SPIN

Temu naczelnikowi chcą już podziękować

redakcja środa, 28 grudnia 2016, 23:11 Siedlce

Bezpartyjne Siedlce chcą, aby Sławomir Kurpiewski, naczelnik siedleckiej edukacji został odsunięty od spraw oświaty i młodzieży.

Stowarzyszenie wystosowało list do kilku instytucji w związku z publicznym wpisem jaki na serwisie społecznościowym zamieścił Kurpiewski.

„(…) muszą zniknąć z pierwszych stron gazet i innych mediów zakodowane mordy, które kwiczą jak im się zabiera koryto! Muszą też zniknąć z naszego codziennego życia! (…) – napisał siedlecki urzędnik.

Dla Bezpartyjnych Siedlec jest to „skandaliczny przykład brutalizacji języka w przestrzeni publicznej oraz przykład nawoływania do fizycznej rozprawy z przeciwnikami opcji politycznej z którą sympatyzuje S. Kurpiewski”.

Autorzy listu twierdzą, że wpis może poddawać w wątpliwości bezstronność Sławomira Kurpiewskiego na stanowisku naczelnika edukacji.

„(…)W świetle ostatnich wydarzeń zachodzi więcej niż uzasadnione przypuszczenie, że osoba S. Kurpiewskiego takiej bezstronności i rzetelności nie jest w stanie zagwarantować.

Tak skrajny radykalizm poglądów i postaw jaki jest udziałem S. Kurpiewskiego uzasadnia także obawy o jakość funkcjonowania tak Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce jak i podległych mu placówek oświatowo-wychowawczych. Możemy sobie wyobrazić, w jak niewdzięcznej sytuacji mogą znaleźć się pracownicy podlegli S. Kurpiewskiemu a nie podzielający jego totalitarnych sympatii.”

Bezpartyjne Siedlce nazywają wypowiedzi urzędnika „niedopuszczalnymi i skandalicznymi” świadczącymi o „braku bezstronności, rzetelności, kompetencji do zajmowania stanowiska związanego z wychowaniem młodzieży i oświatą w ogóle”. Mają być też dowodem „arogancji, braku kultury i obelżywości” urzędnika.

List otwarty kończy się apelem „o zainteresowanie się problemem oraz spowodowanie, by Sławomir Kurpiewski został odsunięty od spraw oświaty i młodzieży”.

Dokument zaadresowano nie tylko do prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego, ale także do m.in. ministra edukacji narodowej,  rzecznika praw dziecka czy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Treść listu otwartego

List otwarty w obronie dzieci, uczniów i nauczycieli siedleckich szkół

Słowa jakie padły ze strony S. Kurpiewskiego są niczym innym jak skandalicznym przykładem brutalizacji języka w przestrzeni publicznej oraz przykładem nawoływania
do fizycznej rozprawy z przeciwnikami opcji politycznej z którą sympatyzuje S. Kurpiewski.

Słowa takie nie licują z powagą piastowanego przez S. Kurpiewskiego stanowiska, tym bardziej, że jest ono związane z zarządzaniem edukacją i wychowaniem dzieci i uczniów siedleckich szkół.

Obecne tłumaczenia, że S. Kurpiewski swoje wpisy popełnił jako osoba prywatna, należałoby skwitować wyłącznie wzruszeniem ramion, gdyby sprawa nie była tak poważna.

Nie chodzi już nawet o to, że S. Kurpiewski wpisy zamieszczał w godzinach pracy, co już poddaje w wątpliwość szczerość jego wyjaśnień.

Problemem poważniejszym jest to, iż chce nas przekonać, że urzędnik samorządowy może mieć dwie moralności. Jedną w godzinach służbowych a drugą po pracy.
Mamy tu na uwadze, jako mieszkańcy miasta fakt, o którym Pan Naczelnik był jak widać uprzejmy zapomnieć, iż zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r., Nr 233, poz. 1458 z późn. zm.) samorząd terytorialny ma wykonywać swoje zadania m.in. w sposób rzetelny i bezstronny.

Rzetelność i bezstronność jest wartością podstawową zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzi wpływ na kształt i funkcjonowanie tak ważnej dziedziny jaką jest oświata.

W świetle ostatnich wydarzeń zachodzi więcej niż uzasadnione przypuszczenie, że osoba S. Kurpiewskiego takiej bezstronności i rzetelności nie jest w stanie zagwarantować.

Tak skrajny radykalizm poglądów i postaw jaki jest udziałem S. Kurpiewskiego uzasadnia także obawy o jakość funkcjonowania tak Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce jak
i podległych mu placówek oświatowo-wychowawczych. Możemy sobie wyobrazić, w jak niewdzięcznej sytuacji mogą znaleźć się pracownicy podlegli S. Kurpiewskiemu a nie podzielający jego totalitarnych sympatii.

Mamy na uwadze także i apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o zaprzestanie pogłębiania konfliktów społecznych.

