SPIN

Centrum Siedlec nam wymiera

redakcja poniedziałek, 17 października 2016, 23:31 Siedlce

Śródmieście to najmniej atrakcyjny obszar do zamieszkania w naszym mieście – wynika z badań ankietowych przeprowadzonych na grupie siedlczan.

Badania społeczne przygotowane na potrzeby Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta pokazują jednoznacznie, że najwięcej negatywnych emocji mamy, gdy myślimy o centrum Siedlec.

To tutaj, według mieszkańców i statystyk koncentruje się najwięcej problemów społecznych – najwięcej przestępstw, największe bezrobocie i najwięcej osób korzystających z pomocy społecznej. To Śródmieście jest najgłośniejsze i najbardziej zaśmiecone banerami reklamowymi. Z drugiej strony to właśnie w Śródmieściu jest najwięcej zabytków i chociażby z tego powodu o tę część miasta powinno zadbać się w pierwszej kolejności.

dzielnice

źródło: LPRM/ Śródmieście określono jako obszar nr 9/21

– Najbardziej przytłacza Plac Sikorskiego. Połamane płyty chodnikowe, banery reklamowe bez pomysłu, stare, zniszczone sklepiki z PRL-u, połamane ławki, z których schodzi farba, przybija nawet koszmarny żywopłot – mówi jedna z mieszkanek. – Coś w ostatnich latach zaczęło się zmieniać, na przykład ulica Pułaskiego, ale to ciągle za mało. Ładnie jest wiosną na Sienkiewicza, bo kwitną dzikie gruszki – przyznaje licealistka.

Badania społeczne pokazały, iż szczególnie negatywnie siedlczanie ocenili ul. Kazimierza Pułaskiego

(27,1% wskazań jako miejsca koncentracji problemów społecznych i 13% wskazań jako najmniej atrakcyjnego miejsca do zamieszkania w Siedlcach), ul. Henryka Sienkiewicza (odpowiednio 18,3% i 8,3% wskazań) i okolice dworca PKS i dworca PKP (odpowiednio 9% i 4,2% wskazań).

Jak wynika z badań przeprowadzonych przy okazji tworzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta kiepski stan budynków w Śródmieściu wpływa negatywnie na samych mieszkańców, którym przestaje zależeć na miejscu swojego zamieszkania.

To nie jedyne problemy tego obszaru Siedlec, na które uwagę zwraca LPRM. Innym jest przeniesienie funkcji handlowo-usługowych, kulturalnych i społecznych do centrum handlowego.

Skutkiem jest słabnący popyt najemców na lokale zlokalizowane wzdłuż głównych ulic, a zmiana przyzwyczajeń i preferencji mieszkańców co do miejsca spędzania wolnego czasu prowadzi do niemożności skutecznego wykreowania miejsc w przestrzeni miejskiej sprzyjających integracji społecznej i obywatelskiej. Zamieranie centrum miasta stanowi istotny problem natury przestrzennej, gospodarczej i społecznej – czytamy w dokumencie. – Postępowanie tego procesu może w dalszej perspektywie (…) skutkować (…) pogłębianiem problemu bezrobocia, którego obecność jest wyraźnie odczuwalna na tym obszarze.

Czy wymieranie centrum Siedlec da się zatrzymać? Władze samorządowe liczą, że przyczyni się do tego wspomniany Lokalny Program Rewitalizacji Miasta.

W dokumencie zebrano najważniejsze inwestycje i działania, które mają sprawić, że Śródmieście stanie się atrakcyjne. Także dla samych siedlczan. LPRM ma pomóc w pozyskaniu na nie środków unijnych. Bez nich Śródmieście może czekać kiepska przyszłość.

fot. archiwum red.

11 komentarzy

 1. Konserwatywny Liberał dodano 5 lat temu

  Centrum miasta nie służy do zamieszkiwania, a do załatwiania spraw – sklepy, firmy, urzędy, kultura, puby, i kanjpy – to powinno znajdować się w centrum. Dzielnice mieszkaniowe powinny znajdować poza centrum, żeby człowiek po 10 – 12 h w hałasie mógł spokojnie odpocząć.

  Ludzie kupują przepłacone mieszkania w centrum, a potem narzekają, że hałas, że nie ma gdzie zaparkować, że drogo. Nonsens.

 2. Po co to? dodano 5 lat temu

  Jak powstanie w centrum Ratusz i sklep ponad 2000 m (bo tak zaplanowano) "będzie już pięknie".

 3. mieszkanka centruml dodano 5 lat temu

  Broń Bożę od inwestycji w centrum tu i tak jest wszystko naciupciane jak w żadnym mieście w Polsce nie porównując do miast europy centrum miasta – to nie centrum handlowe niech to włodarze miasta wreszcie zrozumieją a nie inwestycja dla strusa czy skorupki – dość tego CHA OSU !!!!!

 4. hehe dodano 5 lat temu

  "Dzielnice mieszkaniowe powinny znajdować poza centrum, żeby człowiek po 10 – 12 h w hałasie mógł spokojnie odpocząć." Powiedz to np. mieszkańcom okolic Szpitala Wojewódzkiego. W końcu jest to poza centrum. Cisza, spokój, czysto, mały ruch… hahahahahahaha!!!!

 5. Siedlczanin dodano 5 lat temu

  Centrum miasta "obumiera" i zgadzam się w 100% z Radnym Robertem Chojeckim, który w ostrych słowach na sesji Rady Miasta zrecenzował ten Program , mówiąc o tym ,że zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Floriańską, Sienkiewicza, Kilińskiego i Pułaskiego to ostatnia szansa na "ożywienie " śródmieścia.

 6. Pisarz dodano 5 lat temu

  To jest właśnie POLSKA W RUINIE słynne hasło PiS

 7. Ministrant dodano 5 lat temu

  Za to wkrótce powstanie nowa parafia na Żytniej.
  PREZYDENT pójdzie do czyśćca a reszta pogrąży się w amnezji, że taki nam królował…

 8. Rozsądek dodano 5 lat temu

  Siedlce nigdy nie zostaną miastem nowoczesnym bo decyzja Kudelskiego i Kleru na wybudowanie GALERII w tym miejscu pokrzyżowała to na wieki ,Strusoland powinien powstać na obrzeżach miasta lub w Gminie
  Siedlce.amen alleluja pozdrawiam zorra.

  • Eska dodano 5 lat temu

   Akurat galeria S w tym miejscu jest jak najbardziej na swoim miejscu! Pamiętasz jak dziadowsko i obskurnie wyglądał stadion przy Wojskowej? Bo ja tak. Galeria zmieniła wizerunek tego miejsca i tej części miasta na korzyść! A co do tego miał prezydent i kler, jak to nazwałeś, to nie wiem. Dziś setki tysięcy ludzi korzysta z galerii. I co pan na to? Może więcej rzeczowych argumentów a nie przytaczania nazwisk, które w ogóle tu nie powinny paść.

   • A to dlaczego? dodano 5 lat temu

    Dlaczego bez nazwisk. Podobno spłatę za stadion rozłożono na 20 lat i w 2015r. udzielono prolongaty na 10 lat. Jakie więc miasto ma korzyści.

 9. Rozsądek dodano 5 lat temu

  Eska kochanie trochę polotu i doświadczenia i po stadionie można było zrobić perełkę, miasta i centrum by było uratowane .amen

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?