SPIN

Koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

Aneta Borkowska środa, 19 października 2016, 08:49 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 30 października (niedziela) o godz. 17. do Sali Białej na koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria „Sarabanda, Gigue e Badinerie”.

Kwartet smyczkowy ma bardzo bogatą historię. Początki czterogłosowej faktury instrumentalnej sięgają epoki baroku, ale właściwy kwartet smyczkowy ukształtował się w okresie klasycyzmu. Stało się to w wyniku zaniku basso continuo i usamodzielnienia się wszystkich instrumentów, w tym wiolonczeli oraz altówki. Przestały one być instrumentami akompaniującymi pierwszym skrzypcom a zaczęły mieć samodzielne, nierzadko solowe fragmenty. Rozwinięciu partii wiolonczeli sprzyjał w znacznej mierze fakt, iż wiolonczelistą był jeden z pierwszych twórców kwartetów – Luigi Boccherini. Za „ojca” tego gatunku uważany jest jednak Joseph Haydn, którego 76 kwartetów, cieszących się ogromną popularnością w całej Europie, stworzyło podstawy nowoczesnej muzyki kameralnej.

Za okres rozkwitu kwartetu smyczkowego uważa się klasycyzm. Była to wtedy bardzo popularna forma muzykowania w zamożnych domach, a więc i repertuar na ten zespół powstawał bardzo obfity. Kwartety komponowali m.in.: Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven, a w romantyzmie: Franz Schubert, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann, Johannes Brahms, Piotr Czajkowski, Antonín Dvořák.

W programie koncertu kompozycje:
Arcangello Corelli – Sarabande, Gigue  e Badinerie
G F. Haendel – Harmonious Blacksmith
J. Haydn  – Kwartet B dur op.1 no.5
J.J Mouret  – Rondeau

Kwartet Smyczkowy Aleksandria tworzą:
Piotr Grabowicz – kierownik artystyczny, I skrzypce
Dariusz Rytel – II skrzypce
Katarzyna Wasińska – altówka
Edyta Koć – wiolonczela

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 oraz Sienkiewicza 63. Rezerwacje tel. – 25 794 31 03

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.