Wypowiedzi Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce S. Kurpiewskiego są niedopuszczalne i skandaliczne.  Z tego tytułu winny spotkać się ze stanowczym potępieniem i odrzuceniem. Język S. Kurpiewskiego świadczy o braku bezstronności, rzetelności, kompetencji do zajmowania stanowiska związanego z wychowaniem młodzieży i oświatą w ogóle. Są dowodem na jego arogancję, brak kultury i obelżywość.

Zaniepokojenie musi budzić, iż w rękach osoby o takim nastawieniu do innych, złożono zarządzanie oświatą i wychowaniem młodzieży w mieście.

Czy postawa prezentowana przez. S. Kurpiewskiego nie jest obrazą dla wszystkich rzetelnie pracujących nauczycieli, wychowawców, dyrektorów szkół oraz rodziców ?

Czy nie jest wstydem dla polskiej oświaty? Czy nie jest wstydem dla Siedlec – MIASTA PRZYJAZNEGO?

Uważamy, że mieszkańcy Siedlec powinni zrobić wszystko, by takie wzorce nie mogły być przekazywane naszym dzieciom.

Wobec powyższego, apelujemy o zainteresowanie się problemem oraz spowodowanie, by Sławomir Kurpiewski został odsunięty od spraw oświaty i młodzieży.

 

11 komentarzy

 1. Siedlczanin dodano 5 lat temu

  Tak trzymać. Nie może być przyzwolenia na niewłaściwe zachowanie osób, które powinny świecić przykładem. Takie słowa może uszlyby niezauważalne ma budowie, ale nie w Magistracie i to w wdziale odpowiedzialnym za edukację. Może uczmy młodzież właściwych postaw, a nie prowokujmy do zachowań nagannych. W konsekwencji obróci się to przeciwko nam. Czy tego wlasnie chcemy?

 2. Franciszek dodano 5 lat temu

  "Autorzy listu twierdzą, że wpis może poddawać w wątpliwości bezstronność Sławomira Kurpiewskiego na stanowisku naczelnika edukacji."
  Poskreślał z listy nagród Preezydenta osoby nie z PIS-u.
  Taki sprawiedliwy.

  • Życzliwy i pozdrowiony dodano 5 lat temu

   Aby dostać nagrodę prezydenta trzeba:
   1. należeć do pisu
   2. chodzić do kościoła
   3. pracować w szkole gdzie rządzi ktoś z pisu
   4. starać się.
   taka kolejność

 3. pola dodano 5 lat temu

  Jakoś nie mogę doczytać, kto jest autorem tego listu. Czyżby wstydził się podpisać?

 4. Suweren dodano 5 lat temu

  Na każdym kroku widać arogancję obecnej władzy, począwszy od najważniejszych osób w państwie, ministrów, posłów, a kończąc na urzędnikach niższego szczebla. Zły przykład idzie z góry i mowa nienawiści szerzy się w całym kraju.

 5. ewa dodano 5 lat temu

  corka pracuje w szkole, szkole w ktorej wogóle żle sie dzieje ostatnio, jakies sexcesy wypływają, nie wiadomo o co chodzi a niby wszyscy wiedzą. cork ajest ok

 6. Anonim dodano 5 lat temu

  Podobno bronicie wolności słowa i "demokracji"? W wolnym kraju każda osoba ma prawo do własnego zdania? P. Kurpieski napisał to jako osoba prywatna. Chyba, że jesteście obrońcami koryta? Dla Was jest bardzo bolesna operacja odcinania d.p od stołka. A o arogancji władzy to nawet nie próbujcie cokolwiek mówić. 8 lat rządów PO pokazało gdzie mają naród, o taśmach prawdy już nie wspomnę. Dla was chyba wzorcem etyczno-moralnym jest naczelny alimenciarz p. Kijowski?

 7. Bez hałasu dodano 5 lat temu

  Poprawność polityczna górą.
  Nie można napisać tego co się myśli bo podobno nie wypada. Jednym można a mniejszym nie.

 8. Obiektywny . dodano 5 lat temu

  To dobry naczelnik pracowity uczciwy ale im starszy to bardziej katolicki i patriotyczny cały Sławek ale daj Boże innych takich naczelników …

  • Anonim dodano 5 lat temu

   No i jest najdłużej pracującą osobą na stanowisku Naczelnika w Urzędzie, bez względu na to kto był przy władzy, on się nie zmienił, to jednak jest chyba jest dobry w tym co robi.

 9. Andrzej S. dodano 5 lat temu

  jest to bardzo dobry merytorycznie naczelnik, bardzo pracowity, w jaki sposób można współczuć jego pracownikom, to że w większości za nich robi robotę, bo one jak nie na zwolnieniu lekarskim to na zakupach w czasie pracy, przecież widać je jak chodzą w czasie pracy, a szczególnie jak jest sesja RM.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?