczy.

Władze miasta interesują się też innymi programami, w ramach których mogłyby skorzystać ze środków zewnętrznych. Czy w ciągu najbliższych dwóch lat na Siedlce spadnie deszcz pieniędzy? Niewykluczone. Warto jednak pamiętać, że to właśnie unijny boom doprowadził do tego, że w 2014 roku w zasadzie przestaliśmy być wypłacalni.

——————————————————-

Inwestycje Siedlce w ramach RIT:

→ tunel pod torami kolejowymi w przedłużeniu ul. Kilińskiego (konstrukcja skrzyni tunelu, kanalizacja teletechniczna i deszczowa z przepompownią, ekrany akustyczne, oświetlenie, wyjście na peron z windą oraz przebudowa kolizji) z infrastrukturą towarzyszącą (drogi dojazdowe, rondo i parking przy budynku dworca PKP);

→  III etap obwodnicy (wiadukt dwuprzęsłowy z murami oporowymi, ekrany akustyczne, kanał technologiczny, kanalizacja deszczowa i teletechniczna, oświetlenie, sygnalizacja świetlna, przebudowa kolizji);

→ centrum przesiadkowe w zakresie stanowisk autobusowych, parkingu Parkuj i Jedź z infrastrukturą towarzyszącą od południowej strony torów kolejowych oraz dynamicznej informacji przystankowej komunikacji miejskiej, ma pełnić rolę dworca komunikacji autobusowej miejskiej i dalekobieżnej.

Dofinansowanie w ramach RIT

● rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej w sąsiedztwie istniejącego dworca PKP

szacowana wartość: 65,5 mln zł
dofinansowanie: 52,4 mln zł
wkład własny: 13,1 mln zł

● centrum przesiadkowe

szacowana wartość: 15 mln zł
dofinansowanie: 13 mln zł
wkład własny: 2 mln zł

23 komentarze

 1. Rman dodano 8 lat temu

  Umiesz liczyć licz na siebie.. Kasa UE to już przeszłość. Rudy nie da ani centa, a reszta pójdzie na "uchodźców"…

 2. hahahaha dodano 8 lat temu

  Kolejne opowiadanie bajek ciemnemu ludowi.

 3. sa bogate dodano 8 lat temu

  Siedlce sa bogate w długi. Ciekawe jakiego kolejnego "Magellana " wymyślą???

 4. bbb dodano 8 lat temu

  Należy się tylko cieszyć i trzymać kciuki, żeby plany mogły być zrealizowane jak najszybciej.

 5. Kazimierz dodano 8 lat temu

  Bogactwo miasta, stan wiedzy i pamięci Pana Prezydenta można podziwiać spacerując po Parku Aleksandria i okolicach.

 6. Optymista dodano 8 lat temu

  Ja też liczę że będę miał konia

 7. ddd dodano 8 lat temu

  A gdzie Panie Prezydencie dofinansowanie na odbudowę rozwalającego się ŻÓŁKIEWSKIEGO? Po raz koleiny zabrakło chęci nawet na złożenie wniosku?

  • Sztos dodano 8 lat temu

   W jakim działaniu RPO czy też innym miał być złożony ten wniosek? Zamiast się coś napisze to warto mieć elementarną wiedzę na temat finansowania projektów. Inaczej to tylko hejt i głupota!

 8. Cyt dodano 8 lat temu

  Będzie sukces. Deweloper w miejscu dworca wybuduje dom handlowy, a miasto wybuduje dworzec.
  Zlikwiduje się miejsca parkingowe na Kilińskiego i wybuduje nowe w gorszym komunikacyjnie miejscu. Do tego nowa infrastruktura handlowa wymaga parkingów. Będą podziemne?
  Tunel wjedzie w Składową, a później jazda do Garwolińskiej lub Łukowskiej.
  Jeśli 3 etap obwodnicy (obwodnica do centrum, żeby było zabawniej) wprowadzi ruch w to samo miejsce to sukces murowany. Ciekaw jestem jakie opracowanie dotyczące ruchu po tych modernizacjach ma miasto?

 9. WDR dodano 8 lat temu

  Haha… miasto bogate?? Ranking dla ludzi, którzy nie mają elementarnej wiedzy o ekonomi, gdzie prócz dochodu należy brać pod uwagę wydatki, żeby ocenić stan finansów. Co by to było, gdyby tych dofinansowań unijnych nie było? A skąd wkład własny?? Oczywiście z emisji obligacji i moze znów sprzedadzą jakąś łąkę PEC i PWiK haha.

  • Es dodano 8 lat temu

   Bez złodziejskich rządów ostatnich lat cała Polska byłaby dalej niż jest obecnie. Nasze miasto także.

   • Anonim dodano 8 lat temu

    Naszym miastem już trzecią kadencję rządzi PiS. To tak na marginesie, ale może da do myślenia.

    • Cyt dodano 8 lat temu

     Miastem rządzi od lat koalicja Zgoda i Rozwój, tylko, że wcześniej była to koalicja PiS i PO, a dziś PiS i STS. I zadłużenie na groźnym poziomie powstało za tej pierwszej koalicji, dziś to tylko próby ratowania deficytu na poziomie dopuszczalnym, zresztą fatalne próby. A Prezydent jest podobno z PiS. Lata rządów koalicji PO PSL w Polsce to lata szybkiego zadłużania budżetu (przerwanego na moment skokiem na II filar emerytalny). Co to ma dać do myślenia?

     • Anonim dodano 8 lat temu

      W roku 2015 ta cudowna koalicja zaciągnęła kredyt w postaci emisji obligacji na kwotę 106 mln złotych z terminem początku spłaty w roku 2025. Do tego czasu tylko same odsetki to około 40mln złotych. Zaś w tym roku w ten sam sposób powiększono dług o kolejne 22mln złotych, tylko ze spłatą w roku 2034. Fajerwerki Pana prezydenta spłacać będą nasze dzieci i wnuki. Dodam tylko, iż z tych pieniędzy nie została w budżecie nawet złotówka. Nie ma nic. Co dalej? Kolejne pożyczki na konto już naszych prawnuków. Rewelacyjny sposób sprawowania władzy. A ciemnota się cieszy… Tylko z czego?

     • Cyt dodano 8 lat temu

      Anonimie
      Doskonale wiem, że polityka zadłużania miasta to samobójcza polityka, tylko, że ja wiedziałem to już w 2007 roku. Ale jest jeden problem o którym zapominasz. Miasto dojechało z zadłużeniem prawie do poziomu dopuszczalnego (60%) za koalicji Zgoda i rozwój. I dziwnym trafem zapominasz, że była to koalicja PiS z PO. Obecnie dług z trudem jest utrzymywany na poziomie 60%. Ale źródło problemów było wiele lat temu, dziś trzeba spłacać odsetki i zaciągać długi, bo władza obecna nie ma pomysłu na oszczędności (trudna sprawa, bo są ciągle odsetki do spłaty). I jeśli mam wyciągać jakieś wnioski to wniosek jest następujący, strzeż nas od koalicji zgoda i rozwój w jakiej by nie było konfiguracji.

     • Anonim dodano 8 lat temu

      Wnioski mamy dokładnie te same. Boże chroń nas przed ludźmi z rozbuchanym i przerośniętym ego. Ludźmi bez krzty pokory i troski o innych. Ludźmi, dla których stołek jest więcej wart niż dobro miasta.

   • WDR dodano 8 lat temu

    No tak, w ciągu kilku miesięcy już mamy rekordowe zadłużenie kraju i spadek w ratingu i nie wystarczyło kilka lat. Teraz dopiero cofniemy się do socjalizmu i rozdawnictwa, byle by kupić elektorat, a później ratować się podatkami, które i tak zapłaci klient firm i banków.

    • Cyt dodano 8 lat temu

     Drogi kolego radzę jednak przeczytać o wykonaniu budżetu państwa za 6 miesięcy 2016 roku. I wyobraź sobie, że dług jest niższy niż rok temu. Jest też znacznie niższy od planowanego deficytu. Mnie oczywiście zadłużenie martwi ale wyobraź sobie co by się działo, gdyby nagle zrównoważyć budżet (bo poprzednicy zadłużali nas na potęgę, warto spojrzeć na dane GUS, kiedy zadłużenie w stosunku do pkb spadało). Zabrakło ci wyobraźni? Więc odpowiem ci co planuje Minister Finansów. Otóż ma on zamiar (zapewne pod koniec kadencji, bo za szybko się nie da) doprowadzić do trwałej sytuacji, gdy dług będzie się zmniejszał nie w wartościach bezwzględnych, ale w stosunku do pkb. I taki program rządu jest realny.
     PS
     Polska nie spadła w ratingach. Wskaźniki makroekonomiczne są dobre. Przed pisaniem bajek zajrzyj do danych GUS.

 10. oni dodano 8 lat temu

  Planowane inwestycje to inwestycje nie generujące nowych miejsc pracy, których w Siedlcach potrzeba. A chwalenie się niskim bezrobociem nie jest spowodowane dostateczną ilością miejsc pracy stworzoną przez panującą władzę tylko tym, że mnóstwo Siedlczan dojeżdża do pracy w Warszawie. A to okrzyczane centrum przesiadkowe w naszym mieście jest potrzebna jak wrzód na pewnej części ciała. No chyba że władza będzie się przesiadać ze stołka na stołek

  • WDR dodano 8 lat temu

   Dokładnie tak. Gdyby siedlczanie nie mieli tej pracy w stolicy, to by te bezrobocie wzrosło i dobre kilka procent. Propaganda sukcesu, jak te okrojone, nieprofesjonalne rankingi.

 11. Xaveri dodano 8 lat temu

  Potrzebny jest N-ty etap obwodnicy od Terespolskiej przedłużenie do Jana Pawła – jazda Starowiejską i skrzyżowanie przy 7 nie wyrabia.

  • Cyt dodano 8 lat temu

   Oryginalna wersja obwodnicy to zakończenie obwodnicy północnej (zepsutej drogą przez Strzałę) od Kazimierzowskiej do Janowskiej i Starowiejskiej (Starzyńskiego). Zmiany w tym oryginalnym sensownie zaplanowanym przebiegu wprowadziła koalicja "zgoda i rozwój" tworząc to co mamy dziś. Na dodatek to obwodnica północna zawsze miała mieć dwa pasy (wystarczy spojrzeć na Monte Cassino i jej przedłużenie). Dodam, że ta koncepcja powstała za komuny przy ówczesnym ruchu samochodowym. Ale tak wychodzi, jak się nie słucha planistów.

 12. Dojna zmiana dodano 8 lat temu

  Dojna zmiana w akcji.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?